Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dvojročný syn sa zmenil o 180°

Batoľa (1 - 3 roky)Starostlivosť o batoľaPsychomotorický vývoj
20. máj 2020

Ahojte maminky, syn má 2 roky aj 1 týždeň. Od jeho narodenín je ako vymenený, proste zo zlatého dieťaťa sa stal neskutočný čert. Vždy bol zlatíčko, síce ako maličký mal nejaké zdravotné problémy, pre ktoré občas poplakal, ale nikdy nebol zlý.
Už mesiac je odplienkovaný, hneď od začiatku takmer žiadne nehody, teraz sa nechce posadiť na nočník, bude dupať a plakať, ale keď ho posadím, vyciká sa.
Stále lezie do šuflíkov, to nikdy predtým nerobil, hocičo vytiahne, behá po byte so zemiakmi 🙈, no hrôza.
Keď ideme von, tak lieta na odrážadle stredom ulice, keď ho dám na kraj, vydrží pár sekúnd a potom ho stále upozorňujem a kričím.
Má upratať hračky, reve, ale teda neustúpim, musí ich upratať.
Všimla som si že za posledný týždeň som na neho aj nakričala, aj na zadok dostal (to sa nikdy predtým nestalo, nebolo treba).
Povedzte že to prejde a čo vám najviac pomohlo ak ste boli v rovnakej alebo podobnej situácii

oliali
20. máj 2020

Vzdor 🙂 mam doma takmer 3 rocneho a u nas je to este stale ako na hojdacke... a vyssi level je 5,5 rocny ktory papuluje prvu ligu ako nejaky pubertiak...drzim palce a hlavne pevne nervy 🙂

stanislavicenka
20. máj 2020

Prechadza do veku, kedy si zacina uvedomovat svoje "ja". Je to uplne normalne, check tiez ovplyvnovat nejake veci, a skusali si svoj vplyv. Toto je zaciatok. A este jedna rada, nikdy by som o dietati nepovedala, ze je zly, zla, Ani jemu, Ani pred nim niekomu inemu. Jednoducho sa nesorava, ako si prajete. A Ked, take mu povedat, ze sa vam neoaci, ako sa sprava. Ale takto male dietatko, este nema Ani slovnu kapacitu, aby sa vyjadrilo insk, ako cinmi, ci placom. Aj moj ma 2 roky, a vybera zemiaky😂, to na odlahcenie. A kazdy den, niekolkokrar, vybera vsetko korenie a ovoniava a nosi aj nam,a x-krat uz kadeco vysypal.

moonlight1210
20. máj 2020

u nasho najstarsieho dietata, hotoveho anjelika (takze prve materstvo som si uzila bezproblemove ako v raji), obdobie vzdoru nastupilo z hodiny na hodinu.
jedneho dna na prechadzke sa zrazu na mna zahladelo a s chutou smarilo hracku z kociara na zem. uplne bolo vidiet, ze skusa.
ked som hracku zdvihla, smarilo ju zas. ked som ju teda po asi desiatom raze a dohovarani schovala do tasky, ze hadzat nebude, tak dostalo svoj prvy hystericky zachvat a revalo, akoby som ho prave ukradla spred obdchodu.
potom sa upokojilo a mylela som, ze uz je dobre. ze bolo snad len unavene, nervozne, snad zubky, alebo co. ale omyl. tym to iba zacalo. 🙂

obrn sa pevnymi nervami, minimalne rok (aj dlhsie) takto budete fungovat, nez sa ako-tak upokoji.
proste uz zistilo, ze ono a ty nie ste jedna osoba. a ze je samostatna jednotka. a to prebuda tuzbu zacat existovat po svojom. vsetko po svojom. "ja sam, ja sam."

simsalabim
20. máj 2020

Zistil, ze je samostatna osobnost. Treba byt dosledny, urcit hranice, trvat na ich dodrziavani. Ak cakas, ze sa mu nieco nebude pacit, upozornit dopredu - este sa 10x smyknes, potom pojdeme domov. Dat mu moznost vyberu, aby mal pocit, ze aj on si moze povedat - modre alebo zelene tricko?

daganov
20. máj 2020

začína obdobie vzdoru, neboj sa,naozaj to prejde, potom bude chvíľu kľud, aby ste plynule prešli do puberty 😍. Pomôže dôslednosť, jasné pravidlá, tvoje kľudné správanie(aj keď nervy na cucky) a more lásky.

