Hádzanie kamienkov na šmýkľavku

egyptanka
7. júl 2014

Ahojte maminy, možno pre niekoho zvláštna téma, ale potrebujem poznať názor ostatných. Moja mladšia dcérka rada hádže kamienky na šmykľavku. Ja osobne na tom nevidím nič zlé (aj staršia to rada robila). Beriem to tak, že deti sú fascinované v určitom veku tým zvukom. Ale dnes na ihrisku na mňa jedna mamička zazerala, keď som to dcérke dovolila (pokaždé som samozrejme kamienky dala zo šmykľavky dole), lebo ona prikazovala svojím deťom, že sa to nesmie robiť. Tak som trocha zmätená, že čo je na tejto činnosti také zlé. Ďakujem a pekný deň.

frozenelza
7. júl 2014

A inak moje deti z celej duse neznasali smykalky....tak preto mi to pride asi v poho, lebo ostatne deti to robili a nikto sa nad tym nepozastavoval...a smykalka je stale vo vyboenom stave....ale teraz u nas vsade tie kamienky davaju prec a davaju tam tie kocky farebne

masinka
7. júl 2014

moju najstarsiu to kamaratka naucila ked mala cca rok a potom som mala problem ju to oducit, kedze ani mne sa hadzanie kamienkov na smyklavku nepaci.
pred par rokmi sme sa skladali na zariadenie ihriska. Robila sa brigada, vyberali sa peniazky , jedna sikovna maminka zohnala sponzorov, mame teraz krasne ihrisko... a smyklavka je na dolnej casti kde deti davaju kamienky totalne zodrata 😖

siska25
7. júl 2014

Ešte keď už som sa vyjadrila k téme šmykľaviek. Mne skôr vadí, to že moja malá ma ešte len 20 mesiacov a kým vylezie na tú šmykľavku a pustí sa dole tak jej to trvá o niečo dlhšie ako starším deťom. Už viackrát sa mi stalo, že ju staršie deti ako sedela na vrchu, že sa ide šmyknúť postrčili dole. Tak to sa mi teda nepáčilo, mamičky tých detí si ich vôbec nevšímali, tak som cudzie deti upozorňovala ja. Aj moja malá by sa chcela na šmykľavke predieehať, ale to jej zasa nedovlím, musí počkať kým bude na rade....

siska53
7. júl 2014

A ona sa pytala na hadzanie na smyklavku,nie zo smyklavky. 🙂. Zo smyklavky nie. Ale obcas sa na malej tak hraju s kamosmi,ze si spustaju auticka.
@junova myslim,ze chlapcek sa poucil a bude vediet,ze ked by to spravil,pojde domov. Moja 2r.raz skrabla asi rocne dievcatko pri hojdackach,najskor si ju obzerala,uslievala sa a zrazu skrabla. Nikdy predtym to nerobila. Tak sla domov. Odvtedy to nespravila. Ak to spravi nahodou opat(moze zzbudnut),bude potrestana.

deti skusat hranice budu. Moj minule sa asi hral,na,psa,zacal tiez akoze zahrabavat,ako psy po potrebe. Raz som,mu povedala,ze toto robia psy a psy na,ihrisko nesmu,takze nech si to dobre rozmysli. Ak je pes,musi ist prec. Viac to nespravil.

monciky
7. júl 2014

@egyptanka
asi by som po Tebe zazerala aj ja, dietatu by som hadzanie kamienkov na smyklavku nedovolila ani keby tam nikto nebol...., ak to moze robit, tak je to pre neho znak, ze si nikdy nemusi nic vazit a cudzie uz vobec nie, ta smyklavka je tam na to, aby posluzila co najdlhsie a najviac detom.....
ak chcete hadzat kamienky, tak chodte k vode a hadzte tzv. zabky, to je vacsia zabava.....
ak teraz moze hadzat kamienky na smyklavku a Tebe to nepripada divne, tak co bude robit o par rokov? neber to ako utok na Teba, ale nechapem Tvoj postoj.....

