Dvojmesačná dcérka chce byť stále na rukách

mari304
24. jan 2016

Ahojte vsetky skusene maminky. Stacia AJ skusenejsie nez som ja. Sofia bude mat o tyzden 2mesiace a cez den musi byt vkuse na rukach, inak place.Obcas vydrzi chvilku pozerat na kolotoc nad postielkou,obcas vydrzi AJ v lehatku kym sa najem, vo vajicku,len AK ju hojdam. Cez den spi len na niekom. V noci zaspi AJ ked ju polozim do kocika (chvalabohu). Na zaciatku to tak nebolo,ostacolo,ze som ju nakojila,polozila do kocika a spala. Potom nam prisla pomoct moja mama, bola s nami 3tyzdne a mala ju takto cele dni na sebe. Ja teraz neviem co s nou. Je to normalne? Pediatricka aj sestricky ni vraveli ,ze do 5mesiacov je to uplne ok..No len oni maju taky nazor. Vsetci mi vravia, ze je rozmaznana a mam ju dat do postielky a nechat ju tak,aj ked zacne plakat.Mate s tym niektora skusenosti? Da sa to este zmenit? A ako ste naucili deti na postielku? Resp. ako spavali? Sofia v postielke nevydrzi ani chvilu.. ☹

mischell0110
24. jan 2016

@mari304 Moja mala bola presne ako pises ty.do 6mesiacov sa chcela len mojkat na rukach,zaspavala mi len na hrudi alebo hojdanim na rukach,pripadne v kociku,alebo musela som ho nohou kolisat,pokial som chcela,aby spala a ja som si popri tom aj navarila.bolo to sice o nervy varit po tichu a nohou ju kolisat,ale zvladala som.Padla som sice na hubu,lebo v noci nespavlala dlhsie ako 1,5h vkuse,budila sa aj 6-7x,mrncala...a cez den spala 2x po 20min.ja som v 3mesiacoch zistila,ze ma reflux,dovtedy mi DR tvrdili,ze je ok,nic jej neni,ale grckavala vsetko aj materske mlieko,aj umele,palila ju zaha,preto potrebovala byt na rukach,vyvysene...tiez do mna hucali,daj ju do postielky,rozmaznavas ju bla bla...ja niesom z tych,co necha decko revat 15min. len preto,aby sa naucilo spat v postielke.zmierila som sa s tym,ze mam dieta,co potrebuje citit blizkost niekoho.do 11mesiacov to bolo o nervy,ale zvladla som to.dnes ma 19,zaspava len v kociku kolisanim a v noci sa budi 3-4x,ale co mam robit?ked viem,ze ju utisim na rukach,tak ju vezmem,ked viem,ze ju utisim hladkanim,hladkam ju.nam pomohla velmi ked bola mala manducha,ukludnila sa a aj si tak pospala a ja som si aj nieco porobila.

sardinka335
24. jan 2016

@8291 ja tiež nenechavam nejako vyrevavat, furt si hovorím ze ,,kto to bude očuvať,, takze zoberiem a pomojkam ale zase ,,naplním nadrž,, a potom ide ,,na zem,,. a tak do kolečka. Pri zaspavaní večer zvykne poplakat ale skušala som aj na rukách a je to jedno, na rukách sa šponuje, vykruca - tam mozem robiť aj exorcizmus a to ,,svoje,, si proste odplače. Podla mna nejaka miera plaču k tomu proste patri, a je na rodičovi aby identifikoval prečo dieťa plače a riešil to.

@siska53 kto si to vie zladiť tak nech si ladi tak...ja som si to zladila tak, ze nosič použivam na miesta kde to s kočikom nejde, inak ponosim na rukách ako uznam za vhodne. Aj ja som skušala s malou v šatke umyvať wecko...takmer som jej hlavu otrepala o misu, je to pre mna nepohodlne a hrozi skor uraz. V šatke moja dcera aj tak vela nevidela - tvarou ku mne otočena. Ja nehovorím, ze nosene dieťa je stred vesmiru, to je dnes taky boom urobit si z detí modlu...stred vesmiru ....myslieť si ze kazdu sekundu musim pri nom sedieť a vymyšlať mu program len aby nahodou nezaplakalo a nemalo ,,traumu,, a potom neni na nič ine čas, často ani na manzela, nejaky relax, knizka.

siska53
24. jan 2016

@sardinka335 vsak jasne,zas ja som boka z tych,ze som sa sla nir.alne najest i na wc. Nechapem,ako moze niekto take veci nestihat. Zas par minutiek som.aj ja obcas musela nechat plakat, ked to inak neslo. A veci,ktore som nevedela robit s dietatom v nosici,som robila,ked spalo (alebo spali,su cinnosti,ktore som za bdeleho stavu deti nerobila a nerobim.

