Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kubkolucy
1. dec 2012

To je super, že zaspal. Nevadí, že plakal. Ja som tiež nervózna keď malá plače. Iba sedím v obyvačke a čakám kedy zaspí. Neviem sa ani na nič iné sústrediť. A už keď ten plač slabne, že si už len mrnčí ako ten tvoj, tak už viem, že je dobre. Že už zaspí. Vtedy už ku nemu ani nechoď. Keď bude úplné ticho choď ho iba napraviť a pozakrývať. Keď už spinká.
Maličkej hovorím: "tíško, spinkaj, nebojsa maminka je tu" Nikdy pri nej nezostávam dlho. Minutu alebo dve. To je jedno čo mu povieš, on počuje len tvoj hlas a cíti či si rozľútostená alebo či to myslíš vážne že má spať. Aj keď plače, toto vníma.
A ešte jednu dôležitú vec ti poviem. Neber ho naruky. Musíš ho upokojiť bez toho. Pohladkať, postískať - to je jedno. Ak to nezaberá a on vtedy plače ešte viac tak od neho odíď čím skôr. Minúty postupne predlžuj až kým neprídeš na 10 min. Potom už k nemu vždy chodievaj len po desiatich. Nikdy ich už neskracuj. On pochopí, že musí plakať dosť dlho na to aby si prišla a že keď prídeš aj tak nič extra neurobíš. Pochopí, že sa mu to neoplatí a radšej prestane plakať a zaspí.
A keď ti je doplaču tak si pripomeň, že aj pre neho to bude lepší spánok keď sa toto naučí a bude spokojnejší. Vyspinkaný. Pochopí, že postielka je pre neho bezpečné miesto a vždy ked sa z toho spánku preberie tak zistí: "Aha som vo svojej postielke, všetko je v poriadku".
On je iba nervozny z toho, že chce spinkať a nevie ako má zaspať. Ale takto sa to vlastne naučí. Vydrž to. A daj vedieť ako ste postúpili.

kubkolucy
1. dec 2012

mirka1308 To je super, že zaspal. Nevadí, že plakal. Ja som tiež nervózna keď malá plače. Iba sedím v obyvačke a čakám kedy zaspí. Neviem sa ani na nič iné sústrediť. A už keď ten plač slabne, že si už len mrnčí ako ten tvoj, tak už viem, že je dobre. Že už zaspí. Vtedy už ku nemu ani nechoď. Keď bude úplné ticho choď ho iba napraviť a pozakrývať. Keď už spinká.
Maličkej hovorím: "tíško, spinkaj, nebojsa maminka je tu" Nikdy pri nej nezostávam dlho. Minutu alebo dve. To je jedno čo mu povieš, on počuje len tvoj hlas a cíti či si rozľútostená alebo či to myslíš vážne že má spať. Aj keď plače, toto vníma.
A ešte jednu dôležitú vec ti poviem. Neber ho naruky. Musíš ho upokojiť bez toho. Pohladkať, postískať - to je jedno. Ak to nezaberá a on vtedy plače ešte viac tak od neho odíď čím skôr. Minúty postupne predlžuj až kým neprídeš na 10 min. Potom už k nemu vždy chodievaj len po desiatich. Nikdy ich už neskracuj. On pochopí, že musí plakať dosť dlho na to aby si prišla a že keď prídeš aj tak nič extra neurobíš. Pochopí, že sa mu to neoplatí a radšej prestane plakať a zaspí.
A keď ti je doplaču tak si pripomeň, že aj pre neho to bude lepší spánok keď sa toto naučí a bude spokojnejší. Vyspinkaný. Pochopí, že postielka je pre neho bezpečné miesto a vždy ked sa z toho spánku preberie tak zistí: "Aha som vo svojej postielke, všetko je v poriadku".
On je iba nervozny z toho, že chce spinkať a nevie ako má zaspať. Ale takto sa to vlastne naučí. Vydrž to. A daj vedieť ako ste postúpili.

euka210
4. dec 2012

@mirka1308 tak to mas dobre, ze len 15min...my ked sme to skusali na 6m, tak plakal s prestavkami aj hodinu a spal cez den len 20 min. Po tyzdni plakal len 15min, ale spal trhane a stale len 20min. Tak som to nechala a nasli si vlastny sposob, aby som aj ja bola spokojna a aj drobec. Casom spal 1,5h.

