Dvojročný syn naschvál hrozne vrieska

xxxmind
12. sep 2018

Ahojte, potrebujem radu, lebo uz som zúfalá. Máme syna 2 roky a 3 mes. Je velmi šikovný, pekne a vela rozpráva, všetko rozumie, je od dvoch rokov uplne bez plienok aj na noc. Máme však problém s jeho prejavmi. Už okolo roku začal vydávať prenikavé vresklave zvuky, vtedy najčastejšie v kočíku, mysleli sme si, že ho to prejde ked sa naučí hovorit. Opak je však pravdou. Svoj vreskot používa ako nástroj vydierania. Normálne sa na nás s pobavením pozerá a pritom vreští. Je to hrozné, treští nám hlava. Nič nepomáha, ani dohováranie, ani ignorácia, ani capnutie po zadku. Robí to prevažne doma, ale kludne aj vonku, nie medzi deťmi na ihrisku, tam sa paradoxne pekne hrá, ale len tak na ulici, alebo napríklad v obchode a to je katastrofa. Odvšadiaľ bežím preč jak šibnutá, lebo je to velmi nepríjemné, všetci sa za nami otáčajú, niektorí sa toho vresku aj zlaknú, ked to spraví z ničoho nič. On iste cíti, že mne to enormne prekáža a mám pocit, že sa na tom dokonca zabáva. Ked to začne robiť vonku, pohrozím mu, že odchadzame domov, neprestane, tak sa fakt otočíme a padáme domov, no krik neprestáva, naopak prejde potom už do zlostného kriku-plaču.
Nemáte niekto nápad či skúsenosť čo s tým, lebo toto trvá už vyše roka a ja pomaly, ale isto ošediviem...
Dakujem !

beky1813
12. sep 2018

@xxxmind doma zavriet do izby si skusala? Alebo skus vrieskat aj ty

evita168
12. sep 2018

Tiez som za terapiu šokom zacni vrieskat este viac ako on a bude kukat ako puk na mojej som to uz otestovala a kukala tiez jej nebolo prijemne ma pocuvat odvtedy ked zacne len sa jej opytam ci mam zacat aj ja a je ticho

dskjhfdlkdjhl
12. sep 2018

@xxxmind ono je otazka, ci niekedy tym vreskotom dosiahol to, co chcel. Lebo ak raz podlahnes, tak potom on uz vie, ako na Teba a vresti. Ja by som ho nechala tak, ako keby som bola hlucha. A viem o com pisem, moja mladsia dcera dokazala tak vrestat, ze ju snad bolo pocut aj v inom meste😉

hettinka
12. sep 2018

@xxxmind normálny detský trucpodnik. Nepomáha na 100% nič, deti z toho však časom vyrastú.
Bitka určite nie, ale ak reve, nesmie si ani raz vyrevať svoje. proste totálna ignorácia, úsmev na perách a tvár sa, že na teba toto absolútne nezaberá a nič to s tebou nerobí. V prípade, že to robí vonku, prerušiť činnosť, napr. hranie na ihrisku a otočka domov.
Ale ak to robí už dlhšie (píšeš, že od roka), tak sa to aj odúčať bude dlhšie.

Na moju takto urevanú dcéru zaberalo to, že som ju vopred pripravovala na zmenu činnosti. Napr. že už pôjdeme domov z ihriska. Ale niekedy začala úplne bez varovania, napr. sa nahnevala, že som ja otvorila jogurt a ona to chcela. Alebo sa jej niečo znepáčilo a hned vresky. My ešte bývame pri starých rodičoch, takže ona využívala to, že sa jej babka zastala a ešte so mnou starkí cvičili, že prečo reve ... takže ťažkééé, veľmi.

habibibb
12. sep 2018

moja dcéra dokázala v tomto veku aj 2 hodiny vrieskat doma, pozerala sa na seba do zrkadla a keď už prestavala a nevládala, stačilo kuk na seba v zrkadle a pokračovala znova.vsetci doma sme ju úplne ignorovali.ale fakt ako vzduch, proste neexistovala keď to robila, prešlo to tiež asi až po polroku.netreba nikdy ale ani jeden raz nevenovat tomu pozornosť.hodila sa mi v meste o zem, prekrocila som a išla ďalej.nikdy viac to neskusila.proste trpezlivosť treba.presne v tomto veku skúšajú čo to da a ak raz zaberie, si na začiatku.

