Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zuzkat1
23. nov 2010

@bubelko praveze ona aj v noci sa hrat chcela vobec neplakala... a cez ako vzdy pohoda...ona zacina byt mrzuta okolo 5tej ale to ju uz nedokazem uspat skusam to zvycajne okolo 4tej ale ona uz nechce vobec poobede spat...ma kopec inej roboty a o takej piatej je uz mrzuta ale ked sa jej venujeme a hrame sa s nou tak je OK... ale to nie je kvoli noci,ale kvoli tomu ze poobede odmieta spat...

sussanah
23. nov 2010

@zuzkat1 to spis vypada, ze se zacina preorientovavat na jeden spanek. Zkus ji ten dopoledni o fous posunout, at spi po obede a pak ti vecer vydrzi lepe 🙂 U nas to zabralo naprosto perfektne a temer okamzite 😉

zuzkat1
23. nov 2010

@sussanah dakujem ale toto ja robit nebudem...🙂 spi 2x denne ale oba stiha tak do tretej teda ze o tretej sa zobudi a uz nechce do vecera spat...ja jej nijako nebudem spanok posuvat lebo ona ked je unavena tak musi spat hned alebo mi nezaspi vobec ked neodhadnem unavu....navyse ja nemam pevne casy kedy spi... ona ide spat vzdy podla toho ako sa rano zobudi a aj podla toho kedy na nej zbadam unavu🙂

bubelko
23. nov 2010

@zuzkat1 ty si fakt o tom presvedcena, ze je to spravne, ak sa dieta chce v noci miesto spanku hrat a potom hodinu alebo dve vystraja? pretoze mne to normalne pre dieta nepride a hladala by som dovod, preco mi v noci miesto spania nespi, ale sa hra. a suhlasim so @susannah ono deti postupne prechadzaju na jeden spanok, ale niekedy nevedia prist same na to ako to urobit a od toho su rodicia, aby im pomohli. cize susannah ti neradi trenovat spanie, ale troska pomoct vlastnemu dietatu 😉
a preco ju vlastne neulozis o tej piatej? ved to hranie a venovanie sa jej, aby nebola mrzuta, nie je nic ine, ako len odsuvanie spanku na neskor. a velmi sa mylis, ak si myslis, ze to nie je kvoli tej noci - je to prave kvoli tomu, pretoze jej ten spanok evidentne poobede chyba 😉 to je vsak len moj nazor.

zuzkat1
23. nov 2010

@bubelko este pred mesiacom spala 3x denne takze raz by jej bolo iste malo.. a ja sa snazim ale ona uz o 5tej nechce spat... kupeme o pol 7mej a spat ide hned po kupani.. a neviem ci je to spravne to ze sa chce hrat, ale kedze neplace neriesim to.. tpo ako mam podla teba riesit? nechat ju tam v postielke a ignorovat ju nech si poplace?

kralicica
23. nov 2010

dievcata, a to vsetko plati aj v obdobi, ked idu zuby, babo ma zapchu a pod. my mame 8 mes. ale vstavam aj 5-8 krat za noc, kojim len raz, lebo maly inak nechce, ale budi sa viac, pravidelne okolo 1 v noci skrikne akoby zo sna a zacne plakat. ja sa strasne zlaknem ze co je a on velmi place. niekedy zas len zacne mrnkat akoby vstaval a to je stale noc... neviem, co robit. som velmi unavena. stale sa vyhovaram, ze ved nam idu zuby (uz mam 4 a dalsie dva na ceste), minule mal zapchu tak v noci tlacil... potom ho zas ockovali... neviem, ci ma zmysel to skusat... myslim "knihu"... co vy na to. v posteli s nami spat nechce ani ja nechcem, spi v postielke, zaspava s placom, ale nikdy ho nevyberam, chodim k nemu ked nuz ukrutne place a dam mu cumlik pohladkam ho a odidem... ale ziadny rezim minuty a pod, len tak.... co vy na to?

