Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

anrebcz
11. jún 2013

@corny01 tak pod ten tvuj prispevek se klidne podepisu, u nas je to uplne stejne.
Cekala jsem to mnohem horsi, je to mnohem lepsi... Pravidelny rezim jsme zacali az s 'metodou'. Denni spani/usinani v postylce mnohem lepsi( to driv nehrozilo). Pokud jsem s ni nehrkala venku v kocarku tak nespala, coz znamenalo, ze spala jen venku a ja doma nemela chvilku klidu na domaci prace ( nebo na sebe).
PS dnes spala do 10ti minut( a to jen prtkrat zamrcela a bylo to).
Ja vim, ze k tomu kazdy musi dospet sam, ale za me: doporucuju

timka6
12. jún 2013

@corny01. A kojis este, alebo ste pri tejto metóde úplne prestali ? Pýtam sa preto lebo mám osem mesačnú dcérku a doobeda jej dám prsnik na tom zaspi, a spí niekedy aj dve a pol hodiny, poobede spí v kociku, aj hodinu niečo, ale tiež ako kedy, potom kojim až pri večernom zaspavani, ale v noci sa dosť často budí, aj ked už som dosiahla že bola dva krát hore, podľa mňa hladná byť nemôže, možno este skúsim podať vodu, ale niekedy som dosť unavená, aj tak neviem, či tým niečo docielim, no skúsim vytrvať. Chcela by som ju tak postupne oducit, no zas nechcem presvihnut ten čas, aby to potom nebolo horšie. Tiež by som ju rada naučila zaspavat samu, lebo myslím, že sa v noci jeduje aj nato ako ju stale prekladam do postielky.

evamarcel
12. jún 2013

@anrebcz ani cez den toho vela nenaspi lebo zaspinka sice pekne o 8,30-9 na 45min. a potom uz place mozno by pospala dlhsie keby jej cumel nevypadol a na obed spi od 12tej tak zas 45min. ale ked dam cumel tak potom este potiahne taku hodinku...cize dokopy nespi cez den ani 3hodky treti spanok sa nam nie vzdy podari a tiez trva zhruba 45min.

evamarcel
12. jún 2013

@timka6 ako si dosiahla ze bola iba dvakrat hore? vnoci myslim. My to mame strasne v noci o zaspatie mi ani nejde lebo celkom zaspi s cumlom polozim do postielky do rucky dam plysaka a zaspinka cez den uplne krasne zaspi ale na noc mi zaspi a po pol hodine rev ale cumel nestaci uz musim prsko a potom za hodinu a pol opat prsko a potom za dve hodky a potom zas za hodku a pol a zas za hodku to staci cumel a zas za hodku a staci cumel a je rano ale rano sa prisat vobec nechce to znamena syta z noci. Tiez sa na to plakanie odhodlavam je dolezite ale pritom plakani podla tej stranky
dr. Weisblutha ze dieta sa ma dat spat nie prilis unavene lebo potom place dlho aj hodiny no len to kedy ten cas unavy je uz som skusala ju dat spat na noc aj po dlhom case az 4hodky a revala aj po kratsom bdeni 2,5hodky a stale rev. PRitom cez den mi krasne zaspava bez placu ked ju dam do postielky.

corny01
12. jún 2013

@timka6 jo, kojim 7x pres den, ale malo mi pribyva, ublinkava i hodku a pul po krmeni (nemate s tim nekdo zkusenost?). Snad pribyde aspon trochu po prikrmech.
@evamarcel My uz sme to jednou taky zkouseli a nechali jsme toho po dvou dnech a pak pres mesic pauza, proste jsem si myslela, ze na to ani jedna jeste nemame a dalsi pokus za mesic. A to uz rvala prvni den jen 45 min. A to ze nam obcas spala pres den dobre a vecer vubec se nam tez stavalo.

