Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

sussanah
3. feb 2011

@sophy sice nejsem layla, ale snad muzu taky odpovedet 😉 s kojenim a celonocnim spankem je to dost individualni. Me maly spal celou noc asi od 2m, problemy s kojenim kvuli toho nebyly. Potom jsme problemy meli, takze kdyz bylo potreba, vstala jsem si sama a odstrikala, abych zvysila laktaci. Tady na MK jsem uz potkala dost maminek, kterym deti spaly celou noc a presto uspesne kojily. Urcite bych zcela vyhovela kojicim potrebam tak do toho 4-5m, potom s citem lehce prodluzovala. Vsak sama potom uvidis, jestli ti to ovlivni laktaci nebo ne a pripadne se vzdycky muzes vratit ke kojeni na pozadani 😉 Taky prave hodne premyslim nad tim, co jsme u nasseho delali asi ne uplne spravne, chtela bych se u druheho nejvice zamerit na spravne spaci navyky a maximalne omezit zlozvyky, at to potom nemusim byt v druhem pulroce s placem odnauovania trapeni cele rodiny. Tak uz zbyva jen doufat, ze nas ty deti nevyvedou z omylu a neudelaji si to po svem 😀

sussanah
3. feb 2011

@reruna z toho ja jsem mela porad nervy, ze se to vsude pise 😅 Muj usnul v 9 a do 6 jsem o nem nevedela. Nastesti to vliv nemelo a jsem nakonec rada, ze jsem nebudila a nechala ho spat. Ale je to urcite individualni, kdyby mi tak silene nepribiral nebo bych videla, ze mi ubyva mleko, zaridila bych se jinak.

reruna
3. feb 2011

@sussanah no to jsi měla celkem štěstí, krásně ses vyspala a kojení šlo bez problémů, já zase četla hodně příběhů, kdy se děti v noci nebudily a mamči pak ve 3 měsících přestaly kojit, že měly málo mléka, ale jasně, všechno je individuální a každá si sama vycítí, co jde a co už ne, zvlášť při druhém dítěti. Mě kluci nikdy první 3 měsíce noc neprospali, takže nemůžu srovnat. A jak píšeš, důležité je se vyvarovat zlozvyků, a pak se nemusí přistupovat k nějakým vyplakávacím metodám... ale zase - co je pro někoho zlozvyk - třeba uspávání při kojení - to jiný má za normální....

sussanah
3. feb 2011

@reruna no spani maleho jsem si uzila jen asi do 5,5m, pak se zacal budit uplne silene 😀 Ale porod jsem dospala, to jo. Ale jak pises, je to indivindi a matka musi poznat, jestli to na laktaci vliv ma nebo ne. No a zlozvyky, ano, je to jako o vychove, jako o vsem, nekomu jedno prijde normalni, pro druheho je to extrem, ale tak uz to holt tak je. Takze se budu snazit vyvarovat toho, co sama povazuju za zlozvyky a naseho maleho se mi vymstily 😉

johanka.
3. feb 2011

@sophy samotne vyplakavanie weissbluth odporuca skor nez kniha, podla ktorej je tato tema, myslim ze uz od 4 mesiacov alebo tak nejak, a jeho vyplakavanie je aj brutalnejsie: zavriet vecer dvere, odist a vratit sa az rano. Pricom sa weisbluth nebrani to v niektorych pripadoch pouzit uz podstatne skor. Samozrejme vyplakavaniu predchadzaju ine techniky, hlavne davat dieta spat vcas. No sam weissbluth asi vie, ze u mnohych deti toto nestaci a tak odporuca preventivne velmi skoro zacat dietatu davat flasku, tusim uz niekedy od prvych tyzdnov zivota (deti na UM spia predsa "lepsie" nez vylucne dojcene), layla to doplnila aj mohutnym pouzivanim dudlika. Co naozaj nie su dlhodobe-dojcenie-friendly opatrenia. Takze sa musis rozhodnut sama, co je pre teba vacsia priorita. Mozno budes mat stastie a dieta sa ti nebude budit, niektore deti to nepotrebuju a nenabura to dojcenie (ak teda nie su k prespavaniu noci vcasne trenovane), ale vacsinou je to tak, ze clovek proste nemoze mat vsetko, a kolkokrat sa ani nemoze rozhodnut pre to, co chce, jednoducho nieco osud nadeli 😀

