Ísť, či neísť na svadbu s novorodencom?

zuza.m
2. feb 2012

potrebujem poradit.mame ist na sestrinu svadbu ale naša dcerka bude mat len čertstvych 4 týž.vobec neviem či to je v hodne ju tahat do cudzieho prostredia.hostina bude v domacom prostredi (u sestry) tak 20 -25 ludi .rada by som tam išla preto že je to blizka rodina,ale na druhej strane sa bojim o zdravie malej ked že je ešte dost malička .zatial k nam nechodia ani žiadne navštevy .čo robit??ist či radčej nie??

kvojtanikova
2. feb 2012

@zuza.m Ja by som sa pocas obradu prechadzala s nou pred kostolom/uradom, potom isla poblahozelat sestre a na "party" by som sla na 1-2 hodiny, pricom mala by bola v kociku a povedala by som ostatnym nech ju nevyrusuju, ked chcu nech sa pozru ako spi, ale urcite by som ju nevyberala a nedavala im na ruky. Ked sa zobudi, nakrmila by som ju, zase sa s nou isla prejst a tak podobne. Sestra to urcite pochopi, ze s nou nebudes cely vecer, ale iba par hodin. Aj tak to je jej velky den a nie tvoj a verim ze si ho uzije naplno aj ked tam nebudes.

zuza.m
autor
2. feb 2012

no len ide o to že na svadbu musime ist vyše 150km, tak že si to neviem nejako predstavit.viac budeme sediet v aute ako na svadbe,

tea333
2. feb 2012

@kvojtanikova hovori mudro 😉 pekne sa pestrediate pri kocikovani, kludne dedko babka, ty aj muz, nech ju ostatni pozru v kociku vonku. nebudu tak na nu nadychavat choroby ktore su teraz vsade a nebudu ju rusit. na dojcenie si vyhrad nejake tiche miesto. netahaj ju zbytocne na "party", je obdobie viroz.

martinkatinka
2. feb 2012

@zuza.m asi by som šla na oslavu, ale musela by tam byť miestnosť, kde by malá mohla spinkať...tak aby ju nerušili...

tea333
2. feb 2012

@zuza.m a to mate ist na otocku, alebo tam mate prespat? zalezi ci 150 po dialnici alebo nie. po dialnici je to 1hod 20 min, co je uplne v pohode, to muz odsoferuje a mala prespi

jarunka111
2. feb 2012

@zuza.m verím ti, že tam chceš ísť, aj keď je to veľký deň tvojej sestry, tak je pekné, že ti záleží na tom, že rodina bude spolu. Ale prvoradé je teraz pozerať na potreby malinkej. Ja by som išla, ale treba rátať s tým, že by nebolo vhodné, aby si malú tam podávali z ruky do ruky. Takže kočík je jasný a opateru na striedačku- pokočíkuje každú chvíľku niekto, ty sa zabavíš, potom zase za malinkou. Cesty by som sa nebála, je pravdepodobnosť, že to prespinká a ani nebudete vedieť, že ju tam máte. Teda ti to prajem, my sme mohli ísť hocikde, v sedačke bol spokojný a spinkal. Je jasné, že nebudeš na 100% zúčastnená svadby, ale určite rýchlo prídeš na tom ako to urobiť, aby si sa aj ty troška zabavila a hlavne, aby bola malá v pohodičke. Príjemnú zábavu 🙂

zuza.m
autor
2. feb 2012

možme ist na prespatie aj na otočku.zaleži od nas.dokonca aj izbu by sme mali len pre seba,bez pristupu cudzich ludi ...to kočikovanie by nebolo zle riešenie ale...ešte sme neboli vobec vonku len včera mala dva tyždne a dr doporučila 2-3 t nechodit von.a ešte ked su taketo celodenne mrazi.tak len na pol hodinku alebo celu hodinu viac určite nie.

argyro
2. feb 2012

Nie, nešla by som... v šestonedelí určite nie, mama aj bábätko sú veľmi citlivé a zraniteľné.

