Hyperaktivita a trucovanie u 4 ročných. Ako na nich?

prusakova.maria
22. okt 2009

Ahojte mamičky. Mám taký problém. Mám 4 ročnu dcérku, ktorá je veľmi rozumná a šikovná,ale neviem si s nou v poslednom období poradiť. Nastupila do škôlky,ale pre časté choroby ostane doma až do konca decembra. Doma nevie čo so sebou, pri hre alebo televízore sa vrtí, skáče, plazí sa po podlahe, jednoducho na minutu si v kľude nesadne. Ked sa vráti zo školy jej brat nenecha ho aby sa pohral ,lebo všetko mu berie, bura mu stavebnice, ked jej dám aj po zadku tak my odvráva , neposlucha, a je ešte horšia ako pred tým. Najhoršie je to pred spaním vtedy ešte navádza aj brata na šantenie a ja som už v koncoch. Poradťe my prosím ako ju usmerniť alebo zabaviť aby sa aspon 10 minut zahrala sama a v kľude?

annaola
23. okt 2009

Ahoj, nie si sama. my mame tiez najvacsie problemy pred spanim a hlavne pri jedeni. Momentalne nam celkom zabera , ze mu dame odpisovat nejaky text- bavia ho pismenka a dlho pri nich vydrzi. Alebo mozes skusit tie detske casopisy kde ma rozne ulohy( najst spravnu cesticku v bludisku atd) . Alebo jej povedz ze ked vymaluje nejaky pocet obrazkov z omalovanky- dostane diplom( ktory jej mozes najst niekde na nete a vytlacit si do zasoby )

elomanka79
25. okt 2009

Ahojky Maria,já mám doma to samé.Malá je hyperaktivní,taky mi dlouho u ničeho nevydrží,ted mě mile překvapila,chtěla koupit modelínu,tak se na chvilku zabaví.Malý přijde ze školy,čte slabiky,ona si sedne vedle něho a opakuje po něm,nebo píše domácí úkol,tak chce psat taky,tak jsem jí koupila sešit,nadepsala jsem jí tam vlnky,obloučky,prostě chce taky psát úkol.Nejradši kreslí klubíčka.

gabak
26. okt 2009

Ahoj Mária,tak to máme asi dvojičky 🙂 Ja mám doma to isté.Malá má 3,5 tiež je šikovná ale keď má byť chvílu v kľude no horor. A telku pri nej pozerať nemôžeme. Stále vylieza po gauči skáče na manžela, chodí štvornožky po vrchu gauča a prelieza... no des. Len čakám kedy spadne.Najnovšie robí kotrmelce na zemi. Povedať si nedá a keď dostane tak sa nám vysmieva a vyplazuje. Ostala hubatá a drzá.Ale všimla som si že keď má zvieratko tak je iná. Minulý rok si obľúbila mačku a krásne sa s ňou hraje, vozí ju v kočíku a vtedy je pokojná. Ona je akože mama. A vtedy ma nepotrebuje. Tak keď si chcem niečo porobiť, dám jej mačku a je pokoj aj hodinu. Inak sama sa vôbec nevie zahrať ani 10min. Myslela som si že keď bude v škôlke tak si zvykne na hru ale zatiaľ žiadna zmena. Jediné čo u nás pomáha je zvieratko. Inak potrebuje stále vymýšlať činnosti. Pri ničom dlho nevydrží.

prusakova.maria
autor
26. okt 2009

Ahojte ! Som taka rada že my tu niekto napísal, niekedy si aj poplačem ona stále chce to čo v danej situácií nie je možné. Dnes ma celkom prekvapila ked zahlásila že už chce ísť do škôlky, lebo jej chýbaju kamarátky. Od septembra síce nastupila,ale bola chorá tak ju mám teraz doma. Rozmýšľam že ju skusim dať znova čo to spraví, lebo ona sa nebála ani učiteľky a tiež jej niekedy odvrávala. Potom som sa hanbila ako pes ked my o tom hovorila učiteľka. Ked jej dám niečo robiť alebo sa hrať dlo nevydrží len poskakuje, behá, plazí sa a pod. Teraz už začala vymýšľať aj s jedlom . Nikdy predtým to nerobila, krásne všetko spapala, ale teraz je to horor. Je to možno aj moja chyba, lebo ja sa musím veľa venovať staršiemu synovi, kedže navštevuje nultý ročník špec. školy s poruchami reči. Ju som nemusela nič učiť všetko jej išlo šikovne už aj niektoré písmenká pozná, je taký samouk. Chcela by som ju usmerniť len neviem ako?