timka6
12. jún 2013

@evamarcel Pamätám si, že mala dobrý spánok aj doobedu aj poobede, a vždy zaspala na prse, a potom išla spať o pol osmej, a zobudila sa o pol dvanástej a potom o pol štvrtej, no neviem, skusim ju cez deň tri krát kojiť, a v noci dva krát.
@corny01 A tvoje malé má koľko mesiacov ? S tým ugrckávaním skúsenosť nemám, ale mi sme mali od narodenia tichý reflux. AKo ste vlastne začali s tou metodou, nečítala som všetky tvoje príspevky, v tom predposlednom píšeš, že Vám to trvalo dva týždne, ako ste fungovali ?

anrebcz
12. jún 2013

@evamarcel a v kolik rano vstavate a v kolik ti vecer usina? Ja ted v te knizce ctu o posunutych rezimech spanku tak proto se ptam. Taky ta pisou. Ze rodice nekdy maji nerealne predstavy kolik ma dite v jakem veku spat za 24h.
Pridavam tabulku z knizky R. Ferbera.( to prvni jsou mesice a pak to jde podle veku v letech)

anrebcz
12. jún 2013

Pro vsechny co potrebuji psychickou podporu: u nas byl dnes den 9 a po pulhodinovem uspavacim ritualu( flaska, kartacek, cteni a zpivani) jsem ji v 19.00h dala do postylky.... jak zjistila,ze budu odchazet tak zacla trochu knourat a v 19.08 uz SPALA!

evamarcel
12. jún 2013

@anrebcz no ja som dnes zlyhala zial nechala som ju plakat 30min. a skoncila lebo som to uz nezvladla a dala jej prsnik cumlik a znova polozila do postielky trocha plac a zaspala ale zial som chcela oducit od cumla a porusila som to ... spinka tak od 19tej do 5,30-6 a cez den zhruba 2hodiny dokopy

chlpacik
12. jún 2013

@corny01 holka tak mi máme doma prese to iste ako opisujes TY! MALEHO KOCIKUJEM NIEKEDY AJ HODKU A POL, ABY ZASPAL, MEDZITYM SA VYSKIERA A PRITOM SOM HO DAVALA DO KOCIKA S TYM, ZE SI SUCHA OCI, ZÍVA SI A ZAčíNA REVAŤ. Celý deň si vyžaduje pozornosť, lebo sám nepobudne. A večer reve tak, že vrieska. Už akonáhle sa blíži 18:30už máme cirkus. Je aj keď bol predtým najedený, odgrgnutý. Vrieska tak, ze až slzy mu vyjdu. No strašný pocit pre rodiča. Anakoniec zaspí na prsníku a hojdaním. Večer som hore aj 7krát a nedajbože že mu prsník vezmem skoro, lebo začne revať. Kým bol menší mal aj koliky aj reflux, teraz to už tak nepozorujem nakolko je "zlostný" skoro stále. Ja to este asi tie 2tyzdne nejako vydrzim a potom bude musiet prist radikalne riesenie, lebo takto sa znicime uplne. Clovek mu chce dobre, ale zaroven nás to nici. Clovek je nevyspatý, podrazdený, vkuse je na rukach, a nieco pri nom porobit je umenie. Uz aj cikať si asi budem planovat 😀 😀 😀 kEBY ASPON POSPAL ASPON HODINU OBE SPANIA CEZ DEN A NIE POL HODKU. Ved to on ani nespi len podriemkava, no zavidim zenam, ktoré to nezazili 🙂)) A AKO DLHO TRVALO, KYM SA TA METODA U VAS OSVEDCILA?

