Druhé dieťa a pocit previnenia voči prvému

budemmamina
19. nov 2014

Ahojte dievčatá som slobodná mamina 2,5 r chlapčeka a snivalo sa mi ze budem mat drhe babatko - dievcatko. Od toho rana ma ale prenasleduje akoby pocit viny voci malemu ze proste by uz nemal vsetku moju pozornost a lasku a starostlivost. Jedneho dna by som chcela mat este dieta ale neviem sa zbavit toho pocitu aooby to nebolo fer voci prvemu dietatu.mali ste niektora podobne myslienky?

saza007
19. nov 2014

@budemmamina nebude ani prvy ani posledny, ktory bude mat mladsieho surodenca a myslim, ze trvalu ujmu mu to nesposobi. A to ze nebude mat tvoju 100% pozornost tiez nebude na skodu - nauci sa vela veci, ktore sa mu neskor v zivote zidu 😉

budemmamina
autor
19. nov 2014

To urcite nie ujmu mo to nesposobi a urcite v niecom aj prospeje a nezostane jedneho dna sam ja som rada ze mam surodencov. Je to moj blby pocit.

mimi1988
19. nov 2014

Co ma potom povedat moja 3rocna dcerka ktora ma rocnu sestricku a vo februari jej pribudne druha sestra 😉

beatrice1607
19. nov 2014

Budu sa s mladsim surodencom spolu hrat. ;)

lauricka
19. nov 2014

@budemmamina fer nie je mu nedat surodenca, ak je to mozne 😉 a myslim, ze tie pocity teraz mas cisto preto, lebo proste to druhe nemas, ber to tak, ze to sa tym druhym babom poriesi. Neber tieto pocity nejako vazne alebo smerodajne, to su vselijake haluze, co monomaminy mavaju, ale dve deti Ta z toho vyliecia 😉 . Napriklad ja mam dvojcata, takze som tuto fazu preskocila a vies, co sa k dvojkam pise? Ze sa moze stat, ze jedno mas radsej a nie je to nic nenormalne. Ale myslim,ze kazda normalna zena sa snazi k obom detom pristupovat spravodlivo a prejavovat im lasku. Vacsina mamiciek s viacerymi detmi sa zhoduje na tom, ze laska sa poctom deti nasobi. Okrem toho ho obohatis o lasku surodenecku. A ja osobne ani jedno z dvojciat nepreferujem, jednoducho ich mam rovnako rada. A cakame tretie 😉 Inak, uplne sa stotoznujem s nazorom, ze mu to, ze nema maximalnu pozornost len pre seba, urcite prospeje 🙂. Mne sa bracho narodil, ked som mala tri roky a veru mi aj vadil, aj na nervy liezol, aj sme sa bili, aj sme sa hadali, aj na seba ziarlili, ale aj sa hrali, kecali spolu, smiali sa a som rada, ze mam brachu.

marionmarion
19. nov 2014

Dokazem to pochopit, lebo to je proste fakt ze akonahle sa narodi druhe dieta, to prve ide tak trochu alebo viac ( zalezi od pristupu rodicov) na druhu kolaj...ale kedze tu ide o sen, patrala by som skor v sebe z coho presne mam strach a pocit viny a preco...lebo toto nebude o dietati, to je nieco z podvedomia co ta trapi...

budemmamina
autor
19. nov 2014

Momentalne mu nemozem dat surodenca ako slobodna 😉 nezadana. Asi je to tym ze sme sami a naviazany.ak by som mala druhe babo pokusim sa vybrat lepsieho otca ale asi budem viac lipnut na malom lebo on nema tu otcovsku lasku

mirkava
19. nov 2014

@budemmamina 🙂 pekná a úsmevná téma.... neboj sa, budeš ich milovať oboch 😉

budemmamina
autor
19. nov 2014

@marionmarion asi mas pravdu, je to moj problem, mam vycitky ze maly nema otca, ze ja som v praci a nemozem si ho tak uzit....a ze ked najdem niekoho a budem s nim mat dieta tak on bude mat nase spolocne radsej ako mojho maleho...vyrastala som v tom