miriam17
7. júl 2010

ahojte,mam na vas malicku porozbu,ako zistim ci je moja dcera hyperaktivna....napisem vam to takto----
-od rana ked vstane cca od 8-00....stale beha,nezastavi sa ...este aj pri jedeni musi nieco rozpravat hybat sa,poobede uz vobec nespi..sicce sa stane ale to iba obcas ze sama od seba zaspi okolo 17-00....ale to len malokedy.....prostema len taky dojem ze je strasne hyperaktivna.....je v neustalom pohybe..PORADTE CO ROBIT....dakujem za rady

katerina69
7. júl 2010

@miriam17 - možná je tvá dcerka jenom hodně živá. Ve 3 letech už hodně dětí odmítá spát po obědě- moje dcery přestaly spávat odpoledne cca mezi 2- 2,5 roky. Pro hodnocení hyperaktivity je myslím spíš důležité, jestli při něčem chvíli vydrží sedět- při čtení knížky, povídání, při pohádce v TV nebo třeba při kreslení. Jestli se prostě umí na něco soustředit. Taky je důležité, jestli je pohybově šikovná ,zručná nebo s tím má potíže. Taky jestli spí dostatečný počet hodin v noci a jak klidně spí.

beataluborca
11. nov 2010

@prusakova.maria
ahoj, prave som sa vratila zo skolky a vraj mame ist ku psychologicke pretoze syn je hyperaktivny, vraj si to nastudovali presne o tom stave a na neho to sedi. Doma je zivy ale poslusny, ale totalny flegmatik. Mladsiu sestricku nebije, a vraj v skolke je agresivny. Takisto ze vraj on je vzdy zaciatocnik tych ostatnych problemov v skolke/ked sa deti biju navzajom. Dostala som "diplom" od pani riaditelky, vraj zlyhala som aj ja.

katy1979
12. nov 2010

@beataluborca ak sa vam potvrdi hyperaktivita tak urcite si neurobila chybu ty. my mame len tri takze tazko nieco diagnostikovat v tomto veku. uvidime neskor ci je to naozaj adhd alebo nie

verianna
13. nov 2010

ahojte, len dnes som sa zaregistrovala na stránku, a som rada že som to spravila, je super sa podeliť o pocity, ktoré prežívam s dcérkou, mám len ju a práve teraz v novembri mi nastúpila do škôly pretože byva často chorá tak mám predlženú aj materskú dovolenku, tak veľmi sa tešila do škôlky, že aj napriek doktrorkynej rade ju dať až v marci som ju dala teraz. Už na tretí deň sme šli s plačom a stále plačeme rano , naobed chodím pre ňu a dávam ju doma spinkávať, ale tak že ju musím uspávať na rukách alebo v kočíku ináč by nešla spinkať. Lenže keď mi nespí tak mi pripadá že sa trápi do večera, a ani večer sama nezaspí o 19 hod . ju dám do koča a vtedy, nonstop je v pohybe, čo sa týka pozerania televízora alebo inej činnosti to sa nedá. Nevie sa sama zahrať, musím sa s ňou, ale nič ju dlho nebaví ani čítanie rozprávok. Momentálne máme obdobie princov, tak aspoň nachvíľku vydržala pozerať prvé dva dni, rozprávku čo nám nahrala sestra na dvd od wald dysney popolušku a kráska a zviera, no ale už to nepozerá sustredene, behá a stále niečo iné robí. Mám strach že spadne buchne sa a pod. A keď mi nespinká cez deň, tak je veľmi nervózna, začala odvrávať a biť sa, a taká bola dobručka keď bola mladšia. V škôlke je len druhý týždeň a už mi vraveli že je veľmi živá, a myslela som že ju naučia deliť sa o hračky, možno je chyba že dostala čo chcela a teraz s tym máme problém. Kričí kope bije keď nieje po jej. Dúfam že to nebude hyperaktivita.

