Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

dlabinecka
3. jan 2011

@kaja73 neřeším, jen jsem chtěla poradit, protože u nás to takto také vždy nevypadalo - byla to dlouhá cesta 😉

kaja73
3. jan 2011

@evamarcel my sme mali strašne problemy so spankom-hlavne od 2 očkovania.Budil sa 15-20 krat za noc a ani cez den viac ako 30-40 min v kuse neprespal.Potom som spravila detox po očkovani a upravilo sa to na 2-4 budenia.Teraz,ako som posluchla laylu,tak zaspava okolo tej 19,30,spi do 8h rana-ak v noci nebol hore,ak bol tak potom spi do 9h.V noci to vyzera vačšinou takto-okolo 1-2h mlieko a potom okolo 6h znovu mlieko.Niekedy po tom krmeni o 6 je hore cca 1h a este potiahne do tej 9.Ak hned zaspi,tak do tej 8.Cez den ide spat okolo 12h,spi ako kedy od 1h do 2h.Ked je hore už od 13h,tak ide spat už o 19h,ak spi dlhšie, tak ide spat o tej 19,30.Predtym som sa snažila ho držat hore do tej 13h a až potom dat spat,ale to už nevedel zaspat,potom zaspal až okolo 14 spal do 15-16 a večer siel spat o 21h,niekedy zaspal až o 22h. Rano vstaval tak isto ako teraz a aj sa viac budil.takže vtedy spal cez noc 10-11h,teraz 12-13h a cez den rovnako tie 1-2h.Ale fakt nesmiem prepast prve jemne naznaky unavy,už ked velmi vidno unavu,tak nevie zaspat a je ako sto čertov,strašne hyperaktivny.

petronelas
3. jan 2011

Ahoj holky!
Tak já jsem úplně bezradná ☹ Adámek se prostě rozhodl,že se spinkat v postýlce nebude a už se mu nechce spinkat ani odpoledne.Včera jsem ho dala v 17hod spinkat protože celý den nespal a nevydržel by do večera.Spinkal do 19hod.
No ale potom večerní usínání bylo katastrofa.Šel spinkat v 22,30hod a zase snáma do postele.Čtu různý rady,typy,ale nám opravdu nic nepomáhá.
Už toho mám opravdu dost a jsem rozhodlá,že ho nechám večer v jeho postýlce a vybrečet aby se to konečně naučil. 😖
Už mně to opravdu zmáhá. ☹

monapink
3. jan 2011

Ahoj vsem,precetla jsem si par prispevku a oddychla si,ze v tom nejsme samy 😉 Take zapasime s usinanim a spinkanim,nam je teda teprve 2 mesice,ale kdyz to Viktorku nenaucim ted,tak dyl uz asi tezko..co myslite? Moc velkeho space nemam,od porodu jsem se jeste nevyspala,je to take tim,ze malickou trapily silne koliky, a jen tak nevyspim,to vim..rano vstava ve ctyri nebo nejdyl v pet,je vyspinkana a chce,aby mama vstala a venovala se ji...kolem osme podrimuje,pak se napapkame a v deset jedeme ven,to spinka do 12..pak papa a v jednu se ji chce spinkat,asi ten vzduch ji unavuje,spi do tri a pak uz ne..tak v sest koupeme,cvicime kvuli prdikum,kremikujem,masirujem a v sedm ukladame do postylky,nekdy usne hned,nekdy ji to trva treba do deviti..o pulnoci papame a pak spinka do tech ctyr a po te uz nechce 😝 No nekdy dyl,ale to jen obcas..a kdyz jsem zkousela dat spat a koupat vecer dele,stejne nezabralo a i presto si jela dal v tech svych intervalech...tak nevim,ranni ptace jsem nikdy nebyla a jsem z toho dost unavena..odpo spat s ni neumim a stejne se vetsinou budi,chce vypadli dudlik a to ja uz neusnu..
@petronelas to sis ho v te spolecne posteli naucila od mala? promin,ze se ptam,jen mne to zajima..nedokazu si predstavit mit dite neustale v posteli,ja bych se nevyspala a mam pocit,ze i malou bych budila a rusila v klidnem spanku...take si ji tam rano beru,to kdyz tatka vstava do prace,v pet a mala je vzhuru a mne se nechce vstavat...ale nezabira to,mala se nudi a me mluveni ze strany a hlazeni ji nestaci potrebuje mne mit nad sebou 😀