anabella111
12. sep 2018

Odputanie pozornosti dietata inou cinnostou ..ked robí ,,zle"..je moderna metoda....Neuznavam vo vseobecnosti..chyba v nom poucenie a do buducna rozlisovanie dobreho od zleho...A naopak..Rovnako nevidim priestor na budovanie respektu....dieta do troch rokov reaguje emotivne a nenarodilo sa so ziadnymi vedomostami o tom co sa smie..co nie....prave preto je dolezite razantne zakrocit vzdy..ked presadzuje svoju volu nevhodnym sposobom..Napisala by som aj ako...nenapisem..nechce sa mi obhajovat ..Dolozim len....ak mu to dovolite robit a nepotrestate ho za to...nikdy nebude vediet ..ze to je zlé..a aj ked casom prestane vrestat..najde si iny sposob vydierania....Lebo NO RESPECT....☺

0silvia0
12. sep 2018

@xxxmind na každé dieťa platí niečo iné, ja osobne by som skúsila toto:
- nie, nemôžeme ísť von, lebo budeš kričať a to sa nepatrí
- keď bude vrieskať a vy budete doma, ľahni si do postele s tým, že maminku bolí hlava z kričania a musí ísť spať a nemôže sa s tebou hrať
- totálna ignorácia alebo ostentatívna ignorácia (dať si slúchadlá na uši a pospevovať si aby mladý vedel, že ťa nezaujíma jeho vreskot)

anemone123
12. sep 2018

Aj nas mava obcas taleto prejavy, je to vyslovene vynucovanie si pozornosti alebo ked mu jieco nechcem dovolit. Vrieska a caka kedy rezignujem a doaiahne co chce. Psychologicka nam odporucila totalnu ignoraciu, odist z miestnosti, zapnut si telku, robit cokolvek ine a vobec si dieta nevsimat, neprihovarat sa mu, neutisovat. Proste pockat kym ho to prestane bavit aj keby mal vrieskat dve hodiny a casom pochopi, ze tym nic nedosiahne. Je to na zblaznenie, ale u nas sa to celkom zabera a vrieskanie je uz zriedkave a trva chvilu... potom skor trucuje, ale aspon je pri tom ticho 😉

sense
12. sep 2018

U nas platiko nikdy neustupit a kde nie je publikum nie je ani divadlo....dvakrat som ju prekrocila a viac sa o zem nehodila...a prv som robila to ze ska do izby tam este o dva trist hlasnejsie aked vysla akoze kludna ale zacala opat tak som ju be hala v obyvacke a odisla do spalne a ignoracia...casom pochopi ze takto sa veci nevynucuju...teraz si sice vie dupnut nohou ale ja tiez ale aj s pridanim ze dnes je bez vecernicka....a zazracne to funguje

xxxmind
autor
12. sep 2018

Baby, diky za reakcie. Musim upresniť, ze tieto situácie prichádzajú ani nie tak za účelom niečo dosiahnuť, ale skrátka len tak, prideme napr.do Tesca, ci do lekárne a on spustí. Mne to pride, ze normálne provokuje. Ja to uz nezvládam, nakupov s nim sa dopredu bojím a on potvora mala akoby to cítil a akoby ho tešila moja bezradnosť v tej situácii, ved predsa nechat ho v obchode nemozem, takze odist od neho sa mi nedá. Rovnako tak ignorovať ho v obchode ci v lekarni neviem. Uz ho aj strasim, ze nahneva nejakeho uja a ten ho vezme, vsetko márne. Tak len sup sup rýchlo nakupit, spotena, s nervami a vypadnúť von. Na ihrisku sa pekne hra s detmi, tam to nerobi. Doma ked začne, väčšinou mu ide asi o upriamenie pozornosti, to sa mi ako tak darí niecil ho inym zamestnať. S tymi sluchadlami som to skúšala, najskor kukal, bol zaskoceny, potom vresk, lebo tie slúchadlá chce zrazu on... Tak ja uz neviem. On si velmi dobre uvedomuje, co to so mnou robi a v akych situaciach je to "najlepšie" začať. Napríklad v restike sa najprv pekne naje, no akonáhle je s jedlom hotovy, zacne sa takto prejavovať. My sme vlastne kvoli tomu v neustalom strese z beznych situácií. Este iste doma vyskúšam zatvoriť do izby, to som zatiaľ nepraktizovala.