kamilecka
13. nov 2010

@prusakova.maria a tu hyperaktivitu mas diagnostikovanu .....mamicky si velmi mylia....dieta sa vrti,neposedi a uz to nazyvaju hyperaktivita...len co si neuvedomuju ze to je diagnoza ADHD ....ja by som bez potvrdenia psychologa nikdy svoje dieta tak nenazvala 🙄 🙄 🙄 🙄...... moze ist len o extrovertne dieta. 😉

briketa
13. nov 2010

Hyperaktivita je dnes velmi v mode ako vidim 🙂
To, ze su stvorrocne deti aktivne este vobec neznamena, ze su ADHD (hyperaktivne)
ADHD ide takmer vzdy ruka v ruke s dyslexiou alebo dysgrafiou, alebo oboje dokopy, preto sa diagnostikuje az v skolskom veku.
Stvorrocne dieta zacina chapat vela veci, potrebuje mat fyzicky narocne dni,ma vela energie, potrebuje aby sa s nim niekto zaoberal. Otvaral mu "dvierka" do umenia a kreativity, vedy a techniky, logiky, matematiky, zacina byt omnoho kreativnjesie aj v jazyku.
Potrebuju pozornost, lasku, ale aj disciplinu a musia za zacinat ucit o usporiadani si casu.
Nemozte preto ocakavat,ze dieta sa bude same poslusne a ticho hrat. 😉
S detmi sa treba aktivne zaoberat, inak je logicke, ze maju prebytok energie.
Hyperaktivita nie je v zivote az taka sranda (moj manzel je ADHD plus dyslexia), preto by som sa s tym slovom len tak nezahravala. Vyzaduje si usposobenia celej rodiny, aktivit, myslenia, zivotospravy.

xlucia
13. nov 2010

vo vela veciach suhlasim s briketou
velmi maloktore dieta, nastastie, je ADHD aj v reale
okolo tretieho roku nastava taka ako keby vyraznejsia prestavba mozgu, neviem presnejsie ako to nazvat, o trosku viac viditelnejsie je to u chlapcov
rychlo menia aktivity, vela veci ich zaujima, ale aj sa rychlo unavia
dnesne mamy maju toho vela a privela ludi zije v panelakoch, kde sa deti nemaju kde adekvatne vybehat a vyblaznit a dospeli unaveni pracou chcu aby boli deti ticho a hrali sa same...
deti maju prebytok energie a pri sebe unavenych dospelych, co je blba kombinacia pre obe strany
treba zatat zuby a vydrzat a casto menit aktivity vramci moznosti, pol hodinu kreslit, potom plastelina, potom auticka a stale dokola...

briketa
13. nov 2010

skuste pouzit na zabavenie potreby dennej domacnosti - vysypte muku do misy, vylozte im varesky, preosievac, potom s vodou zamiesajte na kusky cesta a nechajte ich valkat, vykrajovat.
alebo vyberte zopar ladovych kociek a nechajte deti do ich kvapnut potravinarsku farbu, nech pozoruju ako sa farba bude pustat do kocky a miesat ked sa roztopi.
alebo pustite pesnicky a nechajte deti s palickami (vareskami) objavovat rytmus.
zo stredu toaletnych papierov oblepovat s farebnymi papiermi a vyrabat postavicky
kupne kreativne stavebnice a nechajte deti volne tvorit.
nechajte ich zamiesat na jednoduchy kolac, alebo mliecny sejk s ovocim.
pri postupnom striedani aktivit a casom stravenym aj vonku na vzduchu den ubehne ako voda.

