Dvojmesačné bábo cez deň málo spí

seemani
18. sep 2013

Ahojte maminy, potrebujem poradiť:
syn má skoro 10týždňov a posledné tri dni ej to sním vyčerpávajúce. Cez deň vôbec nespí, max. tak 10min si zdriemne 2-3x za deň. O cca 18:00 sa kúpeme, potom okolo 21:00-23:00 / v tom rozmedzí, ako kedy / , zaspinká, prespí 4-5 hodín, zobudí sa na papanie, to trvá asi 15 minút, potom zaspí a budí sa každé dve hodinky až do pol 8,. kedy muž vstáva do roboty . A to už je celý deň hore. Nevadilo by mi to, avšak vyžaduje večnú spoločnosť, človek sa mu musí nonstop prihovárať, ukazovať mu hračky, nosiť ho na obhliadku domu. Akonáhle ho na chvíľu odložím, hneď začne mrnkať a keď si ho nevšímam, začne strašne vrieskať, až to srdce trhá. Zaspí mi akurát vo vajíčku, keď niekam ideme autom, alebo ho hompálam v ňom. Ale tak nemôže v ňom spať často, je tam veľmi pokrčený. V kočíku zaspí tiež, ale nemôžem celé dni len kočíkať.. Boli sme včera u lekárky, je zdravý ako ryba, tam problém nie je. Napriek tomu som začala dávať Espumisan, lebo nad ránom zvykol veľmi tlačiť akoby mal zastavené vetríky, hoci prdká dosť. Teraz prdí oveľa lepšie ale neprestalo to bdenie. Trápi ma to, lebo neviem nikam odísť, nič robiť, svokra mi síce pomáha, ale nemôžem to stále nechať na ňu, je aj ona z neho niekedy dosť vyčerpaná. Celý deň sa mu venovať nechcem, nie je to dobré ani pre neho ani pre mňa. Snažím sa ho dávať do postielky, ukazujem mu všetky hračky, čo tam má, chvílu pozoruje, ale po chvíli zistí, že je sám a spustí. Je to normálne, aby tak málo spal? Dá sa stým niečo robiť? Napr piť nejaký čajík alebo nejaké potraviny čo podporia spánok? myslím pre mňa, keďže kojím...

dzudka
18. sep 2013

@seemani ahoj som matka 3deti a kazde je a bolo ine kazde ma ine prejavy a potreby
treba len skusat kde sa mu najlepsie a najdlhsie spinka ak je to kocik tak kocikovat 🙂, popripade ak mas satku nosit v satke je normalne ze chce byt s tebou ved 9mes bol v tebe 🙂 potrebuje ta citit a neboj sa nenaucis si ho na ruky ja som odnosila dost deti aj prekocikovane boli, neuskodilo im nic a ani neboli upiate len na mna, je malicky potrebuje hlavne maminku,nam najviac satka pomohla, ak spava len v kociku tak treba kocikovat ....ked sa vyspi dlhsie tak aj dlhsie vydrzi sa v klude hrat cize vsetko preto treba spravit verim ti ze sa ti uz nechce mozno nevladzes.....tak zapoj svokru na kocikovanie ona doobeda ty poobede.
Podla mna aj velmi neskoro chodi spinkat mozno je taky unaveny ani nevie zaspat preto treba vsetko preto spravit aby bol v pohode a aby spal treba rezim sledovat ho jeho prejavy unavy a skor nez je velmi unaveny ho dat spat, mne takto male deti chodili cez den kazdu hodinu az hodinu a pol spat a spavali v priemere 30-40minut potom zas 1.5hodky hore ked sa presvihol cas bolo zle ......
Treba ho sledovat jeho spravanie a prisposobit sa mu ked je unaveny spat mozno je az moc prehrany teda vela podnetov a deti to nemaju radi velmi ich to vycerpa, vola sa to prestimulovany ci tak nejak .....
pisem chaoticky ale snad z toho vies precitat co som myslela...

danim
18. sep 2013

@seemani ma len 2 mesiace a take deti velmi vyzaduju pritomnost mamy, jej vonu... naruc... bez nej maju strach. Tak ci sa ti to paci, alebo nie... pises "cely den sa mu venovat nechcem " .. co cakas, ze sa zahra sam ? spi malo, je unaveny aj.. takze nie lieky tu hladaj.. ale sup s nim do kocika a aj 4x za den ho chod kocikovat, ked si tak pospi.. male dieta da riadne zabrat, cim skor sa s tym zmieris, tym lepsie. drzim palce.
Nosit, kocikovat, proste 100 % sa venovat dietatu- je to narocne, no potrebne. Take male deti kolkokrat ani s tatkom nie su spokojne.. len s mamou

