Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

potapko
6. máj 2009

Bimbia, skus pozriet aj do temy "kdyz dite nechce spat". Tam su opisane vsetky metody okrem tejto. Tam ti dievcata lepsie poradia, ak nechces nechat malicku plakat.
Mirustek, kludne ju na dovolenke nenechaj plakat. Mozno sa sice na dovolenke nevyspis, ale uvidis, ze doma ti bude stacit pouzit tuto metodu 1-2 dni a budete znova v normale. Deticky sa velmi rychlo naucia "prepinat sa". Takze zisti, ze doma sa spi takto a hotovo. Drzim palce, uzite si dovolenku a potom sa ozvi.

zuzanat
6. máj 2009

ahojte, tak som sa dnes konecne rozhodla naucit mojho filipka zaspavat sameho 😔 doteraz zaspaval tak, ze sme si spolu lahli a o chvilu spal. ale v poslednej dobe vymysla, cez obed nechce spat, zmoli mi ucho, taha a sticuje vlasy, tak som sa rozhodla, ze je cas, aby zaspaval sam. Momentalne uz 30miut place v postielke, ked idem za nim, je to este horsie, nechce ani cumel, ani caj, len stoji a place, tak neviem ci to vydrzim 😔

potapko
6. máj 2009

Zuzka, ked uz si sa na to dala, tak to vydrz. Ak nie, tak ho nezacni uspavat, ale radsej vynechaj spanie. Alebo ho skus ulozit neskor. Aby si nespojil, ze ked bude dllllho plakat, tak maminka pride a aj tak ma uspi 😉. Skus to. Daj vediet, ako si dopadla.

zuzanat
6. máj 2009

ahoj potapko, asi pred 5minutami zaspal, za ten cas som za nim bola len 2x, lebo ked som prisla, spustil este vacsi plac. Uz sa mi tri krat stalo, ze isiel spat az po 15h, raz dokonca zaspal az o 17h, to len na 30minut , len to sa mi zda neskoro, ved by bol do polnoci hore.
Uvidime ako to pojde vecer, dufam, ze postupne ten plac bude trvat kratsie 😔 Je mi ho strasne luto, ked takto place 😔

potapko
6. máj 2009

Zuzka, verim ti. Je to veeeelmi narocne ☹ Ak sa ti podari, tak ho skus ukladat v rovnaky cas. Nevidim ti na vizitku, kolko ma Filipko mesiacov? U nas je to s tym placom podobne, akonahle sa zjavim, tak place este viac. Jedine, na com bola schopna zaspat bol prsnik. Takze hladkanie, rozpravanie, nosenie, spievanie - nic nepomohlo ☹ Neboj, za dva-tri dni budete mat klud. Len musis vydrzat a s laskou mu dat najavo, ze musi zaspinkat sam. Zvladnes to, uvidis. Vela sily. Drz sa. Ten jeho plac bude urcite trvat kratsie. Mozno este vecer to skusi, ale zajtra bude lepsie 😉

zuzanat
6. máj 2009

Filip ma rok, ja ho este kojim, kedysi zaspaval vecer pri kojeni, ale teraz sa napapa a este sa chce hrat a vymysla...Zacne plakat hned ako ho polozim do postielky, nepomoze ani hladkanie, nic. My mame este taky problem uz viac ako pol roka, ze on ked zaspi, tak do hodiny vzdy zacne plakat a utisi ho len to, ze ho vezmem na ruky, tak dufam, ze ked sa nauci zaspavat sam, tak aj tento plac pominie.
Dakujem 😉

potapko
6. máj 2009

Ked uz ma rocik, tak uz je to rozumny chlapcek. Neboj, vsetko pominie. A to ked ho zoberies na ruky, tak za chvilku zaspi? Alebo ho musis dlhsie nosit? Mozno naozaj aj ten plac prejde touto metodou. Aj my teraz zaspavame pri kojeni - v polospanku ju davam spinkat. Zeby aj my sme mali v 1 roku taky problem ako vy? Vsetko je mozne 😉 Drzim palce.

zuzanat
6. máj 2009

Ked ho vezmen na ruky, tak hned zaspi...