malinovka333
2. feb 2012

ja by som isla, pokial mas izbu pre seba,v aute ti urcite prespi,ved ked bude teplo oblecena a zas nebudete celu vecnost vonku pokial je to svadba tvojej sestry a dobre si vychadazate mozes to neskor lutovat keby nejdes 😉 ale je to tvoja vec uvidis ako to bude ak budte mat ist verim ze sa rozhodnes spravne 😀

p.j.jacky
2. feb 2012

no kedze ide o tak male babatko,urcite by som neisla, preco?
1 dost dlha cesta ..150km ...minimalne 2 hodiny cesty ,ak bude ok premavka a nieje snehova kalamita.
2 kocikovat?kde?ved vonku je ako na sibire...babatka by mali byt vonku len do -5 a tak male sa ma davat von postupne.nie
3 vela ludi,vela chorob,vela hluku...aj ked mate sukromie,nie!
Sestre by som zavolala a dohodla by som sa na navsteve na inokedy.Kazdy normalny clovek by to pochopil.Ale ja hovorim len sama za seba..zalezi uz na tebe.

ivuska6
2. feb 2012

mozes stat dnuka pri dverach pri obrate alebo vobec nemusis ist na obrat mozes pockat aj s malov tam u sestry doma kde to budu oslavovat kedze mas po porode a inak zalezi aj od toho ako sa citis . a zase neberes ju do neviem akeho prostredia vsak je to rodina tvoja a urcite sa v byte najde miestnost kde si pospi kde nikto nebude . nenechaj si to ujst.

argyro
2. feb 2012

Len taka podotazka - nemohla si sestra termin svadby kvôli vám posunúť? 😅

bets
2. feb 2012

ak ste ty aj babatko zdravi, tak by som sla. dolezita je ta izba, do ktorej sa mozete kedykolvek uchylit. tej vzdialenosti by som sa nebala. vascina babatiek dobre znasa cestu autom, uspava ich to. my sme cestovavali ovela viac. nemusite byt na samotnej svadbe dlho, vzdy ked budete mat pocit, ze potrebujete sukromie, mozte odist do vasej izby.

m.i.r.i
2. feb 2012

ja by som urcite nesla..je to tazke, ja viem, je to tvoja sestra a urcite by chcela, aby si na svadbe bola..ale musi aj ona pochopit, ze mas male babatko, ktore ti je teraz prvorade...suhlasim uplne s @p.j.jacky
V tejto zime a s takym malym babom by si mala byt doma, vychutnavas si s nim maminkovske a babatkovske chvilky, ucit na postupne ritualiky...a babo ma vtedy len spinkat, papat, kakat, cikat...v znamom prostredi plnom pohody a nie v strese..lebo ver mi, ze by si sa tym len stresovala...vychystat na dlhu cestu, zababusit malu do autosedacky, stale vyberat, kocikovat niekde na mrazoch a som si stoperecentne ista, ze by si sa nevyhla tomu nakukaniu do kocika a bola by si nepochopena ak by si rodine malu nedala povarovat...k tomu teda choroby a bacily...
Zial, sestra nech ta pride navstivit par dni po svadbe, sadnete si spolu a strgnete na jej stastie..ja verim, ze to pochopi...ak nie, tak aj ona v podstate mohla brat ohlad na to, ze budes mat male babo a ak ta na svadbe tak moc chcela, dat si iny termin, o nejakych par mesiacov neskor..( samozrjeme to uz neviem posudit)

bubelko
2. feb 2012

@zuza.m ja by som isla. teda ak by mala byt nejaka snehova kalamita alebo by ste boli chori, tak nie. budete mat svoju izbu, kde sa mozete s malou utiahnut. malu si mozes dat aj do nosica alebo satky a tak ju mat stale pri sebe. 😉

