Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zebra41
21. jún 2011

@wvwvw hmm,to ti ja neporadim. ja toho vela o spinkani neviem. ja som len zarazila dudku, lebo sa mi stale preberal pri zaspavani. no ja ked chcem,aby zaspal po stvrtej,tak idem von. aj ked on kludne zaspi aj vnutri v postielke - ale je to uz len take podriemkavanie

wvwvw
21. jún 2011

@zebra41 tak tu postielku ti zavidim, maly mi v nej cez den nezaspi nech robim co chcem. spusti rev a je po spanku... chce sa len hojdat. neviem ako by som ho na postielku naucila

moma
21. jún 2011

mam 5 mesacnu dcerku a doteraz sme zaspavanie vobec neriesili, lebo s tym nebol ziaden problem, od narodenia mi zaspava pri krmeni na prsniku (napapka sa a ked ma dost, tak jednoducho zaspi), potom ju len polozim do postielky a je to. Nocny spanok zacinal tak o 20.30, teraz sa to posunulo na 21.30 a spinka az do rana (8 hodin, niekedy sa podarilo aj 9). Takze v noci je to ok, len teraz nam zacala robit starosti cez den, zaspi klasicky pri krmeni, polozim ju a o 10-15 minut spusti strasny rev, ale ani neotvori oci, musim ju vziat na ruky, trosku potriast a spi dalej. A takto sa to opakuje pocas hodinoveho spanku niekolko krat. Je to normalne? Myslela som si, ze nejaky zly sen, ale kazdy den a stale? Nemoze ju nieco boliet?

wvwvw
22. jún 2011

Ahojte.
Idem sa vas spytat o radu. Vcera som tu riesila denny spanok, ale na to nebude asi take rychle riesenie.. ☹
Mam vas otazku ohladom nocneho zaspavania. Maly mi kazdy den spi (ak sa to podari, ale zatial ano aj ked len na par minut) do 16.00 max. 16.15 posledny spanok. Potom sa nakojime, prebalime, prehrame, zabavime. Az kym nepride pat hodin, stvrt na sest a on zacne byt hrozne mrzuty a placlivy. Neviem, ci preto ze ten posledny spanok mava kratky... Takto mi to spravil asi poslednych 5 dni. Tak som sa rozhodla ist ho okupkat, prebalit, nakojit. Pred kojenim sa mi silno rozplace, ale ked chyti, pekne pomalinky si cucka. Pri grgani zacne zase poplakavat, dokonca aj silno plakat. Ked sa ukludni zacne mi zaspavat na rukach. Je okolo siestej co ho ukladam do postielky. Premrva sa tam az do stvrt-pol osmej kym zaspi. Neplace, len zamrnci ze mu padla dudka...A zaspava cely cas sam.
Myslite, ze mi tym chce dat najavo, ze sest hodin je ten cas, kedy je prenho najlepsie ukladat ho do postielky? Nie je to prilis skoro?? Ine ste tu pisali okolo osmej ba aj neskor...
Dnes sme dokonca spravili rekord - po ulozeni o siestej o pol siedmej uz spinkal !!!!!
Prosim poradte mi... vdaka

ivanulka_so
22. jún 2011

ahojte ja mam ties troj mesacnu dcerku a ta mi tie nedobre spinka pet minutky pospi au sje hore atak stale dookola acumlik vobec nechce ako ju mam naucit ja ju kojim adavala som jej na cumlik ruzovy med ale nepomaha iba oblize to sladke avypluvne porad te mi atu knihu coje to za kniha aj ja bisom ju chcela ak ju mate poslite miju budem rada

monuska342
22. jún 2011

@wvwvw kolko ma tvoj maly?na postielku si mala zacat uz od narodenia ked je starsie uz sa tazko nauci...ale zalezi od babenka kazde je ine

wvwvw
22. jún 2011

@monuska342 maly ma necele dva mesiace... na noc v postielke zaspava, ale cez mi tam nechce byt :(