lily1983
23. nov 2010

@bubelko ..nie, nie..nemam nič všeobecne proti chlapom, malá ma super pediatra, ale co to s tym ma spoločné.. 😕
a má deti, no skusim sa ho len tak spytať, že co on na to..ked tam pôjdem s malou..to je môj názor proste, niesi natvrdlá.. nieje to dôvod,prečo sa mi tá kniha a metoda vyplakania nepáči,že ju napísal chlap, ale len že je to PLUS dôvod preto, že to neurobim.. je to môj názor ..ked sa mi to nepáci a pripadá mi to necitlivé. nebolo to smerodatné, že to pisal chlap..
Len by som nikdy neriskovala to, že mi to nejako dieťa poznačí. To je vše..
...a ako napísala tu layla84, treba sa vždy držat svojho názoru, aj keby čo bolo 😉 papa

zuzkat1
23. nov 2010

@kralicica no neviem mne sa nepaci ani to s tymi minutami,ale nechat ho uplne vyplakat az do neviem akeho placu mi pride dost krute...najma ked ma zapchu a zuby a ockovanie a neviem co este.... to uz radsej tie minuty aj ked aj tie su krute... 😝

zuzkat1
23. nov 2010

@lily1983 🙂 aj ja sa drzim mojho🙂 lebo to tak citim, robim to co mi pride prirodzene a nie to co je v knihach🙂 a pre mna je prirodzene ked moje dieta nezaspava s placom🙂

bubelko
23. nov 2010

@zuzkat1 tak placom a ignoraciou urcite nie - preco aj, ty nepotrebujes malu od niecoho oducat. ona ti nespi. to su dva rozne problemy - teda podla mna. 😉
a moze byt, ze by jej stacil jeden spanok denne a preto sa v noci budi, lebo vela naspi cez den. a hoci vela spi cez den, tak je mrzuta, lebo intenzita denneho spanku nie je rovnaka ako nocneho. to vidim u mojich deti - v noci mozu padat traktory a spia. cez den sa na hluk zobudia skor. 😉 jonas mi tiez teraz presiel na jeden spanok denne - pred tyzdnom spaval este 2x. a presiel bez placu - stacilo odsledovat kedy je unaveny. my to volame sledovat, kedy pride spaci vlacik - ten ked zmeska, je zle. a problem vlacika je, ze nikdy nevies, kedy pojde dalsi - ci o 10min, o hodinu, alebo az o 5 hodin. a ked ho zmeska - tak je mrzuty a jedovity, nic ho nebavi, vsetko je zle. nechuti mu jest a len sa tak motka od nicoho k nicomu.
teraz obeduje viac menej o pol hodinu skor ako pred tym a po obede ide spat. alebo obeduje az po spanku ak vidim prichadzat vlacik skor. ale normalne nebyva mrzuty - pretoze spi dobre v noci. cest vynimkam - ako napriklad spln v tuto nedelu - kedy spal zle a potom bol vcera unaveny a mrzuty.
a dalsia vec - ked sa ta unava nazbiera, tak su potom tie deti take "zle", ze nepomaha nic - ani nosenie, ani venovanie sa 😉

sussanah
23. nov 2010

@zuzkat1 no ono to nemuzes vedet, jestli ji to bude stacit nebo ne. Muj se ze 3 spanku dostal na jeden asi behem 1,5m, koukala jsem jak puk 😕 Od 9m spi proste jen jednou po obede. Proste nekdy to dite si fakt samo rady nevi, videla jsem ne nam, ze je vecer unaveny, navic on je hoooodne mamincin kluk, takze kdyz neni ve sve kuzi, tak by se jen nosil a mojakl a to taky nejde, abych stravila s nim v naruci 3-4h dokud nepujde spat. Trosku jsem mu pomohla, snazila se rano vstavat +- ve stejnou dobu (dejme tomu v rozmezi 30-45min) a potom ho davat ve stejnou dobu opet +- spat a behem par dnu na to nabehl tak, ze se potom hodne zklidnil, proste mu to sedlo. Zacal mi i lepe usinat pres den, bez place a dokonce za chvili i bez mlika, proste ho nechtel. Snedl obet, pritulil se a spal 🙂 @bubelko ma v tomhle pravdu, ony ty deti nekdy samo akcnosti nevedi co chteji, staci je jen trosku nasmerovat a nemusi se nic vnucovat ani lamat pres koleno. Co se tyce te noci, ja osobne bych ji v hrani v noci nepodporovala, maly to taky zkousel, vzala jsem si ho k sobe do postele, byla roznuta jen pidi lampicka, abych videla alepson stiny a vedela, kam miri a co zhruba dela no a delala jsem, ze spim. Vyrvavat v posteli jsem ho nikdy nenechala, ani bych to neudelala. On nekdy vydrzel tez i 2h, ale proste jsme mu davali najevo, ze se v noci nehraje, ale spi. I ted se nekdy stane, ze se probudi a nemuze usnout, ale to proste lezi s nama, hraje si z rukama, brouka, ale nelita po posteli, coz je u nas vlastne pokrok 🙂 Ale je to samoze na tobe, pokud to tobe nevadi, je to tvoje dite a ty jsi matka, takze asi tak 😉 Ja jen aby ses za chvili nedivila, tvoje mala se zacina blizit do veku, kdy si zacne prosazovat svoje a to je potom jizda 😀