potapko
6. máj 2009

Tak ten plac by som neriesila, to nie je take unavne 😉

u2jana
6. máj 2009

boze baby, natalka uz vyse mesiaca vstavala 6-7x za noc... vcera bola od polnoci dve hodiny hore a nie a nie uspat (fitlopta), cez den spala 2x45min takze bola mrzuta ako fras
vecer som ju klasika zacala uspavat na fitlopte, ale ked som ju dala do postielky, tak sa prebrala...
myslela som, ze ked jej zacnem spievat a hladkat ju, ze zaspinka za chvilu sama (kedze bola 4,5hod hore), aj to vyzeralo slubne, mrknlala si a rozpravala, ... ale nakoniec 50min bola este hore, z toho poslednych 5 strasne plakala - a ja s nou... ale uz som ju nechcela vyberat, aby si nezvykla na dlhy plac...
ja to uz ale nevladzem robit, takze ten dnesny plac bol zbytocny ☹

zuzanat
6. máj 2009

ahojte, Filipko teraz vecer plakal 35minut, bola za nim len 2x, lebo ked som za nim prisla, tak spustil este vacsi plac.Nakoniec nastastie zaspal, ale mala som sama so sebou co robit, aby som ho nezobrala na ruky, chudatko moje 😔

dzein25
6. máj 2009

Ahojte, ja sa tiež snažím praktizovať túto metódu, ale stále rozmýšľam nad tým, že keď malá ide spinkať má mať zapálené slabé svetlo alebo má mať tmu?

potapko
7. máj 2009

U2jana, ak tuto metodu nezvladas, tak ju naozaj nerob. Nie je to dobre pre teba a ani pre malicku. Natalka z teba citi tu neistotu a to nie je dobre. Pri tejto metode treba byt velmi laskavy ale dosledny. Takze musis byt pevne rozhodnuta a velmi citlivo, ale razne dat najavo dietatku, ze to chces robit takto. Skusala si uz kuknut do temy "kdyz dite nechce spat"? Tam sa mozno docitas, alebo ti poradia o inych metodach. A ked uz budes naozaj presvedcena, ze to inak nepojde, tak sem zase napis a skusime nieco vymysliet. Vsetky ta tu podporime, neboj.
Zuzanat, je to tazke, ale skus vydrzat, ked si sa uz na to dala. Kedze u nas je to rovnako, tak ti verim, ze si skoro nevydrzala. Ale skus to, drzim moc palce.
Dzein, je jedno, ci bude tma alebo slabe svetlo. Vsetko zavisi od dietatka. Ak si ho od zaciatku naucila na svetielko, tak jej ho nechaj. Ak si mala vzdy tmu, tak maj tmu. Musis si urobit podla seba, to co myslis, ze je pre malu najlepsie.

stvura
7. máj 2009

No kocky, dnes som sa konecne dopatrala k tomu preco nikedy dobre spi a niekedy nie. Pes je zakopany vo veceri! Dni co dobre spi dostava kasu pol na pol mlieko/voda, ked zle spi, dostava varenu vodovu kasu, pripadne vyzivu. Takze to bude umele mliecko...robim mu sice iba polovicnu davku ale ako dobre ucinkuje...
Dnes sme spinkali krasne, zobudil sa o pol jednej, o stvrtej a o siestej uz zacal den {spat isiel klasika o osmej}.

Dzein25, mi mame tmu, akurat co presvita cez zavesy {zaclony nemame}.

zelmirka1
7. máj 2009

ahojte
neviem ci tu ma niekto podobny problem ako ja, ale maly sa mi budi strasne skoro rano...bezne o 5.00 a nechce spat a place, samozrejme potom je unaveny a uz okolo 7.30 je hotovy...spat vecer ho davam o 20.00 hod.
Neviem najst niaky rezim lebo uz ma 7,5 mesiaca tak som myslela ze bude spavat 2x denne a v noci cca 11 hod.
ale spinka stale menej a menej ale pritom vidim ze to potrebuje. Postupne zacal spavat cez den aj 4x ale vzdy 20-30 minut a potom je stale mrzuty.
Skusala som trochu aj podla knizky ze ho nedam spat a udrzim hore /samozrejme som ho mala stale na rukach lebo inak by plakal/ a je fakt ze potom spal doobeda dlhsie ale poobede to akosi nefunguje, lebo pospi v kociku kratko
a uz okolo 18 hod. je unaveny.
Poradte ako natiahnut trochu nocny spanok, neskor spat ho nemozem dat lebo to nevydrzi a cez den tiez nie je dobre kazdu chvilu ho skusat uspavat a pritom spi len chvilku.
Inak spi vo svoje postielke bez problemov, nocne budenie zatial moc neriesim, radsej ho nakojim ako sa stresovat ale rano je to desne.