nativanativa
18. sep 2013

@seemani skúšala si napr aj hojdacie kresielko? Že by si ho dala do kuchyne keď potrebuješ variť,je tam pár pekných melódií, hračiek ,spustíš jemnučké hojdanie,možno ho to zaujme a bude sa venovať trošku hračkám. Mne zo začiatku syn zvykol v tom aj sem tam pospať

ichbinich
18. sep 2013

To znie ako skok vo vyvoji, ktory je medzi 10-12 tyzdnom. Vtedy sa babatkam zhorsi spanok, vyzaduju neustalu spolocnost, su umrnkane,... Vsetko, co popisujes.
V anglictine sa ta kniha vola The Wonder Weeks, v nemcine Oje, ich wachse. Autori su Hetty van de Rijt a Frans X. Plooij. Tam je popisanych 20 skokov vo vyvoji od narodenia po asi 2 roky.
Okem pretrpenia nepomoze nic... S tym spankom by si ale mala nieco skusit robit, lebo to je fakt malo na take male babo. Ak spi v autosedacke za jazdy, mohla by si skusit vibracne kresielko, a nastavit do lahu, pripadne sklopit, ked zaspi. Co sa tyka neustaleho kontaktu, kup si ergonomicky nosic. Bedete spokojni obaja, to si mozes nieco porobit, a babo ta bude citit a uhijdas ho chodenim aj do spanku. A ked sa bude chciet pozerat, tak sa moze pozerat.
To tlacenie nad ranom je tiez bezne. Ja som tomu hovorila prdiaca hodina 😀 Mal to aj syn, aj dcera, aj kolegov syn,... Neviem, ci espumisan naozaj pomoze, ale vsak vyskusaj.
Cajiky na ukludnenie mozes pit, ale uvedom si, ze to spacifikuje aj teba 😉 😀
Takze mas upln e normalne a zdrave babo a pom ote ti iba rodicovska mantra: to je iba faza, to je iba faaazaaa, ooohhhmmm 😀
Vsetko dobre a pevne nervy!

katrinka8
18. sep 2013

@seemani - ahoj, Tvoje babatko je naozaj velmi malilinke este, ono Ta potrebuje na 100% celu len pre seba, tak to proste je. Casom sa ta situacia zlepsi a vydrzi sa zabavit aj sam, ale teraz je este prilis malicky. Ako tu uz kocky vyssie pisali, skus si najst nejaky rezim v tom, aby si ho mohla mat pri sebe co najviac a zaroven z toho nezblazniet 😉 Tu by naozaj mohla pomoct satka alebo iny nosic (manduca a pod.), plus nejaky rezim spanku. @dzudka dobre pisala, ze moze byt aj prestimulovany, take male babatko nedokaze spracovat vela podnetov, ani nie prilis dlho. Z toho byva potom nervozne, placlive, aj by spalo, ale nejde mu to - a tak sa vytvori kolobeh nespania - uspavania. Takemu babatku staci naozaj maminkina naruc. Znie to mozno naozaj hrozne v Tvojej situacii, ked si unavena a vycerpana, ale uzi si toto obdobie tesnej blizkosti, uz sa Ti to nikdy v takejto podobe nevrati, su to neopakovatelne chvile, ale syncek Ti tak rychlo vyrastie, ze sa ani nenazdas a budes riesit uplne ine veci a na toto obdobie - sice narocne, ale krasne - budes naozaj spomint s laskou. Mne v takych tazkych chvilach pomahalo, ze som si hovorila, ze je to len docasne. Ze to tak nebude stale a raz sa to tazke skonci a bude dobre. A ver, ze vzdy skoncilo. Babo aj zaspi, aj plakat prestane, aj papat zacne... je to len docasne 😉 Drzim paste a porzmyslaj nad tou satkou alebo nosicom, oslobodi Ta to 🙂

seemani
autor
18. sep 2013

@dzudka j pochopila som čo myslíš, on zvykne byť večer pri kŕmení dosť nervózny, tiež si myslím že od únavy, lebo niekedy začne strašne škriekať a zrazu puf a spí..

@danim on je spokojný aj u svokri, aj s otvcom, hlavne nech sa mu venujeme. Písala som že nechcem, ale nie vtom slovazmysle, že na neho kašlem, ale vtom slovazmysle, že sa bojím, aby sa nato moc neupel a ptoom sa nebude dať od neho odísť vôbec ani v budúcnosti, a bude sa na mňa moc upínať. A ja nehladím žiadne lieky, pýtala som sa na čajík nie na liek! Viem že kamarátka pila taký čaj a malý jej spával oveľa lepšie, preto ma to napadlo.

