Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

dana_l
1. nov 2013

@frick skus ho dat spat o nieco skor ako toho starsieho. mozno presvihnes jeho "cas" a tym padom uz nie je unaveny a nechce zaspat.

matulinuska
1. nov 2013

U nas to fungovalo asi 2 mesiace,potom malaa mi preskocila okolo 6-7 mesiaca na rezim nespim vobec,nakoniec po velkych bojoch pri mne v postely nakolko ked sme ju dali do postielky tak sa postavila a ne a ne spat...No zachvilku bude mat 10 mesiacov,opat spi v postielke celu noc no zaspava pri mne a potom ju presuvam. Je to dobry sposob ako dieta naucit zaspavat a nasledne aj spat same no nie na ukor jeho psychiky...niekolko krat sa stalo ze v noci sa nam malaa budila s placom co sme ju nechali kontrolovane vyplakat podla knizky...Moja skusenost

urbanovapatricia
2. nov 2013

ahoj,každé dieťa sa dá naučiť,aby zaspávalo samé,len treba vydržať,trvá to tak okolo 3 dní,niekedy viac.Ja mám malú naučenú spávať v postielke a poviem ti,že nikde inde ako tam ani nezaspí.Dokonca mi káže zavrieť dvere na izbe.Vždy keď plakala som ju pohladkala,uistila,že som tam,dala mliečko a ona zase zaspala.Tak vydrž,a výsledok sa za pár dní dostaví.

zuzkat1
2. nov 2013

@dejna20 to ze to olutoval som citala raz na nete.ale ta kniha sa vola tusim veda zvana rodicovstvo.autor neviem.mam ju doma a teraz som u rodicov.je tam vela o spanku,placi o hormonoch stresu kt,sa uvolnuju atd.

frick
2. nov 2013

@dana_l rozmýšľala som aj tak len sa bojím že nestihne zaspať kým bude čas toho staršieho a toho zase nemôžem nehať dlho hore lebo skoro vstáva. No vyskúšam každá rada dobrá. Za skúšku nič nedám. Ale včera som sa snažila aby sa nerozbláznil a nepobehoval tu jak raketa a bolo to o čosi lepšie zaspal o 21.30 tušim a ukladala som ho o 20-tej. Možno patrí medzi deti ktoré nepotrebujú veľa spánku. Napríklad snažila som sa ho odučiť od dudla ale vôbec ani neplakal ale do pol noci bol hore prosto bez neho nevedel zaspať. 😖

dana_l
2. nov 2013

@frick nase male zaspavaju so mnou. tie starsie uz same. ale tie sme naucili ze sme im pustili cd rozpravku. mozno take skus. zeby namiesto pobehovania pocuval a tym padom musi byt ticho.
viem ako to je - ze jedneho dat spat inak ako druheho. ja nase tiez davam spat naraz. ale aj kvoli tomu ze som vecer sama na ne a tak nemozem nechat bud malych alebo velkych cakat kym ty druhy zaspia. drzim palce

camacama
5. nov 2013

@sjuze môžem ta poprosiť...ked ti pošlem mail,posles to aj mne?

danag
5. nov 2013

Baby môj osobný názor na túto knihu nie je dobrý. Dieťa som chcela, som šťastná, že ho mám. Netvrdím, že vy ostatné nie. Môj malý pritom spáva dobre, pokiaľ ho niečo nebolí, alebo sa občas niečo zlé nesníva. Budí sa na papanie 1x za noc, keď bolia zuby, tak aj 6 - 7x na nosenie (1 nosenie trvá tak cca 10 minú). Koľkokrát sa mi nechce, aj sa hnevám, ale potom si uvedomím, že je to taký drobček malý, potrebuje mamu, pocit istoty. Radšej si k nemu cez obed ľahnem a aspoň 45 minút si pospím. Že mi stojí robota? A čo? Tak to dorobím, keď príde manžel z práce. Malý spáva s nami od narodenia, vôbec nám to nevadí, občas sme poriadne dokopaní, ale berieme to tak, že na čo budeme spomínať, keď bude vonku s frajerkami, kamarátmi a bude sa domov chodiť len najesť a vyspať 😀? Mne sa osvedčilo, že s dieťaťom treba chodiť veľa von, lebo ten môj drobec doma len špekuluje, nudí sa, je veľmi živý, vonku má viac podnetov, tým pádom vydá viac energie. Aj teraz keď je už skoro tma, tak s ním idem aj keď len na hodinku, aj to sa ráta. Ešte dávame pozor na to, aby spálňa nebola prekúrená, aby mal k večeru už kľudový režim - kúpeľ, rozprávka, papať, spať. A dá sa.