berenika39
20. máj 2020

Tak to má být, chápu, že se to blbě poslouchá, ale je to prostě dobrej krok ....každé NE na něj působí jako červený hadr na býka, takže když to jen trochu jde - nabídni, jak ano, neříkej, že ne....vyzkoušej. Každé dítě si tím projde, mám v hlavě syna , co chtěl umělohmotný vojáčky z pouti a manžel ho nesl pod rukou jako kotě do auta, aby nás vidělo co nejméně lidí.
Ted vážně - přiznej mu emoce, mluv na něj v tom smyslu, že víš, že se může zlobit, a jak to udělat jinak, aby to bylo ok. Jakmile nastoupí neustálé nenenenne, bude jen vzdor. Vydrž, však to přejde, patří to k vývoji dětí, hledjí si své místo na světě. A vím, že je to náročný🙂

autor
20. máj 2020

@oliali to už rok trvá? 🙈 Bože ja som myslela že maximálne mesiac dva 😂
@stanislavicenka ja mu nehovorím že je zlý, posťažujem sa manželovi a teraz na koňa že či je to ok. Ale nikdy nepočul odo mňa že je zlý, maximálne poviem že mu vytŕčajú rožky (to na neho platí keď chcem upratať hračky). On už mal to obdobie že chcel sám otvoriť dvere, dať kľúč do zámku, zasvietiť svetlo, to mi neprekáža, dokonca teraz sa chce sám obuť aj obliecť, ale nehovorím že daj urobím to za teba, keď viem že ideme von, tak sa chystám skôr aby mal na to čas sám, predsa trvá to stokrát dlhšie. Keď mu to nejde tak sa opýtam či chce pomôcť, nenadávam že je babrák alebo čosi také 😀 ja skôr riešim ten posluch. Že nikdy taký nebol. Včera mi urobil taký scénu, lebo som chcela nech ide do kočíka, ale on chcel ísť na odrážadle. Normálne som to ešte cestou rozdýchavala, fakt nezvyčajné správanie.
No len horšie keď sa manžel ráno náhli do práce, nesie ruksak plný zemiakov, jeden vytiahne z topánky a ďalší má vo vačku bundy 😀

autor
20. máj 2020

@moonlight1210 jasné, môj napríklad nehádže hračky, ani seba o zem, na to je pohodlný. On sa ale pre všetko čo zakážem rozreve, otočí sa do kúta a je schopný tam aj hodinu revať. Ale zas snažím sa čo najviac ukázať že síce toto nemôžeš, toto ti dám. Napríklad keď chce búchať kladivom - na stôl nemôžeš, ale tieto kolíky zatĺkať môžeš...
@simsalabim na toto som už prišla, máme dohodu večerné rozprávky, vždy plač keď sa vypli a išiel spať. Teraz poviem že posledná rozprávka a ideme umyť zuby. Takže to super pochopil, skončí rozprávka a kričí pasta 😀 aj domov keď ideme, poviem že ešte sa zahúp a pôjdeme. To už sa mi osvedčilo. Len napríklad to cepovanie na odrážadle, cikanie....joj to robí problém. A jeho večné zdúvanie, ale to má asi aj v povahe

autor
20. máj 2020

@daganov to si vystihla. Trvá to ešte len týždeň a ja mám pocit že pokiaľ ráno nezjem krabičku lexaurinu tak ten deň nezvládnem. Už kričím do vankúša vo vedľajšej izbe 😀 nechcem na neho ziapať, ale keď niečo tisíckrát vysvetlím a on si ide stále svoje 🙈
@berenika39 vieš najhoršie že mám vyštudovanú psychológiu, toto popisovanie pocitov, rozhovor v rovnakej úrovni, teda skloniť sa k dieťaťu, toto všetko mám v hlave, teória funguje, ale on niečo urobí a mňa vtedy ani len netrkne čo mám urobiť a čo je správne. Dávam možnosť výberu, ale niekedy to nejde. Napríklad keď idem na nákup, nemôže ísť na odrážadle, teda musím vysvetliť že teraz ideme s kočíkom, prídeme domov a môžeš sa ešte povoziť na odrážadle. Lenže ono to nefunguje 🤷 bude revať ako tur. Snažím sa zaujať kadečím, ešte chcem skúsiť schovať odrážadlo na neviditeľné miesto, možno to zaberie. Každopádne, ešte to len skúšam, týždeň je krátka doba na to aby som zistila čo funguje, ale dostatočne dlhá na stratu nervov 😂

sono2
20. máj 2020

Úplne normálne. Prave to začalo. Vitaj v klube😂😂

daganov
20. máj 2020

neopakuj tisíc krát, zbytočné, skús odpútať pozornosť, ak sa dá, ak nie, no tak si trocha poreve. Máš to ťažké, ale aj on to má ťažké, objavil vlastné ja a učí sa zvládať svoje emócie a chvíľu to potrvá, kým sa mu to začne dariť. Ak sa čo i len trocha dá, ustúp mu, alebo ho skús na niečo nalákať - idete nakupovať, daj mu niesť tašku, košík. Možno ti to šmarí o zem a seba tiež, ale to patrí k tomuto veku. Väčšinou funguje ignorácia. Jasné že nie ak začne v obchode od jedu zhadzovať veci z regálov, ale ak sa šmarí o zem doma, len daj pozor, aby si neublížil. Sú veci, ktoré mu pri troche dobrej vôle dať môžeš. Pýta nôž, daj mu príborový nech krája banán, alebo tenké plátky jablka a pod. Keď varíš a chce "pomáhať" daj mu prelievať vodu z nádoby do nádoby (na zem igelit, naň osuška, lavór a ide sa). Keď ti bude najhoršie, vždy si pomysli na maminy, ktoré majú okrem takéhoto malého čertíka ešte jedno mesačné, nespavé s kolikami, prípadne dvoch čeríkov - dvojčatá a keď už budeš na pokraji zrútenia tak si pomysli na to, že v jasliach majú takéto niečo krát 15.

