Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

ynez75
21. jan 2011

@petronelas ale pochopil.suhlasim s bubelko.vecer ma ritualy,ktore treba dodrziavat,cez den ich nema.rychlo sa nauci,ze je noc a spinka sa v postielke...si myslim ja

bubelko
21. jan 2011

@petronelas ynez to vystihla presne. skratka cez den je den a v noci je noc. to je to iste, ako ked je treba s tatinkom - je to ine ako s maminkou a on to dokaze rozoznat, ze toto je mamka a toto je tatinko 😉

petronelas
21. jan 2011

@ynez75
@bubelko tak myslíte že to odpoledne bych to mohla zkusit v posteli ho uspat? 😖
bojim,bojim 😢 😝

adenka
21. jan 2011

@petronelas moja mala od 4 mesiace spava poobednajsi spanok vo velkej posteli a vecer chodila bez problemov do postielky. poobede mi v postielke spala max pol hodinu, vo velkej pospi aj 2 hodiny...

ynez75
21. jan 2011

@petronelas skus.ved uvidis.ja som ti uz pisala,ze keby moja mala spavala v kociku ako tvoj maly,tak nepotrebujem skusat metody.ale ona nespi vobec.ja som stastna,ze sme sa naucili spinkat aspon v noci....ale viem,ze ta to obtazuje 3 hodiny ho kocikovat,tak podla mna,skus tu postel,dolezite je,aby sa dobre vyspal.je den,nemusi ho prespat cely 🙂

reruna
21. jan 2011

@petronelas postýlku večer by určitě pochopil, noční spánek je něco jiného než denní, přes den může dítě spát třeba v kočárku venku, doma kdekoli, to bych zase až tak neřešila. A proč nechceš uspávat? přečíst pohádku, zaspívat ukolébavku, pohladit atd. pustit třeba nějakou hudbu, u nás se osvědčila projekce na ze´d a ukolébavky z hvězdičky od Fisher Price... , uložit, dát plyšáka, dudlík a odejít, nechat pootevřené dveře, popřípadě se párkrát vrátit, kdyby dítě plakalo. Kolikrát spí přes den? ještě 2X? Jak dlouho vydrží vzhůru? Asi ty 3-4 hodiny? To bys měla odsledovat, kdy je unavený a v tu dobu nejlíp usne.

adenka
21. jan 2011

asi sa to sem do tejto temy nehodi, ale neda mi to nepridat...
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2902/sa...

layla84
21. jan 2011

@petronelas

Ale čoho sa bojíš? Za pokus nič nedáš. Nejde zatiaľ o žiadnu "drastickú metódu vyplakania sa", nič strašné, len posúvaš jeden jediný spánok.. dokonca ani nemeníme celý režim, ako som musela s toľkými mamičkami ísť až od piky... takže načo rozmýšľať, či sa to minie účinku alebo nie??? Skús to týždeň a uvidíš. Ak sa to minie účinku (čo je možné, ale nie nevyhnutné) tak potom zavedieme ďalšie zmeny.

layla84
21. jan 2011

@petronelas

bubelko s ynez75 majú pravdu, reruna tiež v tom, že denný spánok je iný ako nočný. Za denný spánok je zodpovedná úplne iná časť mozgu ako za spánok nočný. preto aj denný spánok má celkom inú kvalitu a funkciu, preto denný spánok nikdy nenahradí nočný a naopak. Preto si môžeme dovoliť uspávať inak počas dňa a inak medzi 17.30 a 5.30 ráno. Ty si ho nechala dnes večer plakať??? Ideš na to skutočne rázne, netvrdím, že je to zle,ale vieš, že keď už si sa na to dala, tak to musíš už dotiahnuť dokonca??? Teda neísť za ním až do 5.30 rána! Inak to bude nazmar...

valika_val
21. jan 2011

@tittika, napis podrobnejsie, ako to mate teraz. mam pocit, ze vam by sa hodilo pridat este jeden spanok (denny), lebo sa mi vidi, ze maly je v noci taky unaveny, ze ani spat nemoze...

prisla som vam napisat, ze ak ked som to povodne vobec nemala v umysle riesit, tak sa moj maly naucil ejako zaspavat sam, ci co... alebo to je nahoda? dnes doobeda skakal v positielke asi 20 minut, potom zacal rycat, isla som k nemu, ze ho ulozim, ale bol paradne pokakany, v izbe totalny smrad 😀 ked som ho prebalila, zaspal sam, po chvilke 😵 spal vyse 90min 😉
no a poobede sme boli na navsteve, kocik v obyvacke, takze som maleho nakojila (DONUTILA, aby si aspon cucol) a potom dala do kocika. este sme sa tam vsetci rozpravali a ja som mala obavy, ze ako ho uspim! myslela som si, ze budem musiet hybat kocikom, ale tak povedala som si, ze vyskusam nerobit nic. kocik som odparkovala vedla do chodby, zhasla svetlo, zatiahla striesku pobozkala, pohladkala, prikryla a odisla.
a hotovo, spal 45 minut 😀
a teraz vecer? nechapem. kupanie, nakojit, porozpravat na manzelskej posteli s mamkou a tatikom, chamomila do pusy cez striekacku. sup do postele a ani som ho nestihla pohladkat, uz si hlboko vydychol a hotovo 😀 😀 😀