Mna len udivuje,ze taka prirodzena vec ako vziat placuce dieta na ruky,sa nam zda cudna. Sme uz asi strasne daleko od prirody. Pritom kedysi nosenie bolo normalne. Nebola to modna zalezitostale nevyhnutnost.

Teraz si mnohi spravili z dietata modlu aj preto,lebo na to dieta dlho cakali.

sardinka335
24. jan 2016

@siska53 ja s tebou suhlasim...mne sa nezda čudne zobrat dieťa na ruky - mne sa zda čudne ze niekto musi mať dieťa 12 hodin denne na rukách, nemoze sa najest, nemoze nič zakladne porobiť...Lebo to uz ide do extremu. Nosenie bolo normalne...o tom by sme mohli tiež polemizovať, tomu mamičky radi veria pekne sa to všetko počuva. Nosili a kojili len sedliačky ...panstvo malo dojky a kočiky - take ake doba ponukala. Chudoba na to nemala peniaze a kdesi na poli je jasne ze bolo praktickejšie mať dieta na chrbate, alebo v provizornej koliske ako v kočiku. Materstvo ako ho poznáme dnes je ,,len,, sociálny konštruk tejto doby, o 10 - 20 rokov - neviem kolko tento model bude In to bude zase ine...nehovorim ze v zakladoch ale v ,trendoch,, určite.

8291
24. jan 2016

@siska53 nieje čudne vziať plačuce dieťa na ruky a utíšiť,to u mňa nebol problém ale premňa bolo nepredstaviteľne nosiť dieťa v kuse na rukách len aby neplakalo,lebo ruku na srdce ked je deno denne
dieťa na rukách tak si to bude vyžadovať plačom,teda v mojom okolí všetky deti ktoré sa takto od bábätkovského veku nosili to vyzadovali minimálne aj ako osem mesačné,a sú stále také maminkine prívesky,každá sme iná povaha ale mne by vadilo aby bola malá stále stále len namne,alebo stále zavesená za zadkom.