yukki
14. nov 2010

Moje dieťa má potvrdené ADHD a s tými materiálmi by robilo asi to-cesto rozhadzovalo po kuchyni a trhalo súrodencovi z rúk, múku jedlo a vyhadzovalo do vzduchu, paličkami vyklepávalo súrodencovi po hlave (možno 1-2 minúty aj rytmus ale viac nie....), dielo z akokoľvek tvrdého papiera po cca 2-3 minútach "tvorby" by roztrhlo (to sa mi potvrdzuje denne keď sa pokúšame robiť niečo s fabričkou a papierom, písať vlnovky alebo vyfarbovať ani pod dozorom nemá zmysel, potiahne prvých 5 cm a začmára všetko,) pokrčilo.....kreatívnu stavebnicu vysype, vezme do rúk 1-2 kocky, po 2-3 minútach začne rozhadzovať po izbe a viac ju to nezaujíma....pri miešaní koláča a vážení som takmer prišla o nervy, lebo nedokáže dodržať ani jednu dohodu (pri vážení, jej ruky staále robia niečo čo by nemali...).....
to je ADHD. Čiže činností by bolo treba 10a viac na hodinu a ak by som mala stihnúť ešte likvidovať po nich bordel...to je ADHD.

yukki
14. nov 2010

Nedokáže sa sama obliecť, lebo stačí že dvihne pohľad od ponožky a už jej padá z ruky a ide za iným podnetom...nedokáže si ísť umyť ruky pretože aj keď dostane "príkaz" pred dverami do kúpelky, cestou k umývadlu ju zaujme niečo iné, pasta, pohár...a bude robiť všetko možné ale už dávno v priebehu tých pár sekúnd umývanie rúk nahradil iný impulz....nedokáže sa obuť pretože nemá čas sa pozrieť na topánku, udržať na nej pohľad....nedokáže sa najesť pretože nemá čas, čurá tak že ešte len sadá na záchod -to už čurá a vstáva z neho ešte počas čurania.....to je ADHD. Hryzie si nechty, trasie hlavou, kýve sa....má dlhú dobu prechodu zo vzruchu do útlmu, dlho zaspáva....
@prusakova.maria máme asi rovnako staré dcéry, skús to porovnať, ak sa Ti to podobá, je možné, že budete mať problém s hyperaktivitou. V tomto veku na to psychologička radí len polhodinové denné cvičenia koncentrácie, kresliť s ňou, lepiť nálepky, hrať pexeso, stavať z kociek ale tak, aby pri tom celú polhodinu sedela a sústredila sa. U nás to momentálne nie je možné, lebo mladšia dcérka spí pomerne málo, teda počas dňa nie je čas sa venovať len staršej, a to je na škodu.
Našťastie nebývame v meste a ja ešte som na MD.

mamavera
14. nov 2010

suhlasím s názorom, že nie každé pohyblivejšie dieťa je hyperaktívne. Odporúčam všetkým navštíviť s dieťaťom psychológa, odporučí vám postupy, ako zvládať pre vás nezvládnuteľné situácie. Držím palce

briketa
14. nov 2010

@yukki ja presne tak musim manzovi hovorit vsetko desatkrat lebo este som len pri tretom slove vo vete a on uz je myslienkou uplne inde. o desat minut na to sa ma opyta to iste ako keby som vobec nic nehovorila, lebo bol duchom uz pri inej aktivite.

tie aktivity su urcene pre normalne aktivne stvor-pat rocne deti. z toho co tu pisali maminy, ADHD je mozno jedno ;)

yukki
14. nov 2010

Veď preto som trochu priblížila ako ich "robí" ADHD dieťa...aby mali mamky predstavu, kedy už treba uvažovať o psychológovi-ináč o hyperaktivite je tu téma, o ADHD teda, tak ak maminky majú pochybnosti, treba trochu tam prečítať a potom uvidia, či to je na zváženie, alebo si môžu vydýchnuť, že majú poriadne živé dieťa bez hyperaktivity.

ssassi
14. nov 2010

@briketa souhlasím🙂
@prusakova.maria je důležité dítěti objasnit a dodržovat denní režim! nabídnout mu hodně kreativních činností, u kterých se může hýbat, je třeba cvičit koncentraci, pozornost, zároveň ho naučit relaxovat. jak píšeš, spánek a jeho kvalita je důležitý. v přístupu k jakémukoli, zvláště ale živému dítěti, je třeba důslednost. specifické poruchy učení se u ADHD objevují, ale také ne vždy:o) no nakonec to stejně rozlouskne nějaké školské poradenské zařízení.
a četla paní učitelka ve školce něco o hyperaktivitě?

