Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

ynez75
20. jan 2011

@bocinka ja si myslim,ze medzi poobednajsim spankom a spankom na noc,by mal byt rozdiel maximalne 4 hodiny....neviem.

petronelas
20. jan 2011

@ynez75 už to dělám 16 dníííííííííííííí

bocinka
20. jan 2011

@28jaja28 nemá třeba zlé sny??? 😕

layla84
20. jan 2011

@ynez75
@petronelas

Dobre, veď za pokus nič nedáš, môžeš len získať - teda, hlavne tvoj synček.. a ynez75 má pravdu a vlastné skúsenosti, že jeden deň je veľmi málo, treba vydržať s každou zmenou 3-4 dni, ale lepšie týždeň a až potom, keď dáme tejto zmene šancu prejaviť účinky - až potom ju môžme zavrhnúť ako neúčinnú alebo podržať ako niečo, čo pomohlo.

počkaj, čo robíš 16 dní? Dávaš ju na noc spať 17.30???

petronelas
20. jan 2011

@layla84 jak to myslíš uistovat a utišovat?
Já možno dělám chybu v něčem a proto to tak trvá a nezabírá.Teda jenom to usnutí,ale potom prospí noc celou.V tom nám to pomohlo
Poradíš mi ještě?

28jaja28
20. jan 2011

zle sny?? z čoho ved sa cely den hra a nikto jej nič zle nerobi,a že deti v noci spracovavaju zažitky tak by nemala mať s čoho 😉

petronelas
20. jan 2011

@layla84 neeee, chodí spát v 20hodin,ale metodu podle knižky,chodím tam v určitých časových intervalech

28jaja28
20. jan 2011

@petronelas čo ti popmohlo že prespi celu noc??

bocinka
20. jan 2011

@layla84 zkoušela jsem to týden s těmi intervaly.... jenže ona opravdu není unavená.... dávala jsem ji teda asi v šest a přijít až ráno u nás nepřipadá v úvahu, malá totiž vydrží opravdu dlouho, vyzkoušené mám tři hodiny do pozvracení se a jela by dál.... to už je i na mě moc, a to si myslím, že jsem docela tvrdá.... deficit podle mě nemá, je každou noc vzhůru dvakrát asi pět minut, páč teď jsem neměla sílu řešit noc, když nebyl vyřešen večer a ten se vyřešil - snad - teď, proto teď hledám něco na noc... 😝 😝 😀 😀

bocinka
20. jan 2011

@28jaja28 stačí záběr z televize, malá měla hrůzu z nějaké reklamy myslím... nebo rychlý pohyb, zvuk auta...

@layla84 jo a ještě metoda byla bez utěšování, jen jsem se sklonila, hezky vše vysvětlila, řekla, že jsme tam a odešla, nesahala jsem, max položila....

petronelas
20. jan 2011

@28jaja28 ano,s tím,že prespí celou noc a to se budil 5 krát na kojení a někdy poslední dobou tak 2 hodiny v noci byl úplně vzhůru a dělal blbosti...

28jaja28
20. jan 2011

@bocinka mysliš??no to by aj mohlo byt,lebo my mame šťastie ked ideme von a to väčšinou spi,tak ide sanitka,alebo hasiči,na to sa mi strhla jedine to može byt inak neviem🙂

28jaja28
20. jan 2011

@petronelas 🙂))ale čo ti pomohlo?

layla84
20. jan 2011

@petronelas

a k tomu že pre teba je skoro vstávať... juj, keby sa tak spánok detí odvíjal od toho, ako to vyhovuje nám, tak by som aj ja spávala do 8 ráno..

žiaľ, vnútorné hodiny detí sú nastavené často inak ako si my rodičia želáme - a ak ich nedávame spať v súlade s týmito hodinami, koledujeme si o problémy so spánkom, vždy sa nám to časom vráti ako bumerang - buď v nočnom budení, alebo v problémoch so zaspávaním...
Proste, nie MY určujeme kedy chceme dať dieťa spať a kedy chceme vstávať, ale detské telíčko to má v sebe zakódované a my to musíme rešpektovať.. teda, nemusíme, ale potom nesieme dôsledky. Ja mám synčeka 2-roky a nikdy som nemala problém ani so spánkom ani s uspávaním, lebo som vedela sledovať a hlavne som vždy rešpektovala to, ako je nastavený jeho vnútorný režim: má fázy bdenia a fázy spania a my môžme a nemusíme tieto fázy správne odhadnúť a rešpektovať - no ak sa nám to podarí, nikdy nijaké problémy so spánkom a ani vyplakávanie a iné metódy nebudeme poznať...

