Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
4. okt 2010

@ma.senka 🙂

marmazel
4. okt 2010

Ahojky, knížku jsem četla, praktikovala jsem, když malá byla malá a bylo to v poho, až do nedvná, bude jí 2,5 roku a nechce zůstávat v postýlce, párkrát sem povolila, vzala jí ven a občas do postele a mám pocit, že si na to asi začala zvykat a veje v postýlce jak hysterka, tak se chci zeptat jestli mám opět zkoušet tuto metodu, když na vánoce dostene vlastní postel a začne z ní utíkat.

bubelko
4. okt 2010

@marmazel aj my sme mali taketo obdobie - ked som bola tehotna. lukas zaspaval v nasej posteli, manzel ho pravidelne prenasal do jeho. ale bola to len faza a sama od seba presla. a ostatne uvidis, do vianoc casu dost 😉

lenkagabi2008
5. okt 2010

@anemo , mohla by si mi prosim poslat ten kontakt na email:stredova@azet.sk, velmi pekne dakujem

perla200
5. okt 2010

ahojte dievčata....no ja som malú učila v júni samu na postielku lebo sme sa uspávali na fitlopte....a dosť mi pomohla aj táto téma a teraz som nakukla a chcela nabrat znovu inšpiráciu lebo kvôli chorobe a očkovaniu sme znovu museli prejst na fitloptu ale chcem to zase zmenit....a otvorím tému a tu sa bavíte o úplne niečom inom??? ako kto je aká matka a podobne? no ja som myslela že jeto tu o spánku a nie o výchove??? no som dost znechutená z toho pravdupovediac ako sútazíte o to kto je horsí alebo lepsí kto ma aké dieta a podobne....skoda 😲

nivalis
5. okt 2010

Ahoj 🙂 uvedenu khihu som necitala a priznam sa moc sa mi nechce citat ani vsetky prispevky, lebo na to jednoducho nemam cas 😒 mam 14mesacnu dcerku, ktora do 9mesiacov zaspavala sama v postielke... potom som ju prestala kojit (sama uz nechcela moje mliecko) a z dna na den prestala zaspavat v postielke!!! dokaze tam plakat aj hodinu ale nezaspi 😠 zaspava len na rukach, dokonca obcas len pri hupani na fitlopte a aj to jej trva minimalne 20min ☹ o chvilu budeme mat dalsie babo a neviem si predstavit ako to budem potom stihat a vladat! Navyse ona zaspava vecer az okolo pol deviatej a rano vstava uz o sieste- pol siedmej ... a cez den spi max hodinu a pol!!! ☹ poradte prosim ako to riesit... dakujem!

martinka17
5. okt 2010

@nivalis to uspávanie neporadím, ale ak spí 1,5 hodiny cez deň, to sa ti zdá málo. Môj malý spáva cca hodinku a nikdy nespával viacej, takže ten denný spánok je úúúúplne normálny. Budˇrada, že je to toľko veľa a nie menej 😉

perla200
5. okt 2010

@nivalis no my sme na tom boli podobne....húpanie na lopte a tak....no jednoducho som ju položila do postielky, povedala - simonka musís hajkat sama v postielke....a tísila ju ako plakala ak sa postavila tak som ju položila a dookola hodinu a pol a zaspala

marika13
5. okt 2010

@perla200 kolko dni si takto robila?
ja som sa pokusala robit to iste,ale nedal sa utisit,tak som to po 15 min tisenia vzdala...

perla200
5. okt 2010

@marika13 to nemôžes skúsat to bud budes praktizovat a vydržíš alebo to potom zbytočne trápis aj seba aj malého....ja som sa na to odhodlavala dlho a proste dala som ju na obed nie večer spat samu a tak sme sa trápili 1,5 hodiny plakala ale nenechala som ju sama ale bola som pri nej....a tísila ju a proste nevzdala som to nemohla som popustit a potom večer to bola len hodina na druhý den len 45 min a po dvoch týždnoch 10min...proste som ju vybozkávala a mala stastná si sama lahla do postielky chytila plienku dala som jej dudlík a spala.....

