Je nutné používať mamičkovský plurál?

mawka
4. jún 2014

Chcem sa len opytat, preco to robite, maminy. Ci mate nutkanie alebo to beriete tak nejak samozrejme? Lebo mne pride zvastne to "mykanie" - My sme kakali /vy alebo len dieta alebo dokopy ste kakali/, Nám lezu zubky /aj mamicke lezu zubky spolu s dietatom?/, teraz ze si my davame rucicku do pusinky /aj mamicka si ju dava do pusinky?/
Nepride vam to vtipne? Iste, niekedy to tak z cloveka vylezie ani nevie ako, ale napisat 4 vety a vsetky s "mykanim" mi pride take no, ehm...
Neberte to ako rypanie. proste ma zaujima, preco to pouzivaju mamicky. Preco sa to deje. A coraz viac a viac.

tominko2612
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cerez
4. jún 2014

Mne to nepríde vôbec divné ani smiešne ani zvláštne. Príde mi to skôr prirodzené. Myslím si, že narodením dieťaťa sa matka stáva silným spojením s dieťaťom. Prežíva každý jeho okamih a teší sa zo všetkého. A v podstate všetko čo sa deje okolo dieťaťa je v spojitosti s matkou. Keď dieťa odrastie a začína byť viac sebestačné, aj u matky sa tento "jav" zmení a vráti do "normálu". Tak si treba užiť to "mykanie"

jana_eyre
4. jún 2014

no tazko nebrat tuto otazku rypavicne 😉 moje deti su zo mna, cely den som s nimi a vsetky zalezitosti riesim spolu s nimi a preto mi to vyjde prirodzene obcas z ust.. lezie mi to na nervy, ak to niekto pouziva prilis casto, inak mi to nevadi.. vsetkeho vela skodi..

chloe001
4. jún 2014

Ja zas nechapem, ze to tolko ludi trapi 😕

lyzzy
4. jún 2014

sakris....nenapada ma nic co by som sem vedela napisat....dnes nie je moj den 😒

magic08
4. jún 2014

mat tvoje problemy a rockefellerove peniaze... 😝 😝 😝 😝

majdus
4. jún 2014

Ja pouzivam, ale nielen plural 🙂. Mne to divne nepride, dokonca to prislo samo. Zbadala som sa, ze to tak hovorim a pozastavila sa nad tym vtedy, ked som tu kdesi citala, ze to niektora z vas neznasa. 🙂 Mne to pride uplne normalne, jedinecne 🙂. Ako vyssie pisali....ved sme toho obaja ucastni a veru...je to aj rychlejsie 🙂. 😎

lenka_07
4. jún 2014

Ide to tak prirodzene, pretoze uz nie som len ja, uz sme my 🙂

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
26lenka6
4. jún 2014

Nám napr. práve idú zuby - obom, malému a mne obe spodné osmičky tiež 😀 ale priznávam sa, používam to aj ja, nie vždy (sem tam aj rozmýšlam nad tým čo hovorím) ale skôr často ako zriedka a či to používajú aj iné mamičky tak to neriešim

mravvcek
4. jún 2014

Z kazdej z ktorej to vychadza to mykanie je to prirodzene. Nikto to nerobi cielene. Ked sa matka zzije s dietatom do jednej duse tak to pouziva. Nechapem co je na tom divne. Niekomu bude vadit uz aj to preco dychas dierkami v nose a nie usami.

rakywanda
4. jún 2014

ešte keď to použije matka....o.k. tá prežíva všetko s dieťaťom, niektorým mäkne mozog...ale minule sme stretli známych na plese a pri prípitku muž držiaci slivovicu pozrel na vlastnú ženu, ktorá držala minerálku a povedal celej spoločnosti: my nemôžeme piť, my kojíme... 😀 😀 😀 tak toto je už choré

danjelca
4. jún 2014

bože zo mna minule tak samej pre seba vyletela z ust taká zdrobnelinka že som sa začala rehotať!
aha mám to: vysávenkujeme 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

shame on me!:D

ynett
4. jún 2014

ja som to tiež nechápala ale po narodení malého som sa prichytila že tak občas rozprávam, príde mi to prirodzené, kedže som s ním v kuse. občas ked to poviem tak sama sebe zniem zle ale nejako to neviem zastaviť. a úprimne, kašlem na to, nech si myslí kto čo chce. som to ja a moja dieťa - my 🙂 😉 😀

juliana77
4. jún 2014

Nepríde mi to vtipné, ale divné a vďaka bohu, že si to deti neosvojujú, pretože ich verzie by boli veľmi zaujímavé.

Našťastie sa toto udomácňuje v rodinách len do doby kým je dieťa ako medík, potom by už bolo dosť trápne používať, papulovali sme, neučili sme sa, neprišli sme domov, ignorovali sme, opili sme sa, klamali sme. 😉

meluela
4. jún 2014

@mawka
Pouzivam ho aj v beznom zivote. Niekedy sice aj v absurdnych situaciach, ze sa aj poopravim, ale vacsinou to zozdpoveda realite. Odkedy sa babo narodilo, tak sme stale spolu mozno s vynimkou par hodin co ho niekto strazil. Fakt som sa dlho sama ani na ten zachod nedostala.
Pride mi divne nasilu sa snazit byt matka co take veci nepouziva. Predpokladam ze ked bude pubertak tak uz nepoviem ze sme boli balit nejake baby. Takze neriesim a vyhovuje mi to.

