Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
9. okt 2010

@kaja73 podla mna to nie su len kecy... sice to sem nepatri a nemali sme zatial problemy (ekzem, teploty atd....)..ale moja sa tiez zacala viac budit po ockovani... respektive predtym prespala noc a odvtedy sa stale budi... od toho uplne prveho... a ja by som chcela nie odklad ale vobec nedat MMR...

janca.mareckova
9. okt 2010

Ahoj všem!!
Už jsem tu kdysi psala a byla nám doporučena Estivillova meteda 🙂 Úspěšně jsme ji praktikovali a náš malý tehdy 8 měsíční syn po cca 5 dnech opravdu krásně spinkal i usínal.
Nyní je mu 10 měsíců a máme znovu problém....... A to tento:
Skoro každou noc v 1 ráno se vzbudí s příšerným řevem a křikem!! Nechce pít, jíst...... když se k němu já nebo manžel přiblížíme, řve ještě víc a začne se celý klepat!! Pokud ho i přesto vezmeme do náruče, odstrkuje se a šíleně řve..... nepomáhá hlazení, prostě nic!!! Přijde mi jak v tranzu!! Když se vzdálíme, je to lepší, ale celé to trvá cca hodinu........ nevíme si rady!!! Máte to někdo také tak??? Četla jsem o nočních děsech, ale to píší až u dětí cca 2-3 let..........

sussanah
9. okt 2010

@janca.mareckova ja bych rekla, ze to budeou ty nocni desy. Nas ma rok a obcas to ma taky. Vetsinou teda po dni, kdy je moc akce, jedeme nekam na vylet a asi to potom v noci zpracovava. A taky jak pises, proste spi spi a najednou z 0 na 100, proste priserny rev. Ale spava vetsinou s nama, takze mu pomaha, ze ho pritulim k sobe, ujistuju ho, ze jsem tady a on vetsinou do 10min znovu zaspi. Ovsem jde to u nas kdyz je spatna noc i po pul hodce celou noc 🙄 Parkrat teda mel, ze plakal fakt asi hodku v kuse, uplne zoufale, ale mela jsem ho v posteli, porad ujistovala (i kdyz to asi moc nepomahalo) a potom zase usnul. No snad to jednou prejde, clovek nidky nevi, co se v tech malych hlavickach deje..

kaja73
9. okt 2010

@zuzkat1 S tou MMR som na tom podobne.Poznam 2 mamičky, ktore mi povedali,že ich dieťa bolo do toho očkovania Ok a od očkovania deti prestali komunikovat a objavili sa im priznaky autizmu,tak mam z toho strach.Oproti nespavosti a ekzemu-aj ked fakt desnemu, celotelovemu-je to neporovnatelne horši postvakcinačny problem.V zahraniči za to už aj odškodnuju, u nas to ani neuznaju ako problem po očkovani.

zuzkat1
9. okt 2010

@kaja73 ved to...ja navyse pracujem z autistami takze viem co to je... mam tie deti rada ale nechcem aby sa to stalo malej... hrozne sa toho bojim...to ze mi po ockovani spi horsie alebo ma teplotu to neriesim...ale autizmus... to je ina kava... a presne tuto to neuznaju..ani ten horsi spanok neuznaju ze je z toho nieto este autizmus... a ony su teraz autisticke tie deti?alebo len maju take znaky?ale to uz sem asi nepatri...napises mi to do ip prosim ta...

sussanah
9. okt 2010

@kaja73 @zuzkat1 mate o tom nejake blizsi info? Me to prave taky docela zajima, blizi se nam to ockovani a taky nad tim zacinam premyslet. Diky

zuzkat1
9. okt 2010

@sussanah blizsie info nemam,ale ked si hodis do googlu MMR tak ti to vyhodi zaujimave studie...napriklad aj americkych farmaceutov ktori uz otvorene priznali suvislost MMR a autizmu...snad si to precitas kym to zmazu,lebo sme dost mimo temy🙂

sussanah
9. okt 2010

@zuzkat1 uz jsem neco zacala vyhledavat, diky 😉

katkabg
9. okt 2010

som stastna ze vela vastuje protitakym metodam vyplakat dieta a podobne a niake sproste knihy na to urcene....ved preboha tie deti su len raz male...treba sito uzit 😅