junova
7. júl 2014

Jasné, že najmä pubertaci večer ničia ihrisko. Ale už som videla aj menšie 7 ročné deti ničiť hojdačky pod dozorom mamy. Vytrhavat tie kocky, po ktorých sa chodí. Čiže o pár rokov, budú robiť aj bez mamičky horšie veci ako skákanie po lavičke aby sa zlomila.

horana
7. júl 2014

@hajajanka U mna je toto este dlho v kategorii tvorivosti ktora neublizuje nikomu a preto v pohode povolujem. Kazdanie kanienkov do potoka je tiez OK, aj na ciel a pod. ze ich nikdy nehadzeme do inych je zase striktna hranica ktoru dodrzujme. Skratka pravidla musia byt, ale treba ich nastavit tak aby sa dieta mohlo cim viac volne vyjadrovat. Dnesna generacia je zial az prilis zviazana tym ze prakticky nemozu sami behat po krajine/sidlisku/meste/lese ako to bolo este za mojej mladosti a tento druh volnosti velmi chyba, matky su az moc za zadkami deti, komentuju kazdy ich krok. Nas dedo vzdy rozprava vnukoma vnuckam co oni stvarali za chrbtom rodicov ked boli sami vonku a su ti pribehy typu ze kazdemu spravnemu rodicovi by vlasy dupkom vstavali a to uz starsie skolkove a mladsie skolske rocniky, casto straziac este mladsich surodencov. Padaroxne to fungovalo aj samo od seba, sem tam drobna nepravost. Dnes su chudaky deti tak nalajnovene ze im niet co zavidiet. Minimum co mozme spravit je prehodnotit vsetko tak aby sa citili aspon trosicku minimalne volne a to ze mozu skusat - a sami si aj niest nasledky, ze nemusime vsetko riesit za nich, ze sa mozu odvazit...Lebo inak si len v sebe natlakuju isty druh tlaku z nedostatku volnosti a to moze sice vystrelit vselijako ale dobre spravidla nie.

koniarova
7. júl 2014

@masinka Zodratá aj bude a riadne. Lebo niektorým maminám to pripadá tvorivé. 😒

junova
7. júl 2014

@siska53 Veď som bola rada, že babka ho zobrala preč. A nezačala ho brániť, aký je maličký.

hajajanka
7. júl 2014

@horana Nepochopila si vobec nic, skoda.

junova
7. júl 2014

Kamienky chodíme hádzať do potoka. Nie na ihrisku plnom deti.

monciky
7. júl 2014

neviem co maju dnesne deti za napady, kde na to chodia, ja si nepamatam a moja mama to stale prizvukuje, ze deti na sidlisku sa pekne hrali v piesku, nehadzali ho po sebe, nekradli si formicky- asi preto ze sme vsetci mali rovnake v case socializmu, na smyklavke sa smykali, nesacali sa a podobne, vazili sme si, ze je cisty piesok a trebars preliezky, hojdacky a podobne...., na sidlisku kde ziju moji rodicia sa pred par rokmi zrekonstruovalo jedno ihrisko, neviem ako uz vyzera teraz, mam v plane tam chodievat kocikovat a sama budem zvedava, ake vzorky mamiciek a deti tam chodia...., ked som mala na starosti susedovie chlapceka, tak sa pir mne a ojej mame velmi nudil, lebo cielom jeho zabavy bolo robit len zle a vymyslal akemu dietatu by co spravil, viackrat som s nim von nesla, viem co nechcem aby robilo moje dieta druhym, nerobim to ani ja....

koniarova
7. júl 2014

@horana Hádzanie kamienkov do potoka a hádzanie kamienkov na šmykľavku je teda sakra rozdiel. 😒 Tebe fakt vôbec nevadí, že sa tým šmyklavka poškodzuje?

junova
7. júl 2014

@koniarova Ešte viac ako poskriabania šmýkalky sa bojím úrazu.

migely
7. júl 2014

@egyptanka určite sa ta šmykľavka ničí

koniarova
7. júl 2014

@junova Samozrejme, to je jasné. Úraz je na prvom mieste.

hajajanka
7. júl 2014

Presne tak, kamienky hadzeme do potoka, nie na ihrisku, palicou ryjeme diery v zemi, nenahaname sa s nou v pritomnosti inych deti, do gulockoveho bazenika skaceme zasadne vtedy, ked tam nie su ine deti a pod.