veronicka1901
7. dec 2012

@mirka1308 Kolko ma syncek rokov? My sme na tuto metodu dozreli, az ked mala dcerka rok. Uz tyzdne je to fajn, cez den sice stale velmi nepospi, niektore noci sa stale dost mrvi, ale neda sa to ani porovnat s tym, cim sme prechadzali predtym 🙂

micha7
7. dec 2012

Ahojte... my sme nasu malu dcerku od 1,5mesiaca davali pravidelne vecer spat do postielky. Trosku sem tam poplakala ,ale nie velmi...a zaspala. Tak je uz od 2 mesiacoch naucena vecer zaspavat sama v postielke.Bola od zaciatku naucena , ze sa okupka,prebali ,ocinko da flasku ,odgrgnut . Tak som ju vzala na ruky a odniesla do postielky a tisko som jej vravela"haji,haji...." dala pusku na dobru noc,ulozila do postielky pohladkala a odisla z izby! Toto funguje dodnes mame nieco cez 5 mesiacov. Ide spat o 19.30h ,alebo 20.00 a spi az do 6.30hod.-7.00hod. Samozrejme,ked bola taka 3 mesacna sa budila na mliecko okolo 3tej v noci. Teraz uz od polky 4 mesiaca spi az do rana. Ked ju vecer davam spat ona sa normalne tesi do postielky🙂 , ked uz lezi hned dava hlavku na bok a zatvara oci a mysli si " uz chod prec mama! " 😉 daj mi pokoj.... 🙂 Neviem mozno aj to robi rozdiel,ze dcerku som neprikladala k prsniku ,ale som jej 3 mesiace odsavala mlieko a pila s flase. hm... neviem.... ja som len rada, ze dcerka si najde vecer taky svoj pokoj a kludne zaspinka. To by som priala vsetkym detom. Ale kazde dieta je ine a potrebuje nejaku inu metodu,alebo len maminku svoju pri sebe citit. 😉

mirka1308
7. dec 2012

@kubkolucy no pár večerov keď som bola s malým sama a uspávala ho, tak si poplakal a nakoniec po dlhšej dobe zaspal ☹ No posledné asi 2týždne sa mi zibudí pri nočnom kŕmení-resp,pri prebaľovaní a nie je možné ho uspať. 😠 Túto noc exceloval, keď ani po 2,5hod mužovi nezaspal a pritom bol unavený, tak mi až taký najedovaný hovorí: daj ho do postielky, veď on nevie čo chce a je zjavne ospatý. Nech sa tam vyreve! 😔 A to keď už jemu prdli nervy... 🤐 A povedal, že odo dnes bude večer zaspávať sám v postielke. 😅 Doteraz bol vždy proti, keď mal malý plakať, hneď ho zobral na ruky 😖 on sa rozobral, ukazoval mu žižinká a pod. a malý samozrejme nechcel spať, lebo bol rozkukaný 😀 tak som sama zvedavá, kto má pevnejši vôľu 😀
@veronicka1901 máme 9 mesiacov a od narodenia problém so spaním. Keď bol malinký, tak asi do 4mesiaca koliky a vtedy sa naučil zaspávať na rukách, potom už nechcel na ruky, chcel mať svoj priestor a tak sa trasie v kočíku 😒

veronicka1901
7. dec 2012

@micha7 Nasa dcerka tiez zo zaciatku spavala v postielke a v styroch mesiacoch prisiel zlom, zaspala sice tam, ale s mojou pomocou a potom tej pomoci bol cim dalej viac 😒 🙂

veronicka1901
7. dec 2012

@mirka1308 Skus este do toho roka vydrzat, my sme skusali dva mesiace dozadu a nezabralo az teraz 🙂.

micha7
7. dec 2012

@veronicka1901- jasne... noo aj u nas sa to moze zmenit. Nic neni zarucene,deticky sa menia.... pockaj ake to bude,ked jej pojdu zubky.... :-/ hm..... mozno aj ja budem mat potom problem.. ale to su deti vsetko sa musi prekonat. noa vsetko raz pominie...hlavne nech su zdrave to je to NAJJJJJJJJJJ! 🙂

majula84
10. dec 2012

môj maly 9 mesačny drobec nám každy večer vyvadza,nechce spinkať..trvá to už asi dva týždne,čo to môže byť? predtým so zaspávaním nemal problém...