chlpacik
7. nov 2013

Mamičky písala som sem už keď mal malý 5mesiacov, dnes má cez 10mesiacov, ale problém sa sám nevyriešil. Malý mi od malička zle spáva. Najprv to bol reflux, potom sa naučil, že ho uspávame len v kočíku, alebo na prsníku. Po odstavení od materského mliečka :/ si zvykol na fľašu. V noci papá aj 3krát. Budí sa aj 7krát. Nad ránom okolo3tej sa už nedá inak, len zase do kočíka a kolísať. Cez deň spí po 30min(skor drieme ako spi) a to kazdych 2,5hod.Denne 3krat dokopy. Je nervozny, hyperaktívny, no dá zabrať jednoducho povedané. V 6mesiacoch som sa pokusila ho nechat plakat a prichadzat v intervaloch podla knihy, vydrzala som dva dni a koniec. Manzel bol z toho nervoznejsi ako ja, takze sa to nedalo. Ale teraz co ma cez 10mesiacov je situacia stale nezvladatelna. Momentalne cakame druhe babatko, takze by som konecne chcela vidiet maleho spat v postielke, a keby prespal noc, to by bolo neuveritelne. Dnes som opat siahla po tvrdej drezure, maly nie ze vrieska, ale pisti ako o zivot-HLASISKO ma neskutocne. Neviem ako to zvladli ine mamicky no neda sa to u mna. Cely cas som bola pri nom, po 30min. toho pistania uz som nemohla viac. Nechala som ho v postielke, ale vysilenemu som nakoniec podala flasu,plienku a cumel. Neviem, ci to zaberie aspon odnaucit od kolisania, ale pevne dufam ze ano. V kociku to donekonecna nejde. VELKY OBDIV MAMICKAM, KTORÉ TO DOTIAHLI DO ÚSPESNEHO KONCA. Snad sa aj mne raz podari. Znicena, unavena, na konci so silami, tak by som popisala dni kedy to skusam.

danag
8. nov 2013

@chlpacik Neblázni, do úspešného konca? Si citlivá mama, ktorá to jednoducho nedokáže, tak buď na to hrdá. Vydrž ešte chvíľu, malý začne chodiť, skôr sa unaví. Kľudne mu daj cumeľ, čo je na tom? Lepšie spať s cumľom, ako nespať. Veď ho nebude mať naveky. Môj má na spanie cumeľ od narodenia, naučili mi ho na to sestričky v pôrodnici, cez deň mi tiež nespával, len tak ako tvoj, tak som mu ho po mesiaci dala aj doma. Na reči ako ,,on má cumlík?" sa môžeš vykašľať. Hlavne že spí. Ešte by som skúsila mu zredukovať tie denné spánky na dva, ak by sa ti nejako dalo. A fakt s ním choď von aj po tme aspoň na 30 minút, uvidíš, že to pomôže. A žiadne večerné chodenia do nákupných centier a podobne. Robí to veľa rodičov a potom sa čudujú, že deti nespia. No z tých svetiel, zvukov ... ani sa nečudujem, hovorí sa tomu, že dieťa má ,,rozhádzané nervičky" 😀 . A v tomto veku, mu určite idú zuby. Bolí!!! Vydrž ešte, uvidíš, zlepší sa to. Moc držím palce.

duratlicka
8. nov 2013

@chlpacik Moja,ziadny uspesny koniec neexistuje.Niekto ma spave dieta,niekto nespave.Nasa rok a pol spala vo svojej postielke,no potom sa z nej naucila vyliezt a votrela sa nam do postele.Vela sme sa kvoli tomu s mm hadali,az sme jej kupili normalnu velkacsku postel a uspavam ju tak,ze si pobede,vecer aj v noci k nej lahnem,nadojcim a pockam kym zaspi.Pravdupovediac konecne citim ulavu.Nebolia ma krize z dojcenia na stolicke,aj si zdriemnem a oddychnem.Mali by predavat postielky 90x200,vela mamiciek by si vydychlo🙂

duratlicka
8. nov 2013

Metodu z tejto knihy vobec neodporucam,sposobuje u deti nocne desy a traumu.

danag
8. nov 2013

@chlpacik a ešte ma napadlo, skús ho zobrať k sebe do postele. Možno potrebuje cítiť blízkosť. My s mužom si malého aj v noci na striedačku pritúlime, podľa toho, do koho začne drapkať 😵 , ako som už písala, občas sme dokopaní, ale inak je spoločný spánok super, je to pohodlnejšie, ako vstávať k postieľke. Keď budeme mať ďalšie dieťa, rozhodne v tom chceme pokračovať, ale budeme musieť sať tri postele dokopy. Veľmi by som ti chcela nejako pomôcť, lebo aj ja som človek, čo sa potrebuje vyspať.

