Dvojročná dcéra takmer vbehla pod auto

nelinka1979
31. okt 2015

Zdravim maminky,akym sposobom ucite- motivujete svoje deti,aby spozorneli pri prechadzani cez cestu?Ja stale svojej dcerke vysvetlujem,ze ked ide cez cestu,tak sa musi pozriet,ci ide auto,ci uz moze prejst,na parkovisku,nemozeme behat a pod.,ze je este malicka a šofer,by ju nemusel vidiet,alebo stihnut zabrzdit a samozrejme,aby ma držala za ruku.Ale mam pocit,ze to ma prave opacny efekt ☹,ako zbada cestu,tak sa mi vytrhne a uteka. Ked vyjdeme z obchodu vysadim ju z kosika a v sekunde bezi ako o zivot...a stalo sa,to co bola pre mna noćna mora,...neprajem to zazit nikomu..nastastie to auto islo velmi pomaly..hladalo parkovanie..ale co sa mohlo stat,nechcem domysliet.Tak Vas prosim o radu,ako to riesite?

esterba
1. nov 2015

@nelinka1979 to mi nastastie zatial ani nenapadlo skusat, nehovoriac, ze pri povahe mojej dcery by mi hrozili asi prave tie provokacne naschvaly, keby som to chcela riesit nasilne. Ale ono podstata ucenia vysvetlovanim nie je v tomto veku ani tak v pochopeni, ako vo vytvoreni navyku. A ten možeš dosiahnut aj prostym opakovanimw rozkazu stoj. Pre mna ma vysvetlovanie hlbsi vyznam, s dcerou sa tym padom viac rozpravame, ale inym mamickam može vyhovovat direktivnejsi pristup.

sardinka335
1. nov 2015

Su povely, ktoré jednoducho treba posluchnuť, podať ich direktivnješie, s autoritou v hlase, ze o tomto sa 100x denne nediskutuje. Samozrejme maličkým to treba trpezlivo vysvetlovať, ale ak už ide do tuheho, ze sme vonku v ,,praxi,, a vidim že aj tak by sa dieťa ,,vrhlo,, pod auto aj ked mu to bolo 100x povedane tak asi to stale nezabralo a treba pritvrdiť. Ked ho niečo zrazi tak už bude zbytočne vysvetlovať. 🙂

katarinamarkova
1. nov 2015

@nelinka1979 2r. dieta fakt nepochopi vyznam - co mu chce mama povedat po takto zlozitom vysvetlovani situacie.
pouzivaj jednoduche vety. strucne:
- pozor!
- stoj!
- auto - auuuu.
- nie!
- daj rucku!
- čakaj.
2r. dieta skutocne nepochopi zlozite vety....pochopi realne konanie. tj. ze mu nedovolis na tu cestu vybehnut! lebo jednoducho ked je cesta, tak sa tam neuteka. chyt ho za rucku. nepusti. nechce - nechod dalej, ostan stat - najprv rucku, potom ideme. ked fakt vidis ze chce na tu cestu utekat, zodvihni, vrat na chodnik, vyhres - strucne - nie! nemozes! prosim si rucku, ideme domov.

skutocne len tak, ze tomu dietatu aj realne ukazes, ze jednoducho tam kde je cesta sa neuteka sa nauci ze sa tam asi teda fakt neuteka.

marcela305
1. nov 2015

@nelinka1979 aj ja mam dvojrocnu dceru a pochopila to tak ze nemoze na cestu ze som jej to vysvetlila slovami ktorymi sama pomenuva veci a ktore pozna... brrrm brm au bobo ,,,,tak pochopila ze ked ide auto ma sa dat na kraj cesty zastat aj keby utekala ako to robi 🙂 no uz nejde proti nemu a nevybehne na cestu skratka ked ide brmm brmm budem mat au a HOTOVO🙂

katrinka8
1. nov 2015

Ahoj, si mi vlastne touto otázkou dala chrobáka do hlavy, lebo náš bude mať o mesiac 2 roky, a už dlhšiu dobu vie, že keď ide auto, ideme na kraj. cesty (popri našom paneláku, keď chodíme so staršou do škôlky, chodia autá smerom ku škôlke, ale chodník tam nie je, proste sídlisková "cesta"). Musíme ísť skrátka po ceste, a keď ide auto, tak ak nejde za ruku (tých áut tam nechodí veľmi veľa a často), poviem len "pozor, auto, nakraj" a hneď upaľuje ku obrubníku a za ruku sa chytá, prípadne zastane pri kraji a čakáme, kým auto prejde. Ale tak som vždy v dosahu, aby som ho mohla chytať, keby čosi. Plus tam všetci chodia pomaly, lebo tá cesta je úzka a 2 oproti sebe neprejdú, musia sa vyhýbať.
Rozmýšľam, ako sme ho to naučili. Ale sa mi zdá, že vždy, keď išlo auto, tak sme ho proste chytili za ruku, povedali: Ide auto, ideme na kraj. A fyzicky ho pritiahli ku kraju. Vždy, zakaždým opakovali tento postup. Ale asi nie vedome, proste nejak tak asi. Funguje mi to aj v NC, keď ideme z obchodu von ku autu (náš neznáša sedieť vo vozíku, čiže nehrozí previezť ho rovno z vozíka do auta. Aj keď ideme za ruku, vždy to nejak podvedome opakujem, že Pozor auto. Zatiaľ sa netrhá, nechá sa chytiť za ruku. Keby sa trhal, tak radím asi to, čo baby - nasilu chytiť za ruku a vysvetliť jednoducho len Pozor auto. Môže nás zraziť.

nelinka1979
autor
2. nov 2015

@katrinka8 ahoj,ako to tu tak citam,ze je to jej nejaky prejav vzdoru,lebo este cez leto,sa pekne držala za ruku,pokial isla sama a videla,ze ide auto tak hned utekala ku mne,ze brm-brm.Preto som sem dala aj ten prispevok.Trva to zhruba asi od polovice septembra,tak dufam,ze je to len prechodne obdobie.

dasa71
2. nov 2015
Používateľ dasa71 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od dasa71.

Toto obdobie maju asi vsetky deti. My to tiez teraz prezivame ale nastastie mam pocit, ze uz to ustupuje a znovu sa dostavame do spat normalu 🙂