potapko
7. máj 2009

Stvura a preco mu kasu riedis vodou? Bojis sa umeleho mlieka? Ak nemate v rodine alergie, tak by som sa s tym neprplala. Ja mam uz od zaciatku mlieka len tak tak, takze u mna odstriekavanie neprichadza do uvahy. Davam normalne mliecne kase a je to v pohode. Akurat moja nemoze nutrilon. Ked som jej zarobila kasu s nutrilonom, tak zle spala. Tak mu skus urobit normalnu davku kase a uvidis, ako bude spinkat. Mozno ta prekvapi celou prespatou nocou 😉
Zelmirka, myslim si, ze odbornik na ranne vstavanie je maly Alex - stvura ti moze rozpravat, ze? 😀 😝 Mozno ti poradi, ale s ranostajom je to zle - myslim, ze by pomohol len ten rezim. A neskusila si ho dat vecer skor spat, napr. o 19? Moja tak chodi spavat, lebo do 8 musim ulozit starsiu a ja chodim tiez skoro spat, kedze vstavame o 6 😉 Mozno by sa ti ho podarilo dat spat len 2x za den. Ale toto je strasne individualne a tazko sa radi ☹

lienka43
7. máj 2009

Ahoj Zelmirka1,

vsetko zalezi na tom ako maly zaspava, ci sam alebo mu pomahas.
My mame nasledovny rezim, tiez som ho upravovala lebo mala mi spavala len 30-45 minut a to tak 4 krat za den a vzdy ked sa prebudila tak vyzerala ze chce spat ale nespala.
Rano vstava: 6:00 - 7:00 - ranne vstavanie moc neovplyvnis uz sa stalo ze vstala aj o 5:00
Doobedie: ide spat po troch hodinach medzi 9:00-10:00 - zaspava sama a spi hodinu a pol toto sa nam dari tak druhy tyzden ale musi ist spat presne po troch hodinach nie skor a zaspat musi sama...
Ked vstane tak na chvilku ideme von a tam spi tak max 30 minut viac ju nenecham ideme domov na obed.
Poobedie: Medzi 15:00 - 16:00 ideme von a spi v kocarku tak hodinu.
Vecer: Ide spat o 20:00 a spi tak do tej 6:00
Poobednajsi spanok bohuzial musim korigovat nedari sa mi to spravit tak ze rano spi 1,5 hodiny a poobede 1,5 hodiny. Poobede som ju ucila tiez zaspavat samu ale to boli strasne sceny tak som kapitulovala a nechala som to na kocar 🙂. To co pisu v knizke je super tak by sa mi to pacilo ale realita je trosku ina.
Stalo sa mi ze mi mala nevydrzala byt hore a zaspala mi po dvoch hodinach spala od jednej do pol tretej a do osmej je este dlha doba a to ona vydrzala ale stalo ma to kopu nervov a tiez zaspavala s placom lebo bola pretazena.
Skus si to naplanovat tak aby ti posledny spanok poobede spal od 16tej do 17tej. Ja chodim vtedy s kocarom von lebo doma by mi uz tak dlho nespala 🙂.
Nocny spanok je zavisly na dennom, ked je dieta dobre vyspane cez den tak spi dobre aj v noci preto je dobre ten spanok upravit aj cez den.

Drzim palce.

mirustek1
7. máj 2009

potapko-nakoniec som ostala s Emkou doma,lebo nesla ani kamoska,tak isiel len muzik s kamoskynim muzom a nabalilili ame im aj deti,teda tu starsiu.Posledne 3noci sa niako castejsie Emka budi a dost place,tak neviem ci nieje naozaj hladne,lebo ked jej dam cicik riadne sa napapa.Napadlo ma ze jej skusim ponuknut v noci cajik,lebo doteraz jej stacilo papat az okolo 2.hod a teraz place uz o polnoci.Alebo zubky,musim to niako vymysliet.

watergeenie
7. máj 2009

Zelmirka1 neviem ci ti poradim, ale mozem ti vyjadrit spolupatricnost 🙂 u nas je to tak isto, este donedavna sa budil okolo 6.20, co bolo na mna sice skoro, ale dalo sa. V poslednom case si to posunul na 5.20 a tomu predchadza polhodinka na cicinke, kedy sa ho marne snazim este uspat.

