Fyzické tresty u detí. Ako to zvládnuť bez "facky"?

niki285
31. aug 2008

Bola som v soku ked som vonku zazrela matku asi 9 mesacneho chlapceka ako ho udrela po hlave. ja mam este male dievcatko a viem ze mi tiez raz odidu nervy ale toto sa mi zdalo vela. Aj vam sa stane ze vam ujde ruka? Ako sa da vobec v taketo situacii ovladnut aby ruka neusla. Ako stare bolo dieta ked sa to stalo prvy krat. Ja by som mala si vycitky , pevne verim ze to budem vediet zvladnut aj bez "facky"

shela
31. aug 2008

niki285...keby som ja videla tu matku asi by som jej ruky nohy polamala 😠 ...ja robim tak ked mi ujdu nervy mala dostane iba po rucickach ale nie silno...potom sa zacne rehotat a mna tie nervy prejdu ihned 😅 ale nikdy by si ju neudrela po hlavicke

zrzulka
31. aug 2008

podla mna sa dieta nema bit ani po rukach. ja nebijem malu vobec. a ruka mi neuchadza nikdy. preco by som ju mala bit? nemam na to pravo.

erikasadek
31. aug 2008

mne po prvykrat usla ruka ked mal obdobie vzdoru , co bolo ked mal 15mesiacov, po urcitom , case to bolo jedine riesenie, vysvetlovanie, nestacilo a nervy mali uz toho dost tak dostal svoj prvy na zadok, cuduj sa svete , hned prisiel nato , ze je uz zle a mama nie je spokojna.
nie som za telasne tresty, ale po urcitom , case komu neujde ruka, aj ked nie silno , ale dat najavo , ze teraz uz prekracujes hranice.

po rukach by som nebila ani ja su tam nervove zakoncenia , takze je to riziko!, a po hlave , tak to uz vobec nie , taketo matky by si zasluzili same jednu , ale poriadnu po hlave.

zrzulka
31. aug 2008

ja uz mam nervy aj z toho ked sa mi mala udrie do hlavky sama a nie este aby som ju ja po nej bila.ako ste to riesilii v obdobi pretacania?ked ona je taka rychla ze niekedy to ani neviem ustriehnut a prask do hlavicky. neplace pri tom len ja si vycitam ze sa buchla.

marianeta
31. aug 2008

Ta matka to asi nema v hlave v poriadku,udriet take male babo a este aj po hlavke.Ved ono ani nechape co robi zle a co dobre tak aky to ma pre nu vyznam to fakt nechapem.

vroni
31. aug 2008

Ja som malej párkrát capla po ručičke (jemne, nie tresla) a tiež si myslím, že som nemusela (lebo to i tak figu pomohlo, ale to už mala minimálne rok a pol a chápala, čo jej hovorím a mne došli argumenty) Ale udrieť malé dieťa a ešte k tomu po hlave - to by som priradila k týraniu dieťaťa. Pochopím, keď rodič strelí dieťaťu zmietanému pubertou (ja nehovorím, že je to správne) alebo capne po zadku dieťaťu, čo sa práve hodilo o zem, ale toto mi pripadá choromyseľné.

dari226
31. aug 2008

ja som raz tak vydela otecka ako triasol asi 1,5 r chlapca ako blazon 😠 to dokonca v nemocnici ked bola navstivit manzelku a novorodeniatko
ja sa budem snazit ani prstom neudret to si radsej tresnem hlavu o stenu ako udret 😔

blau
31. aug 2008

Suhlasim erika veru takej matke dat riadne po papuly!! A opytat sa jej ci sa jej to paci...

viktoria
31. aug 2008

ahojte..........mam dve deti a kazde uz dostalo po riti, akoze aj ja som zassadne proti aby sa dieta bilo po hlave..ale podla môjho nazoru si dieta po zadku zasluzi ked sa nevie vopchat do koze........no a môj syn bude mat teraz dva roky a je dost tvrdohlavy a vie ma dobre vytocit.......takze po zadaku uz dostali.........myslim si ze na tom nie je nic zle...lebo nechcela by som dopadnut ako jedna moja znama co v zivote neudrela svoje dieta a teraz si s nim nevie rady.......

blau
31. aug 2008

Samozrejme aj ja som za vychovne za ucho, ale po hlave a 9mesacne??Tak to hadam nie ☹

cartmanko
31. aug 2008

ja som proti fyzickym trestom. ked som bol maly dostaval som dost, ale nemalo to valny ucinok. ale ked bude mat mala nie mesiac ale 20 rokov, tak budem mat fundovanejsi nazor. bojim sa ze ked odidem rano do prace a mam doma princeznicku a pridem domov a mam doma EMO 🙂)) tak by mi uslo od slz, mocu po ruku asi vsetko hehe.

