Je dobrý nápad zavolať si mamu na pomoc k novorodencovi?

20. dec 2020

Ahojte.
Este nemam doma bábätko ale o par mesiacov mam termin april...
Chcem sa len opytat ako to je s malym bábätkom ked pridete domov z porodnice.
V nomocnici by mi mali ukazat ako okupat, prebalit a tak nie? :D
chcela by som si zavolat na pomoc mamu nie pre dieta ale ze by mi mne pomohla napr. postrazi kym si pospim alebo pomoze pri kupani alebo pojde s muzom na nakup, navari a tak.
Aj to len tak na par dni ze by si aj ona oddychla.
Je to dobry napad ci ani nie?
Muza mam ale ma robotu taku ze neviem ci bude moct byt doma. Vie aj navarit aj viem ze sa postara len keby nahodou.. Svokru nechcem mat doma ma svoju rodinu a viem ze by ani neprisla nepotrebujem ju pocuvat.
neviem ake to je s novorodencom lebo este nemam deti.
Dakujem za radu 🙂

nikpa
20. dec 2020

V každej porodnici je to ine, myslim ze kúpanie ti ukážu v kazdej ale to je asi všetko. Pokial sa na to necítis zostat s nim hned sama doma a mas pocit, ze budes potrebovať pomoc, kľudne si zavolaj mamu. Urcite ti povie co a ako a aj ti zo začiatku odlahci.

dajana1983
20. dec 2020

Tiež som mala u seba mamu,nakoľko môj muž bol v práci a keďže sa nám malý narodil v marci kedy vypukol covid a izolácia,veľmi mi to pomohlo,najmä psychicky.O bábätko ani tak nešlo,tiež naše prvé a mala som obavy ako to s ním zvládnem ale šlo to hneď od prvého dňa😊a zvládneš aj ty neboj sa,to sú prirodzene obavy ale hneď pominú ako ho budeš mať doma,hlavne zdravé ,potom sa všetko dá zvládnuť .

janulienka1103
20. dec 2020

V tej nemocnici kde som bola ja mi ukázali ako prebaliť a kojit 😀 deti tam kúpu hromadne, kde tam ešte chceš ísť ty aby ti to ukázali? Za ten čas čo ich okupu a oblečú ty máš čas ísť do sprchy, alebo si oddýchnuť. Mne síce pomôže aj mama aj svokra, ale že by som im nechala dieťa nech si ja pospim a oni nech sa starajú tak to isto nie. Na to som si dieťa nerobila. Na začiatku som spala vtedy keď aj malá. Postupne som si zvykla, niekedy na spánok proste nie je čas

denden77
20. dec 2020

ja osobne som bola prvych par tyzdnov skor na nervy, ked prisla moja mama.. akoze mile, ze mi priniesla navarene a raz ozehlila ale.. lepsie mi bolo samej s mimcom, pripadne samozrejme s muzom.. teraz ma krpana cez 3 mesiace a uz som s tym v pohode, ked pride mama, zatial si nakupim, pripadne dam v klude kavu.. ale prve tyzdne som vrcala, ked sa niekto snazil prekrocit prah dveri (hoci to boli len moji rodicia 😁).. keby sa sem chcela "docasne nastahovat", velice rychlo by som jej to vysvetlila 😁
inak ja som zatial ani raz nespala cez den, ked krpata 😁

lenka2710
20. dec 2020

Tam kde som rodila nám ukázali len ako dieťa priložiť k prsu a prebalit, viac nič! Kupali všetky ráno hromadne, my sme si za ten čas dali sprchu! Bola som doma len s mužom, ten si zobral na týždeň ocr a potom som už bola sama so staršou dcérkou, práveže ja som si prvé tri mesiace v pohode oddýchla aj pri malom, lebo cez deň spinkal skoro stále a aj v noci sa to dalo v poho zvládnuť, po 3.mesiaci sa to zmenilo a teraz ma pol roka a je to horor 😂😂😂 a ja zas niesom ten typ, že idem si ľahnúť a druhy sa staraj, to nespravím ani mužovi, veľakrát ma posielal si ľahnúť ale nešla som, aj tak by som nezaspala! Keď sme mali staršiu, mama mi tiež ukázala ako okúpať a tak a už som išla sama, proste ti niečo vnútri bude hovoriť, čo máš robiť a ako, neboj 😉