chlpacik
8. nov 2013

@danag moj zacal cumlikovat od 7 mesiaca, ked som prestala dojčiť, dovtedy nechcel ani cumlik, ani flasu s cajom. Potom ked som musela brat antibiotika, si musel zvyknut na flasu a odvtedy uz nechcel ani prsnik, a uz len flasu a cumel. Ale spaval nam od narodenia tak zle. Susedia by mohli rozpravat, my sme ho skoro cele dni len kocikovali vonku, zeby spal. Vkuse bol nervozny, no clovek si myslel, ze chce spat, co aj chcel-len nevedel. Dokonca casto ak ho necham dlhsie hore ozije, rehoce sa, ale vobec nie je unaveny. Obcas sa stali vynimky, ze ak dlhsie pospal, tak mi lepsie spal aj v noci, no ked nespal skoro nic-katastrofa! Praveze ho chcem odnaucit od kocikovania, lebo tam mi jedine spi, ked obzera dookola stromy, svetla, zvieratka. Nemysli nato, ze ma spat a nejako zaspi, ale na 10mesiacov by uz hadam stacilo v kociku spavat 🙂. Zubky uz ma ocne, spodne dva, a hore jednotku, dvojka sa derie. Slintat mi zacal ako 2mesacny, ale nakoniec az vo 8mesiaci zacali vychadzat. Cumel mi az tak neprekaza, nici ma ten jeho rev a boj pri zaspavani, nato kolko sa nastvornozkuje cele dni, tak vobec nie je unaveny.
Momentalne druhy den, opat place, po vytrvalom plakani ostavam pri nom, maly spotený,cerveny,slzy az na lici. Napokon pri driemani prijme flasu, dam cumel a horko tazko po hodine boja zaspava. Fakt neverim, ze niekedy prestane revat. Dnes vstal o 6tej, prvy spanok sme realizovali 9:40-spal mi do 11tej, a odvtedy zaspal az teraz 15:00, dufam, ze pospi aspon hodinu. A vecer ho ulozim o tej 20tej.

chlpacik
8. nov 2013

@danag heh, no ked bol mensi a este som dojcila, tak som ho nechavala spat pri sebe, ale potom si vyzadoval kolisanie, cize pritulenie nepomahalo, len kolisanie, resp.skakanie na fit lopte 😅 . A uz sa mi stalo, ze som vecer tapala po mm, ze kde je maly, ci sa nezosmykol, tak som ho mohla zobudit aj 3krat, fakt uz taky reflex, no na druhy den sme sa na tom pobavili 😀 ... uvidim ako to zaucinkuje este par dni. Momentalne dva dni je mm prec, takze maly moze "viac"porevat, akurat ze si neoddychnem, niekedy mam krce v bruchu, neviem ci od nervozity, ci od nosenia, ale nenoste ho, ked sme si ho tak rozhyckali 🙂))). DUFAM, ZE BUDE MAT SESTRICKU A ZE BUDE DOBRY SPAC 🙂

danag
8. nov 2013

@chlpacik no máš dieťa, ktoré má ,,vrtuľu v zadku". Vitaj v klube. Presne ako si napísala, keď spí zle cez deň, tak spí zle aj v noci a naopak. U nás to isté. Môj postup na noc: Kúpeľ, potom ho dám do postele, ľahnem si k nemu, dám mu fľašu, keď dopije, dám cumeľ, zhasnem, spievam mu, niekedy 5 minút, niekedy aj 45 minút, ale vie, že som pri ňom a pomaly zaspí. Zaspáva pri otvorenej vetračke, potom ju zavriem. Skús najprv nejako upraviť ten nočný spánok, potom bude lepšie aj cez deň. Ešte sa popýtam mamičiek v okolí, máme tu tiež nejakých ,,nočných vtákov" a napíšem ti nejaké tipy a triky. Ale fakt ho skús zobrať k sebe. Možno budeš milo prekvapená.