benne
9. okt 2010

@katkabg ja uspávam podla tej knihy (ale prispôsobujem), nejde o vyplakanie ale o kontrolovaný plač. Jasné, že aj ten je diskutabilný a držím palce každej maminke, čo má toľko síl, že je s dieťatkom nonstop ked si to žiada. Ja ale chcem niekedy čas aj pre seba, tak som strašne rada, ked večer pokladíky zaspia. Ale s vyplakaním máš pravdu, to by som neurobila. Niekedy ani kontrolovaný plač nezaberá, tak pozeráme po nociach telku 😀

stanica
10. okt 2010

Rady z knihy pomohli, vyuzili sme ich a postupne sa vytvoril perfektny rezim, ktory funguje, malej pomohli hlavne jednoduche ritualy, nejake extremne vyrevovanie sme ale nezazili, evidentne islo len o jej hnev, ze nas chcela mat pri sebe. Isli sme do toho najma kvoli tomu, ze ked casto v noci vstavala, bola cez den velmi unavena a cez den zaspala nakratko, unaveni sme boli aj my. V podstate najviac zabralo, ze sme ju nechali spat samu v izbe a nebezali sme za nou pri kazdom zaplakani. Spi celu noc a cez den 2 x 1,5 hod. Super, vsetci sme spokojnejsi a najma ona vstava s usmevom.

juliakocka
10. okt 2010

@katkabg ..to moze napisat mamicka, ktora nevstvstava v noci, kazdu hodinu a pol....už 8 mesiacov

katkabg
10. okt 2010

ja sa necem hadat...aj sa vstavam v noci....ale to prezijem...asi by som si to nikdy neodpustila keby som ju nechala tak...ale kazde babatko je ine...drzim vsetkym maminka palceky 😅

stvura
10. okt 2010

@juliakocka drzim palce nech zvladnete spinkanie, ale pozor, z vlastnej skusenosti si dajte hlavne ked uz dieta bude stat a chodit....mi sme znova spravili chybu ako nam maly v osem a pol mesiacoch chodil okolo postielky...to nehovorim ze ako 17 mesacny z nej vyskocil lebo odmietal spat....chvalabohu zme uz v samostatnej posteli, i ked obcas pribehneme k mamine a tatinovi.

@katkabg ta knizka nie je len tak pre nic prelozena do tolkych jazykov, ma nieco doseba, najpr by som si ju na tvojom mieste precitala a potom odsudzovala. Nekludna mamicka sa nemoze plne sustredit na babatko a ublizuje tak viac jemu a sebe ako "vyplakanie sa" ktore zvacsa trva len velmi kratku dobu, lebo deti su uz inteligentne ....preto knizka navrhuje zacat s touto metodou az v pol roku a nie skor.

katkabg
10. okt 2010

stvura
@stvura oki ved ja nic v zlov...hlavne nech je aj tebe aj babu dobre 😀

zelmirka1
10. okt 2010

zaujimavy priklad janka.mareckova, prave v 8 mesiacoch ked je obdobie sepracnej uzkosti skusit metodu kontrolovaneho placu mozno nebolo dobre, hlavne ked teraz v 10 mesiacoch sa objavuje problem a taky velky plac
prvy rok sa spanky velmi menia a co sa moze zdat ze funguje zrazu je uplne inak preto by som prave ten prvy rok bola velmi opatrna pri roznym metodach zaspavania.

januarova
10. okt 2010

@zelmirka1, obdivujem ta ze mas stale odvahu a nervy stale im to tu opakovat. 😉

johanka.
10. okt 2010

@juliakocka nesuhlasim, ja sa kludne podpisem pod to, co napisala katkabg, a ja vstavam k malej kazdu hodinu az dve. Priznam, ze nie celych 11 mesiacov, okolo 3-4 mesiaca mala obdobie, ked sa v noci budila spravidla len trikrat.