kaja73
22. jún 2011

@wvwvw Nočny spanok je od 18-do 6h rannej-vtedy mozog inak v spanku funguje-inak sa regeneruje.Ak aj dieta spi od 20h do 8 h rana,nie je to to iste ako ked spi od tej 18 do 6.Spanok mimo tychto hodim je už tzv denny spanok a inak sa regeneruje mozog-menej kvalitne.Takže ak tvojmu malemu toto vyhovuje tak to nemen.Ja som v sukromke o spanku a tam bežne davame nase detičky spat už okolo 18h na noc,niektore dokonca aj skor a vobec nie je pravda,že sa potom skor budia.Mnohe ked daju spat neskor, tak sa im babena aj tak zobudia oklo 6h ,ciže akurat spia menej o tu dobu čo ich dali spat neskor.Aj my sme daku dobu fungovali na zaspavani už okolo 18-18,30 a pomohlo nam to dohnat spankovy dlh,ktory sa nam nazbieral.Teraz už chodi spavat okolo 19,30,ale ked vidim, že je nervoznejsi,alebo menej spal cez den nemam problem dat ho spat už okolo 18,30h.Praveže cim neskor sa da babeno spat,tym dlhsie trva kym zaspi.mamičky si myslia-niektere-že ked dieta nevie zaspat okolo 20h,tak ho treba dat spat neskor,no nie vždy je to spravne riesenia,mnohe deti su už vtedy tak pretažene,že posobia ako duracelky plne energie-je to paradoxna reakcia tela na velku unavu a deti vyzeraju za spat ozaj nepotrebuju.Vtedy stoji za pokus zacat davat praveže spat skor aj o vyse hodinu,niekedy aj takmer 2 a sledovat co to spravi.Jasne že za den k naprave nedojde,ale treba to skusi aspon tyžden dva a uvidi sa ci je babo ozaj duracelka,alebo je len prepalene od unavy.

monuska342
22. jún 2011

@wvwvw ked ty spi cez noc v postielke tak to mas super aj moj maly nechcel spat cez den v postielke ked mal 2 mesiace a teraz ho polozim presne v tu istu hodinu kedy ma spinkat a zachvilku uz spi nepotrebuje ziadne nosenie...hlavne je naucit babo na rezim

wvwvw
22. jún 2011

@monuska342 myslis ze to pride samo, ze tam bude chciet spinkavat? lebo ja ho nechcem teraz trapit, place tam tak strasne ked ho tam cez den ulozim... no hruza

wvwvw
22. jún 2011

@kaja73 tak to si ma potesila... uvidim a budem skusat aj dalsie dni o siestej, ci to ze dnes tak pekne zaspinkal uz o pol siedmej bola len nahoda alebo sme to zvladli 🙂
vdaka este raz

monuska342
22. jún 2011

@wvwvw je este moc malinky ked trosku podrastie potom sa s tym bude dat nieco robit teraz by som urcite nenechavala vyplakat a kde spinka ked nie v postielke?inac aj moj maly chodi spat medzi 18.00 a 19.00 spinka dorana do 7...ked som ho nechavala dlhsie hore a zbytocne to natahovala tak mi akurat horsie spal a zaspaval

wvwvw
22. jún 2011

@monuska342 no neuhadnes ako mi posledny tyzden zaspava... Dakedy potiahne v kociku rano, dakedy len pol hodinu... a doma najnovsie len na vankusi ho hojdam a potom prenesiem do postielky.. dakedy sa zobudi o pat minut, dakedy o pol hodinu a dakedy ako aj dnes hodinu a pol az dve

monuska342
22. jún 2011

@wvwvw no tak to ta nepotesim podla toho co pises to vyzera tak ze mas nespave babenko to pravdepodobne cez den moc spinkavat nebude ale moze sa to zmenit este uvidis...ja mam zas teraz taky problem ze odkedy mi ockovali maleho zacal sa mi budit raz za noc na mliecko a predtym to nikdy nerobil od 3 mesiacov spal celu noc bez krmenia neviem co mam robit ☹

kaja73
22. jún 2011

@monuska342 ze raz za noc 🙂 to si robiš srandu? Moj sa budil pred očkovanim 3-4 krat a po nom 15-20 krat a dodnes sa zobudi tak 1-2 krat.Starši syn sa mi budil vyse 15 krat do 2 rokov a do 5 aspon 2-3 krat.Dokoca aj dnes ako 12 r sa aspon raz zobudi,len to už nemusim riešit.Tes sa že mas take zlate ,zlatucke babenko. 😉

wvwvw
22. jún 2011

@monuska342 no toho ockovania sa aj ja obavam 😒 uz som to parkrat citala od mamiciek, ze sa to vie prehadzat...
no to viem ze je nespave babenko :( moc ma to netesi, ale aspon ze v noci buvinka.. cez den robim vsetko preto aby spinkal, hoc ako, aj ked ja sa narobim 🙂 no co maminy to musia dako zvladnut. Ja len dufam, ze ho to casom prejde a zacne lepsie spinkavat aj cez den

monuska342
22. jún 2011

@wvwvw maly mal hrozne reakcie na vsetky tri hexa a prevenar ale ta posledna bola najhorsia tyzden mi nejedol nic okrem mliecka v noci bol hore kazdych 5 minut uz sa to trochu dava do normalu ale stale je to ine a to uz sme skoro 3 tyzdne po ockovani...ved uvidis rezim babeniek sa meni kazdy mesiac 🙂 ked malinky vyrastu bude nam to chybat tak si treba uzit kym su taky mali 😉

