Je dokázané, že cumlík deformuje zúbky?

monikapalo
2. mar 2012

Moj syn ma 2 roky a cumel iba na spanie, ale zato ho ma celu noc a ak mu nahodou z pusy vypadne, tak sa zobudi a place, az pokial ho nenajdeme a vtedy je znova vsetko ok. Cez den ho nema, iba obcas, ked bol chory, alebo hrozne urevany. Vidim na nom, ze cumlik nanho posobi velmi ukludnujuco, je to akoby ine dieta. No tiez stale pocuvam nazory z mojho okolia, ze cumlik mu uz teraz skodi, treba sa ho rychlo zbavit. Neviem co robit, nechat ho este a vysvetlit mu to, az ked bude rozumnejsi?

sharmana
2. mar 2012

@monikapalo ja neviem či cumlík deformuje zuby, ale pokial sú mliečne, tak to nevadí predsa, ved mu narastú ešte trvalé 🙂 možno ma tu niekto ukamenuje ha ha
ale viem jedno, že ked si dieťa v noci niečo vyžaduje, tak asi každá matka urobí všetko, len aby neplakalo... kludne mu ten dudlík na noc nechaj, ale nezabudni mu vysvetlovať, že je už na dudlík velký a možno zaberie, ak budeš opakovať vždy rovnako "dudlík von" alebo niečo iné... deti sú podarené, že po čase sa im to vryje akoby do podvedomia a nakoniec to aj urobia 🙂 aspon u mojej malej to funguje, ked má cez den dudlík, ak poviem túto vetu a ona automaticky, aj ked dovtedy dudlovala o dušu, dudel vytiahne z pusy..
ja viem že iné je dudlovanie v noci, ja si myslím, že ti proste z toho vyrastie... ak by si mu ho vzala zrazu a nasilu, asi by si sa nevyspala a malý by prereval celú noc...

katren
2. mar 2012

@monikapalo ja som sa pytala zubara a ten mi vravel, ze nie.....ale nasa ma len na zaspanie....ked zaspi vypluje a viac nepotrebuje....a Misko to iste.... 😉

monikapalo
autor
2. mar 2012

@sharmana som rada, ze zdielame podobny nazor. Aj ja stale dookola hovorim malemu, aby si cumlik vybral z pusy, ze je to fuuuuj a pritom robim grimasy 😀 , aj ho vyberie, ale mrnci pritom, akoze to robi nedobrovolne. 😀 Najlepsie je, ked ho cez den skryjem uplne, vtedy ho hlada, ale ked nenajde, tak akosi zabudne. No ked sa ide spat, tak to bez dudky ani na sekundu. To som uz skusala.

monikapalo
autor
2. mar 2012

@katren potesila si ma 🙂

sharmana
2. mar 2012

@monikapalo neboj, toto nie je žiadna tragédia.. moja malá cez den v podstate nedudluje, ale ked ide spat, tak áno... niekedy ho však už nepotrebuje vôbec ani na spanie... a v noci ho väčšinou vypluje...
horšie by bolo, keby si tvoj malý cmúlal prst, joj, to sú horšie zlozvyky 😉

monikapalo
autor
2. mar 2012

@sharmana ano , poznam aj take dievcatko, ktore ma uplne zdeformovany prstek od cmulania.

anieli_1
2. mar 2012

@monikapalo mne maly tiez dudluje na spanie ale po chvilke ho vypluje a cez den len ked ho najde ale inak si moc nespomenie a malu som sa snazila naucit na dudel lebo nechcela zo zaciatku ale je jednoduchsie odnaucit od dudla ako od ruk lebo cumel aj ked drasticky ale zahodis ale ruku neodrezes.......svagrinina mala ma 4 roky a do teraz si cumle palec ale az do krvy.....a dudel tak nedeformuje ako prsty lebo prstami si vytalcaju dasienko von ale cumlom nie 😉

monikapalo
autor
2. mar 2012

@anieli_1 u nas ma cumlik jednu nevyhodu a to , ze ked nie je v noci tam kde ma byt 😀 , teda v puse, tak je zle nedobre. Teda musim vstat, vsetko dat do poriadku a znova si ist lahnut. Ale je to vzdy lepsie, ako nechat ho vyrevovat, aj ked viem, ze aj to raz pride. ☹

baklik
2. mar 2012

@monikapalo tak snad tie terajsie ortodonticke tak nedeformuju, ale verim tomu, ze take tie typicke "komunisticke" dudliky zubky deformovali. moja sestra si dlho cmulala dva prsty, ukazovak a prostrednik, a musela nosit strojcek kvoli tomu, ze sa jej robil predkus. tak asi radsej nech ma ortodonticky cumel ako by sa mal preorientovat na prstiky a tak ako pisu vyssie, od toho je uz tazsie odnaucit. a ked ho ma len na noc, tak nech si ho ma...