@nativanativa mamá kreslo, ale to je vo zvyslej polohe, nedá sa napolohovať na ležanie, len na sedenie, tak jedine že kúpime na ležanie

@ichbinich tak potom je dobre, tie prdy mi trochu robili starosti, bolo mi ho lúto jak sa zdúval. Aj cvičíme pravidelne, tak sa teší keď ho "pomačkám" a prdne si 😀 . Tak to radšej etn čaj nechchem, ja sa nechcem zložiť ... 😝
No niečo musím skúsiť, lebo aj mne príde, ža na svoj vek spí veľmi málo. Dnes ráno som mu dala nad postielku znova kolotoč a dnes ho už zaujal aj sa mu podaril zaspať , spí už skoro dve hodiny, tak keď sa zobudí, nakŕmime a ideme von kočíkať.

seemani
autor
18. sep 2013

@katrinka8 práveže mne nevadí nosiť ho, to by som rada, ale on ani nosiť sa nevydrží dlho, ani v náručí, u neho je to zlé, že každú chvílu treba niečo iné, lebo napr. keď sa sním rozprávam, začne sa usmievať, teší sa, počúva, silno rozmýšla. Po chvíli sa ale zamračí a musím rýchlo riešiť niečo iné, napr,. dudel, alebo hračku, alebo hocičo, len nech je zmena. A to ma unavuje,. Mne je aj smutno, keď si ho pritúlim a on po chvíli začne plakať,. Aj v posteli ho zvyknem mať a tiež je taký, že chvílku je kludný a potom zase plače.

katrinka8
18. sep 2013

@seemani - a on cez den vobec nespi? Moze byt aj unaveny... Nedostala si v porodnici ten baby bag nahodou? Tam by mala byt taka knizka Od narodenia po 1. rok - je tam kapitola o spanku deticiek od narodenia az po ten 1. rok. Mne velmi pomohla pochopit spankove rytmy - ako sa to meni aj vekom, aj pocas kazdeho spanku. Podla toho som malu ukladala spat a fungovalo to, zacala spavat cez den vyse hodiny viackrat (dovtedy take ledva 30-minutove spanky, dlhokanske spavania...). Skus si to pozriet, ak to mas doma. Ja by som asi v Tvojom pripade investovala do toho spanku (podla toho, co pises v uvodnom prispevku, maly Ti cez den nespinka - to moze byt tiez problem) - aby bol oddychnty (tym padom aj Ty) 😉

nicolle21
18. sep 2013

@seemani náš je na tom podobne (v pondelok mal 8 týždňov).. navyše stále chce mňa, s mužom sa veľmi nezabaví, max tých 15min.. kresielko a hracia deka detto, síce kuká, ale keď zistí, že okolo neho nikto nie je, tak začne mrnkať a postupne aj zvyšuje grády.. keď mám všetko porobené, tak mi to nevadí, som s ním nonstop, ale keď potrebujem upratať, vyvesiť prádlo, navariť, tak je to o hubu.. vtedy si ho dávam do manducy a robím si, čo potrebujem 🙂 on na mne skoro vždy zaspí do 5min 😉 tak je aj vlk sýty aj ovca celá - aj som s maminkou, aj maminka dačo porobí doma :P ja to beriem tak, že je ešte príliš maličký na to, aby bol bez pozornosti, keď je so mnou, je pokojný, tak sa snažím to vždy zariadiť tak, aby bol jednoducho pri mne (na mne) a sme šťastní obaja 🙂
len otecko sa občas oduje, že malý nechce byť v manduce na ňom iba na mne.. ale tak zatiaľ má smolu 😝 maličký je mamkin miláčik

seemani
autor
18. sep 2013

@katrinka8 nie nespí už tri dni, predtým spal aj 3 hodinky, potom bol hore možno hodinku dve a potom azs pospal ale aj to čo bol hore, bol kludný, ležal a pozoroval okolie. Preto si myslím tiež, že je to únavou. Mám tú knižku aj som ju už preštudovala. ale nejak mu neviem spraviť režim, nedarí sa mi :/
Ale dnes výnimočne spí už asi dve hodinky, tak sa možno vracia do starých kolají 😉

@nicolle21 no to isté máme aj my, ale malý je spokojný s hocikým, aj s ockom aj s babkou aj s pradedkom ..

zuzkat1
18. sep 2013

@seemani moja cez den to iste robila... A teda noc mas super... Moja sa budila kazdu hodinu a casto bola aj 2 hodiny hore...o 6tej mala rano

seemani
autor
18. sep 2013

@zuzkat1 za to som aj ja vďačná, že v noci je aký je. Tato sa furt smeje, že keď som bola v pôrodnici jak ho kolegovia varovali, že keď príde dieťa, už sa nevyspí. A teraz mu ticho závidia, že jedinú noc nemusel byť hore. V tomto ohľade ani nevie, že máme bábo doma. Lebo aj v noci sa zobudí a neplače, pomrví sa a začne tak funieť akoby a keď do 5 min neprestane, tak viem, že je hore a idem ho nakojiť. A sme tak ticho, že ocko si myslí, že mi v noci ani nepapáme 😀
tak aspoň zato som vďačná. Odkedy sme doma s pôrodnice, nemala som ani raz potrebu si cez deň pospať.

