Hľadám psychológa

5. júl 2020

Prosím o kontakt na dobrého psychológa pre mna , alebo detského ktorý mi pomôže zvládnuť afektovaný rev môjho dieťaťa, ktorý spustí úplne čokoľvek
som s nervami v koncoch
neviem si s tým poradiť , je z toho u nás doma nervozita, každý další takýto rev zvládam horšie a horšie.
nepomáha milo sa prihovorit, nepomáha objať , nepomáha vysvetľovať , nepomáha môj krik ani capnutie po zadku
dnes to začalo vyzlecenim trička ktoré chcela mat na sebe keď trebalo ísť do vane a skončilo to takým hysakom že mi prišiel sused trieskať že ju mame prestať bit lebo už na nás zavolá socialku

taga
5. júl 2020

Kolko rokov ma dietatko?

autor
5. júl 2020

@taga
má 3
a takéto hysaky asi 2 mesiace aj keď vždy bola trucovita

taga
5. júl 2020

Psychologa ti neporadim ale
- suseda vyskol, ze dieta ma obdobie vzdoru a proste vrieska za vsetko, ze aj vy ste z toho na prasky a mrzi vas, ze ho to obtazuje
- nie si v tom sama! Moj 3 rocny nemava hysaky casto, ale potom si ich vyberie vsetky naraz za dva dni a je to na prasky. Vcera vrieskal, lebo mu nesla obut ponozka a potom preto, ze som mu chcela potriet stipanec od komara, aby ho to nebolelo 🤦‍♀️
- vysvetlovat vysvetlovat a este raz to iste.. dopredu aj 5x: ideme sa kupat, zachvilku ideme do vane, napustaj vodu a pod ideme do vane...

simcika
5. júl 2020

A odkiaľ si? Odkiaľ psychológa? Z ba - Zemberyova vyskúšaj a nájdi proste na nete / pomôže detská odborníčka...niečo to vyvolalo....treba riešiť

jumama
6. júl 2020

Pokial nejde o zivot, da sa aj ustupit? Zjednodusis si to. Dieta bojuje o hranice a mozno mozes porozmyslat, ci nutne musia byt tak silne tie hranice. Nasa mala obdobie, ze jedno tricko chcela stale - von, do vane, prikryt s nim babiku, zavesit ma kocar babike... vkuse, bola ho schopna vyhravat z pradloveho kosa 🙂 Jedine ak sme ho fakt od vecera nechali mokre a bolo mokre videla, ze s nim nemoze nic. To som niekedy vyuzila ze naschval som ho nechala mokre 🙂 Inak som sa podriadila. Isla v nom aj do tej vane, asi mala z toho zaujmavy pocit, a co? Uznavat pocity - nezakazovat, to mozno by mohlo tiez pomoct, co si o tom myslis, fungovalo by u vas? Vidim, ze teraz chces ist v tricku do vane. Tricko bude potom mokre, co s nim urobime? Vyperies a vyzmykas si to tricko potom? Proste jej milovane tricko... Druha vec - milovala v tom veku zmykanie - casto chcela napriklad vreckovku taku latkovu do vane a s tym sa tam prehrala - zmykala, namacala, zmykala, namacal. Hravala sa, ze perie - nuz ok, nauc sa rucne prat 🙂 Nasa bola a je velky tvrdohlavok a pochopila som, ze v mnohom a mnohokrat bude mat svoju cestu. Mojim rodicovskym cielom odvtedy nie je ju zlomit, skor sa naucit s takouto tvrdohlavou osobou spolupracovat. Lebo ked som chcela mat veci po mojom, vzdy by to skoncilo nakoniec jej odmietanim a krikom. Treba ukazat ale dietatu nielen ustupit, ale aj ukazat ze ok, ked to bude po tvojom ma to taketo a taketo dosledky, a kedze sa rozhodujes ty, ze to chces takto a takto, tak tie dosledky musis niest aj ty. Pokial si dieta neublizi alebo neublizuje niekomu inemu, tak male ustupky sa robit daju. A ak vasej funguje predovsetkym plac - nie je to tak preto, ze nakoniec po tom placi jej ustupite? Ze jej funguje prave ten plac aby si vymohla, co chce?