chlpacik
12. jún 2013

@corny01 Aj moj maly grcka po najedení, ale stava sa ze aj o hodinu a pol este stala grcka mlieko. Pritom sa mi zda, ze on je dost kratko. Mi sme za 5min. najedení, co nechapem. Ale pribera mi. Ja mu uz davam aj mrkvicku,zemiacik, kasicky, zajtra uz polievocku. Lekarka vravela ze mozem od ukonc.4mesiaca. A dnes sme mali poradnu a maly bude mat 26.6. pol roka a momentalne vazi 8,5kg. Porodna hmotnost bola 3850. Neviem, ci aj ine deti tak grckaju, ale pribera,takze to neriesim. Cumel NECHCE od narodenia, mali sme problem aj s flasou, cize ani vcajik, ani umele mliecko nechce. LEN ked je hladny jedine vtedy vypije aj z flase. A cumel mu davam na zabavenie, lebo on si nedava dudu do pusy ale ten drziak, a vsetko okusava od 2mesiaca, ale zubky ani naaaaznak a uz tak dlho sa nam aj slini.

corny01
12. jún 2013

@timka6
@chlpacik
Holky, mám to tak stránku nazpátek, tak kdyžtak mrkněte tam, nechci to psát všechno znova, je to na dlouho. My máme asi fakt nějakou potr. alergii nebo intoleranci, bo dnes opět nechtěla přes den pít, bublalo jí to v břiše, no hrůza, trochu se napila až když začla skoro usínat, jinak z toho mlíka asi něco cítí a jak jí to sání rozhýbává střeva. tak je z toho chudák hrozně rozladěná. Chjo. No nemůžem mít klid. My dřív ublinkávaly a prospívaly, teď už neprospíváme, tak to řeším. Jak vy po příkrmech, už tolik neublinkává? a zklidnil se, nebo je to furt stejný?

anrebcz
12. jún 2013

@evamarcel urcite si neselhala! Tak na to jeste nejste pripravene...
Ja to delam postupne napred jsem chtela odnaucit od usinani na prsu a chovanim, ale dudlik ji porad nechavam. Odnaucovat dudlik budu az pozdeji.
U nas to ty prvni dny vypadalo tak, ze jsem ji dala dudlik, ale ona jak rvala tak ji samozrejme hned vypadl, za 5 min jsem tam sla znovu a zas dala dudlik, pak za 7 a pak za 10. asi tak ta pulhodiny uz byla tak unavena z toho breceni,ze kdyz jsem ji dala dudlik tak zacla dundat a usnula. Jine dny usla i bez dudliku,(nez jsem ji prisla znovu dat), ale ja ji vzdy aspon nabidnu.

kacenkaharris
12. jún 2013

Ospravedlnujem sa, necitala som knihu, o ktorej sa tu diskutuje, ale predpokladam, ze je o tom, ze sa dietatko necha vyplakat, aby zaspalo. Ze sa predlzuje interval atd.... ak je to tak, chcem sa len podelit o nazor z jednej americkej knihy (DR.SEARS-Baby sleep book), kde sa varuje, ze takato metoda NEUCI deticky zaspat, NUTI ICH SPAT. Cize deti sa akoby naucia zaspavat same, ale spoja si zaspavanie a spanok so samotou, uzkostou, uplnou bezradnostou (ja placem, lebo sa dovolavam mamicky a ona na mna kasle! A ja inak komunikovat neviem! -povedalo by miminko), a ked deticky maju rok, dva, tri, zacne sa kolotoc zlych snov, vyliezania z postele, predlzovania vecerneho ritualu ako napr. zadonenie o dalsiu knizku, na zachod, este raz zakryt, este jednu pusinku atd. LEBO DETI SI PAMATAJU, ZE ZASPAVANIE A SPANOK JE TA SMUTNA CAST DNA, ked sa musia same o seba postarat-uspat... A ide im vlastne len o pritomnost rodica, nie o tu knihu ci cikanie... proste sa uz dopredu boja noci.

Cize ked dietatko po niekolkych preplakanych nociach plakat prestane, je to preto, ze VZDALO KOMUNIKACIU S MATKOU, nie preto, ze sa naucilo samo zaspavat. A take deticky mozu vyrastat s porusenym vztahom k rodicom, uz im proste tak nedoveruju... ☹

Ako Dr. Sears pise, miminka od prirody maju spat lahko a budit sa, je to obranny mechanizmus proti SIDS, hladu, zime, prehriatiu atd. A my ich nutime spat celu noc a zaspavat same prilis zavcasu, proti prirode...

