Dodržujete a obmedzujete sladkosti u svojich deti?

lienka434
7. máj 2012

Aj teraz som citala otazku kolko mes.dietatu ste zacali davat Brumika,a preto ma napadlo vytvorit tuto diskusiu,ci sa mamicky priznate resp.ci sem kazda nieco napise kedy ste zacali davat sladkosti svojim detom a co presne pokladate za skladkost.Ja pocitam aj chrumky aj piskoty.My doma nedrzime moc sladkosti,nemame starych rodicov blizko u seba a ked sa ide na nakup nekupuju sa sladkosti ale potrebne veci.Celkom sa nam to dari malej nedavat sladkosti,ale po obede dostane niekedy za odmenu 1lizatko,alebo 6-8piskotiek,1 pez cukricky alebo nejaku oblatku,ci chrumky alebo toho Brumika,co donesie niekto pre malu ked pride na navstevu,inak ho vobec nekupujem.Budem rada ak budete pisat len svoje prispevky a nebudete narazat na prispevky inych mamiciek,je to ako anketa nepotrebujem vediet koho prispevok sa vam ne/pacil.

lujza123
7. máj 2012

Sladkosti vôbec...maximálne domáce piškóty, špaldové kekse a podobné, po pravde myslím si že ked sa dieta naučí na čokoládku každý deň potom sa mi vykašle na jablčka a ovocie. Za to babky sa vyjašia na brumíkoch, to jej pchajú zakaždým takže nemusím aj ja.
Lízatka a cukríky v žiadnom prípade, ja by som najradšej vyfackala toho debila (asi jej tatko alebo jedna z babiek) čo naučil malú na lízatko..chvalabohu sa mi podarilo zohnať jedno extrahnusné štiplavé a to ked ochutnala tak odvtedy žiadne nechce. Nieže by som nedopriala ale toto je podla mna pre staršie deti. Kámoškin syn (3r) našiel doma cukrík, začal ho cumlať a zabehol mu. Začal sa dusiť, modrieť a omdlievať ..robili všetko možné, búchali po chrbte, dávali dole hlavou...naštastie sa mu to podarilo vypluť..mal štastie veľa malých detí také nemalo a už tu niesú ...nechcela by som toto zažit ..len pre kúsok cukru

medovka14
7. máj 2012

moje baby mavaju sladke cca 3x do tyzdna - keksik, brumika, gumene cukriky... sladke maju radi, ale zboznuju aj ovocie.. denne padnu 2-3 jablka, banany miznu hned v den ked ich kupim 🙂 tak isto lubia papriku 🙂

liz_lemon
7. máj 2012

osobne by som ziadne sladke detom nedavala, a aj sme sa na tom s priatelom dohodli, ze nase dieta bude bez sladkosti
sama na sebe vidim, ze na tom vznika zavislost, nic pozitivne to neprinasa, cukor je v podstate jed
to, co je v ovoci, uplne staci
detto ziadne malinovky
mam bratranca, ktory prvykrat v zivote jedol cokoladu, ked mal 7 rokov, a o nic neprisiel

margarita
7. máj 2012

dobra otazka -
my sme na tom tak, ze jej nic nevnucujeme, ale zase ked jej niekto nieco donesie a chce to ochutnat, nehadzem to demonstrativne do kosa 😀 zo sladkosti mava raz - 2x do tyzdna napr. par piskotov do jogurtu, alebo 3 gumenych medvedikov po obede, ze vsetko zjedla (to nevyzaduje kazdy den, len ked si spomenie a vypyta, dam jej)
lizatka oblize 2x a potom uz nechce, cokoladu vobec nechce, je jej prisladka. sem tam nejaky Bebe keksik a pod.
NO a ked je na oslave, a tam je torta, kolace, Vianoce a pod. - tak jej dam jeden kusok, nech nema pocit, ze nie je ucastna.

je to mozno trosku od veci - ale moja teta boli cely zivot striktni vegetariani, a moje male sesternice, ked dosli k nam, chceli ochutnat sunku, a mali strasne traumy, nech to ale nepovieme rodicom, mali pocit, ze je to hriech jest a pod.
toto mna inspirovalo k tomu, ze radsej dat ochutnat a s mierou, ako nieco zbytocne demonizovat, lebo ak mate k tomu zdravy postoj vy ako rodicia, pre deti ste prirodzene vzorom.
ak budeme robit bububu - tak zakazane ovocie najviac chuti a minimalne v skolke uz stratite kontrolu nad tym, co kde a kolko jedava vase dieta - ci uz mu daju kamarati alebo skolska jedalen nieco "menej zdrave".

je to len a len moj nazor, nikomu ho nevnucujem.
kazde dietatko je ine, nasa napr. strasne respektuje pravidla a dohody, takze ked jej poviem, ze 3ks medvedikov, tak sama zje len 3, a nevyjednava, odlozi zvysok, aj keby som pri nej nestala...ale mozno druhe bude v tomto smere narocnejsie, neviem 😉

danka_ba
24. júl 2012

ja im sladke moc nedavam, radsej upeciem ovocny kolac ... lenze mam svokru a mamu a tie im stale nieco sladke davaju a ked im poviem aby to nerobili tak este ja som ta zla ☹
tak isto v skôlke, ako odmeny im davaju sladke, ked ma niekto sviatok tak im daju sladke a vzdy ked k nam niekto pride tak prinesie sladke ... neviem ako to zastavit ☹

ivec16
24. jún 2022

rocne dieta vobec nepotrebuje sladkosti, my sme v roku este nemali zaradene ani vsetky potraviny… uplne staci ovocie a biely jogurt…

galganka
24. jún 2022

Dávame a aj sami si kupujú. A možno aj vďaka otvorenej debate, že áno, napcháme sa občas zmrzlinou, Milka čokoládou, alebo trdelnikom plným šľahačky majú už teraz celkom zdravý úsudok, kedy prestať, čo si odložiť na inokedy a podobne. Takže nemusím tŕpnuť, či nebudú mať v škole cukrový šok, lebo kamoš rozdával dačo "zakázané".

mikadooo
24. jún 2022

@lienka434 u nás sa to so sladkosťami rozmohlo vždy keď nastúpili do škôlky. Dovtedy som to vedela ukočírovať, potom už stále dostali nejaký cukríček, lízatko, mamičky vyťahovali pri príchode po dieťa hneď v šatni sladkostičku, tak vtedy. Samozrejme, pri prvej dcére sa všetko dodržiavalo najľahšie, pri ďalších už ťažšie, lebo už tam holt bol ten starší súrodenec, ktorý naučil aj toho mladšieho, čo je dobré...

didi2102
24. jún 2022

@lienka434 ja mám 2 a 4r deti,sladkostí nekupujeme ,občas im kúpim arašidové chrumky alebo piškóty ale to nám balík vydrží mesiac,teraz keď je leto sme von,ooobcas raz za 2tyzdne dostanú 1vesnu napoly, chodíme ale na mini zmrzlinu 2x do týždňa , zato môj otec akože nenápadne raz do týždňa im dá kindercokoladku jednu a ja sa akože tvarim že to nevidím , nevadia mi sladkosti len ja to nejem tak to proste nekupujem