@kaja73 a ty kojis alebo davas UM?lebo aj v tom je rozdiel ale vies ked uz 7 mesiacov spaval celu noc tak na take nieco sa lahko zvykne 🙂

wvwvw
22. jún 2011

@monuska342 no my si to uzivame plnym priehrstim 🙂 Najhorsie je ked uz od unavy zacne plakat a place a je nervozny.... ja nemam kolkokrat cas sa ani naobedovat, co som stale s nim lebo nechce spinkat a potom navecer dohanam.... ale uz si pomaly zvykam, aj ked niekedy byva kriza velka...

my kojime teraz v noci tak 3-4 krat

monuska342
22. jún 2011

@wvwvw zaciatky su najtazsie teraz je uz fajn to ze maly beha ale tiez sa niekedy nemam cas najest ked vymysla normalne odbieham od obeda tak 4 krat niekedy aj viac 🙂 uz som si zvykla pretoze maly spinka vzdy od 9.30 asi hodinky a poobede od 14tej tiez asi hodinku takze na jedenie moc casu nemam a nemam cas ist uz ani na zachod lebo sa staci otocit a maly uz nieco stahuje zo stolika naposledy ked som 3 minuty umyvala riad stihol rozliat dzus po celom stole zhodit kvetinu s parapetu a povyhadzovat vsetky plienky z obalu a poriadne ozuzlat a pokrcit 🙂 neboj nudit sa urcite nebudes 🙂 najlepsie je ked pije len mliecko lebo ked zacnu prikrmy to bude parada 😉

kaja73
22. jún 2011

@monuska342 Prveho som kojila 2 roky a druheho 7m a odvtedy je na UM a prave vtedy sa to cele este viac posr...Ale napr stršieho som od roku v noci kojila len raz-on nechcel cici on sa chcel nosit ☹ ,co by som dala za to keby mu cici stačila.Ani tento druhy suhaj nechcel v noci jest-len sa potreboval pritulit,pomojkat,pohladkat-ale aspon na ruky nebol a nie je zvyknuty.

wvwvw
22. jún 2011

@monuska342 no hlavne aby aspon trosku spinkaval. lebo som nestastna z toho ked ho vidim aky je mrzuty potom. Omnoho viac je krajsie ked je vyspinkany a smeje sa...a hlavne tolko vtedy neplace. aj tie koliky su hruza 😖
no zaciatky su tazke, hlavne ked je to nase prve dieta. Kym som prisla na to kedy ho ukladat na spanie, tie koliky, ked boli brusko...

monuska342
22. jún 2011

@kaja73 ja mam takeho spachtosa on si v noci cucne mlieka a spi do rana lenze ten zvyk ze spal celu noc ale dufam ze sa to upravi a nezhorsi a nezacne byt tych flasiek za noc viac...ty mas nespave deticky...nosit v noci?moj maly vie ze take nieco sa konat nebude to sa povoluje iba ked je chory 🙂 ked zistil ze nepovolim tak to vzdal a uz sa o to nepokusa hned ako mu dam flasku tak odpadne 😉

monuska342
22. jún 2011

@wvwvw u nas trvala bolest bruska az do 7 mesiaca potom to uz bolo celkom fajn ale ked kojis tak by to malo byt lepsie s bruskom moj maly bol od 3 mesiacov na UM a vtedy sa zhorsilo brusko a kym sme vybrali spravne mlieko to trvalo dlhu dobu malemu nesadlo skoro nic teraz je to uz v pohode brusko uz neboli hlavne od vtedy ako zacal papat jogurty

kaja73
22. jún 2011

@monuska342 Vieš pri prvom sa to nedalo-nenosit-som si vtedy myslela.Mal hrozne koliky a každy večer plakal vyse 3 h v kuse,trvalo to takmer cele 3 mesiace každy každučky den-vecer od 20 do takmer pol noci.Tak sme sa ho snažili dako upokojit,hlavne ked si už aj pruh vyplakal 😒 No a tak si na to zvykol a ani sa mu necudujem.Pri druhom som to už riešila inak,tiež mal koliky,ale už som vedela, že aj tak nič nezabera a tak som si k nemu len lahla a spievala mu do uska-u neho to trvalo 6 tyždnov každy večer cca 2h-takže menej ako u prveho.Inak bol stale cez den noseny v nosiči,ale nekonalo sa natriasanie na rukach a tak sa naučil zaspavat sam-dodnes s tym problem nie je a aj ked v noci zaplače,alebo sa zobudi, tak od detoxu po očkovani vie zaspat sam naspat-len ked zubky trapia je to horšie.