babulik22
31. aug 2008

ahojte,mala ma 9mesiacov a tiez niekedy ma hneva ked vymysla a nechce papat vsetko ine ju zaujima len jedlo nie.ale nikdy by ma,take nieco nenapadlo.ved chuda tomu nerozumie akurat sa ten maly moze zlaknut a bude este horsi.keby som,taku matku videla,tak by som jej asi povedala svoje.normalne mam stej predstavy zimomriavky po hlavicke.samozrejme uznam ked starsie dieta hneva treba dat po zadocku.

nikuska123
31. aug 2008

JA som proti fyzickym trestom, co sa tym vyriesi?

zade
31. aug 2008

Som absolutne proti! Stale je ine riesenie - stale!
Pracujem s detmi a bitku si dovolit nemozem, ked to dokazem zvladnut ja, urcite to zvladnu aj ini !!!

gangulienka
31. aug 2008

no ja snad zle vidim...take male dietatko ☹ ...ja mam doma malu nervacku (po tatovi) aj dnes sme mali vystup ked som jej chcela nakremovat tvaricku ona to nema moc rada tak zatala pasticky a chytila hysak zacala po mne hucat total nasrate male decko....tak som najprv zvysila hlas a ona este viac sa rozcertila tak som aj prstom pohrozila ze Tamarka nono tak este mi aj ruku zacala odtlacat ako som ju natierala a jacala po mne...ale by ma ani vo sne nenapadlo jej capnut....tak sme stali oproti sebe dve nahnevane malej uz slzy tiekli od jedu tak som povedala ze sa nebudeme hnevat a radsej si zaspievame...som zacala spievat a ona sa usmiela a pritulila sa ku mne 😵

kosicanka1
31. aug 2008

hm, ja som bola stale proti fyzickym trestom, ale robila som v UK aupairku a tam boli take nevychovane deti, daco strasne, proste niekedy by si urcite zasluzili par po zadku...
pri mojej dcerke urcite pouzijem v neskorsom obdobi vychovne "po zadku" ak bude treba, urcite nie po hlavicke, ruckach ani inde po telicku.
ja si pamatam, ked som bola mala, nechcela som ist domov spred bloku kde sme sa hrali, rodicia ma volali z balkonu a ja nic, vymyslala som, pokrikovala, bola drza, az nakoniec vysiel ocino vonku, doma som dostala poriadne po zadku a od toho dna, len ked som nasich zbadala na balkone bez reptania som utekala domov 😝
ale sa vas spytam ako riesite vzdor u takych malickych deticiek? simonka ma 14 mesiacov a niekedy ma vie strasne vytocit, robi napriek, nepomaha vysvetlovat ani pekne slovo, ani no-no...

spathiger
31. aug 2008

😀 cartmanko

gangulienka
31. aug 2008

tak moja tamarka je podla mna na svoj vek (aspon ked porovnam s inymi detmi) velmi vzdorovite dieta...dohovaranie zatial nejaky uspech nema...tak sa vzdy snazim odputat pozornost od toho co sposobujenvzdor a hnev...vacsinou pomoze ked zacnem spievat, ona to zboznuje hned nahodi taky usmev 😵 ...alebo potom niecim inym co ju uputa....

kosicanka1
31. aug 2008

no zatial aj ja sa snazim odviest pozornost, ale uz nie je hlupa, neda sa okabatit ako inokedy a este sa viac nasrdi, ze z nej robim hlupacika - tak sa mi zda

babulik22
31. aug 2008

ja som zvedava aka bude moja mala ked bude starsia,lebo tiez na svoj vek je veelmi vzdorovita.moja mama nechape.nepamäta,ze my s bratom sme,taky boli.ale ked jej tiez ako ty pises gangulienka uputam niecim pozornost,tak ju to prejde.neverim na znamenia,ale skorpiony su tusim,taky,ze sa nedaju a stoja si za svojim.minule moja "oblubena"suseda mi hovori no ona je skorpionka ako ja v zivote sa nestrati,to su bojovnici 😀