benne
23. nov 2010

@zuzkat1 ale ked dieta nie je v pohode, tak sa nemá nechávať plakat
ja som to tam v knihe našla napísané... aj ma to veľmi potešilo, lebo to by som teda nemala srdce nechať plakať malého

benne
23. nov 2010

@bubelko veru, ten spln, to je zaberák 😀 to sme doma všetci spali zle

zuzkat1
23. nov 2010

@bubelko napriklad moju aj cez den aj v noci zobudi hocico dokonca... moja si vselicim presla ako novorodenec a myslim ze to v nej zanechalo stopy a ja viem ze ked sa presvihne to kedy je akurat unavena tak uz nezaspi preto nie som ochotna posunut tie spanky ani o minutu lebo to by nespala cely den a navyse ja ju skusam dat spat aj tretikrat ked vidim ze si sucha oci,ale jednoducho ona spat nechce...akurat predvcerom som ju chcela uspat o 4tej lebo uz od 2hej bola hore ... a bola evidentne uavena... ale akurat mi hodinu preplakala v naruci a 5 minut v postielke (kym som sa vycikala) a uz bolo 5 hodn a ja som to vzdala leb uz pomaly nemala hlas...a to som skusala fakt poctivo na prsnik aj sama v postielek a komplet revala celu hodinu... u nej to proste nema zmysel... ona vie ze okolo 4tej uz dojde manzel a ona sa s nim chce hrat a..ona spat nebude... ona nepatri medzi deti ktore urobia co chces ty...ona si urobi c ona chce a ked jej to neumoznis tak ziape a kedze ma pred sebou este dost rokov kedy bude musiet akceptovat rozne veci tak ju nemienim teraz stresovat tym ze ju nutim spat ked ona evidentne nechce....

sunnye
23. nov 2010

nedá mi to a musím zareagovat, i když tuto diskusi nesleduju, jen co čtu tady na poslední stránce, tak snad se nebudete zlobit 😉

@kralicica Verče je 16m a v noci se budí stále, i když už měsíc nekojím. Prostě kontroluje, jestli tam jsme. Myslím, že ještě dlouho nebude spát celou noc. Já jsem proti tomu, nechat dítě plakat, ať už z jakéhokoli důvodu, ale neberu ostatním, že to mají jinak. Záleží na tobě, jak to cítíš. Věř své intuici. Podle mě, když dítě něco trápí, tak potřebuje pomoci, většinou chce cítit maminku. Já to beru podle sebe, když mi není dobře, taky se ráda přitulím k manželovi a nechám se hladit 😉 Podle mě to děláš dobře 😉 🙂

@zuzkat1 jestli jsem to dobře pochopila, tak Hanička se v noci budí a chce si hrát. Některé mé kamarádky toto také měli a všechny děti to přešlo, a poměrně brzy, tak vydrž. Verča má noci, kdy taky třeba dvě hodiny nespí, ale nehraje si, jen nemůže zabrat a převaluje se. Ono to jednou přejde všechny děti 😉

bubelko
23. nov 2010

@zuzkat1 pre kazdu mamu je prirodzene, ked jej dieta nezaspava s placom. ale nie je prirodzene ak matka uspava takmer 16kg dieta hopsanim na fitlopte, pretoze si na to zvyklo. to su dve neporovnatelne veci. 🙂

@lily1983 prepac, ale z tvojich prispevkov to pre mna vyznelo tak, ze chlapi detom aj tak nerozumeju, tak nech to neriesia 😉