Dieta predsa nemoze vediet, ake dosledky bude mat vystrelenie oka alebo rozbitie hlavy kamienkom inemu dietatu. Ja si, naopak, myslim, ze dnesne deti maju tej volnosti az-az, ked citam mnohe diskusie. Ja som z generacie, ktora cele dni lietala po vonku s klucom na krku, mala som volnost, ale pravidla sa tiez museli dodrziavat. A vyzadujem to aj od svojich deti. Niekedy ma to stoji vela namahy, zodrate hrdlo z neustaleho opakovania, ale odtial-potial.

mimla
7. júl 2014

Na margo tvorivosti: Ja mám také tvorivé dieťa. Všeličo sa mu páči. Otvárať a zatvárať dvere, púšťať vodu z kohútika a potom na neho pritlačiť štupeľ, aby to striekalo, páči sa mu zvuk mojich šľapiek ako dopadajú na naše zrkadlo (sú našťastie gumené). Tiež rád spľachuje na záchode, aj 4x za sebou a rád pchá moje kľúče no každej škáry, kde sa ich snaží zlomiť. Kebyže podporujem tento druh tvorivosti a skúmania okolia tak mám čoskoro zdemolovanú domácnosť, auto, ale môj syn by uspokojil svoje tvorivé sklony. Ja chcem od svojho syna trochu viac. ako len zvieratkovskú existeciu.

Žijeme v nejakej spoločnosti a čím skôr sa naučí poznať pravidlá, podľa ktorej spoločnosť žije, tým to bude pre neho jednoduchšie. My tu máme deti už trošku na piedestále, môžu si robiť pomaly čo chcú. Však nechajte svoje deti objavovať svet, ale skúste to bez kamienkov a šmykľavky. Súste radšej zamieriť k tomu potoku. Skákaním do mlák deti nikoho neohrozujú ani nič neničia a pravdepodobne ani nikoho neobmedzujú.

koniarova
7. júl 2014

Tie vylupnuté miesta od kamienkov sú aj sakra ostré.

vonicka
7. júl 2014

Chcela som prispiet, ale asi by mi to zmazali ako urazlivy prispevok. Nechapem, co tu uz niektore zeny riesia. Je rozdiel davat si kamienky na smyklavku alebo hadzat na nu z plnej sily obrovske kamene. Prve je NEVINNE a druhe asi kazdemu dospelemu pride ako NEVHODNE a NEBEZPECNE. Tie ktore sa tu dusujete, ze sa tym urcite nici smyklavka, sa ukludnite. Nech si radsej kazdy strazi svoje dieta aby nerobilo zle inym detom. Moje si bude s mojim dovolenim potichu hadzat male kamienky na smyklavku, ale urcite nebude sacat ine deti na ihrisku, ako to uz ine deti mojmu x-krat urobili ale ich matky sa ani nepozerali.

maznacik007
7. júl 2014

nedovolujem ...
jednak co ak nahodou trafi ine dieta ... s kamienkom do oka a pod ...
jednak sa nici smykalka
jednak sa smykat po kamienkoch na smykalke neni ziadna slast ...

a potom nechce sa mi zavadzat dvojite pravidla ... /a cim mensie dieta tym horsie/ raz mama dovoli hadzat lebo su tam neni ine deti a raz nedovoli lebo su tam ine deti a je riziko urazu .. takto si to zafixuje a hotovo .. hadzat kamienky sa da aj inam a tak aby sa minimalizovalo riziko urazu.. a nemyslim si ze utrpi kreativita preto ..

michele11
7. júl 2014

Mojej dcerke to nastastie neprislo na um a dufam, ze to tak aj ostane. Jasne, ze na ihrisku sa deti maju vyblaznit, ale su aj urcite hranice. Nech si deti kamienky hadzu na zem alebo im tam doneste stary hrniec a maju o zabavu postarane, ale preco to hadzat na smykacku, to nepochopim. Neverim tomu, ze to po nich vzdy upracete a utriete. A druha vec, co ma zarazila, je to, ze ked sa niekto ozve, ze sa mu taketo konanie nepaci, este ho poslete kade lahsie. To su co za sposoby? Primarne je ta smyklavka urcena na smykanie a nie na hadzane kamienkov, cize ak sa niekto na ihrisku ozve, verte, ze ma na to plne pravo.