ivett1
2. feb 2012

@zuza.m ahoj...no, ja by som určite išla na svadbu sestry (teda, keby som ju mala 😅 ) aj s malým bábätkom...ale, to je môj osobný pocit, a preto asi ťažko poradím...moji súrodenci (mám dvoch bratov) by určite pochopili, aj keby som neprišla, ale mňa by osobne mrzelo, že som nebola (a v podstate som mohla byť - lebo mi v tom nebráni ani choroba, ani pobyt niekde mimo SR...) na svadbe niektorého z nich, len my sme dosť na seba naviazaní... máme vynikajúce "živé" vzťahy (sme stále na mobile, pomáhame si, navštevujeme sa...) aj keď nebývame v jednom meste...a komunikujeme....takže asi by si nevybrali termín svadby, ktorý by nám príliš nevyhovoval (iba, ak by to musela byť z nejakého závažného dôvodu "rýchlovka") ...
čo sa týka cestovania autom, tak my cestujeme s deťmi autom-60km skoro každý druhý víkend k mojim rodičom...od ich veku cca necelé 3 týždne a pravdaže sme začínali s kočíkom v kufri...takže cesty by som sa až tak neobávala, ani premiestňovania z miesta obradu, do miesta, kde bude hostina, ak ide o krátku vzdialenosť a kočík stačí.... skôr by ma trápilo, či budem mať izbičku pre seba a dieťatko, aby som ho mala kde nakojiť a aby mohlo pekne spinkať - v kľude...ostatné sa dá zvládnuť...a určite by som sa neponáhľala naspäť, ale by som tú jednu noc s maličkým prenocovala ...asi som ti moc nepomohla, ale to je len môj názor, tak držím palce, aby si so svojím rozhodnutím bola spokojná - hlavne ty a bábätko 😉

katy1979
2. feb 2012

@zuza.m ja by som isla. ja mam sice deti letne takze chorob bolo menej ale chodili sme aj na svadby. mne aj obrady vacsinou prespali bud v kociku ci v babyvaku a ak nie boli sme s nimi vonku. a ak bude oslava doma a bude tam izba kam sa mozete utiahnut a malicka tam moze spinkat tak preco nie. a ak mas napr. spave babatko ze len papa a spinka tak aj tak by bola vacsinou v izbicke a spinkala by.

amouramour
2. feb 2012

ja by som urcite nesla, stvortyzdnove babo je primale a mat ho dve hodiny niekde vo vajicku nie je tiez zrovna najlepsie, je to dlha cesta, mozno ked tak maximalne v speci vanicke...tych 6 tyzdnov ma nejaky vyznam, ja pocas tohto obdobia planujem prijimat tak akurat navstevy najblizsej rodiny...chapem, ze je to sestrina svadba, ale myslim, ze aj ona by to pochopila....

nelinka0401
2. feb 2012

@zuza.m no máš ešte čas,tak si to dobre premysli.moja sestra sa vydávala a zároveň aj krstila svoje bábätko..ale to bolo leto..pekne sme si ju posúvali medzi sebou 🙂 kočíkovali a zvládla aj obrad aj hostinu.lenže ty musíš ísť dosť daleko a teraz je dosť veľká zima.a predsa je to ešte veľmi malé bábo aby bola tak dlho vonku hlavne ked ešte vôbec nebola.ale zase máte možnosť prespať..neuvažovala si nad tým,že by si poprosila nejakú kamošku aby ti ju tam na tej izbe postrážila?

jabadaba
2. feb 2012

nie nesla by som. Suhlasim s Argyro. Ty si este v sestonedeli, babatko je mini. Je obodbie kedy kazdy sopli, kasle, navyse zacinaju riadne mrazy. Nebude sa dat ist ani von. A ani pobyt v preplnenej miestnosti plnej ludi nie je vhodny. Skutocne stoji za uvahu, preco sestra takto naplanoval svoj den. To by sa zislo trosku zohladnit, aby si mohla byt aj Ty hostom. Tehotna si bola cele mesiace, tak mohli termin pekne napasovot tak, aby to vyhovovalo najblizsim. Ale uz sa stalo. Takze sestra bude musiet pochopit, ze cestovat s novorodencom a v sestonedeli neni zrovna to prave orechove v obdobi chripok.