katrinka8
24. jan 2016

Ahoj, Tvoje bábätko je ešte veľmi maličké. Rozhodne NIE JE rozmaznané. Ak si uvedomíš, že celých 9 mesiacov si ho nosila vo svojom tele, nie je absolútne nič čudné na tom, že aj po 2 mesiacoch chce byť stále pri Tebe. Vedecky je dokázané, že ľudské mláďa sa rodí nezrelé (v porovnaní s inými cicavcami), dokonca by minimálne ešte 9 mesiacov byť v maternici. Skrátka, pre tak maličké dieťatko je potreba blízkosti úplne prirodzená a normálna.
Je to náročné na psychiku, ale skús sa na to pozrieť z pohľadu takého, že toto obdobie naozaj netrvá dlho (hoci Tebe sa to teraz zdá nesmierne dlhé a nekonečné), za pár mesiacov to proste pominie, čím bude Tvoja Sofia väčšia, staršia, bude samostatnejšia a bude chcieť objavovať svet aj sama. Ber to tak, že toto obdobie s ňou sa Ti už nikdy nevráti, ostanú Ti už len spomienky na tú blízkosť, ktorú spolu máte. Ani sa nenazdáš, a budeš mať slzy v očiach a za sebou prvý deň v škôlke. Ver mi, bude to veľmi rýchlo. Možno to znie ako paradox, že Ti to hovorím, ale užívaj si tieto chvíľky s maličkým bábätkom, lebo to tak rýchlo utečie.
Ja som mala prvú dcérku takúto - teraz sa hovorí náročnú. Ale nevnímala som to tak. Proste som cítila, že chce byť pri mne, tak som je to umožnila. Akurát som vtedy netušila, že existujú šatky alebo ergo-nosiče. Tak som ju "vláčila" na rukách. Pri synčekovi som si hneď zadovážila nosič a bolo po probléme 🙂 A nie, nechce sa nosiť 2 roky, keď začali byť obe deti pohyblivé, samé sa dokázali dostať tam, kam potrebovali, nosiť sa už nechceli, alebo len minimálne.
Aj ja som mala ťažké chvíľky, keď sa mi zdalo, že som na pokraji síl. Mne veľmi pomohlo opakovať si, že nič netrvá večne, všetko je len do času. Že proste je to len také obdobie. A vždy to tak bolo 🙂 Keď už mi bolo veľmi ťažko, tak som si vždy spomenula na maminky, ktoré o svoje detičky prišli, alebo ich majú veľmi choré. To mi dodalo nesmiernu silu, vďaku za to, že moje deti "len" plačú, len nechcú spať (jesť, piť...), že moje deti predsa chcú byť so mnou. Čo by tie maminky za to dali? Toto ma vždy nejak vzchopilo a mala som aj iný pohľad na danú situáciu.
Mimochodom, známy pediater, Dr. Sears, hovorí: "Závislosť dieťaťa je prirodzená, primeraná a žiaduca súčasť jeho vývoja. Dieťa potrebuje mať potreby. Dieťa, ktoré je do nezávislosti (chápanej ako schopnosť utíšiť sa samo) nútené predčasne, nenaplní túto fázu vývoja. Dieťa potrebuje vytvoriť puto najprv s človekom, až potom s vecami/predmetmi. Ak nemôže mať svoje potreby dieťa, tak kto? Ak potreby dieťaťa nenaplnia rodičia, tak kto ich naplní? Rodičia, ktorí nedovolia dieťaťu mať svoje potreby a nenaplnia ich, bývajú neskôr v živote veľmi nepríjemne prekvapení, čím alebo kým si dieťa tieto zanedbané potreby naplní." Píše to vo svojej knihe The Baby Book. Tu nájdeš aj odpoveď na Tvoju otázku, či je normálne, že Tvoja dvojmesačná dcérka chce byť stále na rukách 🙂 A máš to aj ako odpoveď od renomovaného a jedného z najuznávanejších pediatrov.

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rhiannon
25. jan 2016

@8291 to ze plac dietata posilnuje pluca je uplny blud. Precitajte si par vyskumov ako vplyva plac maleho dietata na jeho mozog a co mu to sposobuje. Nechat dieta plakat je to najhorsie co moze matka spravit. Tie skody, co to dietatu narobi sa uz nikdy nedaju napravit...

8291
25. jan 2016

@rhiannon vobec to nieje blud zvyšuje sa kapacita pľúc dieťaťa,a ja nehovorim ze nechať dieťa cele dni revať do nepríčetna,ja som nechavala malú vyplakať ale určite sme nešli do extremov a zvykla si na nejaký režim,nevyzadovala si celodenne hompalanie a nosenie,naučila sa ze postieľka je jej miesto v noci a spinkáva len v nej alebo vo svojej izbe v posteli,každý pediater normálny povie ze treba dieťa nechať aj vyplakať a ze dieťa má mať svoju postieľku,ale chapem ze každé dieťatko je iné ale je to aj o tom ze dieťa si rodiča od mala vycvičuje ako ono chce.

sardinka335
25. jan 2016

@rhiannon tak ked ho niekto necha bez povšimnutia hodinu plakať tak to verim...ale ked dieťa plače aj 15 minut a vidi mamu tak neviem aku traumu ma mať...
Dnes uz maju decka traumu aj z toho ze im mama v obchode nekupila Brumika...fajnove plemeno bude z týchto detí .

cervikpepik
25. jan 2016

@dominikav123 nepochopili sme sa
Pytala som sa,ci by suseda nosila svoje dieta nonstop na rukach aj keby neplakavalo,asi nie a teda podla Teba,ak nie je dieta zakvacene na matke ale lezi napr.na deke a matka je u neho tak to znamena,ze sa mu nevenuje,lebo ho nenosi,ano

cervikpepik
25. jan 2016

@rhiannon nikdy nikto nedokazal,ze depresie,uzkosti,poruchy pozornosti a ucenia a pod.problemy vznikli na podklade vyplakania resp. casteho plakania dietata v dojcenskom veku