maryol
3. feb 2011

zaujala ma tato tema, chcela by som sa poradit s mamickami, co maju podobnu skusenost:
moje dieta sa v noci zobudi obycajne iba raz, no problemom je, ze potom nedokaze zaspat aj dve hodiny. Sice si lahne a chvilku sa tvari, ze sa snazi zaspat, no potom sa posadi, prehadzuje sa, mrnka. Obycajne sa napije vody, pripadne mliecka, no to sa snazim obmedzit, kedzesa este sem-tam sa objavi reflux. Pokial to nie je nutne, nezasvietim ani male svetielko, zbytocne nerozpravam. Nemyslim, ze ma nejaky zdravotny problem, napriek mojmu patraniu sa mi pricinu odhalit nepodarilo. Tieto chvile bdenia sa v poslednej dobe objavuju kazdu noc, no kazdy den v inom case. Niekedy pred polnocou, inokedy po polnoci, ci az nadranom. Cez den uz spava iba raz, priemerne 1,5h. Ked trafim spravny cas (co sa nam v poslednej dobe dari), do 10 min. po ulozeni pekne buva. Na nocny spanok ukladam do postielky pred 19.h a zvycajne do 15min zaspi. Vstavame obycajne o 6:15-6:30, niekedy vsak este na hodinku zaspi-zrejme dospava nocne buntosenie. Cez den je to pokojne, usmiate dieta, len vynimocne unavene. Vtedy pride, prituli sa, chvilku nehybne zotrva pri mne a potom cupka dalej.
Moje dieta od narodenia spavalo v noci velmi dobre, kojila som raz, maximalne 2X za noc. Dieta v postielke po napapani zaspalo takmer ihned, nebol ziadny problem. Tento sa objavil az pred dvomi mesiacmi a zdaleka to nebolo kazdu noc.

layla84
4. feb 2011

@johanka.

veľmi povrchná znalosť weissbluthovej metódy... a ja nič nedopĺňam mohutným používaním dudlíka - to si kde vzala? Nikdy v živote som nepovedala ani jednej jedinej mamičke "dajte dieťaťu dudlík". Len vravím, že podľa mňa sa z dudlíka robí priveľké strašidlo a ja z neho nezdieľam tie stresy - ale nikdy som nijakú metódu nedopĺňala používaním dudlíka. A podobne skresľuješ aj weissbluth metodu - veeeľmi zle ...

lulubka14
4. feb 2011

ahojte zeny, môzem vas pekne poprosit poslal by aj nam niekto tu knihu na mail? lubomiraturackova@gmail.com. dakujeme velmi pekne.
nemam bohuzial vdaka nespavemu dietatu cas si vsetko precitat, ale pisete vsetky zaujmave veci. rada by som sa tiez layly84 opýtala vo veci spania nasho syna, ale neviem ci ta mam opytat tu , alebo mas nejaky mail. zatial dakujem
co hocorite na tento clanok? mozno ho tu uz aj niekto pridal tak potom prepacne za double... 😖

http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...

fatima30
4. feb 2011

poprosim poslat aj mne tu knihu,najde sa nejaka dobra dusa?

martinafabova@zmail.sk dakujem 🙂 🙂 🙂

layla84
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dlabinecka
4. feb 2011

@layla84 Mě to tam nechce pustit, že téma neexistuje ☹

layla84
4. feb 2011

Fíha - ale ja sa do toho vôbec nevyznám ... asi by som napísala valike_val ce IP... ona ťa tam už nejako pozve či čo k tomu treba..

kubaka
4. feb 2011

@lulubka14 no co bychom říkaly - 😉 článek by se sem měl překopírovat rovnou - je odborný, zasvěcený, kompetentní, vychází ze znalosti vývoje dítěte a je hluboce lidský a laskavý -. Odpovídá na většinu problémů, co sem maminky píší.

Děti nejsou stroje, co se dají naprogramovat - autorka annag to ví moc dobře. Hlavně z něho vyplývá dost jasně, že jakákoliv tréningová usínací metoda se za čas vymstí a je to ještě horší- což je na pováženou 😖

fatima30
4. feb 2011

pise mi ze ta stranka neexistuje

layla84
4. feb 2011

@fatima30

kontaktuj valika_val cez IP, ona ťa tam pustí

layla84
4. feb 2011

@kubaka

mne sa nevymstilo 🙂 ale syn má ešte iba 2 roky, možno sa ešte stihne! No ale ani s krsňaťom, to má už 6 rokov, ani s jej staršou sestrou, tá má 8 - kedy sa nám to má začať zhoršovať??? 😀

kubaka
4. feb 2011

@layla84 přečti si článek od Annag, kterou máš v úctě.
odkaz výše u @lulubka14

sussanah
4. feb 2011

@lulubka14 me treba tento clanek prijde uz trochu moc prehnany.. Jakoze kdyz dam diteti cumlik nebo flasku, tak ho vlastne ochuzuji o pritomnost mamy? No to jsou teda s prominutim blaboly.. Podle toho clanku mi to prijde uz skoro, ze jakmile matka koji a na jakekoliv sebemensi zamrceni mimca vystrci prso, tak dela pro jeho rozvoj to uplne nejlepsi a nic jineho uz neni potreba.. Me teda uprimne prijdou nekdy clanky Annag jako zase druhy extrem, kdy sebemensi poplakani ditete znamena jiste tragicke poruseni vyvoje ditete 🙄