autor
6. júl 2020

@jumama ďakujem za radu. ono ani nešlo o to samotné tričko. skôr o to že sa proste každý deň nájde dôvod na boj a príde z čista jasna. uvediem príklady
množstvo pasty na kefke. Áno, tiež chcem výchovat rešpektujúcou výchovou , tak jej samozrejme dovolím si tu pastu dať, aj nech si sama umyje zúbky , lebo všetko chce sama. a vysvetlím. dobre vpohode, umy si tie zúbky sama, potom umyjem ja aby boli čisté. súhlasí. umyje a idem jej dočistit ja a začína sa rodeo. nie, ona nechce, chce sama,tak vysvetľujem zase , ale ona chce viac pasty a sama a ti už jačí a snažím sa pokojne hovoriť ale je neskoro. proste ju ten hysak strhne a ani nepočúva čo vravim, chcem ju objať, kľakneme si k nej a rozprávam aby má počula ale už sa začína hádzať a jačí dovtedy kým nevie chytiť dych
další príklad , uložíme spat, pýta vodu. donesiem , pýta z iného pohára, potom na ňom nepasuje slamka a tu to podľa mna už musí prestať to nacvicovanie so mnou a poviem že ak je smädná nech sa napije, ak nieje tak nech spinka že zajtra si pripraví pohár sama pred spaním. a začína sa opäť . ale ja chcem
ešte podotknem že mám aj staršie dieta s ňou v izbe , ktoré má prosí že už chce spat ale nedá sa lebo mala stále vymýšľa a vykrikuje a ruší ho.
a potom sú tu srandy kde pre mna NIEJE!!!! miesto n vyjednávanie.uprostred cesty sa mi vytrhne lebo ona chce ísť sama, alebo sa rozbehne dole kopcom pod ktorým je cesta samozrejme a nechce zastaviť a ja jačim na celu ulicu nech stojí lebo ju zrazí auto a bežím za ňou a pre ňu je to sranda
to je chvíľa kedy sa už fakt má človek problém ovládať.
mohla by som pokračovať. snažím sa neriešiť hlúposti ale mám pocit že čím viac ustupujem tým viac skúša .a keď nepovolím príde hysak a potom jačí tak že si sused mysli že ju bijeme.

luccija
6. júl 2020

Cvičí s tebou ako opickou😀kde je otec prečo nezasiahne?neskrikne, že stačí...treba odísť a nehrať túto hru nech sa hodí v kúpeľni o zem , terapia objatím je hlupost

autor
6. júl 2020

@luccija v manželovi mám oporu,deťom sa venuje, v domácnosti pomáha, trávi s deťmi čas , večerné ukladanie do postele a čítanie rozprávok je ich obľúbená časť dňa. ale aj z toho vie byt občas kovbojka.
včera keď nás ten sused obvinil že ju bijeme som pretrvala celu noc.ano, vo vyhrotených situáciách po riti dostane. lebo niekdy je proste evidentne že vyslovene skúša kam to zájde
a často je to o tom že ja ústupim o maly krok a potom pýta viac, a taký kolotoč kým to nezajde až k tomu hysaku
ja proste potrebujem poradiť ako sa správať lebo už tie situácie nezvladam.

3009
6. júl 2020

Má obdobie vzdoru, to prejde. Aj naša vnučka keď bola v tom veku rada zastala uprostred cesty a ani sa hnúť alebo sme na prechádzke boli a zasekla sa, že ďalej nejde. To si pamätám dodnes, ako na prechode v polovici ulice zastala na kolobežke a ani s ňou pohnúť, tak sme ju s mužom nasilu ťahali a ľudia po nás pozerali či ju vláčime po zemi a rev akoby sme ju zabíjali. Treba to nechať ten hysák doznieť až potom s dieťaťom ďalej komunikovať, lebo ináč to fakt nejde. Aj my sme sa hambili, ale čo už.

autor
6. júl 2020

@3009 ja by som to aj skúsila ju nechať zjapať kým sa sama neupokoji , ale keď to robí o 8 večer a sused má pocit že ju týrame? s ním nieje rozumná reč, má okolo 50, dieta vo veku tej našej a ich toto nerobí, vraj plače iba keď spadne tak pre to nemá pochopenie.

0silvia0
6. júl 2020

a keby si vyskúšala pri začiatku ziapania povedať dcére: počuj, idem ujovi susedovi povedať, že teraz budeš asi pol hodinu ziapať a vrieskať, aby vedel, že ťa nebijeme, ok?
Nezahanbila by sa? Možno ten pocit, že to berieš ako fakt by ju trocha trkol, čo myslíš?