Takže to, že nemám nikdy problémy s nočným budením ani s uspávaním a že moje dieťa už dva roky spí 15 - 16 hodín denne, z toho 12-13 hodín nočný spánok - súvislý - nie je náhodou, ale tým, že vždy bol v posteli najneskôr okolo tej 18.00-18.30 a vstávali sme pekne so slniečkom, či sa mi chcelo alebo nie - o 6.00-6.30.. a samozrejme, žiadne výlety, nákupy, návštevy, cestovanie počas tých fáz dňa, keď mal svoj vnútorný režim nastavený na fázu denného spánku, proste všetko ostatné išlo bokom a v tejto fáze malý vždy spal.

bocinka
20. jan 2011

@28jaja28 malé stačilo, když jsme šli kolem nějaké zahrady a vyletěl pes a štěkal a vrčel.... pak celou noc proštěkala a probrečela.... 😖

ynez75
20. jan 2011

@28jaja28 ja napisem za seba.nam pomohlo to,ze sa naucila sama zaspavat a v noci aj ked pomrnci alebo slabo poplace,nevstavam k nej.cakam co bude dalej.ale ona zasa velmi rychlo sama zaspi....naozaj sme boli 20 krat za noc hore.4.noc spi nadherne

layla84
20. jan 2011

@petronelas

takže zatiaľ nemeň nič, len ju začni dávať na noc spať medzi 17.30-18.00, no, max. 18.30, ale tam sa už trochu bojím, že to nepomôže... čím skôr tým menšia šanca že sa niečo pobabre..

A ak by to nezabralo ani takto do niekoľkých dní, tak potom ešte môžeš zmeniť graduated extinction za čistú extinction - a to už potom bude rýchly proces.

petronelas
20. jan 2011

@28jaja28 ta kniha

28jaja28
20. jan 2011

@bocinka len vieš to neovplyvniš čo sa vonku udeje:(
@ynez75 nuž tak ja som asi robila chybu že som k nej vždy skočila ked zamrnkala ,myslela som že je hladna ,ale teraz sa mi na papanie zobudi max.2x,ostatne mame problemy s tym sedenim v noci,

kablika
20. jan 2011

.....mám za sebou akurát strašné uspávanie, tak vám idem napísať moje postrehy 😉
Od začiatku mi deti spia pekne vo svojej postieľke.
Cez deň máme režim, pravidelnosť v spaní, jedení...
Nemali na spanie nikdy cumeľ.
Vždy máme večerné rituály.
Cez deň spia tak, aby bol rozdiel cca 4hod do noci, alebo od ranného vstania.
Všetky rady v tej knihe o tom, ako by to malo byť OK - som si vravela, že my to tak máme.
Potom prišiel 6mesiac a malá začala v noci loziť po postieľke, budiť sa, vyrevúvať. Tak som najprv skúšala túto metódu (malého som mala u nás, aby ho nebudila). Celkom to fungovalo. Potom sa ale pridali zuby. Potom začala štvornožkovať. Opäť nedokázala sama zapsať, ak ju čosi prebudilo. Skúsili sme cumeľ (ktorý som toľko odmietala) a zabral. Stačilo pár dní vydržať a ona sa upokojila a už spí dobre (okolo 3-4 sa budí, to ju vezmem do spálne a ešte spíme).
Teraz sa to opakuje s malým. A on budí ju. A tak mávam niekedy kolotoč uspávania.