marionmarion
19. nov 2014

@budemmamina a sama si si odpovedala...verim tomu, ze robis prenho maximum, co mozes. Ty mas vycitky ze tvoje dieta nema otca, ale je to naozaj tvoja vina? Ja neviem, co sa medzi vami stalo...ale ty mozes ovplyvnit jedine svoje ciny a reakcie, nikoho ineho. Nemas v moci dat malemu otca, ked ten otec bude proti tomu. Mas vycitky ze pracujes...lenze inak to nejde a napriek tomu verim ze svojho syna milujes a davas mu vsetko co je v tvojich silach. Vycitky maju ale hlbsie korene, spominas ze si v tom vyrastala...ja si myslim, ze by ti velmi pomohlo zajst za psychologickou a skusit tam rozobrat svoje detsvto a to ako ta to stale ovplyvnuje aj v dospelosti...veci by mohli byt krajsie a veselcie, ale treba zmenit vnutorne nastavenie

meluzinaaa
19. nov 2014

@budemmamina Jedinacikovia su velmi ochudobneni. Moj maly najprv ziarlil, ale teraz je to laska ako hrom a ked sa spolu jasia, je mi jedinacikov luto, ze take nemaju kazdy den. Detsvo je ovela krajsie, ak je surodenec. Ak chces svoje dieta okradnut, nemaj dalsie. Nic nenahradi surodenca. Ani kamarat, ani pes. je to na nezaplatenie. Ver mi.

budemmamina
autor
19. nov 2014

@mirkava dakujem 😉

budemmamina
autor
19. nov 2014

@marionmarion no akosi som si zvykla ze ja som ta silna a pozitivna, aj v praci hovoria ze nechapu ako mosem kazde rano chodit s usmevom. Myslela som ze je to za mnou ale obcas je nase podvedomie silnejsie...

xfenix
19. nov 2014

Preco pocit viny? Ste na svete len na to aby ste boli matkou pre jedine dieta pretoze neviete delit pozornost? Myslite ze ked pojde do skolky, ucitelky ostatne deti odhodia aby mal vsetku pozornost on? Netreba sa bat, dieta sa iba potesi, urcite by sa so surodencom pobavilo viac ako s dospelym (skusenost z praxe).

bosoriak
19. nov 2014

@budemmamina Kazde dieta je dar, pre vsetkych v rodine. Zo zaciatku to tak mozno nevyzera, ale postupom casu sa to prejavi.

Ostatne su zatial tvoje predstavy. Az pride na lamanie chleba, pochopis. To myslim v dobrom, tak ako sa neda teoreticky pripravit na prichod prveho dietata, tak sa neda nijako opisat prichod druheho. S viacerymi zatial nemam skusenost 🙂

budemmamina
autor
19. nov 2014

@xfenix lebo chcem aby mal vsetko ako ine deti co maju komplet rodinku 😀 teda snazim sa aby mal aj tie chlapske zabavky

0silvia0
19. nov 2014

@budemmamina povedz svojmu podvedomiu, že sa nebudeš zbytočne zaťažovať tým, čo momentálne nie je, vôbec nerieš ako bude pristupovať ku tvojmu synovi budúci partner, nerieš budúce pocity budúcej matky... Zbytočne si tým robíš bloky strachu v tele a v psychike a tieto bloky sú skutočne škodlivé. Odhoď to preč a ži prítomnosťou, všetko je tak, ako má byť.

budemmamina
autor
19. nov 2014

@marionmarion co sa otca tyka opustila som ja jeho ale bolo to na nevydrzanie...vobec nemal o nas zaujem,malemu sa nevenoval,zila som prakticky s jeho mamou, pracoval malokedy a tak som si od maleho 6 m musela privyrabat...vraj mu nemam davat tolko mlieka??? Keby s nim ostanem tak navzdy ostaneme zit s jeho rodicmi a maleho by vychovavala jeho mama kym ja by som makala a on lezal na gauci...svedomie mam ciste sancu som mu dala, nechytil sa a lepsie ked maly nezaziva tie hadky

budemmamina
autor
19. nov 2014

@0silvia0 tiez si vravim ze bude ako ma byt

mihula
19. nov 2014

ak iny problem nemas,tak si štastna žena a určite Ti 50% žien zavidi.A priznam sa,že aj ja.Len riešim uplne niečo

albar
19. nov 2014

Podla mna je to pre dieta skor plus, ked ma surodenca ! Smelo do toho ;)

mihula
19. nov 2014

@albar ty nečitas,že je sama a bez partnera?