valika_val
3. jan 2011

kocky, dakujem za vase rady.
prave vdaka tejto teme som chcela vyskusat davat ho spat skor.

asi v 5m sa mu komplet pokazil nocny spanok - najprv to boli 3 dni zvysenej teploty, ktore sa opakovali 2x (po tyzdni) a potom nadcha. ked ta skoncila, tak mal dost dlho hlieny, ktore ho kazdu chvilku budili v noci, museli sme odsavat a odsavat... akurat zacali aj prikrmy a potom prve zuby. takze jedno s druhym a uz tri mesiace sa trapime stale viac a viac.

doterajsi aky-taky rezim bol:
▼ budicek o 6,30 (posuvali sme od 5-5,30-6 prave posunom zaciatku nocneho spanku na 20,30), potom sa hra s manzelom, ja dospavam.
▼ medzi 7,30-8 mi ho donesie manzel (po hodine, alebo hodine a pol - vacsinou mi ho uz nosi umraucaneho, takze nakojim a on hned zaspi - bud na prsniku, alebo rychlo v postielke. spi vacsinou 1,5h (ak spi menej, tak je to preto, ze ho nieco zobudilo - postarka, pes, moje sprchovanie, riady a pod.)
▼ v lepsom pripade sa zobudi az o 9,30
▼ 12,30 ho ulozim spat (kojim)
▼ 13,30 je hore, v lepsom pripade 14h. zas sme tri hodiny hore.
▼ 16,30 ho davam spinkat. aby rychlejsie zaspal (nech nestracame cas), lahnem si s nim do manzelskej postele a uspavam hladkanim.
▼ v zavislosti od posledneho spanku ho budim asi o 30-40 minut (sam by vstal ovela neskor) a potom sme hore este 2-3 hodiny tak, aby isiel spat (teda zaspal) najneskor o 20,30.

kupeme kazdy druhy den, kazdy prvy ho len posadim do umyvadla a umyjem ruky a zadok 😀

velmi by som ho chcela preucit, aby vstaval napriklad o siedmej - osmej a mal max. dva denne spanky.
este chcem podotknut, ze kocik ho velmi uspava, takze ak nechcem, aby mi spal treti spanok, tak s nim ani nejdem von 😀 a to iste aj autosedacka - hulakam, smejem sa, stipem ho, ale nic nepomoze, v aute proste zaspi do 15 min celkom sam bez ohladu na to, kedy sa zobudil 😀 😀 😀

je strasne aktivny, od 2,5m sa obracia a od 6,5m stoji. neposedi, nepolezi, len niekam lozi, stvera sa, stoji, riesi, a musim priznat, ze ho stale nieco rozzuri, ked nie je tak, ako chce on. chudak babka, ked ho da len sadnut a poda mu hracku do ruky - okamzite spusti nieco medzi hnevom a krikom, lebo ON NECHCEL prave teraz sediet tak, ako ho babka posadila 😀 ja to uz neriesim a dost sa mu prisposobujem, nenutim ho do nicoho - hra sa sam, ako chce, ja len dohliadam na bezpecnost. fakt nepotrebujem, aby sa mi rozreval a potom ho serie vsetko a clovek sa mu uz nezavdaci. najlepsou hrou je nejake natahovanie, pretlacanie, hranie sa na volny pad, pripadne ked mu trasiem rukou, alebo ho strasim - z toho ma zachvaty smiechu. manzel povedal, ze keby ma videla socialka, tak ma odvedu... mojmu synovi sa proste pacia len take sibnute veci, bezne hracky ho nezaujimaju, mile slovo nanho neplati, mojkat sa nechce... zvykla som si.

pisem to preto, lebo si myslim, ze mozno aj to, co preziva cez den, ma vyznam pri nocnom spanku.
jeho budenie vyzera tak, ze sa zacne pretacat z jednej strany na druhu (spi na bruchu), az sa tym sposobom dostvera v postielke uplne hore, tam narazi hlavou na tycky (davam mu tam vankus, aby ho to oklamalo), chyti sa tyciek, postavi sa a zacne kricat (nie je to plac). pribehnem, dam ho lahnut, dam mu cumel. niekedy sa ukludni a zaspi (ak som dobehla dostatocne skoro), inokedy sa cele divadlo opakuje. vtedy ho vyberiem, dam na prsnik. ak som nejaky cas nekojila a spusti sa mi mlieko, zaberie to. ak mam smolu, ze som kojila pred hodinou, tak len naprazdno dudka a cely cirkus sa opakuje aj par hodin. nadranom okolo 4-5 sa ukludni.
ak je tento cirkus napriklad 4 hodinovy (ako bol dnes v noci), tak spi dlhsie a potiahne aj do osmej. ale nestaci to, cez den je mrzuty a tazko sa mi odhaduje, kedy je unaveny a kolko bude spat...

este napisem, ze vecerne uspavanie je v celku pohoda - niekedy zaspi na prsniku, inokedy zaspi ked ho hladkam v postielke, alebo ho MM masiruje (uvolnuje mu nozky), niekedy si zakrici z plneho hrdla. samozrejme sa stalo aj take, ze pol hodiny kuvikal a smial sa a nechcel spinkat. ja by som ho aj nechala tak a odisla od postielky, ale tym, ze on zacne lozit a salit sa, tak mi vygrcia mliecko, co vypil a to nechcem. tak radsej v tme sedim pri nom, fukam mu na hlavu 😀 😀 a jemne, ci silno pridrziavam, nech sa nemeta.

este raz vam dakujem za vase postrehy a nazory a rady!
uvitam cokolvek, skusim cokolvek.

aha, a este - do 5m spinkal krasne, 2x som kojila (cca o 2hod a 5hod), budil sa o siestej. cez den ziadny problem, aj ked si uz nepamatam, ako spinkal. ale skratka odkedy sme ho vecer ulozili, tak do tej druhej v noci sme nevedeli, ze mame syna.

valika_val
3. jan 2011

@monapink
ja myslim, ze pre tak male babo je este skoro na rezim - neviem, ake nazory tu prevladaju v tejto teme, ale my sme nechali vsetko na synovi, nech si sam urci, ako bude spinkat - ked bol taky maly. este velmi nrozlisoval den a noc... mozno sme spravili chybu a teraz sa nam to vsetko vypomstilo, ale 2m dietatko by som ja osobne urcite neriesila, akurat by som sa snzaila o pravidelne kupanie ako zaklad vecerneho ritualu.
a ty kojis alebo je na UM?

monapink
3. jan 2011

A jeste neco devcata, prosim o radu,ktera se tyka termoregulace u deti..vim,ze mali drobci se samy jeste nezahreji,ale my mame doma extremni zmrzlinku a ja uz nevim,co s ni..Mudr. jsem se jeste neodvazila zeptat,aby nerekla,ze jsem nejaka uzkostliva a ze malou prehrivam...ona musi byt vazne nabalena,aby ji bylo teplo a to neprehanim..jakmile ji necham dele rozbalenou,doma mame 28 stupnu,vychladne a zacne skytat,rucicky ji zmodraji a nosik i tvare ma studene..v noci se mi i zimou budila,tak spinka v teplem medvidkovem overalku na ven,pod sebou ma perovou perinku a zachumlana je jeste v teplem spacim pytli...a teprve pak ji je tak nejak prijemne teplo..pokud bych ji takhle nezahrabala,neusnula by a do peti minut skytala a skytala..Mate s tim nejake zkusenosti??? v mem okoli nikdo zadne nema a vsichni na me koukaji jak na uzkostlivou maminu,ktera to prehani a neveri mi 🙄 Jo a babca mi na to rekla,ze ma byt po kom zmrzla,jako po mne,ze ja mam take rada teplo a neustale mam studene ruce i nohy,tak at to neresim! 🤐

kaja73
3. jan 2011

@monapink moj je tiež hned studeny.Na noc mu davam dlhorukavove body,pančuchy,na to pyžamko a spaci vak.Aj tak mava nad ranom studene ruky,ale to už neriešim.Starši syn spal tiež tak oblečeny,ale spaci vak nemal-vtedy take dostat nebolo.A nemal nikdy studene ruky.Vobec som ho nezakrivala do jeho cca 3 rokov,pretože sa aj tak hned odkopal.Jemu zima nebola.

monapink
3. jan 2011

@valika_val kojim..Nechci pozdeji resit neco,co jsme se meli naucit hned od zacatku..koupani jako ritual dodrzujem..jen nevim jestli je v poradku,ze ji davam spat v sedm,nekdy o pul sedme,jestli to neni moc brzo...Oni ty nasi drobci jsou chytri uz od narozeni a na spatne navyky si velmi rychle zvyknou a pak se je spatne odnaucujou,to znam z okoli..

monapink
3. jan 2011

@kaja73 je vazne to take znas? to mne tesi,ze nejsme jediny...Ja kdyz na ni do te postylku juknu,tak nevypada jak pred nocnim spankem,ale jako kdyz se chhysta na prochazku ven,jak je nabalena a zachumlana 😀 Byla u nas vecer zatim bezdetna kamaradka a kdyz malou takto videla,tukala si na celo a rikala,ze to prehanim a ze bych to jiste mela resit,nastvala me! ja za to prece nemuzu a ona mi rekla,ze z ni takto vychovam krehotinku,vecne nemocnou! 🙄

petule246
3. jan 2011

@monapink - mám na to asi podobný názor jako valika_val -dodržovat pravidelné ukládání rozhodně ano, ale na režim si, myslím, je ještě brzo a malá si ho určí sama. Každé dítě je jiné a předělávat ho budeš velmi těžce- sama vím o čem mluvím - 1. dítě nespavec, neuměl sám usnout do cca 15 měsíců a první tři měsíce jsme vstávali taky kolem 4, páté ráno a museli jsme rovnou chodit a chovat. Pak se to posunulo alespoň na 6, teď vstává kolem 6:30. No a teď mám 2. dítě, dělám s ním vše stejně, a krásně usíná sám, spí celou noc a pokud se v noci probudí, jen si kouká a je hodný (ťuky, ťuky).
Určitě se k lepšímu spánku propracujete, ale u takhle malého dítěte bych to fakt nelámala přes koleno ...

zuzkat1
3. jan 2011

@dlabinecka no to ako to vyzera u nas je uz tiez uplne ze skvele oproti tomu ake to byvalo... cez den uz zaspi sama...nemusim ju kojit az kym nezaspi..ale vecer to nejde a v noci tiez bez prsnika nezaspi (budi sa cca 6x) je trosku narocnejsia... vyzaduje 100% pozornost od narodenia nielen pri zaspavani-nieco take ako samostatne hranie u nas funguje asi 20 minut a to je uz obrovsky pokrok..... a ona by plakala cele hodiny keby som k nej nesla...

dlabinecka
3. jan 2011

@monapink Ahoj, tak já taky souhlasím s pravidelným ukládáním. A asi budeš dost vyděšená, ale já si myslím, že na dva měsíce spí Tvá malá docela slušně!!!! A co se týče návyků - my první 3,5měsíce uspávali na míči, prakticky jsme na něm trávily celý den, malá jinak neusnula, ani v kočárku ne, a byly dny, kdy jsem jí nemohla ani odložit, spala mi jedině v náručí!!! A dnes? Položím jí do postýlky a odcházím, usne. přes den v kočárku - pohoda.... Myslím, že zlom nastává během toho 4tého měsíce - takže moje rada : vydrž!!!! 😉

dlabinecka
3. jan 2011

@zuzkat1 No tak, já rozhodně nesouhlasím s nějakým vyplakáním. Ale já malou naučila tak, že jsem jí položila do postýlky a zustala tam s ní. Hladila jí, dělala ššššš, zpívala nebo cokoliv.... Když plakala, tak jsem se nenechala odradit. Řekla jsem si, že nemá důvod! Jsem s ní, cítí mě, musí se naučit, že může usnout, že se nic neděje... Rozhodně nikdy teda neproplakala¨hodiny. Málokdy vůbec fnukla... A postupně jsem ubírala hlazení, syčení... Nakonec jsem vedle ní jenom seděla a jednou jsem zkusila odejít a...nic se nestalo . 😉

zuzkat1
3. jan 2011

@monapink moja ma rok a stale chodi spat o 7mej... neviem preco by to malo byt zle.... navyse deticky sa riadia slnkom teda podla slnka by mala spat este skor🙂
co sa toho tepla tyka urcite by som sa opytala doktorky... lebo to ani podla mna nie je OK ze jej je stale zima... moja sa narodila v januari 2010 a teda to bola zima riadna tiez... a na noc mala body s krytkym rukavom a dupacky take tenke s tesca a bola omotana perinkou nohy a ruky jej trcali z nej von a nad tym len tenka deka ciapka rukavice doma nikdy... a v izbe kde spala mala 22 stupnov niekedy aj menej...

dlabinecka
3. jan 2011

@zuzkat1 a abych byla upřímná ( nemyslim to zle!!!), tak si myslím, že nejlepší dobu už jsi prošvihla. je mi vcelku jasné,že roční dítě už se "zkrotí" mnohem hůř, než tříměsíční...

zuzkat1
3. jan 2011

@dlabinecka tak to mas stastie moja ked zaplace vie to cely barak... je ako sirena🙂 a rozhodne nezaspi len tak ze pri nej niekto je... ona ked niekoho vidi tak sa chce hned hrat alebo ist na ruky... ja ked chcem aby sama zaspala tak ju musim rychlo ked ma dobru naladu po kojeni supnut do postielky a rychlo zmiznut - idealne do 2 sekund... ak sa zdrzim 3 tak uz place... a ja od mala na prsniku som uspavala mne to nevadilo a ani teraz mi to vecer nevadi

zuzkat1
3. jan 2011

@dlabinecka ja ju ale nechcem v nicom preucat🙂 takze som nic nepresvihla🙂

dlabinecka
3. jan 2011

@zuzkat1 tak v tom případě jsi teda dobrá. já kdybych měla rok 6x za noc vstávat a lovit prsa, tak by mě asi šlehlo. 3měsíční dítě to má se společností asi drobek jinak, než roční. Moje malá mi v noci po kojení v posteli neusne ani kdybych jí prosila. Dokud jí neodnesu do postýlky, tak neusne... A zařvat umí taky pěkně, když má důvod....

zuzkat1
3. jan 2011

@dlabinecka ja kojim posediacky uz asi od 8meho mesiaca lebo po leziacky odmieta a teda ona sa nakoji a ja ju potom prenesiem do postielky a ona spi dalej...

dlabinecka
3. jan 2011

@zuzkat1 Tak v tom případě by mě šlehlo ještě dřív, vstávat k tomu 😀 Když se takhle moc proberu, tak špatně usínam a 6x za noc? bych nestihla ani usnout 😀

zuzkat1
3. jan 2011

@dlabinecka ale stihla🙂 ona zaspi o 7mej pol 8mej najneskor (posledne dni o 8mej ked vymysla) potom sa zobudi o 11tej, o 1nej okolo pol 3tej, okolo pol 5tej a potom o 6tej a potom o 7mej ale to uz je ochotna lahnut si ku mne a este na mne "visi" do pol 8mej az 8mej.... a asi pred tyzdnom to bolo este 20:30hod, 22hod., 00hod., 2, 3:30 a 5🙂 a o 6tej sme mali rano...takze teraz ak dobre pocitam vstava uz len 5x🙂

zuzkat1
3. jan 2011

@dlabinecka a viac mi vyhovuje sediet lebo nezaspim a dam ju nazad do postielky ked spavala pri mne tak som sa budila rozbita,lebo som celu noc bola v krci na jednom boku a bala som sa ze mi spadne z postele... som ju pridrzala celu noc... a na takyto rezim si inak v pohode zvyknes uz mi to ani nepridew divne a ani nie som nejaka nevyspata...prve mesiace som chodila spat o 9tej ale teraz uz v pohode aj do polnoci vydrzim a rano fungujem akoby nic...clovek si zvykne🙂

dlabinecka
3. jan 2011

@zuzkat1 Tak to bych teda fakt nestihla!!! mě opravdu tak hodinu trvá, než usnu!! takže před prvním kojením bych ani spát nešla. Pak bych možná usnula do té jedné. Pak V půl 3? To bych spala možná půl hodiny. Pak možná hodinu do té páté. a pak už bych to prostě nestihla...☹

ardeas
3. jan 2011

my máme tiež problém uložiť malého skorej spať, v priemere zaspí od 8-do pol 11 večer, ale niekedy, ked si poobede posunie režim ide spať aj o 12. Mne to až tak nevadí, pretože večer bud kuknem trocha telku a vypnem, alebo dobieham domáce práce a idem tak či tak spať o pol noci, no nemyslím, že pre neho je to v pohode. Má síce len 3 mesiace a doktorka tvrdí že máme strašne dobré dieťa ked spí od desiatej večer do 7-8 rána, no nemám dobrý pocit že to tak má byť

dlabinecka
3. jan 2011

@ardeas proč ne? já myslím, že se to ještě srovná.... Ještě je maličký!!!

zuzkat1
3. jan 2011

@dlabinecka no ja som tiez zle zaspavala kedysi ked ma v noci nieco prebralo... ale ako hovorim to uz ani nevnimam ako nejake uplne prebratie..skor taky pohotovostny rezim kedy akoby spamati robis co mas🙂 ale jasne aj ja sa tesim na ten den kedy prespi noc (ironia je ze ked mala 2-3mesiace spala od 8mej do 6tej do rana v 4tom mesiaci sa zacala budit najprv raz atd...) no ale ja tomu necham volny priebeh...ked na to bude zrela tak to pride🙂

dlabinecka
3. jan 2011

@zuzkat1 No, já taky neusnu, protože mě malá nenechá 😀 No, nevím, myslím, že bych si nezvykla. pár takových nocí jsem zažila a fakt jsem spala v součtu 2-3hodiny denně, a to opravdu nestačí...

dlabinecka
3. jan 2011

@zuzkat1 Já mam kamarádku, která to měla stejně jako Ty. pak přestala kojit a málá jí spí celou noc vkuse, takže se určitě dočkáš 😉

zuzkat1
3. jan 2011

@dlabinecka dakujem, aj ja si tak hovorim ze ked prestanem kojit tak bude spat🙂 a ked nie tak potom zacnem riesit...kym kojim neriesim,lebo mliecko jej dam ked si zaziada🙂