blandik
5. okt 2010

@marmazel - my jsme taky takto postupovali cca do 20M. Pak zastávkoval se spaním v poledne a tři krát v týdnu nespal, po hodině jsme ho vzali. Pak jsme si řekli, že nejspíše přestává spát...a bylo léto, takže malý spával hlavně v autě, kočárku, doma vůbec...nelíbilo se mi to, ale brali jsme to, že to už asi nepotřebuje...do toho přešel do velké postele...Večerní spaní jsme vyřešili tak, že jsme mu po rituálu řekli, že ho slyšíme, že nás může kdykoliv zavolat a že příjdeme - první den jsme tam šli snad 50x, ale nevylezl..do tří dnů tam usínal tak na třikrát zajít...občas zajdem i vícekrát, ale neutíká nám večer z postele. Odpolední spaní to je jiná - to je veliký oříšek, nechce jít spát nebo chce a nemůže usnout, takže se dost trápíme

venuss
6. okt 2010

ahoj holky, knihu jsem necetla,ale poprosila bych vás o radu, můj syn (7 měs.) začal dělat strašný scený když má jít spát.Chce se mu spát,ale pláče mi, když usíná.Zkoušela jsem uspat i na rukách, i v posteli,ale porad stejná písnička dokola.Jakoby nechtěl spát,ale spát se mu chce...Můžete poradit,co s ním mám dělat?Mám ho nechat usnout mezi hračkama,to je hloupost,ne? JInak od malinka spinká v postýlce a teď začal dělat scény a my netušíme proč.Když už usne,tak spí hezky.V noci po krmení usne v postýlce bez problémů...

marmazel
6. okt 2010

blandik: dík. já mám pocit, že nějak zapoměla sama usnout 🙂 pač dřív si tam hrála, kouikala z okna nebo tak a kdyř i po půl hodině povídala tak sem pro ní šla, ale teď sotva vidí postýlku začne řvát, tak jí tam dám, řeknu jí že teď si musí odpočnout, nabrat síly abychom si poak zas mohly hrát a odejdu s tím že tam v časových odstupech budu chodit, ale to bylo tak 2x a teď většinou minutu až dvě řve a pak to vzdá, buď si hraje nebo usne. tak třeba se to v postýlce naučí zaspávat a ve velkej postely to bude ok

blandik
6. okt 2010

chtěla jsem ještě dodat, že jsme podle knížky Každé dítě...postupovali a to od začátku, byl od mala zvyklý na postýlku, malý byl klidný, nestávalo se často, že by plakal, ale přesto se to stávalo...dneska bych do toho znova nešla a je mi líto, že jsem to takto dělala...raději bych u něj zůstala, kdyby mě potřeboval - jsem proti nošení, houpání, usínání v posteli s rodiči - to vnímám jako naučený zlozvyk, ale už bych své dítě nenechala tak malé plakat v postýlce a chodila k němu podle nějakého harmnogramu po určitých minutách - ono totiž děti si rychle zvyknou, že máma nepříjde, přestanou volat, ale vždy po nějakém čase začnou znova (ať je to 1x do měsíce na pár dní) a tehdá bych u něj zůstala, ale snažila se postupně snižovat míru mé účasti - snažíla bych se odchzet a přicházet, nebo se postupně od postýlky vzdalovat..tak aby to bylo více přirozené pro dítě.... když to vidím z odstupem, tak odejít od půl ročního dítěte nebo ročního je trápení dětí, nechání samotné, když jsou bezbranné a myslím, že to může narušit budoucí pocit důvěry ve svět, rodiče...Chtěla jsem napsat vlastní zkušenost..

zuzkat1
6. okt 2010

@blandik som rada ze sa najde nejaka maminka ktora sem napise aj negativnu skusenost... drzim palce s malickym aby źas pekne zaspaval🙂 sam od seba ako pises uz bez ucenia🙂

zuziatko
6. okt 2010

Ahojte

S mužíkom sme sa rozhodli vniesť systém a poriadok do spania našej Emmky. Noci už boli šialené.

Večer po mlieku zaspala. Vstala po 30 minútach - ako keby si spravila 5-ty 30 minútový spánok. Tak sme ju dali do postieľky, dali cumlík a prikryli. My sme si ľahli a čítali sme si(knihu Každé dieťa sa vie naučiť spať). Malá sa pretáčala, hrala, rozprávala. Chodili sme ju len v intervaloch pretáčať a prikryť. O 21.45 potom sama zaspala. V noci bola len 4x hore. Z toho raz sme jej dali mlieko.
Dnes pokračujeme podľa knihy. Necháme ju samú v izbe a budeme chodiť v intervaloch.
Pre nás je aj toto úspech, hoci sme v izbe boli.