luciarobi
19. nov 2014

Nám keď sa narodil druhé dieťa, mala som strašne výčitky voči prvému, aj keď som sa snazila starsie neukracovat, aj tak som mu už nemoha venovať toľko času.. Asi po mesiaci, dvoch tento pocit prešiel.. Pre mňa aj bolo nepredstaviteľne, že môžem mať ešte niekoho rada tak ako prvého a keď sa narodil druhé babo, prišla dom na to, že sa to dá..oboch rovnako ;)

katarinaja
19. nov 2014

ahoj, mala som určite tie isté pocity keď som bola tehotná 2X a mám ich doteraz. staršia dcérka bola stred môjho sveta a po 2 rokoch sa to pre ňu zmenilo. stále sa snaží otočiť všetko pozornosť na seba a to mladšia mala 2 roky 🙂 je to pre nich najlepšie. naučia sa deliť a žiť že nie celý svet sa točí okolo jedného človeka 🙂 držím palec určite je dobré mať súrodenca 🙂

albar
19. nov 2014

@mihula citam, ale vyjadrila som sa k tomu, ze sa boji delit pozornost. Myslim, ze pri druhom uz snad bude aj nejaky partner ... Inak bavime sa o sne..., takze len hovorim ze si myslim, ze pre dieta je lepsie mat surodenca ako byt jedinacik.

horana
19. nov 2014

Ano, strati cast tvojej pozornosti, zazije "zosadenie z tronu", to je fakt. Ale ziska kamosa na doma, ktory s nim bude zdielat svet z pozicie dalsieho dietata, urcite sa aj poklbcia aj si nebudu rozumiet, ale casto budu aj na jednej vlne, ktoru mu ty nikdy nedas. Das mu vacsiu pestrost namiesto vacsej intenzity. Jedinacikovia casto tou nadmernou pozornostou zo strany rodica trpia, nevedome, nevedia ze to moze byt inak, ale dusi ich to - osobna skusenost. Je dobre davat viac slobody, matka jedneho dietata specialne chlapca sa zvykne na neho az prehnane uplnut, k jeho aj ku svojej skode.
Je to nove nepoznane, kazda matka prveho dietata ma tieto pochybnosti, casto sa vystupnuju v tehu, ci dokaze mat to druhe rovnako rada a pod. A potom zrazu, ako vidno na diskusiach aj tu, ked porodi, zrazu pochopi viac nez 1000 slov. Bude to take prirodzene ze zrazu nebude chapat akoto ze tomu nerozumela, ved je to predsa tak normalne a jednoduche. Uvidi poskocenie vo vyvoji toho prveho, niekedy cez problemy a ziarlivosti, ale skor priamo raketovy co sa tyka socialneho vyvoja, posun vpred. A ked prijdu tie chvile pekne, prejavovania si surodeneckej lasky, aj si poplace od stastia.

elika74
19. nov 2014

Snivalo sa Ti nieco a zalozis si temu... 🙂 Ked sa ti narodi druhe dieta, zistis ako to funguje.

maaaria3
19. nov 2014

@budemmamina
Som v tej istej situácii a k tomu i ten istý sen som už mala... a už teraz viem, že to v reále funguje úplne inak... len sen to ukazuje takto... pretože láska sa nedá predstaviť.. ale ona príde s druhým dieťaťom rovnako ako prišla s prvým.... to by tu vedeli písať matky s viacerými deťmi, čo ich napádalo počas tehotenstva s druhým dieťaťom...

marionmarion
19. nov 2014

@budemmamina urobila si spravne, ked si odisla...nemozes malemu dat vsetko co by si chcela, lebo na to jeden clovek naozaj nestaci a v tvojej situacii si viac nez dobra matka...

standu
19. nov 2014

nemala som take sny, ale podobne myslienky som mala, ked som cakala druhu dcerku...po jej narodeni to rychlo odznelo.