taga
12. sep 2018

@xxxmind hm, takže na ihrisku, keď sa chce hrať on, tak vie byť zlatý, ale keď potrebuješ vybaviť obchod ty, tak ti robí naschvaly? No tak pokiaľ ho nemozes nechať doma, tak by som mu asi povedala, ze pokiaľ on nepomôže tebe a nebude trpezlivý kým vybavis čo potrebuješ, tak rovnako ani ty nebudeš môcť ísť s ním na ihrisko, aby sa mohol pohrať. Aj keď chápem, že potom hrozí, že ho budes mat doma vrieskajuceho asi 🤔

danula.ch
12. sep 2018

@xxxmind no ja by som s ním nikam nechodila, kým s tým neprestane. S vysvetlením, že zase budete chodiť, keď sa naučí správať. Po čase by som dala testovacku a ak by vrieskal, tak zase niekoľko dní doma. Mne by stačilo, aby to urobil raz a nabudúce by som ho nikam nezobrala. Zverila by dom ho niekomu blízkemu a šla nakúpiť, alebo nakúpi manžel. Ak by moju nepritomnost malý ťažko znasal, tak o to lepšie. Učí sa v tomto veku čo sa smie a čo nie. Keď ho nechám vrestat, budem ignorovať, to ako keby som mu povedala, že je to v poriadku, že vresti, aj keď s tým nič nedosiahne. Ale V poriadku to nie je. Keď si predstavím, že by som začala bezdôvodne vrestat v obchode........To by ľudia cumeli 😀. Ak to robí doma pred zrkadlom, dala by som ho odtiaľ preč. Všetci aby sme sa teraz zbláznili, lebo on sa na seba rád pozerá keď vresti?

hettinka
12. sep 2018

Inak, je to aj povaha ... u nás bola dcera dosť náročné dieťa, aj celkovo, s jedením, spaním aj to vrieskanie bolo. Syn kľuďas, u neho sme také prejavy nezažili nikdy ... raz to teda skúšal, ked videl, že revú deti v škôlke, tak že či mu to prejde doma 😀 Ale robil to tak neprirodzene, že som vybuchla do smiechu a viac neplakal.

nelinka888
12. sep 2018

Keď to spraví najbližšie doma tak začni vrieskať aj ty :D Možno to zaberie, bude mu to vadiť a prestane

castopky
13. sep 2018

@xxxmind mam 2 deti a s 1sme si uzili vreskoty.je to aj o temperamente dietata. trvalo munto od 1 roka do 3 rokov postupne ustupoval..a to bol des lebo dokazal spustit za kadeco..ja som sla dolava chcel ist doprava a bolo 😁 ludia ja nam pravidelne prihovarali za tie jeho sceny..😂 ale preslo to.ako radia baby pevne nervy a trva si na svojom a vysvetlit a nevsimat si.ml
dieta tez skusa ale je ina povaha,je to miernejsie

