Dvojročné dieťa uspávam na rukách

cottoncandy
12. mar 2016

Dievčatá, idem si po radu, lebo neviem, ako moju dcéru naučiť pekne zaspávať v posteli a nie na rukách. Má dva roky, dva mesiace, 11 kíl a nezaspí inak, len pri nosení na rukách. Moja chyba, že som ju po odstavení od mlieka v 15 mesiacoch naučila na ruky a teraz z toho neviem von. Problém je, že v posteli nezaspí, ani keby traktory padali,...skúšala som aj nechať plakať, ale ona je neuveriteľne vytrvalá v plači, nie a nie sa utíšiť, zobudí celý dom, povracia sa od jedu a plače ďalej... kým ju nevezmem na ruky a nenatriasam. Skúšala som to takto týždeň, ani po týždni vyplakávania sa nič nezmenilo. Má veľmi silný dávivý reflex a aj pri obyčajnej nádche bežne v noci vracia, hoci má vyvýšený vankúš, vtedy nepomáha nič iné, ako sedieť a mať ju na sebe ako opičku zavesenú. Teraz mala kiahne, príšerne zle ich znášala, čiže zasa som ju veľa nosila a akoby sa posilnil ten návyk. Nemáme už postieľku a dvere si vie otvoriť, dočiahne na kľučky, takže na to,a by som ju udržala v posteli, musela by som ju tam vyslovene držať rukami. Samozrejme skúšam aj vysvetľovaním, ležíme, mojkáme sa, čítame si rozprávky, aj dve hodiny a nič, napokon znovu len vytrvalý plač a nosiť. Aj nočný spánok je zlý, niekoľkokrát za noc sa zobudí a buď plače a pýta sa na ruky, alebo úplne precitne a vyberie sa do detskej izby hrať sa...pritom máme aj režim, pravidelne ju budím ráno o siedmej, na obed spí od jednej max. do tretej, inak budím, lebo by som ju večer nedostala do postele a večer ju uspávam o deviatej. Snažím sa o dennú rutinu, aby ju nič veľmi nerozrušilo, lebo potom je spánok o to horší. Skúšala som ju uspávať a nechať spať aj v iných miestnostiach, či sa jej inde nebude spať lepšie (spí s nami v spálni), ale všade je to rovnaké. Máte nejaké tipy? dík

evka_evka
12. mar 2016

Nezaspi ani pri tebe v posteli? Ked lezi vedla teba?

cottoncandy
autor
12. mar 2016

@evka_evka nie nezaspí, ani keď ju hladkám po hlavičke či škrabkám po chrbátiku... ani keď čítam rozprávky jednu za druhou, ani keď spievam... nie, vždy popočúva a potom začne divadlo, sadne si, vstáva, uteká mi, vrieska, bije, kope ma, pýta sa na ruky, plače až ju napína na vracanie... manžela totálne odmieta, ten ju nemôže ani len na ruky vziať či si vedľa nej ľahnúť, ani sa ju pokúsiť uspať, ale cez deň je to ok, hrajú sa, jašia, čítajú, len zaspávanie je hrozné

daandra
12. mar 2016

Nie si sama u nas to iste...cez.den zlate dieta a ked je unavena len na ruky a natriasat aj v noci parkrat

cottoncandy
autor
12. mar 2016

@daandra nechcem písať, že mi odľahlo...lebo mňa všetci z okolia odsudzujú a ja si tiež priznávam chybu, len neviem, ako z kola von 😒

daandra
12. mar 2016

Aj ja tak,ale ked tak reve,co mame robit,ja dufam,ze casom sa sama odnauci a teraz proste potrebuje pomoc na zaspatie,ale.je to neunosne dakedy

cottoncandy
autor
12. mar 2016

@daandra podľa mňa to nie je ok, nosiť dvojročné dieťa hore dole, natriasať...dokedy? Ja som si vravela, že hádam po druhých narodeninách sa pekne naučí zaspávať pri rozprávke, reps. pri mne, poležíme si, prečítame rozprávku, pomojkáme sa a hajde spať, skúšam to stále znova a znova, aj ju nechám plakať a ja sa tvárim, že spím a nič, žiadny effekt, radšej nezaspí a vo vytrvalostnom plači je preborník hádam v celkom okrese, ak nie kraji

cottoncandy
autor
12. mar 2016

@daandra navyše ak je to zaspávanie nepokojné, tak potom je taká aj celá noc...v spánku to znova prežíva, plače a bojuje aj niekoľkokrát za noc...máte to tak aj vy? Ja už si pripadám ako hrbáč, čo aj niekoľkokrát za noc nosím a natriasam malú v tme po byte

