Dysfázia u predškolských detičiek

27. jún 2020

maminy malych deti s dysfaziou, mame podozrenie, syn bude mat o dva mesiace 4. Ako ste to spozorovali vy ? tiez mozne priciny vzniku ? ja som mala tazky porod, preeklampsia az ku koncu tehotenstva, syn prestal rast posledny mesiac, akutny cisarsky. dakujem za akekolvek informacie.

lucindav
28. jún 2020

Ahoj, moja ma o 2 tyzdne 4 roky. Ja som si vsimla problem s gramatikou. Rozprávať zacala trochu neskor, po 2 rokoch dvojslovne vety, po 2,5 aj riadne vety. Myslim ze so slovnou zásobou a tvorenim viet nie je problem, hovori aj súvetie, ale gramatika je horor. Rozpráva ako ju napadne, problem je skloňovanie a časovanie, mužský žensky rod, osobne zamena.. v slovách prehadzuje slabiky. Toto sa mi nezdalo a objednala som ju na logopediu kde po vyšetrení padla táto diagnoza. Potom som si precitala o dysfazii a ďalšie veci mi akoby “docvakli”. Velmi tazko sa s nou vedie dialóg, hľadá z neho co najrýchlejšie únik. Tazko opisuje co robila v škôlke alebo u babky. Skor povie len ze bolo dobre a tym je debata vybavena 🤷🏻‍♀️ Mala som bezproblémové tehotenstvo aj pôrod, ale dcerka je náročné dieta od narodenia, silný reflux, vela placu, prespata noc po vyše 2 rokoch. Stvornozkovala vyše pol roka. Mam este milion otázok na logopedicku, musim sa jej spytat.. hlavne ci mame ist aj na vyšetrenie ku psychológovi a neurológovi. zatial sme tam boli len raz.

autor
28. jún 2020

@lucindav my mame podozrenie aj na poruchu spravania ☹ myslim, ze treba ist ku klinickemu psychologovi a isto aj na neurologiu, plus ORL ci pocuje

lucindav
28. jún 2020

Ja prave u nas v správaní nevidim nejaky problem. Bola dlhsie taka utiahnuta a nevyhladavala spoločnosť vela ľudí. Ale teraz, hlavne po corone ked sme boli doma tie 3 mesiace a zrazu vonku vsetky susedky kamarátky, pyta sa za nimi, chce sa hrat, chce ist uz opäť do skolky. Rozpráva uz aj na cudzích dospelakov, na návšteve si vypýta napr.vodu.. Chodi do normálnej skolky od 2 aj štvrť roka a učiteľky mi nehovorili ze by mala nejaky iný problem okrem toho ze sa rozrozpravala neskor. Prave preto ked som si čítala o dysfazii som zostala doslova zaskočená v com všetkom moze byt problem. Na návštevu dalších odborníkov sa budem urcite pytat. Ak sa smiem spytat u vas je v com inom este problem ako v reči? U nas to bolo dlho, ja som to volala “nespolocenske” správanie 😁 teraz mam pocit ze sa mi mení a dospieva doslova z týždňa na tyzden. Zlepšuje sa to

autor
28. jún 2020

@lucindav tam moze byt lahsi i tazsi priebeh, on je celkovo spomaleny v cinnostiach beznych na jeho vek, zacal rozpravat az okolo 2 a pol, dovtedy fakt malo, teraz ma este stale obdobie vzdoru aj to vzhladom k tomu, ze sa nemoze poriadne vyjadrit sa alebo nam nerozumie, je frustrovany, agresivny, krici, slinta v jeho veku ( vybrali mu nosnu mandlu pre 6mesiacmi, len nic sa moc v reci nezlepšilo) trochu to pripomina aj autizmus, ale on je spolocensky, bojime sa trochu aj o intelekt, musime ist k doktorovi a snad budu vediet viac. vzhladom k tomu, ze mohol dostavat menej kyslika v tom poslednom mesiaci tehotenstva, mam trochu strach, stale sme to nechavali tak, no uz sme s manzelom zacali pozorovat, ze to nie je ok ☹ posledny týždeň zacal byt az neprisposobivy, v skolke nic nespominali, iba predtym, par mesiacov dozadu, bol agresivny aj na deti, co sa potom zlepsilo