euka210
13. dec 2012

@majula84 podla mna je to vekom...aj my sme od toho veku mali problemy...zacina zistovat, ze Ja a mama sme 2 osoby a zacina prejavovat svoju volu

annabel184
13. dec 2012

ahoj moj maly ma 9 mesiacou a este stale mi vecer vstava aj 4 krat cim to je

ofelieee
13. dec 2012

@majula84 jedna moje kamarádka lamentovala nad svým 4. děckem: "ty MIMINA! Druhej půlrok, nebesa, nemůže odsejpat rychlejc? Všechny, všechny to měly tak, že objevili tělo a nebrala jim to hlava, položit hlavu na polštář a nechat ji ležet je nadlidskej úkol...!!!" 🙂 je to věkem. Kuba to měl tak do roka a půl, a teď už je to paráda, když to správně načasuju, tak když řeknu jdeme spinkat, tak začne tleskat, smát se, volat těším! a je to 🙂

annabel184
14. dec 2012

😲

baska1
6. jan 2013

ahojte, vopred sa ospravedlnujem, ale nie je v mojich silach citat celu diskusiu od zaciatku a ani v casovych moznostiach, preto pisem hned otazocku:o) moj malý bude mat 6mesiacov, je vylucne kojený, už sme zacali s prikrmami, lebo malý je velký hlados, no nevladzem už vstavat v noci k nemu xkrat. Zaspava pekne sam v postielke o 19.30 do piatich minut a prvy spanok ma tak do 21.30-22h, potom sa napapa a je hore skoro kazde 2,5hodky a okolo 5hodiny mu konci noc a prenesiem si ho do postele, kde sa chce hrat a niekedy este medzi 06-7h mi pospi a potom spi este cca 20min od 08.40 a o 10.45. Poobednajsi spanok mam od cca 12.30-14.30, niekedy este medzi 16-17h pospi chvilku a potom je hore. Mam skusit podla tej knizky po tom poslednom vecernom krmeni ho nechavat vyplakat a nosit radsej na rukach a tak ho ukludnit bez kojenia?

boka79
6. jan 2013

@baska1

ahoj, no podla mna az tak zle nespinka, spinka tak ako ine deti v jeho veku, dokonca lepsie ako vela deti v jeho veku. Moj maly ma 9 mes. a doteraz sa budi aj v hodinovych intervaloch. on spi s nami v posteli, mozno to je jedine riesenie tvojho problemu,je to jednoduchsie, ako dieta trapit nejakymi pokusmi, a hlavne , ked je take malinke, neviem, pozri tri strany alebo tak dopredu, tam som o spanku napisala vela .. drzim palce

baska1
6. jan 2013

@boka79 asi to fakt necham na maleho, možno, ked zacneme davat aj vecerne prikrmy bude to lepsie, skusali sme 3x ryzovu nemliecnu kasu vecer, ale nebol z nej nadseny, asi este nedozrel ten cas:o)

julietta246
6. jan 2013

@baska1 ahoj, ja mam tiez 6 mesacne babatko a spava kazdy den minimalne 8 hodin bez prestavky. Chodi ale spavat pomerne neskoro okolo jedenastej vecer. Tiez bol az donedavna plne kojeny a s prikrmamy sme zacali pred par tyzdnami. Okolo osmej dostane kasu a potom este pred spanim mliecko. So zaspavanim po flaske nema problem. V jednej knizke som citala, ze ked dieta zacne plakat, mala by si ho nechat tak cca 2 minutky nechat, mozno sa utisi sam. Deti totizto spavaju v dvoj, trojhodinovych intervaloch a musia sa naucit bez placu prechadzat z jedneho do druheho. Aj nam sa stavalo, ze sa maly zobudzal po dvoch hodinach, ale postupne sa naucil sam sa utisit... Ak sa neutisi do par minut, tak by som ho asi uz zobrala a snazila sa utisit ja, ale skus ho nechat sameho. A taktiez uz spava vo svojej vlastnej izbe, mozno aj to pomaha, ze sa nezobudza na nase pohyby v noci...