mary_enka
4. jún 2014

Kedže ich milujeme, nemáme čo riešiť 🙂

lauricka
4. jún 2014

vsimla som si, ze to mamicky robia, ja to nerobim, mam dvojcata, aj tak nie, proste nemam tu potrebu, nepotrebujem si davat pozor, aby som to nepouzivala, lebo mi to nejde ani z pusy, ale chapem, ze niektore proste moc prezivaju a tak sa im to tak dari. Vtipne to je, to ano, ale nikdy ma to netankovalo natolko, aby som nad tym nejako filozofovala. Napriklad mne pride aj vtipne, ked sa rodicia namiesto mena zrazu zacnu vzajomne oslovovat mama a otec. Akoze moj partner akoby mi zrazu otcom bol a ja jeho mamou. To tiez nerobim, urcite ani nikdy nebudem. Ale neriesim, ked sa tak niekto citi dobre, nech si robi ako chce.

andrejka2424
4. jún 2014

syn má 3 a pol roka,ale ani raz sa mi to nepodarilo povedať. Nie je mi prirodzené,takto sa vyjadrovať a mám aj o dosť mladších súrodencov a ani mamu som toto nikdy nepočula "mykať" 🙂 Tak asi možno aj preto.Som to nemala kde nachytať 😀

natalienka12
4. jún 2014

Mne materinský plurál principiálne nevadí, aj ja ho občas použijem. Bytostne mi ale vadí modrokoníkovská skratka mm. A ešte keď niekto používa tt na označenie akéhokoľvek týždna, nie týždňa tehotenstva. Napr. minule tu jedna koníkarka napísala: "pred 2 tt som bola s malou na očkovaní".

horana
4. jún 2014

Podla mna to krasne odzrkadluje tu vazbu kde je mama este tak napojena na babetko ze vsetko preziva s nim, uplne intenzivne a celistvo, trapnia babetka su aj mamine, radosti tak isto, akoby cez psychicku pupocnu snuru ktora sa par rokov po porode este drzi, kym sa samovolne nezozpadne. Tento jav to ukazuje a nie je na tom nic smiene ani trapne, skor mi to prijde prirodzene. Vyvoj je postupny.

jankamgr
4. jún 2014

Lebo keď ho chovám, otváram ústa spolu s ním 😀 lebo keď tlačí na mise, tlačím aspoň očami aj ja, lebo keď sa tlačili zúbky, prežívala som to s ním, lebo keď si zodral koleno, plakala som s ním, lebo keď číta knižku, čítam s ním, lebo keď vrieska on, vrieskam s ním, lebo keď sa rehoce, rehocem sa s ním, .... lebo je stále mojou súčasťou, aj keď už pobehuje pri mne a nie je vo mne 😉

ervenka
4. jún 2014

nie je nutne. Osobne sa mi to nepaci= nepouzivam. Aj z dovodu, ze byvam mimo svk a chcem na syna normalne rozpravat. Nemyslim si,ze by som mala horsi vztah so synom, ako maminy, ktore pomaly ani normalne hovorit nevedia.
Pri niektorych vyrazoch musim obcas rozmyslat, ako to mama dietata myslela (aj v daka ziadnej diakritike)- napr. PISKAT. automaticky pochopim ako pískať. ale vacsinou je to myslene ako piškať. Pouzivanie viacerych zdrobnenin v jednej vete, alebo zdrobnenina zo zdrobneniny- papinkame, papuskame, cikuskame, plienocenky- to je uz brrrr.

something
4. jún 2014

Zasnem nad tym preco niekto vytvori otazku...

tinach
4. jún 2014

A my dokonca ked sme 1- krát kakali do nocnika sme si to aj odfotili a ked nám vyšli zubky sme obvolali celu rodinu 😀
Pri tebe by sme sa báli aj dychat, aby sme ti nevadili 😅

klari_s
4. jún 2014

no moj nazor strucne- je to cele trapne, vykakali sme sa prave, ideme sa okupkat, napapali a vsetko sme zaspinili, ale ved to operieme, a potom vyzehlime.....ja by som si sama sebe trapne pripadala, keby som sa s bejbinom tak rozpravala, nieto este pri niekom 🙂 ako aj ten kto vymyslel mm, tt , a pouzivaju to zenske v spojeni ked ide o kohokolvek manzela, alebo o hociktory tyzden

ejuska79
4. jún 2014

nikdy som to nepouzivala, prislo mi to zvlastne... ale ze by mi to nejako vadilo u inych, to nemozem tvrdit..ja som tolerantna 🙂 pokial niekto druhych neuraza a nepouziva hrube slova, je to o.k.

stefka33
4. jún 2014

No ja materinský plurál používam len oprávnene. 🙂 Učíme sa vzory podstatných a prídavných mien, robíme domáce úlohy, tvoríme projekty a tak si myslím, že potom oprávnene dostávame jednotky. 😀

niki101988
5. jún 2014

NIe je to nutné , ale poviem Ti tehotenstvo a materstvo vyplo pár mojim veľmi vzdelaným kamoškám kamoškám mozog a nestačila som sa čudovať. Keď moja kamoška od ročného šla do práce nik nechápal prečo. A ona mi vraví vieš prečo? Lebo každá žena rieši len hovná, grcky, kaše, plienky a len dieťa a všetky ženy prestali byť ženami a ja som to nezvládala, som stále ženou a chcem ňou ostať

anniera
5. jún 2014

Ten plurál ešte ako tak, ale tie mamičkovské zdrobneniny typu "Filipôčko poď ideme sa kupuškať" ....a decko má 5 rokov....tak to už ufff. No a milujem matky ktorých keď sa opýtam - koľko má Váš syn rokov? A ona mi zabije že 37 mesiacov tak to už hraničí fakt s nejakým psychickým ochorením 😀