Takže, ak si myslíte, že vaše dieťa spí zle, alebo, že spí tak či onak, vedzte, že sú aj horšie situácie 😀

Všetci predsa spíme celú noc, takže časom sme na to prišli. Niektoré deti spia radi s rodičmi. Iné radšej samy. Každé toto obdobie prejde a v prvom rade to treba robiť tak, aby sme to nejako prežili. Ak to znamená spať s dieťaťom v náručí, budem. Ak to znamená, že chce cumeľ, tak mu ho dám. A už neriešim žiadne knihy...dajte na inštinkty. Ja som to tak urobila a poviem vám, som spokojnejšia. nevyspatá, ale spokojná. Už neriešim, ak mi svokra alebo mama povie, že by mali spať tak, či onak. Cez deň máme super režim, presne vedia kedy spinkáme, kedy papáme. Takže pohoda. Noci sú horšie, ale to prežijeme.

Držím palce všetkým maminkám!!!!

petronelas
20. jan 2011

@layla84 no ten rychlý proces mu moc neprospívá....on je na mně docela naštvaný a kdysi to nemohl pochopit proč mu to dělám.Ráno byl podrážděný,zlý,škrábal,kousal a prostě jak vyměněný.
Tak mi neuroložky říkala,že mám s tím skončit.Prý mu to víc ubližuje než pomáhá

layla84
20. jan 2011

@bocinka

Ach, takže predsa s utešovaním... tá čistá extinction je: zavrieť dvere a odísť. Vrátiť sa až ráno - najskôr o 5.30 cca

Lebo ty keď sa jej tam ukazuješ, keď proste za ňou chodíš do izby, tak ju len znova nabudíš, znova jej dáš akýsi signál, že ak bude dostatočne vytrvalo plakať, iste zase prídeš aspoň sa ukázať...nabudúce bude plakať s týmto vedomím ešte vytrvalejšie
a tým, že za ňou chodíš, jej nijako nepomáhaš, len predlžuješ čas plakania, často aj na dvoj a viac násobne... to mohol byť a dovolím si tvrdiť že aj bol váš problém.

layla84
20. jan 2011

@petronelas

Stále hovoríš o "rýchlom procese" inom ako ja: ja hovorím o kombinácii spánok 17.30 na noc a čistá extinction, opísala som ju vyššie. Ak jedna vec z toho chýba, vtedy to môže zabrať ale nemusí, a často ani nezaberá.

bocinka
20. jan 2011

@28jaja28 to je fakt...

@kablika vidíš, já taky nejsem proti ničemu.... jsem ochotná s ní spát, uspávat, cokoli... ale chci, aby spala v kuse celou noc, protože já jsem pak vynervovaná a než usnu trvá mi to třeba hodinu, což znamená, že spím 4 - 5 hodin, protože moje tělo mi nedovolí spát před půlnocí i když vstávám v pět ráno.... ☹

petronelas
20. jan 2011

@layla84 tak v tom se vidím taky co jsi napsala bocine v 22.08hod

ynez75
20. jan 2011

@28jaja28 nedavaj si nic za vinu.to sme my mamy.aj ja som to robievala.potom sa mi mala stala zavisla na cajiku,asi ju aj tesilo,ze nieco cmula,lebo cumel nechce a mlieko uz bohuzial nemam,tak nema ani bradavku.zacala sa budit aj kazdych 15 minut a tym,ze som spavala v jej blizkosti,hned som k nej skakala.ale uz som bola riadne vycerpana.nespavala som vobec v noci,cez den ine povinnost,zacala som hladat kadeco na nete,vela citala a dostala som kontakt na laylu 84.zacala som robit vsetko tak,ako mi radila a mozem povedat,ze to bolo moje najspravnejsie rozhodnutie,dat sa na tuto metodu,co som mohla pre svoju dceru spravit.aj ked sa to zde drsne miestami,aj mne sa zdalo.ved vravim,ze som plakavala v 2 izbe ked plakala mala.ale zatala som zuby a noci mame poriesene

petronelas
20. jan 2011

chtěla jsem napsat bocinke a ne bocine...

bocinka
20. jan 2011

@layla84 popisovala jsi dva způsoby, já jeden z nich použila a psala jsem výše, že ten druhý taky - zčásti - než se po třech hodinách pozvracela a kašlala vlastní zvratky.... 😕

bocinka
20. jan 2011

@petronelas 😀 😀 😀

petronelas
20. jan 2011

@layla84 no dobre,už tomu rozumím,ale je problém asi v tem,že spíme ve stejné místnosti a nemůžu ho nikam jinam dát.Takže má to i v takém případě efekt a ten správný účinek?