Len mám problém s denným spánkom. Malá spinká 4-5x po 30 minút presne. Zvyčajne v tom istom čase.
Mám ju preúčať na 2 spánky - doobeda a poobede ?? To by mi najviac vyhovovalo. Alebo to mám zatiaľ tak nechať a vyriešiť zaspávanie večer a nočný spánok ??
Prosím poraďte žienky .

sorciera24
6. okt 2010

@zuziatko tie 30minutovky su v jej veku normalne, my sme to mali tiez tak 4krat denne po 30 minut, potom sa to upravilo, na 3 spanky...2krat po 30min a raz hodku a pol...a az od 9. mesicov mi spal 2krat denne, doobeda, poobede po hodke 15m. ....ja som to tiez xcela preucat, ale on by mi tak dlho nevydrzal byt hore medzi spankami....bol hrozne nervozny, ked som ho nedala spat......musis len vydrzat, ono to je len faza, ktora prejde a upravi sa.... 😉 vela stastia

zuzkat1
6. okt 2010

@zuziatko ine ti poradia🙂 ja len nazor napisem... podla mna je este prilis malinka na to aby sa to robilo tak ako to vyhovuje inym a nie jej🙂
ale ako ju naucit spat to ti poradia ine.. ja take neviem ani nechcem vediet 😉

sussanah
6. okt 2010

@zuziatko muzu napsat jen mou zkusenots. Presne kolem toho pul roku se mi maly zacal prave spatne spavat. Pres den to bylo nejhorsi, proste uz bylo kolem moc veci zajimavych a on nechtel jit spat a pak uz byl unaveny, ze ani nemohl. Za sebe bych rekla, bud rada, ze ti spi 4-5 denne i kdyz po 30min. Ja mela 2x30min a to kdyz byl dobry den.. Ja vim, ze je to narocne, ale ver tomu, ze jen to jen faze, ktera prejde az mimco zjisti, ze spat proste musi. Kdyz budes neco preucovat na silu, tak taky muzes mit misto klidneho mimca doma najednou nervozni a uplakane. Muzes kdyz tak zkusit ji davat treba o 10-15min pozdeji spat ten prvni denni spanek. A takhjle to treba po par dnech zase prodlouzit o par minut. U nas tohle zabiralo ale az kdyz jsem ho ucila na jeden spanek denne (kolem 9m). Co se tyce nocniho usinani, v tomhle obdobi prave mimco zacina byt uzkostlivejsi za matkou, zacina obdobi separacni uzkosti, nas maly se ode me ani nehl a usnul jen se mnou a to mi do te doby zaspaval sam v postylce. Ja souhlasim s @zuzkat1 , mimco je jeste male, zkus vydrzet ze par mesicu, pak uz se ti i s nim bude domlouvat mnohem lepe a pujde to i prirozeneji 😉

berenika39
6. okt 2010

@zuziatko opravdu je ještě malá, ona sama ví, kolik potřebuje spánku, a kdy.
představa, že ty ji přeučíš na to, co vyhovuje tobě, je - promiň - šílená. přece ona potřebuje spát, podle sebe, svojí únavy....

zuziatko
6. okt 2010

Kočky ďakujem za rady.

Ja ju určite nechcem preučovať na niečo čo by mne vyhovovalo. Preto som sa spýtala na váš názor čo s denným spánkom.
Skúsila som ju dať spať samú do postieľky a za 30 minút zaspala. Vôbec nerevala, len si mrnkala a pretáčala sa. Chodila som ku nej pretáčať ju v intervaloch. Potom krásne sama zaspala.
Tak jej nechám denný spánok tak ako má a bude spinkať v postieľke sama. A večer pôjdeme podľa knižky.

nivalis
6. okt 2010

Martinka17- no ja som to asi nenapisala uplne presne... ona mi sice spi hodinu, maximalne hodinu aj pol cez den, ale to prebieha tak, ze ju minimalne 20min uspavam, niekedy sa vsak uspavame aj dve hodiny... potom zaspi, spi 15-20min, rozplace sa, ja dobehnem, uspim ju- znova spi 15-20min... a takyto spanok ma dokopy hodinu az hodinu aj pol!!! 😒
Perla200- no mne do deviatich mesiacov zaspavala v postielke v pohode! Potom zrazu prestala... ja som ju samozrejme skusala polozit do postielky a utisovat, ale ked ona place az tak ze ju zacne napinat na zvracanie, alebo sa dusi... 😖 vtedy to ja vzdam a uspim ju na lopte 😝
...ale aj tak vdaka za rady 😉

mamka_78
6. okt 2010

Ahoj holky, co se týče denního spánku, tak ten s nám upravil sám.Když byl malinkej, tak usnul jedině v kočárku. Stačilo vrznutí dveří a bylo po spánku. Jeden čas jsme ho točili na židli 😀 😀 😀 Vždycky spal max. něco kol. hodiny a i za tu jsm ráda. Teď ho nechávám usnout u prsu, obvyle usíná po půl hodině a spí půl hodiny, někdy hodinu.
Kamarádky malá spí 3h v kuse..... jo, to je jiný kafe. 🙂 🙂

veselkka
7. okt 2010

@venuss naprosto to same, presne uderem 7 mesice...rev, rev, rev jen co jsme se priblizili k postylce, ale cele to trvalo asi jen tyden, ted sice usne sam, ale zase nocni spanek nic moc, kolem 3 hodiny rano si ho musim dat do postele, jinak bych k nemu vstavala kazdou pul hodinu. Asi 14 dni jsme vydrzeli bez nocniho krmeni, ale ted prave kolem te 3 zacne brecet a pomuze jenom lahev a pak do postele.