Pise, ze ak vas vola povedzme 5-rocne dieta, ze sa strasne boji samoty alebo tmy, mama pride a utesi. Tak preco mama nepride a neutesi malilinke bezbranne babatko, ktore sa strasne boji samoty a tmy, len este nevie rozpravat, tak komunikuje placom? Je v tom daky rozdiel? 😕

Stalo sa vam, ze vam partner odisiel na sluzobku a vy ste nevedeli vecer zaspat, lebo ste boli zvyknute zaspavat pri nom?
Babatko bolo zvyknute zaspavat pri mame v brusku a samemu mu to proste daky cas este nepojde dobre....

Tolko z knihy... na zamyslenie.

anrebcz
13. jún 2013

@kacenkaharris Ahoj, diky za tvuj nazor. Ja s tebou v mnohem souhlasim.

Predem upozornuju, ze bych nerada, aby se nam to tu svrhlo k nejakym hadkam a dlouhym debatam o vhodnosti jednotlivych zpusobu uspavani....
Tato diskuze je pro rodice, kteri uz zkusili vsechno mozne a nic nefungovalo. Tento 'zpusob' uspavani deti rozhodne neni jejich prvni volbou, ale hodne frustrovanych rodicu k nemu casem dospeje.
Ja jsem cetla obe knihy ( Dr Searse - napred jsem si myslela, ze to tak budu delat, ale mala ma 7mesicu a uz to tak dal nejde...... ted ctu Dr. Ferbera-Solve your child's sleep problem) a musim rict, ze hodne 'nedorozumneni' vznika prave proto, ze lide knihu od Ferbera necetli a mylne se tomu rika 'vyplakavaci metoda'.

Ona se ta kniha zabyva poznatky z 20ti leteho vyzkumu detskeho/lidskeho spanku a ruznymi poruchami spanku (vetsinou naucenymi); jako jsou spatne usinaci asociace( uspavani houpanim, na prsu atd), nevhodne nastaveny cyklus spanku( uspavani prilis brzo nebo vstavani prilis pozde) nebo dokonce to ze je dite vzhuru 1-2h uprosted noci.
Pokud si clovek precte celou knihu a obecne poznatky o spanku a peclive identifikuje problem, ktery jeho dite pri usinani/spani ma, tak by se prave plakani melo co nejvic predejit. To, ze se tomu rika 'vyplakavaci metoda' je dost mylne!

Napriklad se tam pise, ze rodice nekdy maji nerealne predstavy o tom kolik by jejich dite melo v jakem veku spat a cekaji, ze jim bude v noci spat 12h + 2x 1.5h pres den, coz je nerealne. Taky se tam pise, ze mas nekolik dni zapisovat spanek ditete, aby se zjistilo kdy prirozene usina a kdy se samo budi a zacit dite ucit usinat samo v dobu kdy normalne usina – nikdy ne drive. Napr pokud rodice zacinaji v 19h uspavat v naruci/na prsu a dite usne az v20h takto znamena, ze jeho spankovy cyklus zacina az v 20h a tudiz nema cenu dh davat do postylky a ucit spat samotne od 19h. Pokud ho daji spat az v 20h( nejlepe i o neco pozdeji) tak se doba usinani zkrati a dite nebude hodiny plakat.
Takovych poznatku je tam mnoho, popisuji se tam ruzne individualni situace a jak je resit.