simcika
6. júl 2020

@0silvia0 áno niečo tie môže zabrať. A síce viem ze kopec rodicov hovorí a píše sa o tom ze je normálne obdobie vdozru ale pozor jeho intenzita je vždy závisla od prostriedkov vo vzťahu. Detská psychologička Palusova tvrdí že je deti nemalo obdobie vzdoru a ja len dodávam ze ani moje deti... Čím menej pravidiel a viac hranícc tým lepšie. Dieťa na hromadu veľa emócií a potom sa nám rodičom zdá že s nami cvičí. Už keď cvičí, tak by sme mali poslúchať. Čiže ak chce pastu- nech sa páči. A nech vidí aké sú dôsledky. Len raz ukážem. Viackrát pasta na zemi nebude

Dôsledne poviem že pastu nedám pretože bude na zemi a ty to utierať nebudeš a nikto pretože veľa je veľa hodín a mu budeš musieť ísť ešte za susedom aby prišiel búchať na dvere. Jednoducho autoritu v sebe máš ty a pokym ju v sebe neobjavíš tak to dieťa bude nástojčivo objavovať autoritu lebo potrebuje hranice. A mala by si sa zmierit s tým, že prvé dieťa bolo také a druhe je iné.Presne tak každé dieťa potrebuje iný prístup. To čo platilo na prvú dcéru syna platiť nemusí pozor Ukáž otvoríme čo tam je Ukáž otvor
Tiež už mám dosť toho prístupu ktorý sa nazýva rešpektujúci a mnohí rodičia ho asi zle chápu. To nie je len o tom kľaknúť si na zem a ísť dieťa objať keď je v prvom rade to samotné dieťa vyhecovane a asi objať nechce. Bud vnímava. Všímaj si dieťa. Všíma si co ma rad. Neodsuzduj. Neposudzuj. Nerieš strach...suseda, iných, hanbu....stačí keď ho budeš milovať.

Opýtaj sa samej seba ako by si reagovala keby si bola v nadhľade

keby si bola v pohode aj keby si nemala nervy.

Keby si nemusela riešiť staršiu dcéru aby sa mohla vyspať. Je to jednoducho na teba strašne veľa, lebo riešiš mnou skutočnosti okolo teba rieši staršiu dcéru suseda možno manžela, možno máš v sebe blok ktoré vydáva tvoje telo ako stres.

Bojíš sa že ten krik budeš musieť zažívať znova a znova a prichádza veľmi nepredvídateľne, to ťa uvádza do absolútneho stresu. Čo urobí človek keď je v strese. Otrepe sa uvoľní sa a ide ďalej. Takže pekne si dAj denné 30 min na pauzu. Bud sama a rob co chceš. Keď to bude OK zvyšuj čas...Keď budeš viac uvoľnená budeš väčšmi v nadhľade a budeš vedieť reagovať na situácie a nevyvedu ťa tak z miery. Nehovorím že sa deti nemôžu hádzať o zem alebo nemôžu cvičiť s rodičmi ale to ako dlho to bude trvať akú intenzitu to bude mať závisí veľmi veľa od toho vnímavého postoja

0silvia0
6. júl 2020

@simcika to si chcela asi písať autorke, nie mne. Podotýkam, že moje deti tiež obdobie vzdoru nemali, ani náznak. Ja detské hysáky nepoznám.

simcika
6. júl 2020

Presne tak. To len my rodičia si myslíme ze krik je zlý. Nie. Keď chce...tak sa potrebuje nasýtiť toho kriku. Toho na hromadného v sebe...chce to dat von. Keď sa to potláča, má to katastrofalne následky aj v dospelosti. Pozrime sa na množstvo párov ktorí sa tvária ako ideálny pár a nikto nechce kričať nikto sa nechce hádať nikto nechce konflikty, pritom je to prirodzená vlastnosť každého človeka a práve tieto nasýtené emócie nás vedu k tomu aby sme neboli disociovaný to znamená aby sme neboli rozpoltené osobnosti aby sme boli celistve. Práve deti sú takéto celistvé bytosti, o ukazujú nám že všetky emócie, vrátane tých "zlých" sú skvelými nástrojmi nášho tela...ukazujú nám ako sa citime. Ten krik ustúpi...a bude to OK.