Hovorilo sa, ze babo netreba nechat spat doobeda, lebo ak je zvyknute, ze doobeda si schrupne, tak sa budi skoro, ale ked vie, ze nebude spat, tak rano potiahne. Skusala som to, ale maly je potom strasne mrzuty a zamrncany, este aj na rukach. Takze u nas sa to nedalo. Ma niekto este nejaky iny napad co s rannym vtacatkom? 😉

mirustek1
7. máj 2009

pridavam sa,aj my uz asi tyzden vstavame rano okolo 5.30.a je vysmiata,vybuvana a hara sa v postielke,Ja este lezim a driemem,vstavame asi az o hodku.Neviem cim to je,ze si to posunula,vecer zaspava o 19.30,najneskor do 20hodky.

watergeenie
7. máj 2009

Aj my chodime spinkat okolo 20.00, aj ked sa uz stalo, ze sa mu nechcelo aj do desiatej.
To mas dobre, ze sa aspon este hodku sama pohra. Nas malicky, ked som sa ho snazila naucit spat v postielke, tak rano sa budil s placom a teraz, ked bol chory, tak spal pri mne a to sa budil vysmiaty, hned preliezal cezo mna, ze co robi tato a preco sa s nim nejde hrat. Ale keby som ho dala hrat sa do postielky, tak to by bol vreskot 😖

potapko
7. máj 2009

Mirustek a davas jej vecer dost kase? Mozno by pomohlo zvysit davku. Cajik by som asi nedala. Takto som naucila starsiu a bolo to to iste ako s prsnikom. Teraz nie je pocasie na to, aby bola casto v noci smadna. Ak taha mliecko, tak radsej by som kojila. A potom sa ti kolko krat zobudi? Taha stale poriadne? Mne sa napr. tuto noc zobudila o 23.00, ale potom spala az do 5.30. Inak ked sa zobudi takto skoro, tak sa zvykne budit v noci este raz a to okolo 3. Zatial jej davam jest stale, lebo som si povedala, ze 2x v noci kojit je v pohode 😉 Ale ako som pisala vyssie, zistila som, ze jej nerobi dobre Nutrilon. Akonahle som jej ho dala, tak ovela horsie spala. Nezmenila si nahodou znacku kase, alebo nieco podobne?

zelmirka1
7. máj 2009

lienka ved prave ten rezim jej problem...
ked nahodou vstaneme neskor okolo 7 tak vsetko cez den je OK, dam ho spat medzi 10 - 11, von ideme okolo 14 hod. a pospi aj pokuka striedavo v kociku, vraciam sa az okolo 16.30 a do vecera vydrzi.
uplne sam nezaspava ale snazim sa vystihnut chvilu ked uz ozaj chce spinkat a chvilku mu v postielke hojdam nozicky a pocitame ovecky a zaspinka v pohode a rychlo.
Viem ze ked cez den zle spi tak aj noc je horsia ale on uz vlastne od takej 4 rano spi velmi zle, dam si ho ku sebe tisim ho aby este vydrzal. Ja sa snazim aby mal trosku resim a spal priblizne v rovnakom case, samozrejme nie na minuty, pol hodinu hore dole a akonahle zacneme rano o 5 tak to proste nejde. Skusala som ho dat spat aj skor okolo 19.30 ale bolo to rovnake. Proste ak vstane o 5 tak uz okolo 8 je mrzuty a uz sa to taha cely den.
Lienka ty to asi zlepsis tym ze ides aj doobeda von, ja chodim len poobede. A snazim sa ist tak aby sme neprisli skor ako o 16 inak nevydrzi do vecera.
Najprv som si povedala ze to nebudem riesti a nech si spi kedy chce ale ked som si zapisovala casy a kolko spi tak to bol fakt chaos a stale bol mrzuty. Ked som to zacala regulovat tak sa to zlepsilo ale neviem ovplyvnit to ranne vstavanie.