Co se tyka psychologickych nasledku, tak pokud je dite cely den milovano a zahrnovano laskou a peci tak to,ze ve veku 7mi mesicu pri usinani 10minut plakalo rozhodne vliv nema.
Ja sama jsem z dvojcat a kdyz jsem se ptala mamky jak nas bylo obe dve schopna uspat,tak mi rekla: ' polozila jsem vas do postylky a sla jsem pryc, co jsem mela delat obe jsem vas nosit nemohla'. A verte mi, ze to na mne zadnou psychickou ujmu nezanechalo ( pokud to dokazu sama posoudit) 🙂

Trochu jsem se tu rozepsala, ale myslim,ze je dulezite podotknout ze to neni jen o vyplakavani......

evamarcel
13. jún 2013

@anrebcz co citam vidim ze to mas dobre prestudovane tak mi skus poradit co mam robit , mala ma 7m a 1tyzden spime v noci dost zle uz skoro od narodenia ale asi tak okolo 4m sa to dost zhorsilo zaspavanie na noc je niekedy dost placlive davam ju na 19tu spinkat pred nocnym spanim mame ritual kupanie papanie kasicky nie vela lebo nechce a kojenie a potom grgnut cumel pusa do postielky a odchadzam dvere privriem niekedy zaspi uplne v pohode pohra sa s plysakom a zaspi ale niekedy musim davat cumel aj 5krat a viac lebo place a vypadne ved vies...take iste zaspavanie mame aj cez den vstava o 5,30-6 prvy spanok ide na 9 tu taktiez cumel pusa plysak do rucky a mala zaspinka bez placu spi niekedy 45-50min. to iste na obed 12-12,30 cumel plysak a spinkame a vecer treti spanok sa uz nie vzdy podari tam je dost plac vtedy ju vyberiem a nejde spat az vecer alebo potom v kociku ukolisem a zaspi ale len na 30min. no ale ci spi alebo nespi ten treti spanok vecer zaspavanie na 19tu uz vacsinou s placom a pritom cez den v pohode zaspi no a pre mna je este to zaspavanie znesitelne na vecer ale noc mi dost vadi hned po zaspati po pol hodine plac dam cumel pokracuje niekedy musim az kojit aby sa ukludnila a pokracovala potom spi na 1,5hodku a zas plac staci podat cumel pokracuje v spani zas po hodine a lebo hodine a pol sa zobudi uz musim kojit lebo rev neskutocny cumel nestaci a zaspi povedzme na 2,5hodky niekedy kratsie ale max je 3hodky a potom do rana kazdu hodku cize za celu noc podavam cumel aj 5-8krat . Vsimla som si ze po kojeni pospi aj dve a pol hodky alebo dve hodky ale ked podam cumel spi iba hodku a zas ho chce......tak neviem citala som ze uz nemusi v noci papat ze sa cely metabolizmus prepina na denny a vlastne dieta spi akoby denne spanky co mi aj tak pripada ked potiahne len po hodinke a pol. No a co dalsie podotknem rano o 6-7vobec sa ani nepripoji na prsnik nechce uplne jej do 9tej staci ked si pozmoli rozok a az pred rannym spankom chce sa kojit a vlastne vacsinou pred spankami sa chce kojit. Zatial prikrmy papa tak pomenej a este v noci ju kojim max dvakrat . Ja by som jej ten cumel aj ponechala zatial na zaspatie aj ked ho pri dennom spani tiez musim podat aby si predlzila spanok naobed sa zobudi po 45min. podam cumel a potiahne dalsich 45min. tak neviem mam ju nechat poplakat a nedavat cumel len v noci ked sa zobudi a nekojit ju aby sa naucila prechadzat bez pomoci do jednolivych faz spanku alebo ako to spravit som uz z toho zmatena ci to este ma papat v noci alebo co .....ale urcite som presvedcena ze chyba jej spanok lebo aj vcera sa dost budila kym poriadne zaspala bolo 20,30 a spala do 5tej jednoznacne nedostatok nocneho spanku a cez den si to absolutne nedobieha