simcika
6. júl 2020

@0silvia0 áno prepáč...nie tebe

simcika
6. júl 2020

Inak ospravedlňujem sa za tie vety Ukáž otvor Ukáž otvor, to je od veci 😂😂😂 to som hovorila dcére, lebo to nahrávam na mikrofón

taga
6. júl 2020

Dobre priklady si dala.
Tak tie zubky skus naopak, ja najprv umyvam im a potom nech sa hraju, dam im pastu aj 3x. Ked suhlasi a dohodnete sa a potom nespolupracuje, tak by som rychlo strucne ukoncila cinnost a nech si kludne aj poplace.
Pitie v posteli: pred spanim sa vzdy opytam, aj 3x: si este smadny? Hladny? Chces sa napit? Cikat? Ked nie ideme do postele. Ale uspavanie je aj u nas kategoria 🤦‍♀️ mne zas budi mladsieho, najnovsie funguje pravidlo ze v posteli sa spi a necvici, nesanti, nevymysla. Ked chce cvicit, blaznit sa, tak pojde spat vedla na gauc, lebo nas to rusi. Obcas ho tam aj zanesiem, vrati sa hned a je kludny ako baranok.
A tu cestu skus tiez naopak. Ja nechavam maleho 3rocneho ist sameho, celu cestu po chodniku az ku prechodom. vie, ze pred cestou musi zastat, ked mu ponuknem ruku tak chyti, ale netrvam na tom, no prechadzame len spolu, ked ja poviem ze ideme a popri sebe. Skus jej dat volnost tam, kde je to bezpecne. No pokial sa to neda, vysvetli jej uz doma, ze musi ist s tebou za ruku a pokial ti ujde tak sa okamzite vraciate domov a nebude ihrisko / obchod atd... a potom dodrzat

A casto si opakuj: je to len obdobie, je to len faza, prejde to. (A zas pride nieco ine)
A reci typu: moje dieta hysaky nemalo si vobec nevsimaj. Raz som pocula, ze take deti maju potom ovela horsiu pubertu 🤭 neviem ci je to pravda, ale utesujem sa tym

taga
6. júl 2020

Inak este mi napadlo: nikdy nevysvetluj, led iz ma hysak, lebo vtedy nevnima a bude z vysvetlovania len stale viac vytocena.

A aj led to mozno nie je uplne vnimave, ja niekedy idem cisto pragmaticky: ja chcem (ked je to nieco co je fakt hlupotinka alebo sa neda) tak mu vysvetlim, ze nie vzdy sa da vsetko co chceme, ze aj ja by som chcela kopec veci, ale neda sa mat to vsetko. Alebo ked je to nieco co by mohlo byt nebezpecne, proste zavelim, v tomto pojdeme po mojom, lebo tu nie je priestor na vymyslanie a skusanie. A basta

simcika
6. júl 2020

@taga nie je to pravda, dieťa mam v puberte a nie je to tak...to nie sú reči typu moje deti nemali hysaky...na to su štúdie a sú to aj skúsenosti. Každé dieťa sa učí emócie ventilovat inak, treba prísť na to ako...to je cele

0silvia0
6. júl 2020

@taga aj ja potvrdzujem, ze hysaky v detstve nesuvisia s prejavmi puberty. Moje bezhysakove deti mali v pohode pubertu. Syna nejako predcasne plieskali hormony, frajerky nahanal uz od 15tich, ale co sa tyka prejavov tak v pohode. Ma teraz 18,5 a dcera 16 rokov, takze pubertu uz mame naozaj za sebou.
Ale utesovat sa tym pokojne mozes🥰

luccija
6. júl 2020

Sú deti čo majú hysaky a také, čo nie.Sused nemá pochopenie, keď mal dobre dieta😀kľudne by som dcére povedala, že ak neprestane príde sused a bude krik asi počula, že bol u Vás trocha ju vystrasit.To je pekné, že sa manžel venuje, ale myslela som to tak či ani jeho nerešpektuje, keď by skrikol?Moja dcéra toto nikdy nerobila som Bohu vďačná vždy si dala všetko vysvetliť, ale z práce viem čoho sú tie deti schopné a dokážu tyranizovat rodinu.Odkial si aký kraj?

taga
6. júl 2020

@simcika
@0silvia0 baby, neberte mi iluzie 😂 ale nie, nastastie, u nas tie hysaky nebyvaju casto, aj mam odsledovane preco, len stale neviem ako s nim vtedy pracovat. Ale to s tou pubertou, to si aj ja tak hovorim vtedy len 'akoze' na utesenie, nejako skalopevne tomu neverim 😂

0silvia0
6. júl 2020

@taga neboj, puberta je tu na to, aby nam liezli deti dobre na nervy aby nam potom bolo za nimi menej smutno ked sa odstahuju😁 vsetko ma svoj zmysel😳

simcika
6. júl 2020

@0silvia0 toto je dobre...Veľká pravda že nám za nimi nebude tak ľúto 😂😂

simcika
6. júl 2020

@taga aj hysaky sú pre teba informácia. Vieš mňa napadá ako sa tvoji rodičia pozerali na hystériu ako vnímajú historické deti zakazovali tebe aby si sa prejavovala?