autor
28. jún 2020

najnovsie zacal aj muza bit, vrieska, nevieme si rady, je to narocne ☹( spozorneli sme, ked som sa aj pytala okolia a kamosiek a nik nemal take problemy so synom.v jeho veku ☹( preto sa bojim trochu, ci tam neni aj intelektovy postih

lucindav
28. jún 2020

Fuha, to znie už naozaj trosku aj na nejaký iný problém. Mala bola takáto max do 3 rokov. Obdobie vzdoru tak pol roka medzi 2,5-3. Odvtedy sa s nou da naozaj čím ďalej tým lepšie vyjsť a dohodnúť. Pri ťažkom pôrode, či akútnej sekcií to človek nikdy nevie na začiatku či sa niečo nestalo a či bolo nedokyslicenie vážne alebo menej. Držím palec aby to nebolo vážne a aby sa nám tom dalo pracovať a odstrániť problémy ❤️

kacena4
28. jún 2020

ahojko pises o diagnoze dysfazia a o intelektovom postihu (co je ak spravne chapem mentalny postih) je v tom velky rozdiel alebo ak to dobre chapem ja je dieta s dysfaziou len postihnute po recovej stranke a moze sa vam javit ze je "ine" v tom ze hoci sa snazi ako chce nechape, nedokaze sa spravne vyjadrit (svoje myslienky) a je z toho frustrovane a preto moze byt jedovite zlostne a ak k nemu nepristupujete spravne napr. hovorite na neho zlozitymi vetami nie jednoduchymi nechape vas a nastavaju situacie ako opisujes je tam narusena slovna gramaticka struktura nevie si zapamatat slova a priradovat ich k obrazkom hoci ich 100x opakujete, ale pri mentalnom postihnuti to nie je len problem s recou ale aj so socialnymi kontaktmi, hrubou jemnou motoriou myslenim koncentracia je tiez oslabena chapanie komplexnych myslienok ci dejov abstraktnych veci ... je toho viac teda nie len rec to ze mas zlostne dieta este neznamena ze ma znizeny intelekt moze mat hranicny alebo nechape co mu hovorite skuste navstivit klinickeho logopeda a vysvetli vam ako pracovat/komunikovat s dietatom ako zaradovat do skovnika slovne druhy postupne od podstatnych mien cez pridavne, slovesa... postupne vsetky a nechrlit na neho zlozite vety (s ciarkami) clovek si toto vobec neuvedomuje 😉 radsej vetu treba rozdelit na viac casti a pockat kym splni jednu a pokracovat v dalej drzim palceky

autor
28. jún 2020

@kacena4 to je to, ze vobec nevieme co je ok a co uz nie, no obom sa nam nieco nepozdava a ozaj len profesional moze posudit, je to nase prve dieta, doktorovi pojde na 100percent

autor
28. jún 2020

@lucindav ☹ ved to prave, mne to prave dost zanedbali ku koncu tehotenstva, to ze prestal mesiac rast bol sok, aj sono bolo ok, ale potom sa zistilo, ze pochybili aj tam. tiez mal reflux, vazil 2,2kg ked sa narodil, plne kojeny rok, chodit zacal v 16mesiacoch - to vsetci vraveli naokolo, ze je ok, rozpravat az 2 a pol aj to vraveli, ze chlapci su pomalsi, akurat jedna príbuzná zahlásil a, ze ci nema autizmus, ze nerozprava, ale bolo vidno, ze nam rozumie, bol kludny az po tom 2 a pol roku to zacalo ist z kopca a teraz pred 4 rokom sme uz zhrozeni, ze sme cakali dlho, clovek mysli, ze vsetko je ok, ze je pomalsi sme vedeli, nechcelisme matzbytocne obavy tak uvidime co nam povedia

autor
28. jún 2020

@kacena4 A ty mas s tym osobne skusenosti ?

kacena4
28. jún 2020

napis ip nechcem verejne...

wewerka32
19. apr 2021

Dobrý deň, môj syn v júni bude mať 6 rokov a je dysfatik. Od septembra sa nám podarilo vybaviť prípravku kde bude v triede s detičkami s tou istou diagnózou, pripadne inou poruchou reči. Chcem sa mamiciek deti s vyvinovou dysfaziou opýtať ci mate skúsenosti s Tomatis neurosenzomotorickou stimuláciu terapiu skúsenosti.
Ďakujem

kythos21
28. júl 2023

Ako ste dopadli?