anrebcz
13. jún 2013

@evamarcel Evi, prectene to sice mam (porad to jeste ctu),ale rozhodne se nepovazuju za zadneho odbornika.
To jak popisujes, ze nekdy spi 2x za den a nekdy 3x, tak to muze byt jeden z tech problemu.
Prvni rada co je v te knizce je,ze si rodice maji nekolik dnu ( nejlepe tyden) zapisovat denni rezim, tj veskete jidlo a spanek a podle toho pak vypozorovat, jak pravidelny je jejich denni rezim a podle toho se pak da poznat jak je spanek ovlinovan denim rezimem. Napr pokud das driv obed a tim padem se za den stihnou I tri spanky,tak se pak dite vic budi v noci protoze spalo vic pres den.
Mne to zapisovani pomohlo v tom, ze jsem si vice mene ustalila rezim a snazila se krmit a ukladat ke spanku ve stejnou dobu. Je mozne, ze to ze ti nekdy usina az ve 20.30h je tim, ze spala pred den 3x.
Podle toho co popisujes, tak mi to prijde,ze pres den sni/vypije malo a v noci to dohani a pak zas rano je plna a nechce - a je to zacarovany kruh.
Prilozim sem takovou tabulku do ktere si mas zapisovat casy spanku, a pak je tam hezky videt prubeh za cely tyden.

anrebcz
13. jún 2013

@evamarcel v te horni casti je vysvetleno jak zapisovat spanek a bdeni

evamarcel
13. jún 2013

@anrebcz no vies co ja mam pravidelnost v spani rano o 8,30-9 a o 12tej tam zvykne pospat do 13,30-14.00 akurat ten treti je problemovy ale asi ho vypustim....co som si vsak vsimla je to ze budenie v noci je stale caste ci ma alebo nema ten treti spanok tu je ten problem ze v noci asi skutocne sa budi na hlad....a ako zrusit ten zacarovany kruh moze byt ze ked sa aj dobre napapa cez den bude potrebovat aj v noci? Moze byt este tak dva az trikrat za noc hladna?

evamarcel
13. jún 2013

@anrebcz este to nechapem ze ked mi zaspi mala s cumlom po pol hodine rev lebo chce zas cumlik aby zaspala ...to aj tebe toto robi? ci zaspi a uz pekne taha? A to aj cez den robi ze zaspi sice aj bez placu ale za pol hodku nie plac rev a musim dat cumel aby pokracovala v spani.

chlpacik
13. jún 2013

@corny01 po prikrmoch je to myslim lepsie. Skor mam pocit, ze grcka od materskeho mlieka :(, ale on aj strasne hltavo papa mlieko,normalne pocujem ako prehltava. Umele mlieko vypije, len ak ho necham fakt 3-4hod.bez jedenia, ale nevsimla som si zeby od toho vrackal. Moze byt, že niektorým detom prekaza mlieko v strave matky, ale kazdopadne povedz to lekarka, pravdepodobne vas posle na GASTRO. Aspon budes vediet na com si ;)
HOLKY JA SOM HO DNES NECHALA REVAT,REVAT A REVAT! ALE POVIEM VAM-NEDALO SA TO ☹ ☹ ☹ ... Po 25min. som to vzdala. Nedal sa utisit ani na rukach, dychcal mi na rukach este dobrych 15min. až som sa zlakla a nakoniec od unavy zaspal. Neviem co to budem este skusat. Mozno postupne po 10min., ale uh tak dlho ho nenecham. Som zvedava, ci sa teraz nebude budit s revom v noci. Ved ak ja som z toho vystresovana, tak co to dieta? Tatko vrieskat ako vrieska nas, no neskutocne cosi. Dnes som nemala manzela, nakolko ma nocnu, ale ten by nevydrzal ani 5min.