danula.ch
13. sep 2018

@xxxmind vlastne si to vo svojom príspevku pekne opísala - vresti, lebo tým chce zaujať, páčia sa mu reakcie okolia, akú má nad ostatnými moc. On taký malý toto dokáže robiť s veľkými. Zdá sa, že má v tom jasno, robí to cielene a nejde o nejaké nezvladnute emociE, ako asi u väčšiny vrieskajucich deti.
Zatvaranie do izby Veľa ľudí odcudzuje, ale my to používame, ak vidíme, že deti robia cirkus naschvál. 2 ročné je na to ale ešte malinke, možno na chvíľočku. .......S vysvetlením, že sa vam toto spravanie nepaci, bolia vás z toho uši, hlava........., ale ak potrebuje kričať, môže v tej izbe, vy to ale pocuvat nechcete. Po chvíľke otvoriť dvere, opýtať sa, či ešte potrebuje kričať a opakovať, kým sa, neukludni.
Niečo celkom iné by bolo, keby to boli tie nezvladnute emocie, to by som do izby v žiadnom prípade nezatvarala.
Medzi ľudí by som s ním ale ani v jednom prípade nechodila, kým sa tak bude prejavovat, ako som uz písala vyššie 🙂

saslavka73
13. sep 2018

@xxxmind A u starých rodičov to nerobí?

betarka25
13. sep 2018

Urobila by som to tak , že ráno by som šla aj s ním obchodu a keby vrieskal tam tak mu poviem že nepôjdeme na ihrisko a že hračky doma mať nebude tiež. Ak by neprestal tak by som prišla domov odpratala hračky z izby a zatvorila do prázdnej a samozrejme žiadne ihrisko. Další deň znova ráno do obchodu , ak by vrieskal znova by ostal bez hračiek a ihriska.a tak by to pokračovalo... tiež by som mi stopla možno aj iné činnosti čo má rád a opakovala by som mu len stále že pokial bude vrieskať tak že nebudujú hračky, ihrisko a iné veci ... Hlavne netreba ustúpiť aby pochopil hranice. Viem že to môže vyznieť drasticky ale treba skúsiť, podľa mna by to mohlo zabrať. Si predstav inak učiteľky ktoré majú aj dvadsať takých detí v triede a musia si s nimi poradiť ....

jumama
13. sep 2018

Staci, co si sama napisala - ze ta to stresuje. Pozri sa na toto video:

https://www.youtube.com/watch?v=Y6SZ2juCm2w

Je to blbost, viem, ale... preco ta tak strasne stresuje, co si pomyslia ostatni v obchode? Myslis, ze ich deti boli superdeti? Prijmu ta s pochopenim a ak nie, kasli na nich tiez. Staci synovi vyjadrit pochopenie: Milacik, vidim, ze teba nakupovanie nebavi? Pockas chvilku co povie, spravi. Milacik, potrebujeme papat, potrebujeme kupit pre teba jogurt, kolacik... atd. Chces mi pomahat s vyberom? Pockaj co spravi chvilocku. Ukaz mu na vyber dva jogurty - ktory jogurt chces, ktory da mama do kosika - nech ukaze prstekom? Daj mu moznost volby pri pecive - ktory roztek chce, nech ukaze prstom... Menuj mu, kde co v obchode maju a spytaj sa ho kam mas zabocit: Sem alebo rovno? Tym, ze mu pridelis "zodpovednost" za taketo prkotinky, on si uzije svoj pocit moci, ci pocit zucastnenia. Viem, ze je malicky, ale ak si zachovas klud, ak mu umoznis zucastnit sa, tak podla mna vyhrate obaja 🙂 Posledna moznost je ta, ze je to pravy muz a do obchodov nikdy nebude chodit rad ;)

saslavka73
13. sep 2018

@xxxmind Možno ma tu ukameňujú. Ale ja by som to videla takto: on má nad Tebou moc. On vidí, že ťa to stresuje, že máš kropaje potu na čele keď niekam idete. Aby bola celá rodina pod stresom kvôli decku???? Bola by som asi tvrdá. Tak mu som mu dala po riti a nechodila by som s ním do obchodu. Zostal by doma a vždy by som to pred ním preberala, že musí k nemu niekto prísť, lebo ja idem tam a tam.

anabella111
13. sep 2018

@jumama ..ou..ou..