kubaka
4. feb 2011

@sussanah tyhle extrémy si musíš odmyslet - tohle taky přehlížím, ale princip tam je.
Taky nevidím důvod, proč by mělo mimino spát s mou bradavkou v puse a pořád upíjet. Když mu nevadí postýlka, proč by v ní neměl spát, když se mu nelíbí nošení, nebudu mu ho vnucovat, když mu chtuná dudlík, proč mu ho nedat a z láhve teče potrava... Ale to je maličkost. Nejsem nijaký obránce ani kojení do 3 let - rok je akorát. Tohle, co cituješ, je možné považovat jen za autorčin postoj, ale zároveň píše fakta o dětském vývoji,vlivu chování rodičů na vývoj osobnosti, které se dají dočíst všude možně a jsou pořád stejné. Tudíš to nejsou nepodložené bláboly
Zivot s kojencem samozřejmě nestojí ani na kojení, ani na spaní. 😉

sussanah
4. feb 2011

@kubaka no to jo, ale to je zase o tom, ze si vybirame z clanku to, co se nam libi a vyhovuje 😉 Jakoze ano, taky nejsem zastancem sahodlouheho vyplakavani, protoze u citlivejsich deti to muze poradne zamavat s psychikou, s tim naprosto souhlasim.. Ale zas na druhou stranu, kdyz uz se tady kritizuje kdejaky pristup ke spanku a to vcetne kazde sebemensi poznamky pod carou, tak je na miste zkritizovat i druhy extrem 😉

annag
4. feb 2011

Týmto príspevkom chcem informovať mamičky, najmä tie, ktoré chcú dojčiť, že využívanie WB metódy úzko súvisí s dojčením a môže ohroziť dojčenie a negatívne ovplyvniť zdravie a vývoj dieťatka.

@layla84 nedá mi nezareagovať na Váš príspevok pre @johanka o pár riadkov vyššie , citujem:

@sophy pýtala radu od @layla84:

"Cakam babetko a kedze prve dieta mi zle spavalo, chcela by som pri druhom po precitani tejto diskusie zacat pracovat na zdravom spanku od malicka, preto chcem skusit metodu dr. Weissblutha, ale citala som, ze moze poskodit kojeniu, je to tak? Viem, ze kojenie je dolezite pre jeho zdravie, ale to je aj spanok, nechcem teda zanedbat ani jedno, ani druhe, comu mam verit? som z toho vsetkeho dost zmatena..."

@johanka odpovedala, lebo odpoveď od layla84 neprišla:

"samotne vyplakavanie weissbluth odporuca skor nez kniha, podla ktorej je tato tema, myslim ze uz od 4 mesiacov alebo tak nejak, a jeho vyplakavanie je aj brutalnejsie: zavriet vecer dvere, odist a vratit sa az rano. Pricom sa weisbluth nebrani to v niektorych pripadoch pouzit uz podstatne skor. Samozrejme vyplakavaniu predchadzaju ine techniky, hlavne davat dieta spat vcas. No sam weissbluth asi vie, ze u mnohych deti toto nestaci a tak odporuca preventivne velmi skoro zacat dietatu davat flasku, tusim uz niekedy od prvych tyzdnov zivota (deti na UM spia predsa "lepsie" nez vylucne dojcene), layla to doplnila aj mohutnym pouzivanim dudlika. Co naozaj nie su dlhodobe-dojcenie-friendly opatrenia. Takze sa musis rozhodnut sama, co je pre teba vacsia priorita. Mozno budes mat stastie a dieta sa ti nebude budit, niektore deti to nepotrebuju a nenabura to dojcenie (ak teda nie su k prespavaniu noci vcasne trenovane), ale vacsinou je to tak, ze clovek proste nemoze mat vsetko, a kolkokrat sa ani nemoze rozhodnut pre to, co chce, jednoducho nieco osud nadeli"

@layla84 prispela :
"veľmi povrchná znalosť weissbluthovej metódy... a ja nič nedopĺňam mohutným používaním dudlíka - to si kde vzala? Nikdy v živote som nepovedala ani jednej jedinej mamičke "dajte dieťaťu dudlík". Len vravím, že podľa mňa sa z dudlíka robí priveľké strašidlo a ja z neho nezdieľam tie stresy - ale nikdy som nijakú metódu nedopĺňala používaním dudlíka. A podobne skresľuješ aj weissbluth metodu - veeeľmi zle ."