anrebcz
14. jún 2013

@evamarcel mne se treba podarilo 'zrusit' ten treti denni spanek tim,ze jsem oba denni spanky posunula o trochu pozdeji. ( driv jsem ji davala spat kolem osme rano a ted ji driv jak v 9h nedavam. a odpoledni spanek se snazim ne driv nez v 13h( nekdy i pozdeji) a ona mi pak vydrzi az do vecera do 19h.
Ale treba vcera jsme byly s kocarem venku dopoledne a jak na potvoru mi usnula cestou domu na obed v kocarku, takze spala uz v 12.30h a spala jen asi 40min( jinak odpo spava 1h 20min) a vecer uz byla tak hotova, ze jsem ji dala spat uz v 18h!!! a spala az do 3.15h a pak po flasce az do 6.30.
Pokud mi ted vecer usne, tak uz se nebudi (stalo se to mozna jednou a to jsem ji jen dala dudlik a spala dal).
Ja bych ti fakt doporucila si ty spanky zkusit zapisovat a po tydnu uvidis, treba z toho neco vyctes.

To, ze jeste v noci trikrat kojis by asi nebylo zas tak zvlastni(pokud zatim neji moc prikrmu),ale jestli je to fakt hlad,tak by ti po nakojeni mela zase hned usnout( tak to ma moje kamaradka co koji 6ti mesicni dceru).

A jeste takova kontrolni otazka, otaci se ti v postylce z briska na zada a opacne? Treba mase mala spi jenom na brisku a tim padem si i sama krasne odrihne-pokud to potrebuje. Nemuze byt to caste nocni buzeni tim,ze si potrebuje odrihnout?

anrebcz
14. jún 2013

@chlpacik Ahoj, kdyz pises ze rval 25min.... chodila jsi ho v pravidelnych intervalech utesovat nebo jsi ho nechala celych 25min samotneho? A jak jste uspavali doted a v kolik hodin?

chlpacik
14. jún 2013

@anrebcz chodila som k nemu, ale zacal este zlostnejsie potom. Vacsinou zaspaval medzi 19-20hod., ale uz akonahle sa blizi 19hod.tak je zly, nervozny, a sklada pusu na plac. Doteraz zaspaval v kociku pri hojdani a najnovsie vecer na rukach a pri prsniku, nakolko sme cirkus mali-mame kazdu noc, tak som mu uz zacala davat prnik, ale ten nastupuje az po tom, co sa poriadne unavi vrieskanim. A v noci sa mi budi aj 6krat.
Dnes som ho cez obed dala do postielky, zase vreskot, nakoniec sa zacal hrat, obracat v postielke ako kolotoc, odkedy sa otaca nerobi nic ine. A po pol hodke uz vrieskal. Takze zase vyhral a siel do kocika. Spal 35min. :( po 2hod.co je hore je stale unaveny. Aj ked ho necham nasilu dlhsie aby nespal spi malo. Niekedy ho musim aj skoro hodinu kocikovat, aby zaspal. Pritom mi dava signaly, ze chce spat-sucha si oci, a je nekludny. Uz ani na rukach nedobre, tak viem, ze musi ist spat. Sme uz z neho na nervy. Cele dni je inak ROZMAZNAVANY. Je najmensi, starkí su na dochodku, cize je zvyknuty, ze je stale s niekym. A stale by len somariny robil.

anrebcz
14. jún 2013

@chlpacik divala jsem se, ze mate jen 5.5mesice. Ja jsem s timto ucenim zacinala az tesne pred 7m (po uspesnem zavedeni prikrmu), protoze jsem mela pocit, ze uz je na to mala 'pripravena'. V te dobe uz jsme meli relativne dobre zabehnute spani, uz nam spavala v dlouhych intervalech a budila se jen na jedno krmeni v noci. Nutno podotknout,ze se to mezi 6 a 7mesicem hodne samo zlepsilo. U nas byl hlavne problem v usinani/ prekladani z naruce do postylky, ale jak uz jednou spala tak spala.
A jak pises, nase mala je behem dne taky milovana az 'rozmazlovana' a proto to pro me bylo snazsi se do tohoto uspavani pustit.
Ted co mame pravidelny rezim + spani v postylce, tak mi v kocarku uz vubec nespi - jako, ze se vyspi v postylce a pak teprve jdeme ven. Takze kdyz zas prijdeme domu tak je unavena, dam obed a jde spat a to stejne delam odpo, po svacince v 16h s ni jdu ven, vracim se tak v 17.30, pak vecere, vana, chvila hrani a cteni a pak ji dam flasku a jde spat. deset minut knoura a usne.