bubelko
7. júl 2014

na margo nicenia smyklavky - tak teda neviem, co mate na ihriskach za sutre a smyklavky, lebo nasa "permanentne ohadzovana" smyklavka znicena nie je. je vydrata na mieste, kde deti brzdia - ale to s kamienkami nema nic spolocne.
tiez predpokladam, ze 1.5-3 rocne dieta nehadze na smyklavku suter o velkosti pomaranca ale strk. a tiez ta intenzita hodu asi nebude taka prudka, aby to znicilo smyklavku. ak su tam vyrypnute casti, dierky - tak to urcite nie je z toho, ze to tam hadzali male deti...

junova
7. júl 2014

@vonicka my sa tu nebavime o davani si kamienkov na smyklavku ale o hádzani

maznacik007
7. júl 2014

mna by zaujimalo tie ktore to dovolujete svojim detom ked vidite ze hore je dieta co sa chce smyknut tak date kamienky hned dole a beriete dieta od smyklavky ci ako to potom robite ... je mi jasne ze ked ste tam same na ihrisku tak je to ine ale co ak je tam viac deti a chcu sa smykat .. a jedno dieta vytrvalo dava na smykalku kamienky, piesok atd..ako reagujete potom

koniarova
7. júl 2014

@maznacik007 Majú po ruke metličku a vedierko a pohotovo reagujú. 😉

vonicka
7. júl 2014

@junova - vsak aj ja sa bavim o hadzani, je rozdiel hadzat silno a slabo.

lyzzy
7. júl 2014

Že hádzanie kamienkov je kreatívne....uhmmm....chytiť hrsť kameňov A hodiť ich teda rozvíja kreativitu jak hrom.... 😉

habibi78
7. júl 2014

ale sak povodna otazka bola o hadzani kamienkov, predpokladam tych malych sutrovych a nie o skalach a velkych kamenoch na smykacku.... tolko zdraveho rozumu ma myslim si ze kazda matka ze nedovoli vedome svojmu dietatu nicit cudzi majetok.....zase sa tu zachadza do extremu, jaaaaaj....

horana
7. júl 2014

@koniarova Podla mna sa neposkodzuje, mala som tu cest zazit smyklavku na nasom ihrisku kde deti bezne kamienky hadzavali po nej dole, casto, asi tam bola vacisna liberalnejsich mamin a zo zakona sa vymenila skor nez boli hrobne ryhy patrnejsie, drevene schodiky k nej veduce boli uz davno znicenejsie, len tym ze sa po nich chodilo. Vymenili by ju tak ci onak, chapes, jej zivotnosti sa to v najmensom nedotklo.

Vies ono je to tak, za sociku boli bezne hladky zelene u nas, a ziapali po ludoch, hlavne detoch ked chceli prebehnut cez travnik s argumentom ze sa tento nici. Deti dokonca zapisovali a potom v miestnej skole, akokolvek sa jej sidliskove pozemky netykali mali z toho deti zle. V severskych zemiach to pochopili v inom duchu, a takom ktory sa uz siri nastastie aj u nas, nechali ludi nech si vyslapu co chcu a potom toto oficialne vydlazdili. To kde slapali obacasne dali ako piknikove zony, nakolko miernym slapanim sa travnik praveze posiluje......... Dva pristupy: zakazat / vyuzit.
Ako v profesnom zivote uspesni ludia ktori dokazu veci/myslienky zoradit inym novym zaujimavym sposobom: Seda masa robi len to co vsetci. A pritom sklon hladat veciam nove vyuzitie v detoch potlacame. Povieme im: toto sa robi len takto a inak nie, toto je len a len na to a na nic ine, ine je tabu...ja takto deti nevychovam. Ale nemam nic proti nikomu kto chce odovzdat ine posolstvo.