@layla84 viedli ste siahodlhú diskusiu k článku Neprespí celú noc - čo teraz? od RNDr.Viery Červenej
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...

preto kopírujem komentár RNDr.Červenej, na ktorý ste doteraz nereagovali:

"Dr. Weissbluth sa naozaj tvári ako človek podporujúci dojčenie, je však zrejmé, že to, ako dojčenie funguje, čo poskytuje a kde je pôvod rôznych príčin problémov s dojčením, je mu nejasné – to mu však nebráni v tom, aby robil rôzne nesprávne uzávery a dával odporúčania, z ktorých mnohé – znova zdôrazňujem – si nedovolia ani firmy profitujúce z predaja umelého mlieka. Tie síce tiež robia, čo môžu, aby sa matka dostala do situácie, kedy musí dokrmovať, ale aspoň navonok uznávajú, že prvých 6 mesiacov má byť dieťa malo byť výlučne dojčené. Dr. Weissbluth však považuje za úplne normálne, aby dieťa v období výlučného dojčenia dojčené výlučne nebolo. Bez ohľadu na to, aké riziká prináša toto odporúčanie.

Posúďte str. 77 a ďalej:
Tvrdenie – ak sa dieťa nedostatočne kŕmi, môže byť príliš hladné, aby spalo dobre. Čo robiť?

„Prvorodičkám odporúčam raz za 24 hod podávať fľašu s odstriekaným MM alebo s UM, keď má dieťa 2 alebo 3 týždne.“
Vzápätí sú uvedené aj bonusy tohto odporúčania: Otec si tak tiež môže vychutnať kŕmenie svojho dieťaťa, matka si môže trochu odpočinúť a pomôže to v liečbe poškodených či bolestivých bradaviek. Rodičia navyše tento čas môžu využiť na rande, pri ktorom si dobijú energiu.

„Niektoré skúsené matky, ktoré už pred tým úspešne dojčili, dajú fľašu aj skôr … Vedia, že jedna fľaša dieťa nezmätie a neprekáža v dojčení.“
Argumentácia typická aj pre Katarínu – ja som dlhodobo dojčila bez problémov, všetky weissbluthove deti boli dojčené bez problémov a ak matka chcela, aj dlhodobo – prezentácia osobného názoru a presvedčenia o neškodnosti cumlíka a fľaše a to napriek tomu, že štúdie jasne zdokumentovávajú, že deti používajúce cumlík sú dojčené omnoho menej výlučne a dlhodobo než deti bez cumlíka, že cumlík prináša aj isté zdravotné riziká, že fľaša naozaj dojčeniu škodí a prečo škodí. Navyše umelé mlieko samotné prináša pre dieťa závažné riziká a pri dojčenom dieťati by malo byť používané po dôkladnom zvážení všetkých ostatných možností, ak skutočne nie je dočasne možné dojčiť výlučne, malo by byť používané výlučne ako liečivo, nie ako normálna súčasť starostlivosti o dieťa. O škodlivosti cumlíkov, fliaš aj umelého mlieka je možné dočítať sa viac aj v rôznych článkoch tohto blogu a najmä na stránke http://www.mamila.sk – Prezentácie o dojčení, odporúčam najmä prezentáciu z tohto roka Materské mlieko vs. umelé a zo staršej konferencie Iba jedna fľaša.

Navyše sa z tvrdení dr. Weissblutha tu, ale v iných častiach tejto knihy, dá vyrozumieť, že bolestivé bradavky považuje skrátka za bežnú a normálnu súčasť dojčenia – pritom spojitosť medzi nesprávnym prisávaním sa bábätka (ktoré cumlík len zhoršuje) a poškodením bradaviek, následnou infekciu trhliniek, kandidózou, zablokovanými mliekovodmi, zápalmi prsníka, abscesmi a inými bolestivými problémami, ktoré by mali byť raritné a miesto toho si zbytočne niečo z tohto odtrpí v podstate skoro každá mamička, si zjavne neuvedomuje. Naopak pripisuje to mylne príliš dlhému dojčeniu, ktoré poškodí kožu okolo bradaviek. Tú potom odporúča liečiť kortikoidmi.

Rady podobného typu, plus tie ďalšie, ktoré uvádza, sú príčinou toho, prečo toľko mamičiek dnes musí s dojčením bojovať, v bolestiach, s pocitmi neschopnosti, úplne zbytočne! Celý tento blog, ale aj iné internetové stránky sú plné otázok mamičiek s problémami s dojčením, práca mnohých desiatok poradkýň Mamily pozostáva z pomoci mamičkám s problémami, pričom väčšine z nich sa dalo predísť rešpektovaním prirodzeného začiatku dojčenia, pri ktorom sa dieťa svojimi vrodenými prirodzenými schopnosťami naučí správnemu hlbokému a asymetrickému prisatiu na prsník a následne sa toto prisatie nebude kaziť podávaním umelých náhrad prsníka (cumlíka, fľaše a klobúčikov) a dieťa sa bude dojčiť na požiadanie, tak často a dlho, ako potrebuje.

„Dôvod, pre ktorý sa fľaša podáva raz za 24 hod je, aby sa dieťa naučilo piť z fľaše.“
Dojčené dieťa predsa fľašu vôbec nepotrebuje a nielen z ohľadom ohrozenie dojčenia, ale aj vzhľadom na zdravie dieťaťa je omnoho lepšie, ak ju ani nikdy nepozná.