dygab
29. nov 2010

Ahoj,pročítám koníka a nacházím spoustu příspěvků, které jsou podobné: MÁM HYPERAKTIVNÍ DÍTĚ.Budu teď chvilku dělat chytrou, tak mi to prosím odpusťte. Jsem psycholožka a mám nesmírně náročné dítě, a to už od narození. Naše dcera strašně málo spala, pořád byla nespokojená a my lítali jenom kolem ní. A to nám zůstalo dodnes.
Spousta lidí se na ní podívá a říkají, že z její energie jsou uz z pohledu unavení. U ní se ale podle mě jedná o tzv. nerovnoměrný vývoj a zvýšenou excitaci (tzn. velkou citlivost na vnější podněty). Když je doma a se mnou, je naprosto v pohodě. Hraje si, kreslí, vybarvuje už bez přetahování a to chce velkou míru soustředění, kterého nejsou hyperaktivní děti schopny.
Hyperaktivní děti jsou jakoby fyzicky vláčné, často se někde uhodí "jakoby nevidí rohy stou" apod. Jsou to děti inteligentní, ale potřebují hodně specifický přístup. Vřele doporučuji, abyste zašly k psychologovi pokud podezření máte. Ale skutečně je trochu móda tvrdit, že dítě je hyperaktivní. Často se jedná o temperament, který je vlastně obtěžující - také chceme mít svůj klid, že? No není to jednoduché, ale z mých zkušeností vyplývá, že u dětí, které jsou náročné (nemají ADHD či jiné postižení) potřebujeme pomoct hlavně my, maminky a tatínkové. Je to o nejen o změně přístupu, ale také o uvědomění si toho, že jsme na světě i my a ne pouze naše děti, a že potřebujeme mít i nějaký čas na relaxaci. Já to také zatím neumím, nebojte.
Držím všem palce a vydržme, bude určitě lépe.
Jo a ještě poznámka, DNES JSEM JÍ TAKÉ MÁLEM ZABILA (OBRAZNĚ ŘEČENO).

berynka
2. dec 2010

@dygab, tak ono si hodně maminek myslí, že hyperaktivní dítě je prostě jen dítě s nadměrnou aktivitou 😉, což je dneska skoro každé druhé, jak se zdá 😀 . Třeba ani netuší, že diagnóza hyperaktivita souvisí s poruchou pozornosti, lehkou mozkovou disfunkcí ap.

Něco málo je třeba tady... http://www.hyperaktivita.cz/pro-rodice/ 😉 .

evia
24. jan 2011

@briketa som tu nová, som babičkou a občas mávam na varovke svojho 4-ročného vnúčika, ktorý je škôlkarom, ale býva často chorý. Moc ďakujem za nápady, ako mu spestriť varovku. Tiež je problém ho zabaviť tak, aby vydržal pri nejakej činnosti, ale to je u takýchto detí asi normálne. Uvítala by som nápady na rôzne kreatívne činnosti. Pekný deň

briketa
25. jan 2011

@evia teraz v zime napriklad nazbierat male borovicove (a ine) susky, doma ich poprivazovat zvrchu na nitku, potom susku pierkom natriet lojom, mastou a potom vyvalat vo vtacom zobe. A krmitko je hotove 🙂
Zacat pripravovat Valentinky pre rodicov. Na kartu ponaliepat ozdoby - alobalove hviezdicky, stucky, mozno z Vianoc ostala polorozbita gulka, tu rozdrvit v papieri a pouzit ako trblietky. Skolskym lepidlom namalovat srdiecko na papier a nasypat trblietky.
Krasne sa da dekorovat s melirovou vlnou - lepit, strihat, ucit sa zavazovat maslicku.
Ked sa rozoberu stipce a polovice sa prikladaju chrbtovou stranou ku sebe, zlepia sa, vytvori sa krasna ozdoba na stenu. Moze to byt ako snehova vlocka, slniecko, kvet.

otecko_
9. aug 2011

Milé mamičky a oteckovia. Ak viete trochu anglicky, pozriete si prvé video na tejto stránke: http://www.cchrint.org/videos/
Určite to urobte skôr, než sa rozhodnete dávať vašim dieťom psychiatrické lieky. Keď im ich raz dáte, natrvalo ich poškodíte...
Peter

mimanr
27. aug 2014

@yukki to snad pises o mojom 🙂