luciar79
1. sep 2008

My sme dostávali doma remeňom a prežili sme to a nemám svojho otca o to menej rada. Zaslúžili sme si a odvtedy som si dávala bacha. Ale to už som bola väčšia tak 6-7 rokov.Dcéra dostala keď bola malá a vzdorovita po zadku. A nikdy som nemala problém s ňou ísť do obchodu, trebars aj do hračkárne.Nehádzala sa o zem ani nerevala. Osobne si myslím že deti musia vedieť, že už je niečoho veľa a dohováranie teda neplatí a zákaz sa na takých malých deťoch ešte veľmi neuplatní, keď ešte nemajú nejaké veľmi oblúbené aktivity.Dcéru som neudrela už ani nepamatám. Som spokojná ako je vychovaná. A keď mi odpapuluje, dostane záíkaz tv a domáce väzenie.
Kamoška po zadku nedávala a teraz keď ju vidia ako ide so synom do obchodu tak by najradšej zavreli.Strašne zlý je ten malý. Som zvedavá ako mu to pôjde v škôlke. Keď nebude po jeho.
A tiež som videla dokument, tuším z ameriky, kde je zakázané biť deti a chovanie tých detí bolo otras. Mať také dieťa tak beriem válium stále.
Ono to po zadku ani nemusí byť silné, veď nechcem dieťatu ublížiť, ale im stačí, že čo sme si to dovolili. Spustia taký rev ale nie od bolesti ale taký ten herecký....často aj bez sĺz. Deti sú veľmi prefíkané...
Na kurze posunkovej reči nám povedali že každému sa rodí génius a je len na nás čo z neho bude. Takže bacha aby nás tí naši géniovia nepreválcovali 🙂

erikasadek
1. sep 2008

s tym stebou suhlasim, deti su velmi, inteligentne a vedia velmi dobre co robia, casto su to krokodilie slzy, len aby sme sa mi trapili, a pytali, ci sme dobre urobili alebo zle.
v mnohych krajinach je zakazane bit deti aj po zadku , s dovodu tyrania deti , problem je v tom , ze vetsie deti , tento zakon pouzili vo svoj prospech v puberte a beru rodicov doslova, ako rukojemnikov, poviem ,ze si ma zbil a uvidis pojdes do vazenia, tak das mi to a lebo urobis to takto... a pod.

tu kde ja zijem , su dve sposoby ako vychovavat, , bud vsetko co roby dieta je normalne a treba ho nechat zit,
vysledok je to dieta 3 4 rokoch chodi po ulici a opluva okoloiducich a jeho matka v klude , nic sa nedeje mu povie luis prestan to sa neroby!!!!!
ja by som najprv jej tresla nech sa preberie.
a je druha strana, ktora je viac autoritativna voci detom , neznamena to bitku , ale len pevnejsia ruka, cuduj sa svete, takyto ludia sa tu nenosia, ludia proste akoby zabudli , ze dieta sa vychovava kazdy den, a nenechava sa na pospast prirody.

kazda matka ma rada svoje deti, az na niektore vynimky, a kazda mu chce len to najlepsie, len najst ten zlaty stred toho najlepsieho to chvilu trva.

kaluha
1. sep 2008

ja som za také výchovné po zadku,a myslým si že zákon takýmto zákonmi /že nemožeš capnút po zadku neposlušnému dietatu/týranie nezastavý.za zatvorenými dverami nikto nič nepočuje a nevidí.a tiež si myslým že najčastejšie sú tyranmi ludia ktorý sa vo svojom okolí správajú ako stelesnená dobrota.my máme výchovu takú že poviem niečo tretí krát a dostane na upozornenie slabu po zadku.ale k tomu moc neprichádza lebo poviem dvakrát a ked neprestane robit zle ešte sa ho spýtam či to mám povedat aj tretí krát a to už prestane/vatšinou/
ale chcem povedat že za také že nechce papat alebo spat by som to neriešila capnutím, nechceš budeš hladný/unavený/a hotovo až vyhladne vypýta si sám.skor si zaslúži ked robí niečo čo je pre neho nebezpečné.

niki285
autor
1. sep 2008

Je mi luto ze som tu rozputala taku debatu. Aby som to uviedla na spravnu mieru.Ta mamicka nebila to dieta hlava nehlava, len tak slabunko skor akoby zo zartu. Chcela som skor vediet nazory na fyzicke tresty u deti kedze ja mam este velmi male babetko nech sa pripravim do buducna.Vsetky ste hned odsudili mamicku za fyzicke bitie svojgho dietata co sa mi velmi paci lebo tiez som proti nasilu akemukolvek aj capnutiu po zadku. Myslim si ze vzdy sa to da vyriesit aj peknym slovom alebo pesnickou ako tu bolo napisane. Myslim si ze bitim deti sa z deti stanu agresivni jedinci ktorych je dost.
Videla som uz vela krat ako matka zbila na ulici dieta. Bola om z toho v soku ale okolie sa robilo ze nic nevidi. keby tak prechadzal okolo niekto taky ako vy.Ja na to povahu nemam aby som niekomu capla po papuli🙂