Mne na nocnom vstavani prislo najunavnejsie to ocakavanie, ze kedy to uz prestane a ze by to cele malo byt inak. Akonahle som sa s nocnym budemin zmierila ako s niecim normalnym a prestala to riesit, pride mi omnoho jednoduchsie to vsetko zvladat. Da sa vyspat aj pri tolkom vstavani. Pokial sa mi niekedy nepodari vyspat v noci (zvycajne nie kvoli nocnemu vstavaniu ale kvoli tomu ze sama dlho ponocujem), tak si s malou zdriemnem aj cez den.

andika10
10. okt 2010

@johanka. ako vidím nie som sama,ja som tiež vstávala ku každému z detí aj 3-4x za noc, len mam dvojky tak to bolo strašne unavujúce, ale zvykla som si. Celú noc mi prespali asi keď mali 22m. Zo zaspávaním nikdy nebol problém, zaspávajú sami, len to vstávanie...

sussanah
10. okt 2010

@johanka. vidim to uplne stejne. Taky jsem porad resila, ze by to melo byt jinak, ze by mel usinat sam (kdyz se o tom pisou i knizky), ze by se nemel budit, ze by mel sam spokojene prospat celou noc. No a kdyz jsem se konecne smirila s tim, ze nase dite je proste jine a ze me potrebuje i v noci, tak je to cele lepsi. Spi s nama vposteli, kdyz s vzbudi, no tak se vzbudi, prituli se a spi dal. Ja nemusim vstavat, jen otevru oko, pohladim ho, dam mu ruku, sem tam nakojim. A jsem vyspana stokrat lepe, nez kdyz jsem se ho snazila udrzet v postylce a presvedcit, ze ma spat sam 🙂

stanica
11. okt 2010

Takmer vsetky kamaratky okolo, ktore maju rovnako stare deti vstavaju viackrat pocas noci, uz si zvykli a neriesia to. Ale ked im poviem, ze nase dieta spi celu noc a este aj cez den, vsetky zavidia... Cele je to ale o tom, aky system rodicom vyhovuje. Ak im nevadi, ze dieta sa casto budi, tak je vsetko ok.

benne
11. okt 2010

@johanka tak, tak, zmieriť sa a akceptovať, to bola aj pre mňa veľká úľava a obrovské životné poznanie 😀 😀 😀
@sussanah náš je tiež s nami, staršia dcéra so mnou spávala do 10 mesiacov, lebo sme bývali u svokry a manžel chodil na týždnovky, ked sme sa presťahovali, dali sme ju do postieľky a s menšími obdobiami "prítulnosti" tam spinkala. Ked ju chcem niekedy nahovoriť, teraz ako 3-ročnú, nech spí so mnou, ked je manžel na nočnej, tak ona, že áno, ľahne ku mne a po hodine sa pýta: "Mamka, už môžem ísť do svojej postele?" 😀 😀 😀

benne
11. okt 2010

@stanica Vadí mi, že sa často budí, ale hlad, je hlad, nepresvedčíš ho 😉 ale som vďačná, že zaspáva sám cez den aj v noci (zatiaľ 😀 ), alebo sa teším, že ked sa v noci zobudí, tak aj zaspí, treba sa tešiť aj z maličkostí 😎 😎

stanica
11. okt 2010

@benne my sme zacali situaciu riesit, ked sme si vsimli, ze mala v noci papa ani nie z hladu, ale zo zvyku, skoro vzdy vypila celu flasu, ale zdalo sa mi, ze to nie je hlad, tak sme postupne z dna na den vysadili po 1 papani (papala 2 x mlieko a 1 x caj) a po 3 - 4 dnoch jej to vobec nechybalo

benne
11. okt 2010

@stanica aj ja som ho chcela zbaviť nočného krmenia, najmä preto, že veľa priberal a priberá, ale on nám zväčša plače len od hladu, a ked v noci dostal hysterický záchvat, že čo mu to dávam namiesto mlieka, tak to už neriešim. Ale papá len 1x(väčšinou 😉 )

rainee
11. okt 2010

nasa dcerka ma 11 mesiacov a ja uz zaspavanie neriesim. ulozim ju do postele a ked mi do stvrt-pol hodky nezaspi ale stale place a ide ocividne vyliezt z postielky tak ju jednoducho dam este k nam, trosku sa pohrame a s prvym zmolenim oci sup spät do postielky a potom zaspi bez problemov aj sama 😉 vecer vzdy zaspi najneskor do 21,00 hod.