matkav21
20. dec 2020

tak mne v porodnici ukazali ako babo kupat, ako ho spravne chytit a urcite sa ich treba pytat, ked nieco nevies, nie si si ista...taktiez je fajn ked ti bude mamina po ruke, mozno ti postaci aj den dva, kym sa trochu zotavis, nieco by navarila, pomohla...ja som tyzden po porode ledva chodila a velmi mi pomohlo, ze muz mohol ostat doma a moja mamina nam navarila, ked som prisla z porodnice. Po prichode z porodnice som uz bola tak vycerpana, ze som ani nevedela co hovorim 😁

tramtada31
20. dec 2020

@janulienka1103 obe deti mi ukazovali ako kúpať, cistit usi, pupok, umyt vlasy, ucesat a dalsi deň som to robila pod dozorom ja. To ucesanie mi slo najlepsie😂😂😂

bluka2
20. dec 2020

Pozri, zvládli to milióny žien pred tebou, nie je to žiadna veda. Zvládneš to aj bez mamy a dokonca aj keby ti v pôrodnici nič neukazovali. Podľa mňa to máme uložené a inštinkt napovie, ako chytiť a ako všetko. Čo v pôrodniciach hovoria, to fakt nemám šajnu... Ja som vždy rodila doma a vždy som bola fit, že som o 2 dni po porode mohla ísť s deťmi na úrad, do parku a do kaviarne, bez muža, mamy či hocikoho. Každopádne urob, ako sa cítiš, že je to pre teba optimálne

tramtada31
20. dec 2020

A k téme, aj ja som sa bala, ale zvladla som to nakoniec aj sama. Aj ty to zvladnes😊 dnes je na YouTube kopec videí, kľudne si popozeraj, budeš sa citit istejšie.

autor
20. dec 2020

@tramtada31 😀😀😀 ja sa len bojim ze mi vypadne z ruky alebo sa mi budu triast ruky 😀😀😀 do aprila si asi kupim babiku a budem na nej trenovat

autor
20. dec 2020

@tramtada31 diky za podporu... par videí som uz pozerala 🙂

nika_m
20. dec 2020

Mne napr neukazali ako kupat, len ako prebalit a kojit a to je vsetko...prisla ku mne ale mama na 2 dni a pomohla mi s kupanim v prvom rade, lebo to bolo pre mna najstresujucejsie, kedze syn bol maly...bola ale aj na nakup, navarila nam...potom bol tyzden muz doma ale to sme si uz nasli pomaly system 🙂 spala som aj s malym kym som si zvykla na jeho rezim a manzel mi vela pomahal a vstaval k nemu aj on 🙂

11iva11
20. dec 2020

Nechápem, že akú odpoveď tu autorka chce. Sú ženy, čo po príchode z pôrodnice všetko zvládajú samy, prípadne s pomocou maximálne manžela a potom sú ženy, čo na jedno dieťa potrebujú pomoc od mamy, svokry, kamošky a neviem koho ešte. Každý ako sa cíti. Ja som sa o dvojičky starala iba sama s manželom, a to som bola po sekcii.
Vyzerá vsak, že autorka bude z tej druhej kategórie, tak nech si zavolá mamu, keď je ona ochotná prísť. Nechápem, na čo potrebuješ k tomu súhlas od cudzích ľudí na fóre.
Na to, čo ti ukážu/naučia ťa v pôrodnici, by som sa moc nespoliehala, väčšinou nemajú čas ťa za ručičku viesť, ale v dnešnej dobe online videí nie je problém si hocičo napozerať. Alebo teda mama ti ukáže.