nicolle21
18. sep 2013

@seemani inak, baby majú pravdu, aj v tom dennom spánku to môže byť.. ja môjho ukladám cez deň dakedy aj nasilu, ako napríklad teraz spal na mne od pol 11, lebo keby som ho preložila, zobudil by sa a zase pokoj dieťaťa má aj pred upratovaním prednosť.. keď on bude pokojný a večer mi pekne zaspí bez nervov, tak mi to za to stojí 🙂 poobede ideme skúsiť kočík.. posledný týždeň ho bojkotuje totálne, nechce v ňom spať, tak beriem zase aj manducu, keď bude treba ho preložím.. včera sme boli len v nosiči von a prespal mi dve hodiny 🙂 aj som si obehala knižnicu a obchody, kde nie je bezbariérový prístup 🙂

evulienkaslx
18. sep 2013

Aj ja mam podobne problemy, v kuse mi spi cez den mala iba v kociku. Inak iba po pol hodinke - hodinke. Ked uz som nevladala kocikovat, dala som si vanicku z kocika domov alebo na balkon a mala mi tam v pohode spi. Najprv s nou vonku pokocikujem cca pol hod. a potom ju dam dnu a tam spi dalej v tej vanicke. Vraj deticky potrebuju dozriet a po 3 mesiacoch by to malo byt lepsie.

reanda
18. sep 2013

na toto mam jedinu radu - satku a nosit.. moj maly, keby ho nedam do satky, tak spi asi presne tak, ako tvoj, par krat za den, po par minut.. ked ho uspim v satke, tak spi v pohode aj pat hodin, obcas sa pomrvi, cucne si mlieka a spi dalej..
treba vyskusat, niekedy teda satka nezaberie, ked na nu nema naladu a niekedy sa vyspi tak hodinu aj v koliske, ale vacsinou satka to isti

danim
18. sep 2013

@seemani tak to mas potom dobre, ze chce byt aj s babkou a tatinom.. sa prestriedajte. Toho sa neboj, zeby sa ta tvoja obava prejavila do buducnosti.. nemozes predsa podla 2 mes dietata, ktore ma este svoje babatkovske potreby ocakavat buducnost.
( tie lieky beriem spat.. som si to zle spojila.. chapem ako si to myslela- kojis, tak si davaj pozor co jes- aby tam neboli strukoviny, kapusta, mineralky a pod... co by mu sposobovalo koliky )
drzim palce, nech toto narocne uvodne obdobie zvladnes s co najvacsou pohodou ( aj ked vieme ake to je vycerpavajuce )
drz sa, pa

xlucia
18. sep 2013

@seemani kup si elasticku satku a mas po probleme

appassionata
31. mar 2016

@katrinka8 Prosim, kde sa da zohnat ta knizka ktoru spominas v tejto diskusii? Ďakujem!

misinka26
31. mar 2016

Šup šup do kočíka ak tam spinká ... môj cez deň spal len v kočíku takže som bola niekedy von aj 4 hodinky 🙂 v zime ... v lete aj celý deň 🙂 alebo vyskúšaj šatkovanie to majú drobci radi, cítia maminku a pekne sa uložia a kľudne pri tom var, upratuj a tak ...

kristinka86
31. mar 2016

@seemani Syn bol neskutočne náročné dieťa a k tomu do 3,5 mesiaca kolikoval. On bol odšatkované dieťatko. Tiež som ho nemohla nechať ani minútu samého, ak som nechcela počúvať jeho nárek. Naučila som sa všetko robiť s ním - v šatke. On sa stal samostatnejším až keď mal okolo 2 rokov. Dovtedy som musela s ním sedieť pri hračkách, čítať mu knihy, atď. Každá činnosť bola namáhavá. Nechcem Ťa strašiť, ale niektoré deti sú skrátka také.
Dcérka zas v kočiari hodila max. 15minútový spánok a koniec. Tá musela v čase spania byť doma a spinkať v postieľke. Každé dieťa je iné. Aj Tvoj synček spánok potrebuje, len musíš nájsť spôsob, pri čom zaspí pokojne. Je ešte maličký, zvykáte si jeden na druhého. Mne dcérka veľmi zlé spinká v noci - a to je oveľa horšie ako cez deň. 😔 Držím palce!

katrinka8
1. apr 2016

@appassionata - no u nás ju dávajú v pôrodnici do toho kuríka... Ale tuto je na jej základe článok:

https://www.modrykonik.sk/spanok-deti/

appassionata
20. apr 2016

@katrinka8 Ďakujem za tip, uz som zohnala. Ja som v porodnici nedostala ☹