akurat mam pocit ze cim je starsia tym je nocne budenie horsie. ako babatko mi vstavala 1-2x za noc, teraz je to ovela castejsie, tuto noc som bola asi 6x hore. bud je hladna /krmime v noci tak 2x/ alebo sa len tak zobudi a zacne plakat, alebo je zle otocena v postielke, no stale nieco. ja uz fakt nevladzem,som totalne vycerpana idem na zotrvacnost. neviem co by som dala za prespatu noc 😕
tiez by som potrebovala poradit ako odnaucit papat v noci. pred spanim ma normalne mliecko aj kasu a sa mi zda ze by mohla uz aspon polovicu noci vydrzat prespat. ktovie od coho to zavisi ze jedno dieta pekne spi a druhe je x krat hore....

amisa
11. okt 2010

je to tu tema ku knizke? uz asi ani nie...
@janca.mareckova to vyzera na des ci moru.. a urcite nie z toho ze dieta si si naucila zaspavat a spat. Drzim palce ale netusim ako ti pomoct. Nejdem tu ani filozofovat co moze byt pricinou. Nemas moznost nejakej lekarky sa opytat?
@stvura suhlasim ale tu sa pochopenia nedockas asi by sme si mali zalozit temu novu
Kazdemu kto ma zaujem vieme dodat knizku v elektronickej podobe, aby si ju prstudoval celu a potom sudil.
Spanku zdar. Vybrala som si byt spokojnou vyspatou matkou a mat spokojne vyspane dieta kto nezazil tieto dva rozdiely nepochopi. Mne to takto vyhovuje a preto prosim ostatne matky aby nas nesudili a nechali si poucne mudrosti o tom ake sme zle a nedokonale na ine miesto.
Prepacte ale uz som nemohla ostat ticho.

amisa
11. okt 2010

baby nejak som vypenila.. zas az tak som nemusela

ela222
11. okt 2010

ahojte, už dlhšiu dobu sledujem túto diskusiu. moja malá zaspávala v postielke, ale stále niekto musel pri nej byť, lebo ona si tam len tak sedela, potom trocha mrnčala a kým zaspala, tak aj hodinu to trvalo, lebo stále špekulovala. dávala som ju spať o ôsmej. v noci je hore niekedy aj 6-7 krát. potom som si prečítala tú knižku a upravili sme troška denné spanie, teda stanovili sme presný čas spania a ten sa snažíme dodržiavať každý deň. a večer zaspáva sama. prvý deň plakala, ale nedali sme sa. posadila sa do postele, dostala dudku do úst, druhú do úst a sobíka - plyšáka. juj, to bol rev. ale ani jedna slza. čiže len od zlosti. po nejakých intervaloch som išla za ńou a nakoniec pekne zaspala. ešte aj druhý deň robila cirkus trocha, ale teraz je to už bez problémov. a to vďaka knižke. ja som už vždy bola totiž taká unavená a hladná po celom dni, čo sa jej naplno venujem, že som nemala síl tam vysedávať pri nej ešte hodinu, kým zaspala. a nemyslím si, že som zlá mama kvôli tomu. noc ešte neriešim, dám jej ešte čas do roka a potom uvidíme. ale ten večer to je super. cez deň spáva len vonku v kočíku, ale to len vytlačím kočiar pod altánok a spí. a ja mám voľno. ps: inak táto diskusia sa už zvrhla na úplne inú tému. a to je škoda, lebo mamičky od toho očakávajú určite niečo iné.

stanica
12. okt 2010

@rainee kym sme nezacali vytvarat rezim podla knihy, mala nam vstavala od 4. mesiaca coraz castejsie a castejsie, 2 x sme jej dali mlieko, co jedine ju ukludnilo, neskor nefungoval ani caj, budila sa velmi casto a niekedy sa velmi tazko dala utisit, boli sme coraz viac a viac unaveni. Po tyzdni, ked sme ju nechali v izbe samu sa sice i tak budila, ale vacsinou chvilku poplakala alebo pomrncala a zaspala, niekedy 5 x za noc. Mlieko sme jej uz ale nedavali (znizovali sme davky a postupne ich vylucovali). Bol to zvyk, ze ked sa zobudila, chcela to mlieko. Kazde dieta je ale ine... Sme stastni, ze nam spava celu noc, i ked sa stane, ze obcas zamrnci alebo zaplace. Spociatku, ked mala zacala spat celu noc, nam sa nedalo, boli sme zvyknuti stale vstavat 🙂 Drzim palce.