kaja73
8. okt 2010

baby aj my sme sa zhoršili,a to velmi po 6 mesiaci,zubky mu vtedy ešte 2 mesiace nešli,nevedela som z čoho to je.Budil sa aj 15-20 krat za noc.Po prečitani o vedlajšich učinkoch očkovania som zistila,že to može byt aj postvakcinačny syndrom.Totiž po 1 očkovani hexou nam vyšiel generalizovany exzem-presne na 10 den po očk.- a po 2 očk. zas prestal spavat a tiež sa zhoršil v tej dobe už trochu zlepšeny exzem.Takže som ho teraz detoxifikovala homeopatiou a po týždni sa stav upravil na 2 -4 budenia za noc.Nahoda?neviem.No fakt je ,že teraz mam obrovsky strach z dalšich očkovani a planujem vybavit ich dočasny odklad.Do 2 očkovania sa budil len 1 krat okolo 3 hodiny ,najedol sa a este spal do 6 h.Tym exzemom sa prejavila alergia ne kravsku bielkovinu,vraj zložka hexy,ta ktora je určena na hemofila influenze,može sposobovat potravinove alergie,nikdy som tym "kecom" odporcov očkovania moc neverila, ale teraz prehodnocujem svoj postoj a nazor.

venuss
8. okt 2010

@veselkka: tak u nas se to uz uklidnilo docela. Zavedla jsem metodu podle knížky Každé dítě může dobře spát. Takže usínání, je v pohodě.Ještě teda vždycky chvilku pobrečí, nebo pomrčí,ale usne sám. Teď nás spíš trápí to, že máme budíček v 5hod., když jde spát v 7, jinak včera jsem ho dala v 8hod. spat a budicek byl v 6. Ale i to mu chci prekopat... Snad se nam to povede a Tomasek bude brzy zase spokojene vyspinkane dite a ja spokojena vyspinkana maminka... 😉

venuss
8. okt 2010

@kaja73: Ahoj, I nasemu Tomaskovi zacalo to spinkani blbnout po injekci... taky se dost budil. po 3 tydnech se už zase budi v 1.hod. a v 5hod. budicek teda. 😖 , ale je to lepsi, nez behat k nemu po pul hodine nebo po hodine....

mamka_78
8. okt 2010

@venuss : Konečně další pozitivní zpráva. 😎 😎 😎
Taky musím zaklepat, že nám to zatím docela jde. Jeden den se teda pořádně vyplakal v noci, už jsem si myslela, že to táta nevydrží, ale zvládnul to. Ráno mi říkal, že si myslel, že to nevydržím já. 😀 😀 V práci se kolegovi pochlubil, jak jsem to skvěle nastudovala. 😎 😎 😎
@kaja73 : Tak tedy o tomhle účinku vakcín slyším poprvé. 😲 😲 Na druhou stranu ale co dělat jinak? Očkování je důležitý.

kaja73
8. okt 2010

@mamka_78 no,pozri si temu nesuhlas s povinnym očkovanim a dozvieš sa zaujimave veci.

amisa
8. okt 2010

AHojte chcem podporit baby knizkovky - gratulujem vam k uspechom aj mi sa jej drzime mala je velmi spokojna a ja tiez. Len nech vam to vydrzi. Mi vsak este papame o takej tretej- stvrtej rano, ale hadam casom aj to spravime. Spinkame dva krat denne krasne sami a tak isto aj v noci. Spanku zdar.

Nedami mi len drobna reakcia na tie problemy po ockovani. Je vetsie pravdepodobnost ze moje dieta bude mat problemy z ockovania alebo bude mat moje dieta problemy s choroby kvoli tomu ze nebolo ockovane? Taky zapal mozgovych blan ci astma z neustalych plucnych infekcii alebo ine choroby ma teda strasia viac. Ak ma dieta problemy po ockovani tak je to urcite velmi neprijemne. Musim si poklopat ze zatial u nas nic. Mi sme mali problem naprikad s probiotikami..dostala z toho strasne hnacky. Neviem ci to ze je matka odvazna a vzoprie sa ockovaniu nieje skor hazardom ako odvahou. Ale urcite ani ockovanie nieje uplne dokonale a bezproblemove to treba uznat.