Ďalej str. 85 – pojednáva o tom, čo s dieťaťom, ktoré sa neupokojí inak, len na prsníku
Je tu samozrejme varovanie pred týmto úplne bežným a v podstate normálnym správaním s tým, že argumentom je, že matka bude mať následkom dlhého zotrvania dieťaťa na prsníku, bolestivé bradavky, s varovaním pred skutočne intenzívnou bolesťou (autor prirovnáva bolesť k „božiemu súdu“). Dôvodom bolestivých bradaviek, a už vôbec nie extrémne bolestivých bradaviek, však nie je to, že dieťa trávi na prsníku veľa času!

Pár ďalších tvrdení, ktoré nie sú v súlade s poznatkami o dojčení:
„Nepohodlie a bolesť spojená s dojčením spolu s vyčerpaním z nedostatku spánku môžu vyvolať toľko stresu, že sa zníži tvorba mlieka.“
„Niektorým matkám takýchto detí môže pomôcť kŕmiť z fľaše umelým mliekom alebo odstriekaným mliekom (iným to môže spôsobiť ešte viac stresu).“
„Ak chcete dojčiť, kompromisom je, aby niekto iný nakŕmil dieťa fľašou raz za 24 hod odstriekaným MM. Toto nespôsobí zmätenie cumlíkom ani neprekáža laktácii.“

Kompromis vedúci pri väčšine bábätiek k jedinej veci – postupnému odmietaniu dojčenia, nutnosti častejšieho dokrmovania, podávania väčšieho množstva mlieka mimo prsník, potrebe siahnuť po umelom mlieku a k predčasnému ukončeniu dojčenia.

str. 90 – časť o plynatosti bábätiek
„…(večer) chcú byť deti na prsníku neustále, čo ešte zhoršuje problém s plynatosťou.“
Je preto podľa knihy dobré si ráno odstriekať mlieko a večer, v tomto čase problémov s plynatosťou, ho podať fľašou.
- problematika „predného“ a „zadného“ mlieka – ak dieťa pije veľa predného mlieka, môže mať väčšie problémy s plynatosťou – riešenie?
„Snažte sa dieťa ponechať na jednom prsníku aspoň 15-20 minút, aby mohlo vypiť aj zadné mlieko.“

Skvelá rada – dieťa, ktoré by na prsníku skutočne len pilo 20 minút, by bolo na prasknutie prepchaté. Väčšina detí, zvlášť ak sa nesprávne prisávajú, však v skutočnosti pije krátko (vtedy, keď má matka vypudzovací reflex), pri znížení toku mlieka, ak sú to novorodenci do cca 3. týždňov veku, zaspávajú, alebo, ak sú staršie – hnevajú sa, pučia, krútia, správajú sa, ako keby ich bolelo bruško, či boli zaplynené, pričom večer je toto správanie ešte vypuklejšie a ak sa pozeráme pri tomto správaní na to, čo dieťa v skutočnosti na prsníku robí, uvidíme, že prestáva piť a začína čoraz viac sať naprázdno. Ak ho matka vtedy preloží na druhý prsník, dieťa vypije o to viac mlieka. Ak ho však ponechá na prsníku (tento mýtus nešíri len dr. Weissbluth, je to časté mylné odporúčanie, takže toto mamičky často robia) bude sať naprázdno aj tých zvyšných 15 minút, nevypije skoro žiadne ďalšie mlieko – ani predné, ani zadné. Rada ponechať dieťa dlho na jednom prsníku, aby dostalo aj „zadné“ mlieko, sa často odporúča aj v snahe o to, aby dieťa lepšie priberalo. Dosiahnuť s ňou však môžeme presný opak – dieťa bude strácať na hmotnosti, k veľkej radosti predajcov UM.

str. 91
- príliš silný vypudzovací reflex, okrem iných odporúčaní aj toto:
„Pred kŕmením si odstriekajte trochu mlieka….“
Výborná rada – pre matku, ktorá má nadmerný vypudzovací reflex spôsobený nadprodukciou (čo platí pre drvivú väčšinu matiek s nadmerným v. reflexom) – stojí za vašim problémom príliš veľa mlieka? Zvýšte tvorbu mlieka ešte viac! Návod na to, ako napriek nadprodukcii môže matka mať taký vážny problém s dojčením, že začne dokrmovať fľašou.

str. 95 – jasne dokumentuje chápanie dojčenia podľa dr. Weissblutha – ide výlučne o jedlo, presne tak ako sa vyjadruje Katarína, žiadne ďalšie funkcie sa dojčeniu nepriznávajú, preto dieťa má nárok využívať len nutričnú funkciu dojčenia. Dojčenie na požiadanie, hoci ho odporúčajú zdravotnícke organizácie ako dôležitú podmienku úspešnosti dojčenia a dr. Weissbluth by ako lekár mal rešpektovať odporúčania na medzinárodnej úrovni, vyzerá však podľa Marca Weissblutha takto:
„Ak ste dieťa výdatne nadojčili, ďalšie minimálne dve hodiny v jeho žalúdku už nie je žiadne miesto pre mlieko a vo vašich prsníkoch už nie je žiadne alebo skoro žiadne mlieko. Dojčiť príliš často je zbytočné a ak trpíte bolesťami alebo ste vyčerpaná, je to deštruktívne.“