minewka
2. mar 2012

čauko, dnešné ortodoticke cumle, kupovane adekvatne veku, zuby nedeformuju. Deformuju sa hlavne trvale zuby. A suhlasim s nazorom, ze radsej cumel, ako prsty - ja som bola pokusny kralik svojich rodicov, ze bez cumla, zacala som cmulat prsty, cmulala som do 6 rokov, cumlanie prsta mi zuby deformovalo, mala som riadny predkus a nosila strojcek riadne dlho - takmer do 14 rokov.

anieli_1
3. mar 2012

@monikapalo to je v pohode u nas je to iste az na to ze nie s cumlum ale s cicikom 😀 aj ked zaspava s cumlom tak celu noc je na ciciku inak sa bdi kazdu pol hodku 😀

vanessm
3. mar 2012

@monikapalo To či m škodí je na ňom vidieť. Moja malá keď dala zubky dohromady, tak tam mala presne otvor ako na cumlík, horné sa jej ťahali von - som sa zľakla, že jej to tak ostane a tak keď mala 2 roky a 2 mesiace tak ho sama natlačila do kanála 🙂 a zubky sa jej dali samé naspäť a teraz má taký krásny chrup 🙂 Niekde so mto čítala, že tie zúbky ak sa prestane dávať cumel, tak sa vrátia dô pôvodnej polohy a u nás to fungovalo na 100%. Ale kamarátka malému ho zobrala v neskoršom veku aj jemu sa napravili, ale nie úplne.

vanessm
3. mar 2012

@monikapalo A ešte som zabudla dodať, že po odcumlíkovaní jej dlhšie trvalo zaspať a niekedy na obed ani nespala, ale nevadilo, stálo to zato, lebo tie zubky mala naozaj škaredé.

exupery
3. mar 2012

Myslim,ze ovela viac skodlive su dzusiky,caje ,sirupy a podobne,nez cumle,...potvrdila mi to aj stomatologicka,ked som bola s malou na prehliadke...moja tiez bez dudlika nezaspi,neriesim,vyrastie.

petraslov
3. mar 2012

S tým predkusom je to pravda, nám sa pri malej podarilo odcumľovať, až keď mala malá 3 roky aj 3 mesiace, cumeľ mala na spanie a na ukľudnenie a horná sánka sa jej začala posúvať dopredu, ale potom sa to upravilo, keď prestala s cumľom. Ale ostal nám z cumľa jeden problém súvisiaci s výslovnosťou niektorých hlások (tak to tvrdí logopedička a ja s ňou súhlasím), niektoré hlásky jednoducho vyslovovala zle, lebo cumeľ pri vyslovovaní hlások bránil prúdeniu vzduchu tou cestou, ktorou by ten vzduch za normálnych okolností vychádzal von, a tak si musel nájsť inú cestu von a tým pádom sa naučila zle vyslovovať napr. t, d a sykavky. Spomínala som, že s cumľom iba spávala, ale keď ho mala ako ukľudňovák, vtedy ho nechcela vybrať z úst ani vtedy, keď rozprávala. Takže tak, chodíme k logopedičke a učíme sa vyslovovať niektoré písmenká nanovo. Našťastie jej to ide celkom dobre a s t-éčkom a d-éčkom už problém nemáme.

winipega
3. mar 2012

@monikapalo
Nasa mala cumel tiez vyse 3 rokov a to taky ten stary typ,latexovy velky "komunisticky",predkus mala troska na mliecnych zubkoch ale teraz jej narastli trvale a nema ho ale mame presne ten problem ako
@petraslov,chodime na foniatriu,lebo logoped by nam nevedel pomoct.a moja mala ma podnebie nie do oblucika ale do Vcka,a tiez mi povedali ze to z toho cumlika.A to ho mala iba na spanie ☹ A ma velke medzery medzi zubami,takze strojceku sa nevyhneme 😒

juliagregor
3. mar 2012

ja som verila a verim tomu, že cumel max. do 2 rokov, aby nemali predkus...
aj sa mi to podarilo a dvojcata na 2 krát, lebo som si neuvedomila, že mi prestanu spat cez obed, kým si zvyknu bez dudla a dorabala som si vysku, potrebovala som aspon 2 hodky kludu....