@kralicica je rozdiel, ci je dieta v pohode (t.j zdrave, nejdu mu zrovna zuby) alebo chore, ma nejaku bolest - to je dovod na plac. teba ked boli zub, das si paralen, mna ked boli zub, tiez si dam paralen, deti si ale paralen nedaju a tak placu. u lukasa sme ani nevedeli, ze idu zuby, u jonasa vieme o kazdom jednom. a noci pri tom zube stoja za to. to je ale iny problem. 😉
plakat pri zaspavani moze z viacerych dovodov - bud je velmi unaveny, alebo este nie je unaveny. tazko povedat 😉 neviem ako u vas prebieha den, ako spi cez den, ako v noci,,,

zuzkat1
23. nov 2010

@sussanah ono na tie 2 denne spanky ju uz neuspavam, nakojim a dam do postielky a do 10 minut spi... ona ich potrebuje... mozno to robim zle, ale malej to vyhovuje tak sa nebudem s´drzat dakyvh knih a manualov🙂 mimochodom ja som nikde nenapisala ze sa s nou hram,len to ze ona sa chce hrat..ja ju dam k sebe a tam sa moce striedavo sa koji az napokon zaspi... nijako ju nepodporujem v hre,len ju nenecham plakat v postielke....

bubelko
23. nov 2010

@susannah 😉

zuzkat1
23. nov 2010

@sunnye 😀 konecne niekto komu to nepride divne🙂 ja viem ze ju to prejde, len tu sa ma snazia presvedcit ze je to divne🙂 dakujem🙂 ja to nijako nerieim lebo nie je uplakana a je spokojna a zdrava🙂

zuzkat1
23. nov 2010

@sussanah no teraz som to docitala, takze v podstate tvoj robil to iste tak neviem co riesime 😀 ... a ja robim to co ty, len si ju dam k sebe ... 😉

sussanah
23. nov 2010

@zuzkat1 no nerada to opet rikam, ale prijde mi to, ze opravdu je vecer unavena. Myslim, ze davat ji spat potreti neni dobry napad, spis bych alepson posunula ten druhy spanek tak, at se ti budi az k te 4 hodine, to bude akorat odpocata na manzela a pripravena na hrani. Ale je to fakt o tom, ze ja jsem zastance toho, ze vetsinou ten jakyz takyz rad detem prospiva, minimalne u tech hodne akcnich, tvrdohlavych a uvztekanych deti (coz je ten muj) je to vylozene majak v mori, protoze proste vi, co prijde. Nerikam, ze rezim neupravim podle aktualni situace, kdyz byl nemocny, tak spal a kojil kdykoliv to prislo, ale kdyz je vse ok, tak se snazim mu nejaky ten rezim drzet a uz se mi to mockrat osvedcilo a diky tomu jsem se prave vyhnula mnoha placum a vztekani. 🙂

bubelko
23. nov 2010

@zuzkat1 to nie je o knihach a manualoch - z toho co pises je pre mna jasne, ze dieta nie je spokojne, je mrzute a unavene a ty ju nechavas v tom, pretoze ono to chce. ale prepac, tvoje dieta 10 mesiacov, co budes robit az bude mat 3 roky? ona chudatko sama nevyriesi ako sa z tej unavy dostat, na to si tu ty, aby si jej pomohla. a nikto od teba nechce aby si ju nechala plakat, len aby si sa zamyslela a skusila vyzistit, preco je mrzuta a preco nezaspi. nic ine. nikto nechce, aby si ju nasilu nutila a nechala plakat v postielke - ani cez den, ani v noci. 😉

zuzkat1
23. nov 2010

@sussanah 🙂 ja sa tiez nechcem opakovat takze nic nepoviem🙂

bubelko
23. nov 2010

@susannah opat mozem iba suhlasit 😉

zuzkat1
23. nov 2010

@bubelko ja neviem ci citas vsetko co pisem... co ju mam kladivom ovalit?? ona nechce spat... nema zmysel to skusat a viem to lebo som to skusala...