Toto mimochodom je jeho reakcia na otázku matky, ktorá píše, že dieťa sa chce dojčiť častejšie a keď mu nedá prsník, plače. Dojčiť častejšie teda nie je vhodné, čo teda ďalej – cumlík, nechať plakať?… neviem. A prečo vlastne dojčiť častejšie nie je vhodné? Lebo dojčenie je len o jedle? Odkedy?

Takto by sa dalo pokračovať aj ďalej. Viaceré z týchto rád majú schopnosť negatívne ovplyvniť dojčenie, samozrejme, nespochybňujem, že sú prípady, kedy sa dá dojčiť aj s občasným podaním fľaše, aj v 3-hodinových intervaloch, s cumlíkom, dokonca aj dlhodobo. Prax poradkýň pri dojčení a osobné prípady mnohých, mnohých mamičiek však hovoria samé za seba – zasahovanie do prirodzeného dojčenia umelými náhradami prsníka a nerešpektovanie dojčenia na požiadanie, hoci so šľachetným úmyslom nastaviť dieťa na zdravý spánok, môžu ovplyvniť úspešnosť dojčenia a v tomto zmysle prináša reálne riziká. Môžeme ich prehliadať, zľahčovať, či vysmievať sa im, sú reálne a zdokumentované štatistikou vo vedeckých štúdiách, z ktorých potom vychádzajú odporúčania organizácií podporujúcich dojčenie, ale aj medzinárodne uznávaných zdravotníckych organizácií, napr. WHO. A tie hovoria jasne – pre úspešnosť dojčenia je používanie umelých náhrad prsníka rizikové a je potrebné dojčiť na požiadanie. Štatistika teda znamená, že možno práve ja môžem byť v menšine a bez problémov dojčiť a k tomu dávať cumlíky, fľaše, či nedojčiť na požiadanie. Ale dopredu to nikdy nemôžem vedieť. Riziko, že napr. dieťa nebude môcť byť dojčené výlučne 6 mesiacov, že dojčenie nebude môcť byť dlhodobé, alebo, že si ho matka odtrpí bolestivými bradavkami a prsníkmi, keď sa navyše dá zabezpečiť, aby dieťa bolo dojčené prirodzene a súčasne dobre a zdravo spalo, preto v mojom ponímaní jednoznačne prevyšuje klady zdravého spánku, ktorý sľubuje weissbluthova metóda. A ako som sa už vyjadrila, matky, ktorým sa táto metóda odporúča, naň nijako nie sú upozornené, aby sa mohli rozhodnúť samé, ako ďalej."

lubka2886
4. feb 2011

Ahoj,
moja dcerka mala tento isty problem. Moja lekarka mi potradila aby som malu nedala za ziadnych okolnosti ladnut k sebe. Ale nech racej necham v chodbe svetlo svietiť aby ked sa sobudi zistila ze je v znamom prostredi. A jej to pomohlo.

lulubka14
4. feb 2011

@layla84 mna tomtam tiez nepustilo a na valike_val mi napisalo ze neexistuje. co sa tyka toho clanku, tak ja som za, lebo bohuzial, alebo chvalabohu to u nas tak funguje a mozme sa aj na hlavu postavit proste je to tak. kazda mamicka ktora ma problemy so spanim a zaspavanim svojho dietata je rada ze jej dieta uz konecne spi...a urobili by sme pre to cokolvek. a vyplakat dieta by som asi nedokazala nechat proste som asi slaby clovek na takuto vec. a môj muz tiez. a myslim ze ak by sa to aj podarilo, tak mame väčši problem a to je ten, ze sa v noci zobudi aj sedemkrat...ale kazdy ako mu je libo...

kubaka
4. feb 2011

@sussanah rozumím, každý extrém je prostě extrémem se vším, co k němu patří - něco jiného je ale hlásat hrubé chyby odporující zdravému rozumu, výzkumu a hlavně mateřskému instintku a něco jiného postoje, které opravdu mohu pominout, pokud se neslučují s cítěním mého dítěte, navíc, když mu nijak neublíží.