sante81
2. feb 2012

nesla by som, uz len kvôli vzdialenosti, kvôli tomu ze ma 4 tyždne a vonku je aj tak zima, tych argumetov mám viac, ale zas usetrím litánie niektorym mamičkám ktoré maju vzdy pocit ze musím s nimi vo všetkom suhlasit.

yvetulka
2. feb 2012

@zuza.m plne suhlasim s kvojtanikova a ostala by som aj spat, ak vam to vyhovuje a tych 150 km zvladne v pohode, vyberte sa tak, ked vies, ze bude spinkat, aj ked tak mala urcite este spinka casto a vela, takze v tom by som nevidela problem vobec. mysli pozitivne, tes sa a vsetko dopadne ok. a fakt ju nedavaj nikomu na ruky velmi, iba tak kuknut na nu a dost. prajem prijemnu cestu a zbavu.

eri28
2. feb 2012

@zuza.m ja by som isla, boze ked si predstavim moju sestreku ako v 2 tyzdny behala po tesku s kocikom a so mnou, len taka plienka prehodena 😀 😀 😀 😀 , chcela si kupit rifle v kabine mala zacala revat dala mi ju do ruky aj flasku mi sme papali a ona pozovala v novych nohavyciach 😀 😀 😀 😀 😀
ziadny problem 😀 😀 😀 😀 😀
v pohode das do auta, take minco vsetko prespi, asi sa len ma narodit, mozno sa poponahla na svet skor 😀 😀 😀 , aby bolo na svadbe uz fit 😵

ichbinich
2. feb 2012

Ak mate moznost prespat, resp. mat jednu kludnu izbu k dispozicii, sla by som.
Das ju do kocika alebo satky/nosica, bude s tebou, v pohode. Len by som ju nedaval obchytkavat a "opluvat" vsetkym 😀
S kocikovanim sa mozte striedat, vonku prehodis plienku, aby jej nebola moc zima. Ked bude treba, pojdete do izby vedla do kludu. Ked bude iba 20-25 ludi, to je v pohode. Ci budete nocovat alebo nie zalezi na tom, kedy sa oslava skonci a ako sa budete citit. Tu izbu a moznost prespat si "zarezervuj" a uvidis. Sestra to urcite pochopi, ked oditete skor. Aj ked s takym malym babom je ovela mensi problem niekde ostat, lebo vedia spat vsade (teda vsade kde je mama 😉).
Moj maly absolvoval prvu akciu, ked mal 12 dni - svagrinine promocie. V aule bol v kociku, v restauracii, ked sa zobudil, tak sme ho vybrali a nakrmili a potom bol bud mne alebo manzelovi v naruci, tam mu bolo najlepsie 🙂 Chvilku ho mala aj manzelova teta, ale tu vidime raz za rok.
Na prvej svadbe mal 9 mesiacov, pospal si mne v naruci, kym sme my vecerali a potom kukal a usmieval sa do 11 vecer. Vsetci kukali, zo vsetkych deti bol najldhsie hore 😀 A mal super naladu, tak preco by sme mali odtial utekat? Tak sme si uzili vsetci.
Odmalicka je nauceny na ludi. Ked bol maly tak to bolo dokonca jednoduchsie. Teraz uz nevie spat, ked sme na nasvteve, nieco by mohol prepasnut 😀 Ked bol maly, zaspal mi na rukach a mohli sme sa bavit dalej (v zmysle hrat spolocenske hry, len tak si kecat...)

ivuska6
2. feb 2012

@amouramour a co je natom ked je dieta 2 hod. vo vajicku co sa mu stane v bruchu su deticky 9 mesiacov a su viac stocene ako vo vajicku .