monuska342
22. jún 2011

@kaja73 no tak to chapem ze si zvykol koliky poznam nas trapili len chvilku a tiez sme nenosili lebo to aj tak nepomahalo...pri druhom uz to vies lepsie lebo ked mas prve tak ziskavas skusenosti a pri druhom uz vies co zabera...ja som aj citala ze ho mam nechat vyplakat ale ja neviem on tak strasne krici sa bojim ze susedia pridu ze co mu robime 🙂 lebo byvame na cinziaku....je mi ho luto nechat ho plakat nikdy som nevydrzala dlhsie ako 5 minut

wvwvw
22. jún 2011

@kaja73 ako prosim ta zistim ten pruh. nas maly pri kolikach tiez hrozne silno placka min. v hodinu v kuse, to je neutisitelny silny plac... dufam, ze mi sa k pruhu neprepracujeme. ako sa to potom odstranuje?

kaja73
22. jún 2011

@monuska342 ja na to tiež nemam nervy-nechat plakat- a po strese s pruhom u prveho syna ma stale mata, že sa to može zopakovat aj pri druhom synovi.takže pre mna toto cesta určite nie je.Ale ked ti poviem pravdu,tak so st.synom mame tak užasny vztah,že je to ozaj super a myslim že to ma na svedomi aj to, že som mu bola vždy na blizku,fakt vždy.Nelutujem tie nočne chvilky,ked sa bal,alebo mal zle sny ci ho zubky boleli.10 rokov bol moje vsetko,teraz mam takych dvoch a som tomu hrozne rada.Tiež viem, že to raz skonci a zachvilku budem riešit pubertu aj u Patka.Leti to hrozne rychlo a ci spim ci nespim 2-3 roky je zachvillku zabudnute.

kaja73
22. jún 2011

@wvwvw malemu sa to viditelne vydulo v slabinach-mal to velke ako mensie slepacie vajce.dalo sa to zatlacit spat a potom to zas vyliezlo a tak dokola.U nas v Zamkoch neoperuju tak male deti-aspon vtedy nie,teraz neviem-a tak sme mali ist bud do Blavy,alebo počkat do roka a potom by nas spravili tu.Ked mal rok,tak už u nas neoperovali ani ročne deti,ale až od 3 rokov,tak sme sa rozhodli cakat a malemu sa to dovtedy sponatnne upravilo-ma tam otvor aj dnes,ale malinky a nič mu tade nevylieza.No je to taky demoklov mec nad nami-že to rupne znovu.Mam vsak hrozny strach z anestezy a tak kym to nie je nutne tak to neriešime.Už mu to nevyslo 9 rokov a dufam, že to tak aj zostane.

wvwvw
22. jún 2011

@kaja73 no to verim, aj ja mam z toho velky strach. Preto robim vsetko mozne aby neplackal. a ten nas teda ked place tak poriadne, hlasisko ma silny 🙂

emkab
22. jún 2011

Maminy, zamiesam sa vam do diskusie- chcem sa poradit. Mame 7,5mesiaca, kojime, papame prikrmy. Od zaciatku mame problemy ani nie so spankom samotnym, ale so zaspavanim.
Najskor mi Cicuska zaspavala okolo 11tej, neskor sa to posunulo, potom bolo obdobie, kedy zaspavala okolo 9tej, teraz sa to zase nejako "rozhodilo" a predvcerom zaspala dokonca o pol 11tej, aj to s tazkostami. Snazili sme sa neurcovat jej rezim spanku, ale nepomohlo to. Mame svoje ritualy pred spankom (kupanie, papanie,...) a vzdy som dbala na urcitu mieru pravidelnosti- napriklad cas kupania presne na minutu, max. posun o 10 minut, von sme chodili za kazdeho pocasia v presne rovnakom case, ale nepomohlo nic. Od malicka 🙂 malinko spinka cez den a vecer ma problemy so zaspavanim. Od cca 3.mesiaca sa mi zacala budit castejsie aj v noci, dovtedy prespala aj 5 hodin a nic. Citala som, ze unavene dieta zaspava a spi horsie- snazila som sa ju davat viac spinkat, ale nepomohlo to, ked spinkat nechce, tak ju neuspim, ani keby som co robila, zacne sa vzpierat, sadat si. Ak sa stane, ze zaspi okolo 19tej (pri papani na prsniku), tak sa po pol hodinke zobudi a opat zaspi az o cca 2hodky. Inak ta polhodinka je pre nu nejak dolezita, lebo aj cez den spi max. polhodku a smitec.... neviem, ci to vsetko dava nejaky zmysel, co som popisala, ale skratka sa chcem spytat- mate niektora podobne skusenosti s babatkom, resp. podarilo sa vam to nejako vyriesit? Vdaka.