layla84
23. nov 2010

@zuzkat1

Vieš čo? Ja by som skúsila dať ju na noc spinkať okolo šiestej večer. V 10 mesiacoch je to úplne normálne, a teraz, ako sa posúval čas je to ešte aktuálnejšie.. dokonca aj dvoj-trojročné deti chodievajú spať na noc o 18.00 a spia 12 hodín - do 6 ráno.
Ak je už, ako píšeš, o piatej unavená, tak možno dočasne aj skôr - na noc o pol šiestej... naozaj - netreba ju držať hore tak dlho, lebo potom sa to celé posúva a únava sa v jej telíčku hromadí - prejaví sa to potom väčšinou v pokazenom nočnom režime.
Dva spánky jej môžeš spokojne nechať, ba dokonca, správne vravíš - ešte ich jednoznačne potrebuje v tomto veku. Na jeden denný spánok potom prechádzajú deti až po jednom roku, niektoré až v takmer dvoch rokoch.
Možno si povieš, že ak ju dáš spať o šiestej, že sa ti bude budiť príliš skoro, ale väčšinou sa to vôbec nestáva a opak býva pravdou. Teda, pre nás dospelých o šiestej ráno je zavčasu, ale pre mnohé deti je to ten správny čas, kedy začať deň (6-7 ráno). Skús to aspoň na týždeň - dva, dávať ju na noc najneskôr o šiestej, a uvidíš, ako sa to vyvinie.

Podľa mňa sa jej spánok zlepší - v noci sa prestane budiť, alebo sa bude budiť oveľa menej a okolo 4 -5 popoludní nebude už bývať unavená a v pohode vydrží do ďalšieho nočného spánku. 🙂 a daj potom vedieť, či to zabralo - ja som si skoro istá, že tam je pes zakopaný! 😀

sussanah
23. nov 2010

@zuzkat1 no deti se hodne rychle meni, to co nefungovalo pred 2tydny muze ted fungovat jako mavnuti kouzelnym proutkem 😉 Ale pochopila jsem, chces to delat po svem, coz je tve plne pravo 🙂

@bubelko covece, musim si asi sahnout do svedomi a zacit obcas poslouchat matky, co uz maji starsi deti, protoze zjistuju, ze ono na tom je obcas neco pravdy 😉 😀

sunnye
23. nov 2010

já jsem asi natvrdlá, ale proč nutit dítě spát, když se mu nechce? Navíc si myslím, že 2 spánky v 10m jsou ok.

@zuzkat1 já se taky často musela obhajovat (proč kojíš tak velké dítě, proč jí uspáváš, proč k ní vstáváš xkrát v noci, proč s vámi spí v posteli....) prostě protože je to moje dítě 😉 🙂

no nic, jdu, V. rostou zuby, tak tam co 15 min. haleká a žádá si maminku, tak se k ní jdu přitulit, aby se jí dobře spalo. 😉

kaja73
23. nov 2010

myslim si ,že je zbytočne dako extremne riešit spanok deti,hlavne denny,pretože sa to rychlo meni.Moj napr. do 9 m spaval 3 krat,potom mesiac spaval 2 krat a teraz v 11m už spi len raz okolo 2hodin.Spi od zhruba 12 do 2 h.Rano vstava okolo 7-8 a večer zaspava medzi 20a21 h.Napriek tomu,že takych 5 dni v tyždni sa zobudi 3 krat na zhruba 5 min-vtedy pije mlieko a hned znovu zaspi,tak tie zvyšne noci je niekedy hore aj 2 h.A to cez den nemal žiadnu zmenu ani v programe dna ani v spanku.Takže neviem ,prečo to tak je a tak to moc neriešim.On spi so mnou v posteli a ked je hore tak si sedi a rozprava si,alebo sa hra s handričkou.Plakat nezvykne.Jednoducho niekedy proste v noci spat až tak nepotrebuje.Cize mame dni ked spi dokopy cca 13 h a tiež mame dni ked spi len 10-11.Pričom ta redukcia je vždy len v noci,cez den spi v podstate už mesiac rovnako.

bubelko
23. nov 2010

@sunnye pretoze obcas musis vlastnemu dietatu - obzvlast tak malemu - dopomoct k stastiu. hlavne ak hlasi, ze je nespokojne a je evidentne, ze samo si rady nevie 😉 a dva spanky su ok, nikde som nepisala, ze nie su. len som napisala, ze jej moze stacit jeden. ale @layla84 poradila daleko lepsie.

@zuzkat1 prosim ta, kladivom nie - to by mohlo boliet 😀 😀 😀 tiez som pochopila, v poho - je to tvoje dieta 😉

@susannah hej, aj ja som to zistila a nechala si obcas poradit 😉 vela diskutujem s mojou starkou - vychovala 4 deti a jej rady su este dnes pouzitelne 😉 dokonca aj moja svokra ma v niektorych veciach pravdu a neubudlo zo mna, ked som si od nej nechala poradit 😀 😀 😀