autor
20. dec 2020

@janulienka1103 tak to ze hromadne kupu som nevedela :D tak to tiez pravda ani si asi nespomeniem ze som unavena :D zbytocne prehanam... ved uvidime co bude jak bude 🙂

tara42
20. dec 2020

Ja mam 6 mesačne dievčatko a teda mamina mi pomáhala keďže priateľ v tom čase mal veľmi veľa prace a bola by som väčšinu sama. Už to, že bola so mnou, nebola som sama, mala som sa s kým porozprávať, psychicky ma podporovala, navarila nám a niekedy som si išla aj pospať na hodinku kým ona bola s malou vonku. Je to veľká pomoc keď máš super vztah s maminou a nevadí ti v tvojej domácnosti. Chodila k nám tak 2x do týždňa a som jej za to veľmi vďačná doteraz.

autor
20. dec 2020

@lenka2710 vies ze by som taka sebecka nebola ze by som spala ale ta nikdy nevies kedy zaspis ked ta zlomi a zas muz ani mama nie su taky ze by sa za mna starali o dieta...
nakojit ho musim ja a aj tak to dieta ze vraj vyciti kto je jeho mama :D nie vraj ale urcite babka by asi zbytocne mojkala :D
ako som uz napisala dajak bude zvladnem to len som chcela vediez nazor inych zien ako to je s bábätkom

autor
20. dec 2020

@11iva11 nepotrebujem suhlas len som chcela vediet ci je to normalne ze pride niekto na pomoc 😀 manzelova reakcia bola ze no na co ti tu je pomoc ked som tu ja ? len zas on je chlap tak nevie ake to je...
tak akoze sorry ale no uz som mu skoro vylepila :D

biba95
20. dec 2020

Ukazovali ako kúpať ale ukazovali v umývadle čo som sa teda doma s malinkym neodvážila 😀 aj prebaliť ukázali, no aj tak prvé 💩 bolo všade 😂 teraz na to spomínam so smiechom. A celé šestonedelia som prerevala (či radosti, strachu, neistoty, dojatia) a POTREBOVALA som mamu 🙂 takže ak to tak cítiš zavolaj si ju 🙂 a neboj všetko zvladnes

lenka2710
20. dec 2020

Ja som bola rada sama, aj s prvým aj teraz s druhým, manžel bol doma týžden! Chápem ta, máš strach a nevieš co a ako ale inštinkt ti napovie! Ja som to tak za pochodu brala, vedela som, že keď place, tak je buď hladný, chce sa mu spať alebo potrebuje odgrgnut, prebaliť! Naozaj, také malé babo toho veľa nepotrebuje, len zakladne potreby, postupne budeš na to prichádzat, dokonca ja už viem aj podľa plaču co chce 😂 inak plače keď je hladný a inak keď chce spat, alebo keď ho niečo boli! A prvé mesiace boli pre mňa oddychovka, možno som mala len šťastie, ale nemusela som riešiť koliky, reflux, rurkovanie aby sa vykakal, ďakujem za to a želám ti uprimne to isté 😘

090255
20. dec 2020

Hromadne kúpu možno niekde ale napr kde som rodila ja normálne kupala sestrička mamička sa dívala a sestrička vysvetľovala co a ako keď niečo nebolo jasne mohla sa mamicka spytat. Myslím ze keby chcela môže kúpať aj sama pod dohľadom. A inak odporúčam kúp si do vaničky na kúpanie lehátko také to co je látka navlecena na kovovom stojane alebo ako to nazvať. Položis babo na to samozrejme pridrziavas a umyvas. Oveľa jednoduchšie ako bez toho. Ja som sa bála ako budem kúpať že isto budem potrebovať pomoc a nakoniec som nech nikto nechodí lebo to bola pohodicka... 🙂

autor
20. dec 2020

@090255 uz to mam kupene 🙂 tak uvidime ako to je tu u mna v nemocnici ked bude moznost tak snad ukaze sestricka