ketty251
Moderátor
20. máj 2020

Môj tiež zemiaky vyberal a potom hádzal do koša😂. Aj liter oleja mi rozstrel po celej kuchyni(samozrejme sa v ňom aj okúpal) 😅.
Ale ako píšu baby obdobie vzdoru, to prejde. Ale nikdy nebude ako bolo. Deti rastú, učia sa, skúšajú okolie a aj nás. Čím budú staršie, bude to ťažšie😁. Bude to stále hore a dole ako na kolotoči. Stále príde nejaké obdobie vzdoru a stále bude aj kľudné obdobie.

korytnackaruzova
20. máj 2020

@daganov uplne suhlasim so vsetkym. Az na tie jaslicky. 🤣.moja dcerka (teraz 3 roky) je v jaslickach od svojich 3 mesiacov. A nikdy som nevidela a to som tam kedykolvek dosla, v ktorukolvek dennu hodinu, ze by sa tam niekto hadzal o zem, trucoval, reval a podobne. Samozrejme, ze deti sa tam jasia, aj sa pohadaju, aj sa sotia. Ale taketo vyslovene vydupavanie, alebo trucovitost, to som tam este nevidela. Ja len chcem vyvratit tu stigmu o jaslickach. 🤣

autor
20. máj 2020

@sono2 vieš čo je najlepšie/najhoršie? Všetky mamičky čo majú staršie deti a pýtali sa na malého, tak hovorím že má svoje muchy, ale je poslušný a každá, že veď počkaj, o chvíľu má dva roky. Ja som už tú vetu brala jedným uchom dnu, druhým von, že nie je možné aby decko sfúklo sviečku na torte a zmenilo sa v posseidona 😀 ale už verím 😂🙈

autor
20. máj 2020

@daganov jasné, dovoliť ale zas nastaviť hranice. On sa zatiaľ o zem nehádže, ale teda trucuje v rohu alebo sa mi otočí chrbtom. Ked ho chytím že mu chcem niečo vysvetliť, rozplače sa ešte viac. Celkom funguje ísť do druhej izby, otočiť si ho ku sebe a šepkaním vysvetľovať, ale na ulici som trošku obmedzená hlukom aj priestorom 😀. Snažím sa mu dovoliť veci čo by som inokedy povedala že v žiadnom prípade, ale zas donekonečna ustupovať, mám zas obavy aby sa nestal rozmaznaný, že bude vedieť toto síce nemôžem ale mama dá druhé. Sama neviem čo je pre dieťa správne.

autor
20. máj 2020

@ketty251 no to kuchyňa je pre neho raj, zemiaky sú len malý odvar, minule napchal zaváraninové poháre do koša na plienky, vytiahol mi všetky varechy a urobil z nich vlajky do muffinov, magnetky pod chladničku... Človek by neveril, ako dokáže taký krpec zdevastovať kuchyňu za 1 týždeň.
Veď kedysi som pri ňom v pohode navarila a upratala celý byt. Teraz to je nadľudský výkon, čakala som že keď bude starší, tak sa trošku osamostatní a nebude ma stále potrebovať za zadkom.

autor
20. máj 2020

@korytnackaruzova hej, manžel by chcel veľmi druhé dieťa, ale teda pokiaľ toto prvé neskrotím a nedokáže sa hodinu hrať bez maaamiiiii, tak čakáme 😂 normálne ísť ku kaderníčke je asi to najlepšie dobrodružstvo bez dieťaťa 😁 keby brali nové deti do jasličiek, tiež by som dala, verím že by sa tam osamostatnil (je veľmi naviazaný) a možno trochu rozmotal jazyk, zatiaľ fungujeme viac menej na posunkoch 😀

daganov
20. máj 2020

to, čo je pre dieťa správne nevieme nikto, nájsť tú správnu hranicu je veľmi ťažké. Keď sa otočí k tebe chrbátom, alebo trucuje v rohu, nechaj ho tak, nevšímaj si ho, on to vtedy v sebe spracováva, aby takýmto spôsobom nezačal vzbudzovať tvoju pozornosť. Začni niečo robiť, ale tak, aby si na neho videla, on sa za chvíľu podľa mňa pridá, zvedavosť mu nedá.

daganov
20. máj 2020

@korytnackaruzova aj moje dieťa bolo v jasličkách a teda sem tam sa o zem niekto treskol, jasné, že nie 15 detí naraz. A hádžu sa o zem ešte aj v materskej škole, úplne v pohode.

bessable
23. máj 2020

dievcata, ja mam male babatko, ale tak som sa nasmiala na vasich komentoch 😅, zemiaky a pod., naberam inspiraciu, kupujem brnenie teda, po vasich skusenostiach a pevne nervy vam zelam ✊😊

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre