Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

evamarcel
3. jan 2011

@valika_val dobre je ze to spanie beries este s humorom inac aj ja presne ked som mala pradaaaaaaaaavno noc taku ze sa zobudil dvakrat tak namiesto toho aby som sa vyspala tak kukala na hodinky a tesila sa ze tak dlho spi takze pri tvojich prispevkoch sa tak nasmejem normalne mi zdvihnu naladu 😀 😀 normalne mi to spanie deti pripada jedna velka veda

sussanah
3. jan 2011

@evamarcel no 60ml je podle me docela malo pokud uz je jen 1x denne kojeny (+rano a vecer). S tim pitim je to tezke, kdyz se dite rozhodne, ze nic pit nebude, tak do krku mu to nenalejes, ze ano. Snad jen zkouset a stridat. U nas plati, ze kdyz ma cely den na piti to same, tak to nechce, takze rano ma ve flasce chvili caj, potom mu dam vodu (musim ji casto menit, nema rad odstatou vodu), potom zase zredim dzus. Taky mi upiji z meho hrnku, to ho bavi nejvic. Takze stridame jak obsah, tak zpusob podavani a uz si nejak zvykl. Mozna ze proto tak moc vyzaduje kojeni v noci. Ono je to ale opet v kruhu, kdyby treba zacal pit vic pres den, tak se tak v noci nebudi a kdyby uz nepil tolik v noci, tak by mel vetsi zajem pres den. Jen to proste nejak rozseknout 😅

johanka.
3. jan 2011

@monapink k tej termoregulacii: ako vies, ci jej je zima? Lebo ak zistujes podla studenych rucicek ci noziciek, tak to moze byt klamlive. Ja som sa tiez na zaciatku bala, ci malej nie je zima, narodila sa v novembri a my sme doma kurili len na 18 stupnov cez den a na 16-17 cez noc, nechcelo sa nam vykurovat dom na 24. Pytala som sa na to aj pediatra a on ma upokojil, ze studene nozicky, rucicky aj nosik su v poriadku, to vobec neznamena, ze je babatku zima. Ak jej je naozaj zima, tak to vraj nejak zmramorovie pokozka ci co. Teplotu kontroluj na zatylku. To ckanie - co ja viem, svokra mi tiez stale vravela, ze mala cka, cize jej je zima, ale som ju odbila, ze je to blbost, ved to jej musela byt zima uz v mojom bruchu. Niektore babatka su proste take stikutave, nema to nic so zimou. No a dnes je mala naozaj otuzila, nadchu mala iba raz v zivote, chytila to od svojej sesternice, ked som bola u mojej sestry tyzden na navsteve, inak je zdrava. Ked to sestra, ktorej deti su stale nachcipane, videla, tak zacala drsne otuzovat svoju rodinu 😀

A s tym spankom celkom suhlasim s @dlabinecka ze ti spinka uplne nadherne, ja som v tom veku o tak krasnom spani ani nesnivala. Nemyslim tiez, ze je pravda, ze ked ju teraz naucis, tak budes mat vystarane, ved sa len zacitaj do niektorych debat, kde mamicky pisu, ako im krasne deti zaspavali a spinkali a okolo pol roka (plus minus par mesiacov) sa to cele rozbilo. Cely rok sa to bude tak velmi menit, ze podla mna treba riesit len aktualnu situaciu, nic viac. Niektore mamicky sa mozno pochvalia, ze si deti od zaciatku dobre naucili a tak nemali problem, ale to mali skor stastie na dieta, nez ze by to bolo "vychovou".

sussanah
3. jan 2011

@johanka. jj kez by maly spaval stejne jako kdyz byl miminko. To jsem ho polozila do postylkyt, odesla, on si chvili povidal, 1-2x me zavolal, aby zkontroloval, ze funguje vysilacka a usnul a spal az do rana 🙂 A pak prisel pul rok a bylo 🙄

dlabinecka
3. jan 2011

@sussanah jo, někdo říká, že si spinkání s miminkem vysloveně užívá. Já se s ní mazlila, chovala, všechno, ale neusnula jsem. Trnula jsem hrůzou, že spadne, že jí bouchnu, že se probudí, no neusnula jsem aniprd... Jak říkám, jak nemám volného 3/4 letiště, tak se nevyspim 😅

johanka.
3. jan 2011

@sussanah presne toto rozpravaju mnohe mamicky. Ja som take sklamanie v polroku nezazila, lebo moja ma predtym vobec nerozmaznavala 😀 Zahrievacie kolo materstva v podobe spinkajuceho maleho babatka sa u nas nekonalo 😀 Porod som ako-tak dospala az po 4-5 mesiacoch 😀

dlabinecka
3. jan 2011

@evamarcel Seděla jsem u ní a zkoušela alternativy - dudlík, pohlazení, pošeptání. a dla jsem si limity. Bude jíst po -2hodinách, později po 2,5hodinách atd. - přistoupila na to rychle. postupně se to posouvalo tak, že jsme kojily dvakrtá. A pak sama od sebe se na jedno už nevzbudila. Budí se tedy jen jednou. Neříkám, že u toho neukápla slzička, ale prostě jsem jí konejšila jinak, než prsem. I když je pravda, že když už vysloveně ječela, tak jsem ustoupila. Mimochodem, na jedno kojení jsme to stáhly během nemoci, takže ne vždy je nemoc důvodem ke zhoršení spánku 😉
Nicméně, myslím si, že 13ti měsíční dítě už bude větším oříškem. Bud přestat kojit. Ale pokud chcete kojit dál, tak být prostě důsledná... Myslím, že už to bude s přibývajícím věkem jenom horší. Má sestra má 17ti měsíční holčičku a ta už si za svým opravdu stojí důsledně...

dlabinecka
3. jan 2011

@johanka. @monapink, s tou termoregulací bych to taky zvážila. Moje malá spí nejlépe při pokojové teplotě cca 18stupnů.Také mívá studené ruce a nožky, ale zima jí určitě není. Přesně tak, zkotroluj zátylek. Upřímně se docela divím, že není osypaná potničkami... A rozhodně bych drobek otužovala - aby s tím neměla do budoucna problémy...
Takhle malé dítě se podle mě opravdu nedá nanic "naučit" nebo rozmazlit. Doporučuju knížku dr. Karpa "Nejšťastnějsí miminko v okolí" . Nám hodně pomohla v prvních třech měsících😉 Malá byla bud v náručí nebo v šátku a všichni mi říkali, že jsem si jí naučila, že si ze mě udělala otroka a tak. Hloupost. Dneska spí sama, v pohodě v kočárku i v postýlce - myslím, že je mě nabažená 😉

sussanah
3. jan 2011

@dlabinecka no vidis, ja kdyz jsem v tom nasem letisti sama, tak spim spatne, proste mi tam nekdo chybi, at uz manzel nebo ten nas svist 🙂 S temi limity na nocni kojeni, to je presne ono. Taky jsem si vecer rekla, ze kojit max v tuhle hodinu a driv proste ne. U starsiho ditete je zas lepsi, ze tech slzicek neni tolik, je to spis vztek a rev atd 😅 Ale uz zase vice vnima a obcas, kdyz nerve, tak je ochoten i poslouchat, co rikam.
@johanka. no zahrivaci kolo, to nocni spani, za to jsem byla fakt vdecna, protoze cely den maly uspesne problil a prorval 😖 Ted nad tim uvazuju, ze kdyz zacal byt trosku lepsi pres den, tak se zacaly kazit noci. To abych si nemyslela, ze budu mit nekdy klid 😀 Ale co, nikdy to zas uplna katastrofa nebyla, prezili jsme uspesne vsichni 🙂

dlabinecka
3. jan 2011

@sussanah Já si to se starším tak nedovedu představit, ale je pravda., že malé miminko pláče prostě proto, že je neštastné, starší spíš už z trucu a vzteku... Moje segra to s malou udělala zrovna tak, myslím, že to funguje 😉 ( myslím ty limity 😉) 😀 tak to já bych mohla mít dvě letiště vedle sebe - pořád se koulím a točím...😅

cicimon
3. jan 2011

caute
nechce sa mi citat cela tema, ale viete poradit, ako uspat dieta, ktore (ked mozno nie je dost unavene?) ked dam do postielky, tak hned nezaspi ale sa da na brusko na styri a sup lozit a pod? moja bud zaspi na prsniku a ju len prelozim alebo ked sa pri prelozeni zobudi, tak je na styroch.. (preskocila etapu "zahram sa, pokecam a zaspim")
- chodi spat kazdy den doobeda v zhruba rovnakom case a vecer tiez

sussanah
3. jan 2011

@dlabinecka jj ja prave driv nejak nemohla to nocni kojeni rozseknout, protoze mi maleho bylo vylozene lito, proste plakal nestastne a ja mekka mama mu nakonec dala. Ted kdyz to bylo v tech 12-13m mi to prislo mnohem jednodussi, protoze jsem vedela, ze on moc dobre vi, co mu rikam, ze mlicko spi a ze uz proste chape vic veci. Ze to neni tak, ze neni mliko=mama me opustila 😉 Cimz prosim te nic proti tomu, jak jsi to vyresila ty, alepson mas vic klidu v noci, jen popisuju jak jsem to citila ja. A taky kazde dite zareaguje jinak a je na mame, aby odhadla tu spravnou chvili, kdy s relativne malym usilim jde udelat milove kroky 🙂

Dobrou, nicim nerusenou, noc vsem 🙂

monapink
4. jan 2011

@petronelas aha,tak asi koncim a do postele si ji jiz brat nebudu!Sice je pekne vedle ni lezet a nechat se od ni drzet,umackala bych ji andilka,kdyz pekne duda dudlika a spokojene mi macka prst,ale v noci by mi to tak kouzelne neprislo,vazne bych se nevyspala,bala bych se ze na ni spadne perina,tatka,ze ji zalehne a nebo ze ja ji neco prilehnu...No asi rano radeji vstanu,nez ji ucit tomu,ze u mamy v posteli je dobre 🙂

Kdyz tak ctu prispevky od vsech,pomalu se desim,co mne vsechno ceka...asi mi vazne na ty dva mesice spi docela pekne 😉 Ja cekam,ze se to jeste zlepsi,ale spis bych radeji mela doufat,ze nam to alespon takhle vydrzi...za chvili prijde ockovani,nevim v kolika nas cekaji zoubky a to vse jiste spanek ovlivni 🤐 Jen budu doufat,ze kratkodobe a nebo vubec,treba nase malicka bude statecna a popere se s tim bez kriku 😀 HIHI doufat a verit tomu zatim muzu,nac se stresovat do predu 😉

dlabinecka
4. jan 2011

@sussanah No, moje malá byla od malička hodně uplakaná, častečně asi následkem těžkého porodu, a já měla potřebu jí to vynahradit a bála jsem se jestli je v pořádku. Po tom třetím měsíci se to ale zlomilo. Ona se změnila, byla prostě...jiná...tak jak to cítí máma, prostě. Nikdy, ale opravdu NIKDY jsem jí nenechala dlouho plakat. Na 4m jsem jí naučila na dudlík a zkoušela to s ním. Neříkám, že jsem časy dodržovala striktně, ale i dnes, když se vzbudí jen jednou jí nejdřív zkusím nabídnout dudlík, bud ho vezme nebo ne. Ale je fakt, že starší dítko už chápe - ale někdy je také mnohem tvrdohlavější. 3měsíční mimi nediskutuje. Maximálně nadává 😀

monapink
4. jan 2011

@johanka. prave,ze ji po chvili rucicky zmodraji,vim ze nemam resit studene nohy,ruce,nosik,ale ona zacne vychladat i na tom zatylku a do 20 minut se rozeskyta...a neni to tim,ze by mela skytavku jen tak..jindy neskyta,jen kdyz ji mam takhle rozbalenou,tak podle toho soudim,ze ji je zima...stejne tak v noci,kdyz ji neoblecu a nezabalim a zkusim ji dat neco tenciho,tak je do hodiny do dvou vzhuru,breci a skyta,pak ji oblecu,zabalim,pockam az odejde zahratim skytavka a zase dal spinka,nic vic nechce,jen to teplo.. 🙄 Nevim,co s tim,u doktorky jsem to zatim neresila,cekala jsem jestli ji to po sestinedeli neopusti a ono nic 😒 Vim,ze deti otuzile jsou zdravejsi a jen tak nezamarodi,jen nevim jak toho dosahnout..Moje dite vazne to teplo vyzaduje a uz prestavam verit tomu,ze prestane bejt zmrzlina..
a s tim spanim souhlasim,asi vazne docela pekne spinka,u mych kamaradek ale treba jejich deti v tomto veku prospaly cele dny a noci a tak jsem si myslela,ze mam nejakeho nespavce,ale kdyz to tu ctu,mela bych byt za to spani rada a doufat,ze ji to takhle vydrzi i v pozdejsich mesicich 😉

monapink
4. jan 2011

@dlabinecka osypana potnickama vazne neni...take jsem se bala,abych ji neprehrivala a tak jsem ji neustale kontrolovala a tepla byla a je tak akorat.. 😲

dlabinecka
4. jan 2011

@monapink co to znamená, tak akorát? já jsem to nemyslela zle!!! jen bych jí asi maličko otužovala. studené ručičky, nožičky a nosík jsou v pořádku!!! a opravdu bych to probrala s pediatrem, protože to rčitě není v pořádku 😉

sussanah
4. jan 2011

@monapink kdyz byl maly maly, tak jsem ho taky dost balila, ale v podstate jsme meli doma spis chladneji. Ja myslim, ze je to dobry zacatek otuzovani, jakoze nepretapet doma, nemit 24, ale treba kolem 20-21 a radeji jednu vrstvu obleceni navic. Ono i to je svym zpusobem privykani na rozumnou teplotu 😉 A nedes se, treba bude mala spinkat jako andilek a spanek u vas bude proste jen cim dal lepsi 🙂

zuzkat1
4. jan 2011

@dlabinecka nas tatinek sa ani nezobudi na jej plac😀

zuzkat1
4. jan 2011

@valika_val vobec nie si sisi😀 presne viem o com hovoris, ked ma lepsiu noc ze sa zobudi len 2-3x tak ja vobec nespim a kontrolujem ju ze co sa deje😀 a inak dakujem fakt je to o zvyku... neverila by si ze ja som teda bola riadny spac🙂 chodila som spavat o 10tej a ked sa neslo do roboty tak som vstavala az o 10-11tej inak som nebola vyspata... a teraz mi staci par hodin🙂

pamal
4. jan 2011

ahojte, mám 2 leté dítě a prošli jsme si také anabází. Zpočátku spal krásně, dokonce jsem jej musela na kojení v noci budit, když jsem se v noci neprobudila, tak byl schopný spát od osmi hodin večer do sedmi do rána! Kolem 8 měsíců, ale nastalo neustálé noční buzení.Tak v 10 měsících jsme začali postupovat podle knihy "Každé dítě ... " Druhý den se však pozvracel a já neměla to srdce ho jenom převléct a pokračovat v metodě dál a vůbec mi to trhalo srdce. Jediné co jsme odbourali, tak to bylo noční buzení po hodině. Tím, že jsem šla spát do jiné místnosti. Manželovi v noci křičel jenom jednou, uklinil ho a od té doby se budil na kojení tak 1 - x za noc, což jsem zvládala do jeho 22 měsíců. Ke konci to už bylo horší, protože u prsu neusnul, ale musela jsem sedět a čekat až usne a z toho už jsem byla hotová. A když jsem si ho vzala do postele, tak se moc nevyspím, protože cestuje po posteli - i když ji máme širokou 2 m, takže se tam zas tak nemačkáme. Poté co jsem ho odstavila, tak většinou spí celou noc, nanejvýš se jednou probudí. A to pak chce, abych ho hladila v postýlce. Někdy jsem tak unavená, že ho vezmu do postele, kde usne rychle, ale já se moc nevyspím,protože ho pořád kontroluju. Někdy jej přenesu, někdy se u toho probudí a volá, že chce do postele.Nicméně má zkušenost z toho všeho je taková, že jsem ráda že jsme to nelámali přes koleno. Neustálé noční kojení, které jsem už fyzicky nezvládala jsme dokázali zrušit a to ostatní - 1-2x noční kojení a občasné spaní v posteli neberu jako problém. Beru to tak, že je to moje milované dítě, že to bude trvat krátkou dobu a že se ještě v životě vyspím dostatečně.

zuzkat1
4. jan 2011

@sussanah ja si zas neviem predstavit rezim v kojeni🙂 kojim kedy chce a este aj pomimo ponukam... ona si uz sama povie ze chce...dojde a prisaje sa🙂 doma mi to nevadi a vonku to este neskusila.... to jej samozrejme ani nedovolim ked sa o to pokusi... ona este nepije nic len mlieko takze rezim neprichadza do uvahy (nechce caj ani vodu)

monaberuska1
4. jan 2011

mám dvě děti,
Markétka 3 romy a Nikolka 3 měsíce už jsme tuto metodu dělala u Markétky spínkala mi od dvou měsíců celou noc.. a spí do ted krásně:-
a Nikolka mi spala hned třetí den po návratu z porodnice celou noc pd 7 večer do 7 do rána 🙂 kojíme plně a přibejvá hodně až moc hihi 😀 takže já jsme si tuto knížku přečetla a opravdu je důležitý REŽIM mám to vyzkoušené na dvou dětech ♥♥

evamarcel
4. jan 2011

@dlabinecka no skusam to tiez kojenie oddialovat tak ze namiesto prska dostane cumel naspat ho ulozim do postielky lebo vzdy sa mi postavi predtym nez zacne plakat a polozim na neho ruku ale to ze sa mi potom zobudi zas o hodinu a zas a to je hrozne unavne a ked kojim tak az po dvoch a pol hod. alebo po dvoch hod.Tiez sa boijm ze sa bude budit na cumel a ruku ale ked to uvas takto funguje tak mozno aj u nas a ako dlho takto ste skusali pohladit a oddialovat kojenie za aku dobu by sa mal dostavit uspech 😉

sussanah
4. jan 2011

@zuzkat1 jakoze u maleho mimi to je myslim ok, ale me by to uz jako u rocniho asi fakt obtezovalo. Ale je to i tim, ze casto travime vic pul den nekde venku, po navstevach, na hracich hodinach apod. a tim padem by k castejsimu kojeni nekde mimo stejne dochazelo. Ale je to asi jen o zvyku, ja jsem proste pohodlna a kojeni s nasim malym velkym si proste rada uzivam v soukromi 🙂

evamarcel
4. jan 2011

@monaberuska1 ak si pouzila tu metodu pri starsej tak aj cez den aj v noci? Tak ze si odisla a prisla az rano? alebo si chodila na tie intervaly a v akom veku si skusila plac pri starsej? My s manzelom sa nato chystame len stale nemam tolko odvahy a preto sa ustavicne vypytujem 🙂

zuzkat1
4. jan 2011

@sussanah ja ju nakojim v pohode aj vonku ked sa mi zda ze uz je cas... vonku nekojim kazdu chvilu ako si ona zmysli, navyse ked sme niekde prec (v herni) tak ona ani nechce.... a dlhe prechadzky nehrozia kedze ona neznasa pobyt vonku☹

sussanah
4. jan 2011

@evamarcel ja myslim, ze na to jdes dobre. Ze zacatku to fakt chvilku potrva, nebude mit tak tvrdy spanek, kdyz nebude uspany mlickem, ale to se fakt zlomi. ja myslim, ze to tydne bys mohla videt nejake zmeny. Drzim palce 🙂
@monaberuska1 tak drzim palce, aby te pripadne 3. dite nevyvedlo z miry 😉 Svagrove se to stalo, prvni 2 byly ukazkove a tretiho kluka pracne uspavala do 3 let a do 5-6let potreboval minimalne jeji pritomnost v dohledu. Kazdopane ano, rezim, pravidelne ukladani ke spanku a respektovani spaciho biorytmu ditete je obrovskou pomoci u kazdeho mimca, jen to holt nekdy nemusi byt vsespasitelne 😉

michaelapillarova
4. jan 2011

Ahojte. Ja mam rocne dieta a este stale v noci vstava na jedenie, nevypije vela mlieka iba 150 o jednej a 120-150 nad ranom. Mam pocit, ze to je uz len zvyk. Kojila som ju do roka a teraz jej davam Hami, mam zmenit mlieko alebo jej mam dat v noci cistu vodu, ako mam oducit

monapink
4. jan 2011

@dlabinecka Ja se nezlobim a ani si nemyslim,ze jsi to myslela zle..chtela jsem znat nazor a rady Vas ostatnich,a tak jsem je dostala a za to diky 😉 Urcite to s nasi Mudr.proberu,ale az tam pujdem na trimesicni kontrolu,do te doby vyzkousim nepretapet mistnosti a uvidim,jak mala bude reagovat na chladnejsi mistnost..jinak chodime pravidelne ven a taky odpoledne mi spinka v postylce a mam tam otevrene okno,ale je pekne teple oblecena..I tohle je urcity zpusob otuzovani 🙂