090255
20. dec 2020

No nám ako som písala v nemocnici ukázali ako kúpať co keď sa okupe ako vyčistiť uška, noštek a pod akurát kupali v umývadle čiže vo vanicke doma bola premiera ale pohodicka🙂 plus ukázali aj ako prebaliť ja som sa pýtala aj kde mam dávať a koľko krému na zapareniny... Ved odkiaľ dom mala vedieť a pekne vysvetlili aj kojenie vysvetlili len sa bolo treba pýtať keď niečo nebolo jasne...

drzaopica
20. dec 2020

Budes super mama zodpovedna len sa tolko neboj🙂u nas v porodnici kupali 2 sestricky 2 deti a maminy sa pozerali.Vysvetlili ako sa starat o pupok, kojenie.Ako prebalit by ma ani nenapadlo sa opytat🙂)ale mat doma mamu ako oporu je velke plus nevies v akom budes stave fyzickom, psychickom, unava a never tomu, ze budes vediet v klude spat, pokym mama bude s dietatom ja som nevedela nikdy cez den spat a pomaly nie ani v noci to uz bolo iba take bdenie.Ale pocit, ze nie si na dieta sama je na nezaplatenie.Vacsina zien sa vie uplne automaticky postarat o babatko skor kojenie reflux mozu potrapit

11iva11
20. dec 2020

Manžel ti dal najavo, že on ti chce pomôcť a ty si ho zrušila, lebo je chlap, čo nič nevie a ešte si mu chcela aj vylepiť?? Aha..OK. ...Chudák manžel.

janulienka1103
20. dec 2020

@tramtada31 no mne a teda nielen mne ukázali ako prebaliť a čistiť pupok až jak sme odchádzali 😂

autor
20. dec 2020

@11iva11 joj nie len tak to povedal ze na co mi ta pomoc... tak sarkasticky to povedal :D jasne ze aj on pomoze nezakazujem mu to
len ked mu nedaju dovolenku tiez bude unaveny po robote chcela som mu len dobre

janulienka1103
20. dec 2020

Tak hromadne 😂 naložili ich na taký vozík a vzali a potom s tým vozíkom rozvazali po izbách a dávali nám ich naspäť 🤷 preháňaš zbytočne, robila som to aj ja, robili to aj iné ženy čo mali prvé deti. To je údel prvorodičiek a hlavne sme ženy za všetko stresujeme 🤷😂

sandri
20. dec 2020

Neviem, kde rodis. Ja som rodila v BA a teda vsetko ohladom starostlivosti o babatko mi v porodnici ukazali. Prebalovanie, natieranie ritky kremom, kupanie. Za ten cas, co som tam bola, kupali babatka 2x. Prvy raz som sa pozorne pozerala, druhy raz som ho kupala ja pod dozorom sestricky. Jedine kojenie bolo velmi slabe - velmi malo casu tomu venovali a ja som mala obe deti problemove. Nebyt mojej tvrdohlavosti a pomoc laktacnej poradkyne (uz doma), tak nekojim. Co sa tyka pomoci, mne velmi pomohlo, ze si mm zobral 2 tyzdne volno a bol s nami doma. Ja som prve tyzdne vobec nic nestihala, anilen sa prezliect z pyzama 😁 kazda pomoc sa ti zide, takze ak je tvoja mama ochotna, ber ju vsetkymi desiatimi 🙂

laura_222
21. dec 2020

Ak si nie si ista tam si mamu zavolaj. Ja ked som porodila prvu dcerku tiez som si ju zavolala a dobre som spravila. Mala revela od kedy som ju porodila prve 4 mesiace viac menej stale 😂 spala po 7-10 min cez den uz ako novorodenec v noci sme sa pri nej striedali s muzom po dvoch hodinach. V porodnici preplakala 4 dni potom sme isli domov. Mne prave mama velmi pomohla lebo to s malou prve mesiace bolo tazke. Nehovorim ze aj tvoje babo bude take ´en ze neplati stale ze novorodenec vacsinu dna prespi a vtedy sa pomoc zide.

sashenocka007
21. dec 2020

Ahoj ak je tu taka moznost urcite ju vyuzi. Teda ak to muzovi neprekaza.