3petka
13. sep 2018

@xxxmind môj syn to robil tiež vekovo sú na tom rovnako. Veľmi pomohlo keď sme ho začali napodobňovať. Doma keď vrestal tak sme sa s mužom pripojili aj my a pochopil že asi mu to v ničom nie je dobre keď to robíme aj my 😂

tinapa
13. sep 2018

@xxxmind Pridávam sa k vrieskaniu...tiež to môj takto skúšal.. Zabralo to. Vrieskaj.. Asi nie na ulici, ale doma.. Keď sa hodí na zem a vrieska, hoď sa aj ty.. Keď nerešpektuje, že ťa nemá ťahať za vlasy, lebo to bolí, povieš mu to x razy a on nič, potiahni ho aj ty..so slovami: vidíš, tak isto to bolí aj mňa.
A pod. Nekrič na neho zbytočne, skús s kľudom, aj keď je to ťažké..

tinapa
13. sep 2018

@saslavka73 Podľa mňa nie dobrá taktika, sorry..

saslavka73
13. sep 2018

@tinapa Uvedomujem si to. Ale celá rodina v strese kvôli decku? Tak takú ešte nehrali. Ja nie som matka bitkárka, som vysvetľovačka, ale toto je na ručne stručne.

anabella111
13. sep 2018

Ked zacnete kricat..rovnako ako to male decko...Tak posobite rovnako debilne..viete...Nie ako rodic s autoritou...ale ako jeho kamos na piesku..ktory ma silnejsi hlas..Dnes Vam decko stichne..ked vyrastie..tak vam to nanda aj s urokami..lebo zatial ste ho naucili len..ako sa vyhnut..tomu..co je neprijemne...Ziaden respekt k autorite...ani dnes..a ani uz nikdy..A takychto nezaradencov...ktorym miesto stanovenia hranic..bola za neposlusnost ..do ruk dana moc..su dnes plne urady prace..

xxxmind
autor
13. sep 2018

Kocky, diky za napady, ja myslim, ze z mojho správania je zrejme, ze sa mi tieto jeho prejavy nepáčia, žiadne tutuli mutuli v takej chvili nanho nerobim, predsa uz nie je take male bábo aby sme len tak bez vysvetlenia mu odputavali pozornosť. Razne mu vzdy poviem, ze toto co robi, je skarede a mna z toho bolia usi a hlava, aj ruka mi uz par krat uletela, no k nicomu to neviedlo. Vie byt aj zlatíčko, napríklad na tom ihrisku, je jemny a opatrny k menším deťom, neberie im hracky a pod.
Cize z toho usudzujem, ze on vie, co kedy ano a co nie a tymto si skusa nado mnou uplatňovať moc. Musim najst na to kľúč. Paci sa mi napad zatvorit ho chvilku do izby s vysvetlením, ze môže kričať tam, ale nie pri nas. Taktiež asi skusim vrieskat ako on, uvidime reakciu. Cestou capania po zadku by som velmi ist nechcela, jednak to nezaberá, len to zvysuje agresivitu a bojim sa, aby aj on potom nezacal to poskladať za nieco normalne a zacne napr.capat ine deti. To som uz v okoli zažila.

momoika
13. sep 2018

@xxxmind na tyžden zavriet doma. Nepojde sa nikde. Ani na ihrisko, ani do obchodov nikde! A moze si hulakat v izbe sam do stien..
Kks, obdivujem. Toto mať, tak zrela na psychiatriu. Mam jedno 4-mesačne a uz sa tesim čo ma čaka....preto len a len jedno. Viac deti nechcem...Tiež dokaže hulakat a presadzovat si svoje a nema este ani polroka

dskjhfdlkdjhl
13. sep 2018

@jumama dost pochybujem, ze ak dieta takto vresti, ze bude vnimat to, co mu bude maminka ukazovat. Ak sa deti od malicka nenaucia nejakemu poriadku, tak v puberte bude pozde plakat. Dieta sa musi naucit, ze nejake chovanie je uz za hranicou a rodic mu to musi jasne dat najavo.

dskjhfdlkdjhl
13. sep 2018

@momoika zavriet dieta na tyzden doma nic nevyriesi, akurat to dieta po par dnoch vyleti z koze, lebo nebude na cerstvom vzduchu a nebude mat poriadne kde vybit energiu. Dieta treba naucit zit medzi ludmi, nie v tapacirovanej miestnosti.