chlpacik
8. nov 2013

@danag no my ho kupime kazdy druhy den, nakolko manzel robi na zmeny. Sama ho uz kupat nevladzem, lebo po kupani vrieska, neda sa ani obliect, lebo je hned na bruchu, ale to aj pri prebalovani ho nahanam po izbe. Hracky ho bavia tak na 2min. a dost. No cirkus nazivo 🙂
Njhorsie je, ze cely den si sucha oci, ze je unaveny, ale nie a nie spat!
Sam sa ani nepohraje, lebo je ako strela raz tu, raz tam. Po kom to dieta ma, nechapem 😀
Budes zlata, ak najdes nejaku mamicku s podobnymi problemami, aj ked co som sa pýtala, tak nejako natrafim vzdy na dobre spavé deticky 🙂. A ked som s malym vonku a je vo faze:"USMIEVAM SA NA KAZDEHO KTO PRIDE", tak ani by neverili aky je doma 🙂 Malý je vacsinou od tej 17-17:30 takynervozny, uz len robime vsetko aby nejako vydrzal do 19-19:30. To druhe nebudem kolisat, ani sa mu tak venovat, snad sa mi odvdaci viac 😀

danag
8. nov 2013

@chlpacik môj muž tiež robieva nočné, ja ho kúpem aj sama, môj vo vani špekuluje, aj stojí, aj leží na bruchu, aj sa pohrá, ale kúpe sa rád. Po kúpaní síce nevrieska, ale prebaliť ho a obliecť, tak to je boj, má 16 mesiacov, takže hahahá ... ale potom už keď je oblečený tak je to fajn. Ale chápem, že ty ako tehotná, nemáš silu, ja keď si predstavím, že by som momentálne otehotnela, tak mi vlasy dupkom vstávajú. S hračkami sa zahrá chvíľu až teraz, v 10 mesiacoch bol presne ako tvoj, až na to spanie. Skoro všetci chalani sú takí, to len dievčatá sú kľudnejšie. Ale zase, čo by to bolo za chalana, keby v ňom nebol oheň. Mňa napadlo, že vlastne od začiatku som malého uspávala tak, že som si k nemu ľahla, keď sa napapal, tak ma chytil za prst a do nejakých 8 mesiacov sa ududkal do spánku. Proste sme ho neučili zaspávať na rukách, ale bola som buď ja, alebo občas muž pri ňom. Iné je to, keď sa zobudí v noci, vtedy musím ponosiť. Pri druhom si k bábu len ľahni, nech sa ťa chytí, cíti ťa, a dúfam že to bude v pohode. Neboj nič, určite sa popýtam v okolí a dám vedieť. Drž sa, vydrž ešte nejako a nenechaj ho plakať. Veď je tvoj a ty si jeho mama 😵

romynka
28. nov 2013

...ja len tolko k teme... ze my sme mali take uspavacie problemy ze to nikomu nezelam... mala je tvrdohlavy zurvalec... ma 14 mes... s metodou sme zacali v 8.mes. ... a nepoznam nic ucinnejsie... nech si kazdy robi ako citi... ale ak chcete aby vase dieta dokazalo samostatne zaspat a aj prespat noc... chodte do toho... mala z toho nema ziadnu traumu..je spokojna a stastna... chce to len spociatku pevne nervy, odosobnit sa nelutovat... a nezlaknut sa extremneho kriku...nie je to o trestani ci trapeni deti..je to o stanoveni hranic medzi dietatom a rodicmi... a FUNGUJE TO

katuska111
28. nov 2013

@romynka a mozes mi napisat blizsie? Ako u vas prebiehalo učenie? Moj maly je taky tvrdohlavy a budime sa casto v noci na kojenie a s placom.

romynka
29. nov 2013

@katuska111 ... v prvom rade si treba precitat celu knizku.. je tam krasne opisane ako funguje myslenie malych deti..clovek pochopi ake chyby robil..a tak sa bude aj lahsie dieta na samostatne hajanie ucit... nie vzdy vzdy je postoj "chcem urobit pre moje dieta vsetko co si zela.." pren prospesne...ale to je moj nazor... myslim si ze iste hranice by stanovene mali byt..dieta musi pochopit ze nemoze s rodicmi robit cokolvek... a ze manipulovat dieta s rodicmi dokaze uz od utleho veku je zrejme...
... u nas to bolo tak ze sice mala spava od zaciatku vo svojej postielke nechcela nam zaspavat ani za svet... budila sa...kazda "metoda" nam zlyhala... najprv kocikovanie,nosenie,spievanie,mojkanie,fitlopta atd atd ...ked uz sme boli v koncoch susedka s dvojickami nam.poradila tuto metodu... neverila som...ale vyskusala som... a zabralo!!! Uz na druhy den to bolo uplne ine...
Postup podla knihy... pol hod pred spanim mliecko..potom mojkanie v rodicovskej posteli,pozerame knizky spievame si...
Potom malu dam do spacieho vaku..vezmem na ruky a dame papa a dobru nocku tatovi,hrackam atd 😉
Polozim do.postielky..chvilku ju hladkam a rozpravam jej pekne veci..aka je sikovna ako ju lubim..a ze som tu vzdy pre nu...(hladkam ju po hlavke a takto chlacholim aj ked protestuje..zpociatku vrieskala ako divocak)... snaz sa urobit rovnaky ritual... potom treba odist aj ked robi babo cokolvek.. a ides...3 min musis cakat..pomaha ak sa podporuju rodicia a nedovolia si tam ist skor ako treba... po 3 min tam chod ..pohladkaj.prihovor sa... nebud tam viac ako 2min..a potom 5 min..a znova dokola...potom 7 min... (postup najdes v tej knihe)...
Dolezite je aby dieta bolo napapane,ciste,mat pocit ze je lubene... potom to zvladne... vacsinou to nezvladnu skor rodicia... len to treba vydrzat... nasa mala vrieskala tak ze som.plakala aj ja...myslela som ze na nas zavolaju socialku... ale vydrzali sme...a druhy den uz bol omnoho lepsi...a treti...super!