lienockaa
3. mar 2012

odcumlikovala som ked mal cca 1 rok a 9 mesiacov..a bol dost zavisly na cumliku, chcel ho aj cez den, aj v noci na zaspavanie, ale tak nejak sa podarilo ho presvedcit, ze je na cumel velky..mrncal asi jednu noc, potom uz nie..poruchy vyslovnosti, ani predkus a krive zuby nemal..dcerka velmi cumlik nechce, tam sa ho zbavime asi lahsie..ona ho ma len na zaspavanie..ale urcite max do dvoch rokov jej necham, dlhsie nie..hlavne kvoli reci, nie kvoli zubom..zuby spravny cumlik nepokrivi, skor prst, ked ho ma dieta namiesto cumla..

nela82
3. mar 2012

@monikapalo myslim,ze nieco na tom bude...Mame v rodine dieta,ktore malo dudel takmer do 5 rokov a zuby-respektive celu sanku ma uplne vykrivenu do tvare toho cumla...Nie zuby sa vykrivia-tvar sanky sa vykriví 😉

zuzu31
14. mar 2012

moja mala mala tak isto v dvoch rokoch este cumlik, a na jednej strane mala predne zubky ako keby krive ... medzeru tam a mala skus jej nedoliehal. Cumlika sme sa nemohli zbavit, lebo tak isto v noci plakala ked ho nemohla najst. Tak som ju nechala ... tiez som pocuvala z kazdej strany ... ale pravda je ze mliecne zuby robia miesto pre trvale zuby a ked su mliecne krive, alebo je sanka deformovana tak aj trvale zuby mozu byt krive.

a este ta potesim ... dcerka sa zbavila cumlika ked mala asi dva mesiace do troch narodenin .. pomohli sme jej trosku, ale zvladla to ... a medzierka? ..... uz neni a to preslo sotva pol roka odvtedy 🙂

dulkagabulka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bleble
15. mar 2012

@monikapalo Dokazane to nie je, je to totiz specificka vec, ako casto ma dieta cumlik, ake ma predpoklady na krive zubky a pod. Odporucala by som kaucukove cumliky, pretoze su ovela maksie a lepsie sa prisposobuju, ale pritom su dost odolne proti prehryzeniu. Pozrite napr moj profil.

slnieckko
15. mar 2012

@monikapalo neviem sice o cumliku, ale jedna znama ma momentalne 4 rocneho syna a tomu uplne pokazila zuby flaska na pitie... tam je tiez cumel aj ked iny, on chcel pit len z nej a odnaucili ho to az ked mal tesne pred 4 rokmi co uz bolo na pokazene a krive zuby neskoro 😖

carrie4
15. mar 2012

@monikapalo my tiež ešte využívame cumlík pri zaspávaní, inak už ani nie. malá má predné spodné dva zúbky trošku vykrivené,no vôbec to nie je vidieť. ja osobne si myslím, že to má z cumla. zubná dr. povedala, že to vôbec nie je predpoklad, že aj stále zúbky budú krivé

petkave
15. mar 2012

@monikapalo nedávno dávali v Reflexe rozhovor s nejakým zubárom, že predsa tie ortodontické cumlíky absolútne nedeformujú chrup, lebo sú špeciálne tvarované. Môj malý má také tiež, ale bola by som rada, keby si od nich odvykol. Aj u nás je totiž po nociach občas rušno, ak sa zobudí a cumeľ je niekde na zemi 😖

pastelka28
16. dec 2012

Zdravim Vas mamicky..Ja mam taky isty problem,moj Samko ma dva a pol roka tiez je zavisly na cumliku.Ma ho tiez ked spinka a tiez ekd je mrzuty alebo chory.Ale vidim ze ma z neho krive zubky,teda aspon si myslim ze je to z heho..ale chcela by som aby som ho od neho odnaucila ale neviem ako na to..aby to co najlepsie znasal,nakolko estre nevie rozpravat neviem mu to vysvetlit..mate neaku skusenost s oducanim na cumlik??velmi pekne podakujem za radu spozdravom Ivana 🙂