sardinka335
12. mar 2016

@cottoncandy no vieš...bije, kope ma...to ked ja tu čitam, tak sa mi nožik v kabeli otvara....ze si toto nechate. Ked chytí ten svoj amok, tak si s vami robí čo chce.
Treba byt doslednejší, vstáva a uteká tak zobrat za ruku a položiť do postele..aj 100krát. Okoliu sa ani velmi nečudujem lebo ako aj ja si tukam na čelo, ked počuvam tie pribehy o tom ako zufalí rodičia vstavaju o 03:00 v noci a ,,musia,, dietatu pustit rozpravku a podobne chuťovky....u nás by také ,,nehrálo,,.

cottoncandy
autor
12. mar 2016

@sardinka335 samozrejme skúšam aj fyzicky držať v posteli, vraciam ju do postele aj stokrát, aj tam držím nasilu, no vytvalosť je neuveriteľná, plač neutícha a keď vidím, že sa dostáva do amoku, že zasa ide vracať. tak mi to nedá, predsa je to dieťa, nie môj nepriateľ...ako by ste to riešili? Držali by ste dieťa v posteli násilím aj hodiny? Tak či tak ju musím potom poumývať od soplov a grcky, nie je to ľahké celý tento zaspávací proces, verte mi.

bambola82
12. mar 2016

@cottoncandy ahoj...ja mam nieco podobne, moja dcerka bude mat 2 rocky ma 14 kg... ona od narodenia je strasna v uspavani...tiez ju uspavam na rukach, niekedy sa mi podari aj na posteli, ale aspon vecer zaspava pri mne na posteli...ale poobedny spanok je katastrofa, keby bolo na nej, tak cez obed by ani nemusela spat...ale tvoja dcerka, je na teba uz tak zvyknuta, ze ona ta potrebuje citit, priam byt na tebe nalepena...moja ma zase drzi za ruky, inak ani nezaspi

zuzulik236
12. mar 2016

ahoj u nas zabralo ze si precitame knizku dve alebo hocikolko mala chce a potom sa ulozime spolu spat ked zaspi tak pomaly vyjdem z postele.... ked je unavena tak po par minutach sa zcne ukladat aj sama ale kym nespi nemozem prec ani ja to by bolo kriku.. nevecer sup na prechadzku tak na hodinku potom vecera okupat bezna vecerna rutina a sup do postele... skus prechadzku na vecer alebo neskoro poobede ked este neni moc unavena... ja som tiez byvala dovtedy aj do rana hore ale odkedy chodime von tak 20:30 vecierka kazdy den 🙂

cottoncandy
autor
12. mar 2016

@zuzulik236 dobrý tip s tou večernou prechádzkou, to som už dlho neskúšala, teraz celkovo, keď ide jar, budem viac vonku, hádam sa to zlepší a aspoň uspávanie urýchli, verím

sardinka335
12. mar 2016

@cottoncandy ja neviem...tak ti poviem....ja by som na to nemala nervy...takze to u nas rieši moj muz, na situácie kde ja nemam nervy. Ano, ja by som dieta nechala v posteli - mne by nevybehlo lebo by som ho vzdy chytila a vratila späť - ide o to kto vydrží dlhšie. Sopel utriem vlhkým uterakom a snad negrca furt či? Ono tazko hodnotiť situácie, ktore treba vidieť, zažiť...a neraz sa mi stalo, ze deti uplne inak reagovali na cudzieho človeka, ako na vlastných ktorých uz maju okukaných. Ja som to zažila len raz - kamaratka ma podobneho syna, čo ten stvaral za týjátro no nonsens...boli sme na jednej navšteve spolu a koli tomu chcela predčasne odist lebo si s nim nevedela rady, proste robil sceny ze nebude spat...išla som ho uspat ja...aj mne reval, utekal...ked sa dvihol tak ja som ho chytila za ruku a lahaj do postele...najprv reval a potom pochopil ze ja proste neustupim, tak ostal lezať...ja som stale čitala rozpravku, smoklil, potom prestal a nakoniec zaspal...Možno ked chytí amok, tak chyť amok aj ty...a uvidiš ako bude reagovať...moja švagrina vyriešila amok po svojom...chrstla na malu pohar ladovej vody a ta ostala ako ,,obarena,, a bolo po amoku. Tomu sa hovori liečba šokom...sice som pozerala ako puk...ale vraj fungovalo. Zufala situácia si ziada zufale činy...