sardinka335
25. jan 2016

@cervikpepik u nás bezna prax...krpata ,,na deke,, uz sa začina plaziť takze sa presuva....obyvačku mame s kuchynou takze furt ma vidi, medzi tym ako robim si ju zoberiem na ruky, ponosim, a šup na zem...ako takeho novorodenca aj pochopim kym trošku ,,nabehne,, na rezim tiež som ju mala v lehatku a všade som ho presuvala ked som niečo robila, ked idem so staršími deťmi napr. do detskeho kutika tak ju mam v nosiči lebo tam sa s kočikom neda ..ale pomaly 7 mes dieťa aby som furt vlačila...za par rokov zase bude ,,iné v mode,, a budu ine vyskumy, ktore popru terajšie...nehovorim ze všetky ale niektore určite. Ved tak to je furt..

cervikpepik
25. jan 2016

@sardinka335 uplny suhlas

rhiannon
25. jan 2016

@cervikpepikhttp://evolutionaryparenting.com/its-just-a-little-cortisol-why-rises-in-cortisol-matter-to-infant-development/
http://www.askdrsears.com/topics/health-concern...

sardinka335
25. jan 2016

@cervikpepik jasne ze nevznikli na zaklade vyplakania, to su všetk študie čo robili na deťoch v decakoch, ked boli uplne bez rodičov, resp. nedostavalo sa im ani zdaleka takej pozornosti aku by mali dostavať, pohladenie, zaujem...jasne ze deti niekde v nemocničnej postielke cely den ked si ich pomaly nikto nevšima ako je den dlhy no tak tie to moze poznačiť ak to dlho trva. Neurozy a depresie maju jednak vrodeny zaklad - citlivejšia nervova sustava a potom aj vonkajšie faktory ako tie čo tu beze čitame - otec vychovne nepritomny, matka unavena, strhana, vyhoreta, nedostatok financii pripadne alkáč...a ked sa toto všetko ,,spravne,, nakombinuje tak ,,porucha,, je na svete.

rhiannon
25. jan 2016

@sardinka335 to nie je pravda. Praveze vacsina vyskumov vznikla na vzorke deti, ktore rodicia "ucili spat"... Jasne, ze deti z DD a patologickych rodin, to je zial ina tema...

majulka0509
25. jan 2016

@mari304 ako keby som citala o mojej malej, uz je to sice desat rokov, ale doteraz si to pamatam, len s tym rozdielom, ze na ruky som ju naucila ja...ja som s tym problemom utekala k pediatricke 😀 a ta mi jednoznacne povedala, ze je len rozmaznana 🙂 viem, ze niektore maminy su za to, aby sa deti nosili, a nenechali ich plakat, ale..ja som nemohla ist ani na toaletu, teda mohla, ale samozrejme Taminka plakala, cely den som skoro nic neurobila, lebo akonahle som ju polozila plakala...bola som uz zufala, a na nervy, ale zvladli sme to 🙂

dominikav123
25. jan 2016

@cervikpepik ano nepochopili sme sa...ja netvrdim ze mas mat dieta zavesene na sebe ako opica 24 hodin non stop...tiez mam kupenu velku makku deku a detsku telocvicnu, kde budem malu odkladat ked bude v pohode...ale ano som nazoru, ze ked ma zena doma babatko, co ma 8 tyzdnov, a pred tym sa maximalne kupalo u mamy v bruchu, tak by ho mala mat u seba ked reve nie sa cudovat ze zrazu ju potrebuje...a vobec, ja nechapem tie z vas co tu idu robit z matiek co svoje male babatka nosia nejake sialene trendsetterky, ktore sa "nechovaju rozumne"...sak ja nehovorim ze ma zena vlacit 1,5 rocne decko co vie chodit na rukach...tu sa bavime o malom babatku...kto chce nosi, kto nechce odklada...