jarkam2
6. jan 2013

@baska1 7-mesačnú dcéru som naučila zaspávať podľa knižky"každé dieťa sa vie naučiť spať", po čase však začala preháňať s nočným kojením aj 5-6 krát za noc, tak som jej raz v noci preniesla postieľku do jej izbičky. Každý večer som sadla k PC a pracovala aj do polnoci, takže som už z toho bola fakt na prášky. Do týždňa som ju kojila 1x za noc a do dvoch mi prespávala celé noci. Zrejme reagovala na moju vôňu, inak neviem prečo by sa budila. Od cca. 6 mesiacov som dodržiavala pravidelný denný spánkový režim. T.j. 10.00-11.30 a 14.00-15.30. Večer chodí spať medzi 20.00-20.30 hod. Po roku sme prešli na jeden spánok denne. Držala som sa vždy jednej zásady, ak moja dcéra bude dostatočne jesť a piť počas dňa, nebude sa budiť na hlad a smäd v noci. U nás to platilo na 100%. Presne som vedela, že ak jedla alebo pila počas dňa menej ako zvyčajne, v noci bude budíček. Držím palce!

baska1
7. jan 2013

@julietta246 no nam vyhovuje, že zaspava o tej 19.30, lebo si aspon chvilku vecer oddychnem a nieco porobim a stahovat ho do roka do inej izby nechcem, asi musim len vydrzat :o(

baska1
7. jan 2013

@jarkam2 ja musim poriasit ten doobedny spanok nejak, lebo budeme chodit 2x do tyzdna na plavanie od 10-11.30h

jarkam2
7. jan 2013

@baska1 fúha, my sme chodili plávať ráno, najneskôr o 10.00 sme boli doma, takže potom mi malá spala ako dudok aj 2 hodiny... Tak jedine pred plávaním a po ňom, asi inak sa nedá. Po plávaní bude taký unavený, veď uvidíš! Vydrž, iné ti fakt nezostane. 😉

veronicka1901
17. jan 2013

Ahojte, opäť by som potrebovala poradiť 🙂. Dcérka bude mať v pondelok rok a dva mesiace, od roka spinká krásne podľa tejto metódy. Tera resp. zaspinkáva. Spánok je už horší. Bolo to prechodne lepšie a teraz sa zasa pohoršilo. Myslíte, že je to tým, že niekedy spáva raz, inokedy 2x za deň? Problém je v tom, že niekedy vstane ráno o šiestej, vtedy ju musím uložiť aj doobeda. Keď má buntošiace noci (nespí aj 3 hodiny v kuse), pospí ráno aj do 7.30 a vtedy nechce ísť už doobeda spať, len poobede. Neviem, idú jej aj stoličky. Má niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem.

lenka1275
25. jan 2013

Aj mne ju prosim poslite.. Lenka1275@centrum.sk. Dakujem

anoli85
29. jan 2013

Se Sofi spánkem bojujem už taky nějakou dobu, zhruba před 5ti týdny jsme ji přestěhovali do svého pokoje. Je jí skoro 21m, tak si nemyslím, že by na to byla příliš malá. Večer usíná většinou sama kolem půl 9, pohádky ji spíš rozjařily, takže po koupání má mlíko a pak jde spinkat, někdy zavolá, ale stačí, když ji ubezpečím, že jsem hned vedle a usne sama. JENŽE kolem 1h ráno se vzbudí a volá na mě. Tak jdu za ní, dám napít, pohladím, Sofi si lehne, vypadá to, že spí a jakmile si lehnu do postele, spustí nanovo. To se opakuje několikrát (třeba i 8x) po sobě, pak to nevydržím a dám jí spát k nám do postele. Tam dřív usínala skoro hned a spala až do rána. Ale poslední 3 dny se v posteli převaluje, leze po nás, hraje si, takže ji očividně nic netrápí. Ale to trvá třeba 2 nebo i 3 hodiny, takže usne třeba až ve 4h, takže ráno jsem jak mrtvola. Zato Sofi hýří energií - nechápu. Dnešní noc už jsem se na ní naštvala a dala jí v noci zpátky do postýlky a samozřejmě vztekle řvala. Asi jsem slabá, ale vydržela jsem jsem chvíli a šla za ní, vynadala jí, že tohle v noci dělat nemůže, že musí spát. Ale když jsem jí řekla ať udělá hají, tak spustila hrozný řev, takže jsem ji opět odnesla do naší postele a asi po půl hodině usnula. Jsem naštvaná sama na sebe, potřebuji nějak nakopnout a vydržet..