Chci říct - když moji zavalití kluci vycucli za 10 minut dávku mlíka, pustili bradavku a vytuhli na 3-4 hodiny (starší se cítil se mnou v posteli nesvůj a dával přednost své postýlce, maličký oproti tomu je přítulka ještě ve 4 letech) tak s klidným svědomím pominu horování laktační poradkyně , že dítě má spát s rodičem a kojit se jak je libo. Kdyby chtělo, žádný problém. Když nechce a probudí se ve svém pelíšku za pár hodin a hlásit se o své, nebudu mu nutit nic jiného. A navíc spoléhám se na instinkt, takže mě ani žádné dporučení čekoholiv nedonutí udělat něco, co nám - symbiotické matce a mláděti - prostě nevyhovuje. A nemusí to být ani škodlivé.

Což si o vajsblutovi teda nemyslím , podle těch webovek, co jsem četla. Říkat mi nějaké takové věci moje pediatrička, tak odejdu a ani nezabouchnu dveře - jako že jsem to s jednou takhle udělala (hulákala na mě, že když kojím 7 měsíční dítě v noci a spíme občas spolu v posteli, že si ho naučím a budu otrok - šla jsem k jiné beze slova vysvětlování) Nekojila jsem ho podle žádnáho receptu, ale tak, aby co nejlépe spal.

valika_val
4. feb 2011

Poznam velmi dobre pravidla dojcenia a vlastne vsetko to, co annag napisala skutocne velmi krasne a dramaticky.
Damy, treba si ale uvedomit, ze ziadny extrem nie je dobry!

Takze ciastocne suhlasim s vyjadreniami WB a ciastocne aj s latkacnymi poradkynami.
Vypichnem len jeden priklad - kazda zena ma pravo vediet, ake rizika jej "hrozia", ked pouzije flasu (raz za cas), ale nikto jej nemoze tvrdit, ze tym ohrozuje zdravie dietata alebo dojcenie. A napriklad cumlik je vyborny ukludnovak a ked je dojcenie "well established", tiez neohrozi dlhodobe dojcenie.
V podstate sa stale tocime okolo toho isteho. Mam pocit, ze mamickam chyba nejaka zlata stredna cesta, po ktorej by mohli napredovat so svojim dietatkom, spolu s malymi vyboceniami raz na jednu ci na druhu stranu. Zdravy rozum a instinkt je to, cim by sa matky mali riadit.

Spomeniem este osobnu skusenost: v tehotenstve som bola vydesena z flasiek, vycitala som si, ze som si kupila tu jedinu z drogerky, hanbila som sa zakazdym, ked som si precitala, co radia laktacne poradkyne. Cumlikov sme dostali zopar a mne ich bolo luto vyhodit. Ale hovorila som si, ze ich v ziadnom pripade nepouzijem, lebo to je hanba, nedaju sa oducit a ved mam predsa prsnik! Myslela som si, ze budeme musiet vymenit postel, lebo nasa 160tka nam s muzom nestaci a s dietatom uz vobec nie... atd. Este dobre, ze som neinvestovala do satky! Sice som si kupila babyvak, ale potom ho aj uspesne predala.
A dovod?
Moj syn neznasal byt zviazany, nemal rad stiesnene priestory. Satka? Nula bodov. Babyvak? Ani sekundu!
Po troch tyzdnoch od narodenia sme mu dali cumlik. Bol to skvely pocit, oddychnut si, nepocut detsky plac. Doteraz sice neviem, preco plakal, a vsetky odpovede su len dohadmi. Ale viem, ze sa nic strasne nestalo a cumlik je nas kamarat, nie nepriatel. Neustale nosenie by som nezvladla (mam len jedny ruky) a nie som presvedcena o spravnosti rady ponuknut prsnik zakazdym. Dojcim este stale (9m), ale moj syn pozna uz aj flasu, pretoze mu uz par tyzdnov ponukam vodicku. Ano, najskor som sa pred niektorymi kamaratkami hanbila, lebo pohrdaju flasou. Ale mne je to teraz celkom jedno. Som spokojna, pretoze dojcim, krmim, flasu mame na vodicku (UM odmieta), a v postielke sa mu krasne spi. Mimochodom, prsia nemam stavane na dojcenie v lahu, moj syn potrebuje okolo seba viac nez len mantinel z dvoch osob (rodicov), a tak ma prekvapene vyrazy niektorych ludi dost pobavili. "Vy nespite spolu s dietatom? Je to prenho najlepsie: ked sa v noci zobudi, citi, ze mamicka je pri nom..." NIE! Kricim v duchu. Ale inak sa iba usmejem a pomyslim si svoje. A napriklad velmi ma zaskocilo, ako iste www stranky upozornuju, ze nosice roznych znaciek mozu sposobit ortopedicke problemy! Hrozivo varuju pred ich pouzivanim! Ja si iste obdobie veku mojho syna bez nosica ani neviem predstavit.

Materstvo si uzivam, ale otrokom akehokolvek prudu, ktore teraz vladnu rodicovstvom, sa nikdy nechcem stat. Nech si to vylozi kazdy ako chce. Som zena, matka, manzelka, mam toho akurat tak dost.