stvura
7. máj 2009

Ahoj, tak ako vravi potapko ...som hore kazdy den o tej piatej-siestej, lebo maly je vybuvany. Riesim to tak ze s nim hodinku beham po byte, pocuvame hudbu, hrame sa {on si hrabe vo svojej krabici s hrackami}, sem-tam si este umyjem riad co mi ostal od vecera a potom si s nim lahnem spat spat. Takto to funguje. Inac, mne nechcel ani za svet maly pohnut svojim casom, neustale bol hore tak skoro rano bez ohladu na to ci som ho dala spat o osmej alebo o deviatej.

Potapko, tu kasu som davala kvoli tomu ze som nechcela davat UM, ale asi budem, ked takto krasne spi...nemame alergie ziadne, nedavam ale Nutrilon, ale Hami, to ma rad, chuti mu, Nutrilon bol horky, nechcel mi ho.

potapko
7. máj 2009

Stvura, inak aj ja som chutnala ten Nutrilon - no hnus. Tiez sa mi zdal horky. Moja to zjedla bez problemov, lebo je taky maly zrutko a zje vsetko. Len potom chuda brusko. Myslim, ze nie je az tak hrozne, ked na vecer das umele mlieko. Ak naozaj pekne spinka, tak to stoji za to, no nie? Hlavna vec je, ze ho stale kojis. Aj ked ani to nie je zaruka toho, ze bude zdravy a bez alergii, bohuzial ☹ Svagrina kojila skoro do 2 rokov obe deti a su velmi casto chore a silni alergici. Ja som starsiu kojila len 8 mesiacov a je zdrava ako repa. Takze je dobre, ked sa koji, ale tiez to nie je az tak nevyhnutne, ked sa inak neda. A skusala si si odstriekat mlieko? Ak ho mas dost, tak by nebolo od veci zarabat kasu s tvojim mliekom.

ali27
7. máj 2009

ahojte baby,

precitala som si knizku od Karpa - Nejstastnejsi miminko v okoli - a som uplne nadsena. poradila mi ju Stvura. velmi dakujem. som sa tam v nej uplne nasla. autor pisal presne o mojej malej. tak jej pustam sumenie z radia, naucila som ju na cumel, snad jej bude chutit aj zajtra 🙂 a ona spiiii. sice v satke, ale aspon ze spi. lebo predtym mi trvalo strasne dlho ju ulkudnit. teraz len sedim, pisem a ona si spinka... no parada.

zuzanat
7. máj 2009

ahojte, mne sa filip v noci zobudil a bol hore viac ako hodinu, to sa nam za cely rok stalo len druhy krat, netusim preco. Rano spal do 8.15 a teraz sa mu evidentne este spat nechce, tak neviem ci ho mam dat do postilelky alebo nie 😅

mirustek1
7. máj 2009

potapko-ona mi viac kese nechce zjest,neotvori viac usta,a ja jej varim tie,co sa miesaju s vodou,nepouzivam UM a dokojim.Mozno by som mohla skusit,v noci papala 2x,viac som jej nedala,aby si zas nechcela zvyknut na cicik,ved uvidim ako bude dalej,aj tak to je lepsie ako predtym.Cez den je vsetko OK,

ali-tu knizku nepoznam,ale super ze ti pomohla,

zelmirka1
7. máj 2009

ahoj stvura...asi to budem tiez tak riesit ze proste vstaneme a neskor si lahneme lebo je zrejme zbytocne nutit ho ked uz spat nechce...len ja som o 5 rano hotova tak som zvedava ako dlho to vydrzim... ☹ no ved hadam to nebude stale a raz vyrastie a bude pekne spinkat....

stvura
7. máj 2009

Drzim palce...ali, nech to vychadza i nadalej, mne sa knizka tiez velmi osvedcila a hlavne to zavinovanie.

Zelmirka, vyzdrz, zlepsi sa to...i ked mi sme uz asi pol roka tak hore, dokonca i co sme boli v nemocnici {mali sme crevnu chripku} tak som stradovala medzi stvrtou a piatou po chodbe a sestricky sa na mne smiali. Maly sa nosil, rehotal, no proste den ako vysity...potom o hodinku zalahol a spal.