miska030
14. jún 2013

My sme sa neriadili ziadnou knihou,mame tri deti a vsetky tri su kazdy vecer o osmej v posteli,najmladsia ma 7mesiacov a uz sa nam tak naucila,ze osem hodin a do postele,zaspava na manzelskej posteli,ked uz aj my s mm ideme spat prelozim ju do postielky a spinka do rana do siedmej bez toho,aby sa v noci zobudila,alebo plakala 🙂 🙂 🙂

anrebcz
14. jún 2013

@miska030 tak to mate krasny....... a to usina sama nebo s tebou? ja bych nasi malou na manzelske posteli nechat nemohla, ona se silene toci a vali sudy a asi by nam spadla. 🙂

miska030
14. jún 2013

Nie,nie,zaspava sama,ja ju ulozim,len musi mat pri sebe latkovu plienocku s ktorou sa hra a s nou aj zaspi,tiez sa nam vrti,kym zaspi,ale este nespadla 🙂 Asi jej zacnem robit mantinely s paplonov,aj my sa velmi tesime,lebo takto sme naucili zaspavat aj nasu teraz uz 3a pol rocnu dcerku.Samozrejme uz spinka sama v izbe.Ale asi by som sa nikdy neriadila podla knihy,nase deti maju takto nastaveny biorytmus a urcite sa da naucit dieta spat,nam sa to takto podarilo a nepozname co je to byt nevyspaty 😀

annie321
14. jún 2013

My sme sa žiadnou knihou neriadili, odmietli sme našu dcéru trápiť v postieľke a nechať ju plakať. Trápili sme sa radšej my, najskôr zaspávala na rukách, potom v ležadle, keď sme ju hojdali - zo začiatku to bolo napr. aj okolo jedenástej večer. Keďže nechcela zaspávať na prsníku, tak sme museli byť naozaj veľmi vynalézaví. Zhruba okolo pol roka sa čas jej zaspávania ustálil na deviatej hodine, ale museli sme ju hojdať v nosiči a potom prekladať do postieľky. Potom keď sme vyhodili dudky, začala som s ňou zaspávať vo veľkej posteli a začala som ju učiť zaspávať na prsníku. A teraz - o týždeň bude mať jeden rok - zaspáva na prsníku vo veľkej posteli a potom ju preložím do postieľky - a zaspáva medzi osmou a deviatou hodinou. Sme obidve spokojné a vôbec sme ju nemuseli týrať nejakým plačkaním o samote v postieľke. A inak áno, každé dieťa sa naučí zaspávať samo, ale každé v inom veku, keď je na to pripravené a zralé. Niektoré to zvláda od malička a niektoré sa to naučí až keď povyrastie - ale úlohou rodičov je podľa môjho názoru, aby dieťatku pomáhali a boli trpezliví a ukázali mu tak, že tu sú pre neho a že sa nemá čoho báť a nie ho nechali napospas v postieľke.

magda89
14. jún 2013

@suz2 ja som bola z toho zmatena... kazdy vravel nieco ine a kazdy radi nieco ine... dcerka ma 9 mesiacov a trapi ma ze nevie zaspat sama, ale tym ze to chcem stale riesit tak to len zhorsujem lebo som z toho nervozna... nechcem ziadne vyplakacie metody ale vraj pri ukonceni dojcenia sa placu aj tak nevyhneme, podla mna zavisi aj od dietatka a kedy ukoncime, mozno jej to neskor uz budem vediet vysvetlit... A potom som si precitala tento clanok http://prosimspinkaj.weebly.com/3/post/2013/06/... a vravim si, ze presne. Kaslem na vsetkych a je nam lepsie...zatial to riesit asi nebudem a potom uvidim...