@layla84
po kojeni (ledva sa napil z jedneho) som mu skusila dat vodu, este vypil 40ml 😒 nerozumiem tomu.
zhodou okolnosti, kym som pisala tento prispevok, sa zobudil, zas som mu dala cucnut (asi musim prestat mat paranoju z toho pitia) a ukludnil sa.

neviem, ako je to s pitim... dnes som kojila len o 6 rano, o 10, o 15 nasilu a iba trosku, o 19,30 tiez nie vela... vodu dnes vobec nechcel (odmieta aj stavicky ci UM). dehydrovany sa mi nezda, plienky pocikane ma (bol tyzden, ked mal aj menej!)... v pondelok mame poradnu, opytam sa, ale neviem, ci mi doktorka poradi.
nerada by som ho nutila pit (striekackou), aby sa mu nezafixoval nejaky vseobecny odpor k tekutinam.
alebo to zajtra skusim a natlacim donho aspon 2 deci vody (pri kojeni 5x/24hod), a uvidime, ci sa mi v noci bude budit na vodu 😒

petronelas
21. jan 2011

Musím končit pro dnešek,děkuju za vaše názory,zítra odpovím....
papapapa dobrou noc 😔

zuzia
21. jan 2011

Maminky, závidím vám. Môj synček má 8 mesiacov s uspáva sa výhradne na rukách. Je úplne jedno či je doobedie, popoludnie alebo večer, resp. noc. A pri tom musím vydávať zvuk: čí, čí. Ak mu spievam- počúva - a nespí.

berenika39
21. jan 2011

Co dělá maminka dítěte, které hodinu a půl brečí?

layla84
21. jan 2011

@berenika39

snaží sa vydržať to nejako 🙂 zapiera sa tak, ako nikdy predtým - nuž ale, pre detičky sa musíme vedieť aj sebazaprieť, obetovať, byť silné - občas to inak nejde.

fem
21. jan 2011

@berenika39 asi pokojne spi, vo vedlajsej izbe alebo mimo domova, je mimo z domu ...nie pocuva, ako place...hovori si , ze to tak musi, pripomina mi to nieco...alebo radsej nepocuva...hovorim, je mimo...co tak starostlivost

fem
21. jan 2011

@layla84 ale ide...co tu prezentujete je na hranici zakona, zanedbana starostlivost, tyranie...ovplyvnujete matky, ktore su psychicky a emocionalne neiste a vycerpane..v podstate nimi manipulujute...

bury
21. jan 2011

@berenika39 - lakuje si asi nehty 😝

ynez75
21. jan 2011

@fem nezvyknem reagovat na taketo napadania niekoho,lebo si len svoje pomyslim,ale neda mi.ja mam 8 mescnu dceru.a nebyt layly84,este stale vstavam 20 krat za noc,nevyspim sa,nadalej zanedbavam svoju starsiu dceru aj partnera.trvalo to 8 mesiacov,co nefungujem normalne.konecne 5. noc mala spi sama v postielke a uz pri zaspavani ani neplace.spi celu noc.a rano sa az trasie od radosti,ked ma vidi a mazname sa cely den.navyse mam energiu na vsetko ostatne....ja si konecne uzvivam materstvo i partnerstvo

berenika39
21. jan 2011

@layla84 nějak tomu nemůžu uvěřit, že je to všechno vážně. jak zapřít ve prospěch dítěte? vždyt to je proti němu...nechat ho opuštěné, plačící, bez pomoci.....hodinu a půl?????????

layla84
21. jan 2011

@fem

🙂 - nuž, proti názoru žiaden dišputát... hádať sa s vami nejdem, lebo ma tak trochu obviňujete, že som na hranici zákona, čo je útok na moju osobu a hádam by som aj niečo vysúdila, keby som vás dala na súd, že ma krivo verejne obviňujete... Nie som žiaden kriminálnik, len viem pravdepodobne trošku viac ako vy o tom, aký dôležitý je zdravý spánok pre vývoj dieťatka.. Sú aj horšie veci, ktoré mamičky musia pre dobro a zdravie svojich detí urobiť, Vojtova metóda a pod... to by ste oči otvárali a zavreli všetkých do basy, však...