blau
1. sep 2008

MOja sesternica je riaditelka materskej skolky a co mi hovori zazitky s detmi, tak to sa nestacim cudovat.Pytala som sa jej ako je to s capnutim pod zadok a povedala: jednoznacne ano. Dnesna vychova deti od rodicov je hrozna, vsetko im dovolia a deti im skacu po hlave. Ona sama hovorila, ze sa hadzala o zem a potom raz dostala bitku od starkej a ked sa chcela este raz hodit o zem rychlo si to rozmyslela a vstala 😀 Ja nehovorim ze to dieta treba mlatit ako zito,ale sem tam fakt to vychovne za ucho je asi na mieste

digysa
1. sep 2008

9-mesacne babo byt po hlave? To by som aj nahlasila na socialku, keby som poznala dotycnu. Ako sa da vychovavat 9-mesacne dieta bitim, ktore sa este len uci chodit a sediet a nevie povedat ani slovko? Je mi z toho nanic....

A to ja som dostavala bitku od mamy a tiez dam synovi (3)po zadku....ale uz som to tu pisala niekde inde pri detoch a vychove....nejako som s tou bitkou nikde neprisla. My pouzivame "kut" a to nam skvele zabera. Aspon nieco. 😀

Ale kedze tato tema sa tyka babatiek a je v sekcii Babatka (0-12 mesiacov), tak v ziadnom pripade by som dieta neudrela minimalne do roka. Treba ho oboznamit so slovkom "NIE" a "no-no" vzdy ked robi nieco zle, alebo chyta nespravne veci, alebo ide na nespravne miesto. Ziadny fyzicky trest tu nie je spravny. 😠

digysa
1. sep 2008

niki285: ja som tiez vydela par ludi, co dali nakladacku dietatu, ale treba fakt prihladnut na to, ze MY nevieme, ake boli okolnosti, co sa odohralo pred tym....a v tom je ten problem.
Priklad:
Napr...moj syn ma raz cely den vytacal, hned od rana ako sa zobudil....neumyje si zuby, neoblecie sa, nechce toto jest, chce ine jest, pistal cele rano......ked sme vysli z auta pred jeho skolkou, tak sa rozbehol cez parkovisko plne aut a to som sa tak zlakla, ze som ho hned isla chytat a samozrejme hned nasledovala rana na zadok, potom som sa sklonila a priamo do oci som mu silnym tonom rozpravala, ake je nebezpecne vyletiet von z auta do premavky a on plakal a plakal.....Takze tato scena by sa niektorym ludom mohla zdat akoze, TYRANIE 😅 Ale ja som uz mala nervy v kybli a ked k tomu este pridam strach, ze ho prejde auto, tak to je "recept na bitku"...... A to sa sama snazim nepouzivat fyzicke tresty a tiez je mi luto deticiek, ked vidim,ze placu a rodic im dava po zadku...
No je to vsetko diskutabilne to, co vidime na verejnosti, ale ako som uz pisala, do roku facka podla mna nema ani vyznam... 😒

erikasadek
1. sep 2008

digysa pripajam sa , niekedy ta vytacaju cely den a potom to vybuchne , len je to vzdy na nespravnom mieste, komu sa to nestalo, tazko odsudzovat.

na druhej strane, niekedy sa citim strasne, ked jednu dostane po zadku, aje mu to luto a aj mne len mu to neukazujem.

stale si hovorym, keby to bol dospelak, tak uz ma urcite uda na policii, a dieta vlastne sa tym porusuju jeho prava, je to vlastne nespravodlive, ak vas napadne alebo udrie neaky dospelak tak to povazujeme, za akt nasilia , voci nasej osobe a davame to na policii,a co deti, ?
je to naozaj velmi diskutabilna tema....... 😉

zrzulka
1. sep 2008

podla mna matka by sa mala ovladnut nie??? facka je posledna moznost ale aj tak.. ja neviem ale ja by som dieta nikdy neudrela. ani po zadku nie. ja ju niekedy capam po plienocke ale to nie je bitie. skor take maznanie. tak neviem ako by to brala keby som jej ozaj capla. Asi by som sa bala ci ju silno neudriem. ja neviem podla mna sa da vsetko riesit aj bez bitky.

babulik22
1. sep 2008

zrkulka: myslim,ze ziadna dobra a milujuca mamicka svoje dieta nechce bit a chcela by to riesit bez bitky.ale ked tie nase zlaticka dojdu do veku,ked zacnu byt vzdorovite a hnevat,tak uvidime ako to zvladneme 😉