Nemyslite si, ze tieto zabomysie vojny vycerpavaju vsetky mamicky, ktore sa dostanu k blogom vsetkych odbornikov na nieco? Mam pocit, ze dnes uz kazdy zabuda na individualny pristup. Uplne zbytocne sa tu natahujete, pretoze UPLNE VSETCI chcete presvedcit matku o spravnosti svojej teorie.
Preto prosim mamicky, aby si z kazdej veci, ktoru do nich tlacia media (hlavne internet), vybrali to, co im vyhovuje. Poucene o rizikach, nasledkoch, informovane o inych postupoch, nech si vyberu to, co im je najprijemnejsie. A bolo by skvele, keby sa mohli rozhodovat bez pocitu viny, ze tym ublizuju dietatu...

bubelko
4. feb 2011

@valika_val k tomu snad nie je co dodat 😉

sussanah
4. feb 2011

@kubaka jj je to tak a rozhodne by se matky nemely ridit necim, co jim jdem proti jejich zakladnim materskym instinktum. Na druhou stranu neni ale spatne si nekdy nechat poradit. My jsme meli napriklad silny reflux a jedine, co jsem nasla u laktacnich poradkyn bylo, ze kdyz place, tak ho pali zaha a mam mu to pomoct zahnat dalsim napitim mleka. Jina tvrdila, ze bych mela udelat pauzu alespon 1,5h na kojeni a vsichni svorne tvrdili, ze sampoze dite neomezovat v kojeni, vzdyt samo vi co potrebuje atd.. No u nas to pravda nebyla a jediny zpusob, jak se s refluxem vyrovnat bylo mu kojeni opravdu tvrde omezovat s hodinkama v ruce a nekojit ho driv jak za 2,5h.. Kdyz proste mezitim plakal, tak jsem mu musela dat dudlik, protoze dat mu prso by znamenalo opetovne silene zvraceni... Takze treba ja opravdu potrebovala neci radu, protoze na tohle by muj matersky instikt jen tak neprisel, resp. mozna prisel, ale po asi dost delsi dobe.
Proste nekdy ten instinkt nefunguje uplne bezvadne. Je super, ze tobe fungoval, ale ja muzu rict, ze u me spolehlive fungoval az po hoooodne dlouhe dobe a byla jsem rada, ze si muzu nekde neco precist a v hlave si srovnat, co mi prijde rozumne a uplne se neprici vsem mym presvedcenim. Proste z kazdeho clanku, knizky, jsem si vybrala to, co mi prislo smysluplne a rozumne. At uz od Annag o kojeni, nebo z tady zmoinovane knizky o spani. Jako u vseho, je potreba ony prijimane informace taky podrobit svemu kritickemu mysleni 😉

kaja73
4. feb 2011

@valika_val No ty si sa ale rozpisala 🙂 jednoznacne s tebou suhlasim,pretože jeden extrem vyvola v mamičke vyčitky ak kojenie nejde podla predstav,niektore upadnu z toho až do depresii-že zlyhali a dali UM-to si totiž nemyslim že je spravne,ak je matka do kojenia za každu cenu tlačena okolim.Ponkut zakaždym prsnik?-možno do tych 6m,ale potom je to len o slobodnom rozhodnuti mamičky,ked to chce robit aj nadalej,prosim,ale určite by som to nedavala ako vzor.Ja si myslim, že do veku 6m je priorita kojenie a potom by sa to malo otočit na spanok.proste kojenie ustupi spanku.To neznamena koniec kojenia,iba jeho obmedzenie .A dietatu-nie každemu,ale niektorym iste treba pomoct naučit sa spat.A od toho veku 6 m je na to ta spravna chvila-nie vyplakanim,ale su aj ine cesty,len ich treba chciet najst a vidiet.

kubaka
4. feb 2011

@sussanah neřekla jsem, že instinkt je všespasitelný 😉 😉 - taky jsem hledala informace, ale nějak jsem se spolehla jaksi na renomované nebo přímo odborné knížky, přímé konzultace s odborníky....zvlášť pokud třeba má dítě nějaký jasný problém - od toho jsou fundovaní lidé, aby mi poradili - jsem mezi prvními, kdo hlasuje pro vědění jako takové a kritické myšlení - jakože ho je okolo sakra málo. I to co se naučím, pak následně ovliv ńuje naše podvědomé rozhodování. ale neklame-li mne instinkt, že tohle ti nemusím ani říkat. 😉 ...

kubaka
4. feb 2011

@kaja73 to si možná myslíš ty, ale co když mrňous je zcela jiného názoru? 😀 A hodlá se krmit i v noci třeba do roka? Mohu oponovat názorem mé pediatričky, že do roka má klidně nárok na 2 krmení - Můj dokonce pil láhev mléka do 2,5 let - prostě to potřeboval, tak dostal a spal dál. Ta formulace "pomoct spát " není o laskavé pomoci, jak se to tváří, ale o diktátu a vnucování vůle rodiče.