amouramour
2. feb 2012

@ivuska6 jasne tento nazor som x krat tiez pocula, v brusku je babatko aj 9 mesiacov vo vode a nemame ho po narodeni vo vani....aj samotni ortopedi tvrdia, ze vajicka by sa mali vyuzivat len na kratke vzdialenosti, lebo dietatko je tam neprirodzene pokrutene a ak casto alebo dlhsie byva v tejto polohe, tak sa mu mozu zle vyvinut brusne svaly...na cesty nad hodinu kde to predpisy povolia je urcite vhodnejsia alternativa vanicka ktora sluzi ako autosedacka kedze babo tam je vo vodorovnej polohe....

adriana7
2. feb 2012

ja som bola so synom na svadbe bratovi tiež v šestonedelí, máme ako súrodenci pekný vzťah a mrzelo by ma, nebyť tam...brat nám zajednal samostanú izbu, kde som kojila, prebaľovala, spali sme tam pri otvorenom okne...super zábava, malý spal lepšie ako doma (spokojná mama - spokojné bábo)
...s malou v 4 mesiacoch sme boli na zimnej lyžovačke v ružomberku - v apartmánovom dome, chodila s nami aj na svah, prespala tam v pohode 3-4 hodiny...
...samozrejme, je to individuálne, všetko som vždy prispôsobila dieťatku, ak by sa mu nepáčilo, boli sme dohodnutí aj odísť zo svadby, aj ja s malou odísť z dovolenky domov - ale nebolo treba, bola pri mne a bolo jej dobre, aj mne 😵

slniecko2
2. feb 2012

@zuza.m neviem kedy ma tvoja sestra presne svadbu, ale ak je to teraz v tych mrazoch tak neodporucam taku dlhu cestu s malou. Za 1.: bude mat len 4 tyzdne-to znamena ze do auta ju urcite naobliekate a bude sa tam strasne potit (viem podla mojich synov) ajked ju naobliekas menej tak sa spoti a ked ju budes prekladat z auta-moze ju lahko prefuknut. Ja som robila krstiny deti ked male jeden 5 mesiacov a druhy 3 mesiace a je to riadny stres-to sme ale neboli 150km dalekood domova iba 2-3 a deti mi cely cas preplakali, boli mrzuti a ja vystresovana. Starsia generacia bola: vsak to je ok a ja ticho zurila aby som uz mohla ist domov. A to mali su odmalicka nauceny byt s vela ludmi (byvali sme 9 ludi dokopy v jednom byte). Za 2.: mala moze lahko ochoriet od tolkych ludi,lebo aj ked si povies ze ho nikomu nebudes davat na ruky- vsetci sa ti tam nahrnu a nebudu sa pytat ci mozu ci nie. Ja som tiez mala ist na svadbu mojmo muza sesternice ale mala som tiez take mimco a jednoducho som isla len pogratulovat a domov s malym v kociari. Ine by bolo keby si isla len na obrad a potom do hotela alebo tak.

adriana7
2. feb 2012

@amouramour , to je tiež individuálne, syn spal len vo vajíčku, niekedy aj v noci! v postieľke strašne plakal, až sa zadúšal, po preložení do vajíčka bol do 5 sekúnd spiaci...žiaden ortopéd nevie, ako sa tvoje dieťa cíti...a ty chceš, aby sa cítilo čo najlepšie...najmladšia zas jačí v kočíku, úplné desy, do roka som ju len nosila, a to tiež všetci krútili hlavou, asi ma potrebovala cítiť, neviem...rady typu, čo sa má a čo nie od cudzích ľudí, ktorým pramálo skutočne záleží na tvjom dieťati, od istého času púšťam jedným uchom dnu a druhým von...veď uvidíš sama 😉
...ad brušné svaly...syn má doslova tehličky na bruchu, športuje, má brušné svaly na jednotku (vajíčkovec jeden! 😀 )

amouramour
2. feb 2012

@adriana7 no ja sa tiez nedrzim predpisanych rad🙂jasne, clovek pozna svoje dietatko najlepsie, len napriklad k tomuto nazoru s vajickami a tym, ze nie su najvhodnejsie sa osobne pripajam...ale tak kazdy vie co je najlepsie pre neho🙂