cottoncandy
autor
12. mar 2016

@sardinka335 počúvaj, toto je dobrý príspevok, čo si napísala...napadlo ma pri tom, že som vážne ešte neskúšala malej ukázať svoj amok---na princípe "ty sa hodíš o zem, tak aj ja sa hodím o zem"...alebo ešte ďalšia vec, možno vycestovať k babke a niekoľko večerov po sebe sa akože vypariť a skúsiť, či to nezvládne ona...otázne je ale, čo potom, keď sa vrátime domov, či zasa nevlezieme do starých koľají...v každom prípade vyskúšam aj to, aj to

zuzulik236
12. mar 2016

@cottoncandy ahoj prajem vela zdaru a uspechov u nas to zabralo najlepsie len malu nemozem az moc unavit bo vtedy zas nezaspi od vycerpania... hodinka vonku pre nas tak akurat... drzim palce 🙂

maminkasisa
13. mar 2016

@sardinka335 no, nie je dieta ako dieta, mozno Vam sa to dobre povie ak nemate taketo problemy, ale mam synovca, ale to keby ste nezazili tak neuverite..... tiez ma svoje "dni" a nepomoze vysvetlovanie, ale zvyseny hlas, uz dostal aj po zadku.... tiez si s nim uzili svoje, so spanim ma problemy uz od 5 mesiacov, vobec ale vobec nechcel v noci spavat, a cez den iba trosku.... a trvalo to skoro do 4 rokov...

bosoriak
13. mar 2016

@cottoncandy
Moje postrehy: Normalne je len to, co vyhovuje vam vsetkym. Tebe tento sposob uspavania vyhovovat prestal, takze jediny (a tym myslim naozaj jediny) sposob je prestat to robit. Takze by som to takto:

Oznamit dietatu, ze sa meni sposob a ze uz je tazka a nevladzes ju nosit pri uspavani. A aj to dodrzat. Ked ju najprv nosit nechces, ona potom stropi cirkus a ty ju zase nosis, no niet divu, ze sa az dovracia. Ved ak tym dosiahne svoje, preco by to robila inak? U deti su dolezite vysledky, preto by si sa na ne mala sustredit aj ty. Nikto nevravi, ze mas kricat, bit ju, alebo chytat nejaky zachvat. Pokojne a laskavo, ale najma pevne. Ak rodic nie je dosledny, nerobi zle iba sebe, ale najma dietatu. Tu nejde o to, ze dieta nie je tvoj nepriatel. Ide o to, ze ty si pre dieta ten clovek, ktory ma stanovovat hranice. Ak ju stanovis a vzapati posunies, dieta byva zmatene a nedovercive.

Skus ju dat spavat skor. Aj na obed aj vecer. Velakrat su taketo cirkusy aj kvoli tomu, ze dieta je vecer prilis unavene. Prijemny detail je ten, ze aj susedia sa inak postavia k tomu, ak dieta vrieska o siedmej vecer a o jedenastej. Ty budes podvedome kludnejsia a tym padom je vacsia sanca na uspech. Moje deti su do siedmej vecer v posteli od svojich dvoch rokov, bez ohladu na to, kolko spali cez den. A plati to +- doteraz, akurat uz su velke, tak sa to posunulo k pol osmej az osmej. Tiez sme mali boje, ale proste hranica je tam a hotovo, nepopustim ani ja ani manzel. Ak sa deje vynimka, deje sa tak na zaklade vzajomnej dohody.

Cele je to o tom, aby si si ty verila, ze ty si ten element, ktory rozhoduje o hraniciach. Ak toto zvladnes, zvladnete aj to nestastne uspavanie (a vela dalsich problemov, ktore este pridu).
Drzim palce.

salome51
13. mar 2016

@cottoncandy U nás to bolo tiež takéto. Ale jedného dňa som dostala teploty a nevládala som ho nosiť na rukách a pri manželovi nechcel byť. Uložila som ho k sebe do postele, hladkala som ho po chrbáte a po vláskoch a rozprávala som mu čo ma napadlo. Zaspal asi po hodine. Nakoniec si takto zvykol zaspať. Horšie bolo, že aj poobede takto zaspával, ale musela som pri ňom ležať celý čas, lebo ak som sa čo i len pohla hneď bol hore. Teraz našťastie som pri ňom len kým zaspí a potom odídem z izby. Spáva ale len hodinu. Mohla by si to skúšať aj dlhšiu dobu. Ja viem že je to ťažké takéto cirkusy keď ti robí. Dôverne to poznám. A neskúsila si ju nosiť radšej v ergo nosiči? Predsa by to trochu ušetrilo tvoje sily. Aj v nosiči ju môžeš natriasať. Chce to čas, prejde to ako všetky také tie ich obdobia. Aj ja čakám kým u môjho syna prejdu tie jeho "fanty" stále plakať a robiť mi hanbu všade kam ideme 😀