sardinka335
25. jan 2016

@rhiannon a ako ich učili spať? Presne detailne mi to popíš. deti z akých rodin boli vzorka a ako ich uspavali a ako sa im celkovo venovali...a najdeme zadrhel nie v uspavani ale celkovo v rodine ...2 hodiny vrieskali v postielke? Ok, z toho mohli mat ,,traumu,, ale ked ja dam dieťa do postele, som pri nom, prihovaram sa mu a potom odidem, ked plače tak pridem a upokojim a tak dokola...ale ja chcem aby spalo same v posteli...vo vysledku. A nie ze mi bude do 22:00 vybiehať z postele a vyrevovať...
Mam to uz vykušane na dcere čo som sa k nej navstavala do 2 rokov...a ziadnu traumu nema lebo aj ked revala tak som prišla, povedala ,,spinkame,, pohladkala a išla preč a o 5 min. znova a tak dokola...časom sa ten spanok ,,utriasol,,.
Dcera je ovela odolnejšia do tohoto sveta - neboji sa ani čerta az ju treba krotiť lebo je to taka povaha. Syn spal sam krasne v postielke od 4 mes. to bolo take dieťa nijako nereval a je na mne stale naveseny, labilny, ked som ja nervozna je on nervozny...pričiny su ine a nie sposob uspavania. Vzdy je viac faktorov na vzniku kazdej poruchy, choroby...nie len jediny jeden...

rhiannon
25. jan 2016

@sardinka335 ucili ich spat tou slavnou metodou podla knihy "kazde dieta sa vie naucit spat"...
Isto, ze je viacero faktorov, ale s tym sa pri vyskume pocita ako so statistickou chybou a vo vysledkoch sa zohladni...

8291
25. jan 2016

@sardinka335 presne tak som to myslela ako si to napísala,nie tresnut dieťa do postieľky a čau.

sardinka335
25. jan 2016

@dominikav123 len vo vysledku nosi kazda...niekto ,,s rozumom,, a niekto ako v tej pesničke ,,all day, all nigh - wtf,,...kazdy extrem škodi. Aj ročne nezriedka vlačia...a šak nech ich vec.
A čo ze bolo v bruchu 9 mes? Zivot je progres, napredovanie a nie regres....
A ze deti sa nedaju ,,rozmaznať,,? Od pol roka veru uz maju ,,rozum,, No velmi rychlo pridu na to čo je prijemne...aj ja som malu nosila ked mala od 0 do 5 mes...to jej nevadilo ako nahle som ju polozila tak ok....a teraz len čo ju ,,začnem davať,, na deku tak uz krivi usta a ide plakať...a ked ju zoberiem tak hned klud...a čo ju mam teraz nosiť lebo jej sa to pači? chvilu na zem a chvilu pojde na ruky a tak dokola...potom pridu staršie deti a tie ju vlačia ako mačenco....

sardinka335
25. jan 2016

@rhiannon tak asi si ju nečitala.....lebo o ziadne vyplakavanie tam nejde...jasom si ju upravila podla seba. Po večernom rituáli uloziť do postielky, rozpravočka, pohladenie...pomojkanie....no samozrejme ze moja mala ,,hopi, hopa,, - nechcela byť v posteli a teraz čo ako? Mala byť hore do 23:00 alebo neviem do kedy? Jasne ze plakala lebo sa jej to nepačilo ale nebola hladna, smädna, pocikana...len nebolo po jej...ale videla ma, drzala som ju za ruku, pohladila, povedala , uz spinkame a šmitec...potom išiel muž, dvere otvorene ...vzdy sme prišli k postielke a ukazali tak ,,sme tu pri tebe,, ale uz sa spi...
Snad po celom dni v domacnsoti si zalsuzim oddych a relax, alebo v klude pozehliť, byt s mužom, kuknut si film...so spanim to nema nič spoločne, aj 10 ročny by bol hore do 23:00 aj v tyzdni...a kludne aj plakat začne a čo teraz? Ho mam nechať? Nebude mat traumu? No nebude...zivot je ťažky...a nevyspate dieťa je hotova katastrofa.
To si ešte nečitala Estevelovu metodu uspavania...to je aj na mna ,,cu fil,,. 😝

sardinka335
25. jan 2016

@8291 ved ale vidiš tu niektore nepoznaju strednu cestu - len ,,decko zajakavajuce sa od plaču,, ktore si rodič nevšima a matka si lakuje nechty na gauči... 😀

dominikav123
25. jan 2016

@sardinka335 napisala som zakladatelke, ze mame vedla dietko, ktore bolo nosene prve tri mesiace, a teraz je pohybovo velmi sikovne a uz samo chodi a je to podla mna preto, lebo ju mama nosila a ano aj varila s jednou rukou, lebo v druhej mala zavesenu dceru...cuduj sa svete, nezabilo ju to, ani ju to sialene neobtazovalo, teraz uz len z gauca pozera na malu jak chodi kade tade 🙂 tiez pises ze si dceru nosila do 5 mesiacov tak kde je problem ?