Nijaké týranie sa nekoná, dieťa plače aj vtedy, keď mu nechcete dať čokoládu namiesto obeda. To je tiež týranie? Dieťa plače aj vtedy, keď mu pustíte ručičku a necháte ho skúsiť prvé krôčky na vlastnú päsť a náhodou to neustojí a spadne.. aj to je asi týranie. Vojtova metóda je jasné týranie. Všetko, čo dieťaťu neurobím zrovna po vôli je týranie.

A zanedbaná starostlivosť - nebuďte smiešna! - ja som od dieťaťa neodišla, som hneď za dverami. Dieťa je napapané, čisté, milované, celý deň som sa mu s láskou venovala, je zdravé, nič mu nechýba - iba tak strašne, strašne potrebuje spať. Spánok je základná fyzická potreba človeka, hneď popri zdravej strave. Nedostatok spánku dieťaťu škodí...

Viete, čo je smiešne? Že ja nazývam týraním detí to, keď matka nosí dieťa tri hodiny, alebo aj celú noc na rukách, neustále sa ho snaží uspávať a nič nezaberá, a to dieťa POTREBUJE, tak strašne potrebuje spať a nemôže, lebo matka mu nedá dýchať. Ja nazývam týraním detí upieranie spánku vtedy, keď potrebuje. Nikdy by ste nenechali svoje dieťa vyhladovať sa. A dokonca ani vtedy, ak by odmietalo jesť a vy by ste ho nútili násilím alebo by muselo ísť do nemocnice na infúzie... ja by som takto isto nikdy nenechala svoje dieťa "vyhladovať sa" v oblasti spánku, a to ani za cenu, že to bude stáť trochu plaču,ak to už inak nejde.

berenika39
21. jan 2011

@layla84 ale jde, jen se musí zapnout mozek a opustit dogmata....

layla84
21. jan 2011

@fem

@ynez75

A ja už len dodám, že nejde len o matku a ostatné rodinné vzťahy. Škodlivosť nedostatku spánku v ranom detstve bola preukázaná v najvýznamnejších svetových výskumoch. 8 z 10 detí ktoré trpia poruchami správania, poruchami pozornosti, poruchami učenia, emočnými poruchami, hyperaktivitou, agresívnym správaním, poruchami sústredenia sa, rôznymi dys... a inými zdravotnými a psychickými problémami toto majú LEN A LEN z toho, že v ranom detstve trpeli spánkovým deficitom.
Dnes ich na tieto poruchy doktori napchávajú kadejakými liekmi a liečia dôsledky niečoho, čoho príčina je len nedostatok spánku. Najmodernejšie výskumy týchto detí preukázali, že u 8 z 10 detí stačilo napraviť spánkový režim a dohnať spánkový deficit a poruchy sa zmiernili, v niektorých prípadoch dokonca zmizli. U všetkých prípadov však rodičia potvrdili, že deti v ranom detstve zle spali, v noci boli stále hore, cez deń nespávali takmer vôbec. Vyspaté deti tieto poruchy v neskoršom veku takmer nikdy nemávajú.

Takže ja neviem, či je väčšie týranie nechať dieťa tri večery plakať, ak je to potrebné pre jeho zdravý spánok, alebo radšej ho potom do smrti napchávať liekmi na rôzne poruchy či insomniu a riskovať, že sa týchto porúch do smrti nezbaví.

berenika39
21. jan 2011

@layla84 alibismus. jak vyšitý. hodí se to, použiji...

layla84
21. jan 2011

@berenika39

Tak zapni mozeg, keď ten môj je vypnutý, a poraď ako na to všetkým týmto zúfalým mamičkám, ktorým tie deti nespia, minimálne 50tim, aby sme boli na tom rovnako, lebo minimálne toľkým som už so spánkom za posledný rok pomohla ja.

Poraď nám, ako máme zapnúť tie naše mozgy, keď nám to inak niekedy nejde, len s plačom..