beemajkus
30. jan 2013

velmi pekne prosim o tuto knizku na beemajkus@gmail.com
dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem vopreeeeeeeeeeeeed 🙂

rainee
30. jan 2013

ahojte, my sme do 2r. viac-menej nemali problemy so spankom, ale odvtedy to je katastrofa. dcerka vobec nechce spavat vo svojej postielke, dostava normalne hystericke zachvaty. takze pre pokoj v rodine zacala spavat s nami v posteli a nevieme ju to odnaucit ☹ v postielke v detskej izbe nechcela spat (ani ked som sedela pri nej alebo nechala svietit lampicku a pod.), tak sme postielku presunuli spät do spalne aby nemala pocit ze je tam sama, ale ani to nepomohlo. niekedy v nej zaspi ale v noci sa presunie aj tak k nam, posledne dni robi kazdy den cirkus ked jej poviem aby spala pekne vo svojej postielke lebo uz je velka baba a kazde dietatko ma predsa svoju postielku. v skolke pekne spava sama, dokonca aj zakryta paplonikom co doma nehrozi.
dalsi problem je ze cekovo velmi malo spi. vstane o 5-6 a taha cely den do 19-20. pritom ten spanok jej velmi chyba, poobede je uz umrncana, nervozna, nevladze ist na prechadzku a len sa motka po byte. nerozumiem preco sa tomu spanku tak strasne brani. podla pediatricky je to ok, kazde dieta je ine a ona je proste aktivnejsia. a este musim povedat ze ledva vecer zaspime vstava v noci 1-2x este na cikanie. a samozrejme musime si ist niekto s nou lahnut ked ide spat lebo inak by nezaspala vobec. uz neviem co robit, nemyslim si ze je to ok....

amanda33
30. jan 2013

ahoj všem, můjroční synek se odjakživa budil ve 4 ráno, pak už spal špatně, jen do 5, papat nechtěl ještě, přesto spal maximálně do půl šesté nehledě na dobu kdy jsem ho večer krmila či dala spát. Poslední 2 měsíce už mezi 3 a 4 ráno řve tak, že ho musím odnášet do jiného pokoje kde se okamžitě uklidní a spí až do 5.30 vklidu. Teploty v místnosti jsou stejné, ticho nebo hluk stejný, když ho zvednu tak se vzteká a pláče, když ho nezvednu tak pláče stejně. Spinká vpokojíku se starší sestřičkou a budí ji jeho řvaní, proto ho odnáším, nevyspím se také, už mám celkem dost..Máte někdo podobnou zkušenost a vyřešilo se to? jak a kdy? není to zoubky, ani hladem, nekojím dlouho, dudlík nemá, spí ve spacím pytlíčku v teple, lásku dostává, hrajeme si a po všech stránkách myslím že je vše v pořádku... jí i hutnou kaši na noc, je to stejné i po jemné kaši, jiném druhu, množství, hustotě, málo cukrů, med na noc.. prostě už nevím co zkusit.. dekuji.

miska22200
30. jan 2013

@rainee naš syn ma tiež 3 roky a tiež si musi niekto knemu lahnut kym nezaspi,horšie som to zvladala ked sa narodila mala ale teraz zaspavaju obaja v rovnaku dobu tak to ide lahšie...mala zaspi sama v postielke a syn ktory je už vlastne velky nato ,musim uspavat 🙄 naivne dufam že to prejde same...občas idem skôr z izby poviem že musim pustit psa dnu a podobne vyhovorky a niekedy sa už nevratim a zaspi aj tak sam ....asi treba skušat,snad z toho vyrastu 😉

katkaajurko
31. jan 2013

Metoda podla tejto knihy sa neodporuca aplikovat samotnym autorom. Je to stara 20 rokov zastarala metoda a moze detom uskodit, sam autor povedal-ze keby vedel co sposobi-nikdy by ju nenapisal..tak len pre mamicky ktore ju stale vehementne odpporucaju... je prirodzene,ze deti sa budia a potrebuju najblizsiu osobu mat pri sebe - ved sme ludia,mame city aj tie deticky su take malicke,ze potrebuju a budu este dlllllllllllllllllho dllllho potrebovat uistovanie,ze mama je tam vzdy ked ju treba a potuli,pomojka . Tak sa buduje aj silna osobnost.