siska53
25. jan 2016

@8291 nemozem.potvrdit tvoju skusenost. Skor naopak. Aj moja vlastna (nenosila som 12hodin ale dost som nosila). Myslim,ze ziadna nenosi tak dlho. Vsak to je zaberak na chrbat.
A deti prirodzene zacnu skumat svet,takze postupne sa straca potreba byt stale na maminke.
Ale hovorit pri 2m.asi kolikovom.babatku (ako bola nasa),ze je rozmaznane,ked ho vezmem na ruky,lebo place...a ze hi v tom obdobi nosim trochu viac..

Nastastie my nue sme za studeny socikovsky odchov takze kym bola potreba,deti sme si nosili tolko,kolko ony potrebovali. A uz dlho tu potrebu nemaju.

mirkita
25. jan 2016

@mari304 a Ty si co myslis? daj na intuiciu... nie kazda mama znesie plac, ktory je pri niektorych detoch skutocne neznesitelny, najma ak vies, ze place za Tebou ....
to ze je mala rozmaznana to by ma vazne zaujimalo ako na to prisli ini ludia? nehovorim ze mas byt otrok dietata, no urcite tak male babo nebude ticho lezat kam ho polozis a nevyzadovat si tvoju pritomnost, je to predsa uplne normalne ze chce byt pri mame... je fajn mat babo ktore sa menej dozaduje kontaktu, ale preco by sa toto malo riesit ze tak male dieta sa chce nosit... zaobstaraj si satku a budes sa citit volnejsie a mala bude spokojna... ono sa to zlepsi ako bude rast a dozrievat, bude sa vediet aj sama nieco zabavit.... u nas to tiez tak prve tri mesiace pri prvom vyzeralo - mal koliky a proste cely den ja v pyzame, on na mne, kojenie, odgrgavanie, cvicenie s nozkami, spanie spolu a pod...po 3 mesiacoch bolo dobre...pritom prve 2-3 tyzdne ako pises aj Ty - spokojny, nic nepotrenova len sa nakojit.... a druhe dieta uplne ine, ona bola spokojna kde som ju polozila 🙂

8291
25. jan 2016

@siska53 co sa týka kolikoveho dieťatka tak to je uplne niečo iné,a ja som presne vedela ze malá rumázga preto že chce byt stále na rukach-to pozná podľa mna každá mamina,pokial je na rukách tak je dobre,pokial mimi malý tak te a stále dookola,kolikove dieťa bude poakat aj na rukách.tak ja som ju už v dvoch mesiacoch odúcala od nosenia a hompalania a zvyhla si,nemam pocit že by sa to na nej podpisalo,ako som písala kamoška ma 17 mesačného a nemala srdce ho nechat plakať a teraz má dosť s nim problémy,nemôže nikam od neho odisť,všade je na nej nalepený len hopa hopa a nosiť a to už behá,objavuje,skúma,a nehovorim o spaní nikdy nespal v postielke lebo nechcel,celu noc su dokopaný,sohlavičkovaný,sama povedala že robila obrovsku chybu od začiatku,boli sme si s babami sadnúť von ona chúďa musela ist po 20minutach domov lebo malý sa jej zachadzal od revu,akonahle otvorila dvere uz bolo dobre,takže aj takéto sú následky neustáleho nosenia,ale ani som nikdy netvrdila ze všetky detičky sú také,len ja sama si neviem predstaviť aby bola malá celý den na mne,jednoducho neviem,alebo žeby spavala snami.

sardinka335
25. jan 2016

Ja suhlasim, take malinke dieťatko tu mamu potrebuje najviac na svete a otca tiez...ked je doma, lezat moze aj na ockovi...
Na druhej strane to sa lahko ,,dava rozumy,, ze len cely den v posteli a venuj sa dieťaťu....ano..ked mate jedno dieťa tak nech aj cely den nemam problém ležkat...ale kde su deti 3 tak tam nie je ani realne ked su doma lezať v pyzame s dieťaťom na cecku, tam zial musi byť zakladny režim inak by nastal chaos a decka by mi len gemblili...Aj ked si myslím ze po narodení tie prve 2 -3 mes..a potom sa to uz utrasie a zlepšuje.