A ja ti poviem - áno, máš pravdu v tom, že to ide aj bez plaču.
Ale keď už je spánkový deficit veľký a nesprávne návyky prisilné, proste, keď sa nešlo správne úplne od pôrodu, tak potom to už zvyčajne bez plaču nejde. Ak pomôžeš, poradíš aspoň 10 mamičkám tu na webe, ktorým sa deti budia mnohokrát za noc, zaspávajú s plačom aj dve hodiny a pod. - tak potom sa ohlás, uznám ti, že máš lepšiu metódu ako ja.

bury
21. jan 2011

@petronelas - koukám, že máš v pase napsáno, že Adámek měl teplotu, že mu rostou zoubky, nechtěla bys změnu spacího režimu radši přesunout na dobu, až bude úplně v pohodě? Jestli ho trápí zoubky, tak asi není moc dobrý, že má ještě stres z 1,5 hodinového pláče 😉

ynez75
21. jan 2011

ak tak uz 5 dni "tyram "aj ja svoje dieta,vysvetlite mi,preco sa dokaze so mnou cely den,lebo nechce cez den spavat,hrat tapi-tapi,baran buc,preco chce tancovat a preco ani po tych 5 dnoch nechce doma zostat len s tatikom alebo starkou,ked ja chcem ist na nakup?preco je na mna stale tak naviazana?bez nej nemozem spravit ani krok.dokonca aj ked pojdem na zachod place....nerozumiem potom tomu

ynez75
21. jan 2011

@petronelas hej,to som ti zabudla napisat.maly musi byt v poriadku,zdravy,ked chces zacat s touto metodou.ale my sme na zubky nasadili homeopatika-chamomillu a zacali s metodou.tie homeopatika jej zabrali...dobru noc.zajtra napis ako ste spinkali

fem
21. jan 2011

@layla84 metodu, ktoru prezentujete, je na hranici, takze povedala som ok, na hranici... tie dalsie veci boli smerovane mamickam, zial vy s tymi mamickami doma nie ste, tak neviete nakolko sa vase rady ohladom vyplakavania mozu enormne rozsirit, skutocne do nekontrolovatelnych podob, dokazom toho su tieto prispevky...to, co vravite je vsetko v poriadku, je akceptovatelne aj nevyhnutne, to doverne poznam , vedecky aj empiricky, ale vyplakavanie do toho konceptu jednoducho nesedi...da sa to vsetko, co vravite, bez toho vyplakavania...mozno by ste mali nacriet do dalsich metod zaspavania...odkial beriete istotu, ze tymito radami neublizite..ked ste vstupovali do diskusii vase rady boli fajn... ale porovnavat plac dietata, ze nedostane cokoladu, s placom dietata v separacnej uzkosti pri dolezitom zaspavani cca 3 hodiny..je zial neporovnatelne...istota a dovera v samostatnost, napr. autonomiu v zaspavani, ak nie je s matkou, musi byt podporena istotou a bezpecim prostredia, dieta musi tomuto prostrediu doverovat...svojej postielke...atd., dalsia vec funkcia sebauspokojovania...dosiahnut funkciu sebauspokojovania dietata, rezignaciou a opustenostou..nanajvys cudne..zial mamicky , ktore maju zle navyky pri zaspavani sa boria najma s tymito problemami, to sa da ucit postupne, snad aj za 1 tyzden...odburavanie zlozvykov apod..

layla84
21. jan 2011

@ynez75

teraz ti poviem, nechaj to už tak... s takýmito útokmi sa stretávam pravidelne. Ja viem, čo je správne. Ty tiež. Naše dôkazy nádherne spinkajú v postieľkach už od 18.00 a budú až do 6 rána. Naše krásne oddýchnuté dôkazy sa ráno zobudia plné pozitívnej energie s úsmevom a budú si užívať čas strávený s mamičkou a oteckom, ktorí majú na ne dostatok energie, ktorí sú sami oddýchnutí., vyspatí, v dobrej nálade, ktorí majú čas aj sami na seba, na seba navzájom. Naše dôkazy zaručene už nikdy nebudú mať problémy so spánkom. Naše dôkazy vedia, že mamička ich NIKDY neopustí, lebo ak aj na chvíľu odíde, keď je čas spinkať, tak vždy po prebudení je zase tu a je tu celý deň len pre nich.
Naše dôkazy sa budú lepšie učiť v škole 🙂 - nevyspatý mozog sa nedokáže ani sústrediť, ani učiť.

berenika39
21. jan 2011

@layla84 já vím, že pláče i dtě, které má máma náručí...které má u sebe posteli, že problémy se spaním byly, jsou a budou . ale rozdíl mezi tím, když 90 minut dítě pláče a matka se pyšně tváří, jak to dokázala, jak to vydržela, jak tam nešla.....a mezi tím, když dítě pláče u mámy, v bezpečí, ujištěné o tom, že není samo....ten rozdíl je obrovský. copak dítě není člověk? copak tebe nechá manžel, když jsi nešpastná, něco ti je, brečíš jak želva....tebe nechá, zavře tě v pokoji, at si poradíš, že to tvoje smutnění vydrží?

nebudu už psát, ale nedalo mi to....maminky tu nemají v podstatě šanci slyšet, že je vyplakání nesmysl a nemají svoje rozhodnutí to zkoušet s čím porovnat. proto jsem napsala. každá mince má dvě strany.