danag
29. nov 2013

@romynka prosím neber to ako útok na teba, ale ako preboha má mať dieťa pocit, že je ľúbené, keď matka nepríde na jeho zavolanie? Také dvojročné to už chápať môže, ale napr. 2 -3 mesačné? Pre ktoré je najväčšia istota mama? Ja som knihu nečítala, ale toto fakt nepochopím.

althejka
29. nov 2013

@danag presnr toto by som napisala ja🙂 ja mam postielku pri mojej posteli,spi v nej,ale ked sa vypyta ku mne,ide.tiez si myslim,ze tych par rokov,co su drobci si treba uzit aj s nocnym spanim pri mne🙂

bystrikovazuzka
29. nov 2013

@danag v knihe sa rovnako píše, že túto metódu máš skúšať AŽ od 6 mesiaca a pri zdravom dieťati, takže dovtedy to treba vydržať a snažiť sa zaviesť si večerný rituál a hlavne v rovnakú dobu!

danag
29. nov 2013

@bystrikovazuzka zuzi, mne sa to aj tak zdá skoro, ako fakt verím, že zúfalí rodičia skúsia čokoľvek, ale do tých dvoch rokov mi to príde ako silná káva. Okrem toho, veď tým deťom idú zuby!!! To mu mám dať na noc čípok - dávam- a potom keď bude plakať, tak ho nechať tak? Ja ho radšej ponosím 😀

danag
29. nov 2013

@danag ešte som chcela, veď tu to niektoré chceli aplikovať od niekoľkých týždňov. Čo si princezné mysleli, že prídu z pôrodnice a dieťa bude ako bábika? To malo byť pre teba zuzi.

bystrikovazuzka
29. nov 2013

@danag ja som si tú knihu prečítala zo zvedavosti a neriadim sa ňou. Nechcem zakríknuť, ale môj 5 mes Bystríček spinká podľa mňa celkom dobre, večer sám zaspí v postieľke (neučila som ho to, jednoducho to tak prišlo, skúsila som ho po večernom kojení položiť do postieľky a zaspal, tak to tak robíme), len cez deň by mohol trochu viac spinkať, ale rovnako ako to tu nejaká mamička už spomínala, si si ním poobede ľahnem a zdriemnem si s ním 🙂 a vôbec mi to nevadí. Keď bol maličký tiež sme ho nosili na rukách aj do 22:00 a čo...

danag
29. nov 2013

@bystrikovazuzka to som bola asi ja s tým zdriemnutím 😵 . Veď keď tak spí sám od seba, tak to je skvelé. Držte sa.

romynka
29. nov 2013

@danag ....prave to je ten problem..necitala si knihu... ps.je go metoda od 6 mes... nema sa pouzivat skor..

diana_81
29. nov 2013

@duratlicka

Fiha... Teraz to myslim v dobrom, ale sledujem tuto diskusiu uz hodne dlho a pamatam si na casy ked si ju podporovala a pisala ako vam skvele zabrala na priek separacnej uzkosti a podobne. A cenim si, ze sa vyjadrujes takto spatne ako to citis teraz. My sme to tiez skusili, ale moja mala ma skratka i taku povahu, ze ju neohnem, len zlomim. Po tyzdni pokusov a nervov som sa na to vykaslala. Je to takto narocne, ale nedokazala by som zakazdym zacinat odznova ked to pokazia zubky, horucka, cestovanie a podobne. My to mame podobne, uspim na velkej posteli, prelozim do postielky, cim dalej tym dlhsie mam pokoj (niekedy aj do 5-6 rana uz) a ked nejde uspat spat putuje k nam a spime do rana...