bubelko
13. mar 2016

@cottoncandy k tomu placu s vracanim - na mojho syna zabralo pri placi, ked reval tak, ze ho zacalo napinat - zobrat, postavit ku zachodu a povedat - tu mozes vracat. a zrazu prestalo napinat. plakat neprestal, ale nenapialo ho. a zopakovala som to zakazdym, kym s tym neprestal uplne. mal tiez okolo 2 rokov, ked to robil.

a vracala by som do postele aj 100x. a ked chyti amok, tak by som si k nej sadla a pockala s kludom kym prejde. bez kriku. ja som takto pri starsom sedela 20min na ceste pred obchodakom a pozerala sa ako huci, ze chce traktor. bol to jeho prvy a posledny amok.
mladsi vydrzal doma hucat 1.5h (stopovala som si to), ze chce tatinka... ten sedel v lietadle... takze som mu nemohla vyhoviet ani keby som vazne chcela. potom sa tie intervaly uz skracovali.
ono to chcel len klud a ostat dosledny a nepopustit z toho, na com trvam. ty si jej mama, nie ona tvoja 😉

cottoncandy
autor
13. mar 2016

@bubelko
@bosoriak
@salome51
Veľmi ďakujem za vaše postrehy, premýšľam o tom a áno, cesta naozaj asi inou trasou nevedie. Myslím, že tu padla dôležitá vec a to rodičovské sebavedomie, určovanie hraníc. Ja vo všeobecnosti veľa ustupujem.
Napíšem ešte niečo, čo sa asi nebude všetkým páčiť, ale korene tohto a aj iných problémov, ktoré teraz riešim, vidím v mojej vzťahovej výchove. Kedysi som si myslela, že nič iné pre moje deti neexistuje, nie je lepšie, len attachment parenting. Načítala som v knihách, ovplyvnilo ma to neuveriteľne. Deti som kojila do aleluja, aj tisíckrát denne, keď si zažiadali, nosila, natriasala, riešila každé zaplakanie, zamrnkanie, spali so mnou v posteli nalepené na prsníku, ... všetko v záujme toho, aby som im "nepochopením" a "nenaplnením ich potrieb" nespôsobila psychickú ujmu, ktorú si v sebe ponesú až do dospelosti a pod. A teraz som v situácii, keď sa úplne "vzťahovo" ďalej nedá ísť.

To, z čoho mám asi najväčší stres, je práve to vracanie a ten ohlušujúci plač, ktorý je taký vytrvalý, že má problém udýchať to. Dostali sme sa do takého stavu, že keď ten plač čo i len začne, staršia dcéra si aj v spánku už automaticky v momente kŕčovito chytí uši a v tejto polohe spí, koľkokrát ju tak nájdem - spať s rukami na ušiach...

bosoriak
13. mar 2016

@cottoncandy Mas z toho strach, ale skus to trochu racionalne - co sa jej stane? Povracia sa? JE to zivot ohrozujuci stav? Nie je. Je to len velmi neprijemne a to najma pre samotne dieta. Ak ju nechas parkrat, ona velmi rychlo pochopi, ze si robi sama zle. A kolkokrat sa to vlastne stalo, ze sa povracala od placu?

Proste len odporucam prejst k metode prirodzeneho nasledku - kricis nahlas, povracias sa, no, budes smrdiet, bude ta boliet brucho a budeme ta musiet umyt. Pokojne, bez kriku, bez debat, bez rozoberania "no vidis, ja som ti to hovorila". To je zbytocne. Cielom je, aby dieta zaspalo bez cirkusu. Uz ci tam chces byt alebo nie, to je uz tvoje rozhodnutie, ja som deti uspavala, potom som s tym rovnakym sposobom sekla, lebo nam to prestalo vyhovovat.

To zvladnes, len si treba naozaj opakovat, ze nejde o trest, ani o boj, proste chces dcere pomoct normalne zaspavat.

salome51
13. mar 2016

@cottoncandy môj Alexejko tiež zvracal vždy keď plakal. Mal silný reflux, takže my sme boli tiež v začarovanom kruhu. Keď plakal, zvracal ešte viac a nerobilo mu to dobre. Takže tiež som ho stále nosila na rukách len aby bol spokojný a nezhoršoval si svoj stav. Úplne ťa chápem. Bude to dobré, len treba byť trpezlivý a vydržať

aliosa_pn
13. mar 2016

@cottoncandy nechcela som pôvodne na túto tému reagovať, ale tento príspevok o zlyhaní vzťahovej výchovy ma k tomu priam núti. Vzťahová výchova znamená rešpektovať potreby dieťaťa a adektvátne na ne odpovedať. Tým, že si malú odstavila v 15.-tich mesiacoch, si spravila hrubú chybu v tomto prístupe. 15-mesačné dieťa, ktoré si vychovávavala nejakým spôsobom si zo dňa na deň zradila. 15-mesačné dieťa nemá šancu pochopiť, prečo už nemože cicať mamičkine mlieko, prečo už nemôže byť pri mamičke, tak ako doteraz. Osobne si myslím, že je lepšie nedojčiť, ako potom dieťa odstaviť skôr než je schopné to pochopiť. To ako sa správa teraz, je úplne normálna reakcia na to, že stratila možnosť byť s tebou - čudné, však. Nehovoriac o tom, že sanie je dôležitý prostriedok, ako upokojiť rozdráždenú nervovú sústavu u malých detí. Teraz už len asi treba nasledovať "razantné a necitlivé" postupy, aby si mala pokoj. Jedine, žeby sa zmenilo aj niečo iné počas dňa - menej kontaktu, berieš ju na ruky čo najmenej cez deň. Neviem, ale vidím to veľmi často, ako sa deti "zmenia", keď prídu o nejakú istotu. Prvýkrát keď sú odstavené, druhýkrát keď mama otehotnie (a už neberie na ruky, snaží sa trvať na samostatnosti 2-ročného dieťaťa, nemôže sa tak jašiť), tretíkrát keď sa súrodenec narodí. Takže nie vzťahová výchova je problém, ale jej opustenie...

tajka1986
13. mar 2016

@cottoncandy treba ju riadne unavit a bude jej jedno ci natriasas alebo nie. Vraviet asi netreba ze cely system zly 🙂 no tak ju jednoducho zavri do izby a doraznym hlasom povedz ze ma spat. Ak zacne cirkus,opat ju napomen a nechaj tak. Ak sa povracia,no smola,upraces ako vzdy,napomenies a znova povies nech spi. Musis ukazat ze to myslis vazne a nenechas sa "vydierat"

sabina1975
13. mar 2016

@cottoncandy ahoj aj ja mam dceru mojkacku ma 2 roky 4 mesiace na obed zaspava vylucne na rukach ma cca 12 kg a zaspi asi po 20-30 minutach vecer ide spat o 19.45 lahneme si do postele otoci sa mi chrbtom ja sa hram na tablete a ona zaspi v pohode o 20.30 je klud
@tajka1986 na niektore deti toto neplati mam tri deti a len jeden vedel zaspat vzdy a vsade moja dcera cele dobeda lieta na bicykli na odrazadle a ajtak nezaspi a poobede mozeme sediet doma a pozerat rozpravky a vecer sa ulozi a spi

lulistek
13. mar 2016

@cottoncandy ono to pride casom, viem ze je to narocne, dieta uz ma svoju vahu, ale nemam rada typy reci ze naucila si si ju na ruky, kazde dieta je individualne , ine zaspi hocikde, niektore potrebuju istotu, naruc matky dlhsie. Ja som svoju dceru uspavala na rukach na fitlopte do tusim 2 roky a 7mesiacov mala kedy sme jej spravili izbicku kde sa tesila a sama sa.rozhodla zaspavat na postielke s takym istym postupom ze si spievame tie iste pesnicky ako na fitlopte. Kazde dieta ma svoj cas,dcera mala 13kg a ja navyse v 4.mesiaci tehotenstva tiez v nervoch ze kedy to skonci ale ono to prislo same od seba ako aj napr. Chodenie na zachod.

lulistek
13. mar 2016

@tajka1986 waw tak toto by som nikdy svojmu dietatu nespravila, sorry ale ked sa uz povracia. To nie je vydieranie. Zaspavanie je u kazdeho dietata ine preboha, niektore decka zaspia barskde a niektore su citlivejsie a potrebuju to dlhsie. Co je na tom zle?

lulistek
13. mar 2016

Kokos normalne zasnem co tu niektore pisete.

edvelyn
13. mar 2016

@tajka1986 wau...ty musíš byť matka roka

lulistek
13. mar 2016

@edvelyn a nie len ona:(