Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

mauka
25. apr 2014

Tie ,ktore ste knihu uspesne vyskusali ..ako vam spavali deticky cez den ? mne sice pekne zaspi,ale zobudi sa po pol hodine..a potom neviem,ci mam opat nechat plakat,alebo to ukoncit a uz ju nechat hore ..pritom je po tej pol hodine este stale unavena,na prsniku mi opat zaspi,ale ako ju dam do postielky,place dalej :(

monika2712
25. apr 2014

@mauka ahoj ako dlho to uz skusas? pozeram ze ma len pol roka.. nam sa tato metoda v pol roku neosvedcila, narobila velku sarapatu so spankom v postielke, tak sme sa na to vybodli a skusili sme to znova az ked mal rok aj daco, bol odstaveny od kojenia a spal vo vlastnej izbe, a teraz nam spava krasne, aj vecer aj cez den zaspi a neplace. co sa tvojej malej tyka, ja by som ju nechala este plakat mozno zaspi skor ako si myslis, otazne skor je preco sa po pol hodine zobudi, ci nie je skor smadna hladna?

zuzanockamt
25. apr 2014

@mauka nechaj ju pri sebe a urcite bude spat dlhsie ako polhodinu

tatianka79
25. apr 2014

@mauka Ahoj,neviem kolko ma tvoje babo mesiacov...ale ak ju kojis,a mala nema ani rok,tak preco ju trapit plackanim pred a pocas spanku? Babo potrebuje tvoju blizkost,podla mna nechce byt v postielke a budi sa lebo kontroluje ci sa situacia zmenila alebio nie...potom ak sa to zopakuje,tak jasne ze place a nechce zaspinkat lebo sa boji ze sa to zas zopakuje 🙂  podla mna je skoro na tuto metodu a skor mozes dietatu uskodit ako pomoct, spankove navyky u malych deti sa menia velmi casto a este ked kojis...ved sa necuduj. Navyse po pol hodine asi nemoze byt oddychnuta a tym ze ju zas nechas plakat jej len pridas. No neviem...moj maly ma rok aj pol,spinkal malinko ako babo a preto som si vazila kazdu minutu ked spinkal a velakrat to znamenalo ze som sa od neho ani nepohla. A ked ano...bol hore,takze som sa k nemu vratila. Islo mi o to aby mal vo mne doveru,ze som pri nom ked ma potrebuje...a hoci kojim stale,maly krasne zaspinka aj bez prsnika ci vecer ci cez den...a ano,ked idu zubky,je to tqzke...ale inak ziadny problem,a bez nejakej metody...skus pocuvat svoje dietatko,kedy inokedy jej budes moct dat tolko pozornosti ako teraz? Viem ze je postrach ze na dobre si deticky zvyknu,ale taktiez prijmu zmeny a rezim,ale musia tiez byt na to pripravene. To je moj nazor

mauka
26. apr 2014

@monika2712
@zuzanockamt
@tatianka79
my to mame velmi problemove od zaciatku,malinka este nikdy nespala doteraz v postielke,lebo nam tam plakala,tak od malinka bola v posteli s nami ..budila s akazde dve hodiny na papanie,medzitym ju bolo treba nosit,to vsetko som pre nu s laskou robila..od druheho mesiaca uz nechcela spat zaidne,iba celu noc pricucnuta na prsniku..takto som s nou bez pohnutia spavala 4 mesiace ..ale odchadza mi chrbat :( keby vedela pri mne spat bez toho ,aby neustale chcela prsnik,tak s nou nemam problem spavat aj par rokov,svoje dieta milujem a mam rada jeho pritomnost ..len sa zial takto neda pokracovat :( cez den som ju takisto uz 6 mesiacov 3 krat denne po dve hodiny kocarujem,lebo inak nespi..takze u nas to uz bolo nevyhnutne :( na vecer nam to celkom funguje,malicka konecne prespi tolko,co nespala este nikdy,sice sa 3 krat zobudi na papanie,ale to mi vobec nevadi a velmi rada ju nakojim..horsie su vsak tie dni,kedy to proste nefunguje :( vela placka a spi len tu polhodinku :( idem mi srdce puknut,ale nemozme dalej pokracovat v kocikovani v obyvacke,ako to bolo doteraz,lebo ona neprepsi ani vonku,len sa tam uspava,kedze od buduceho tyzdna musim zacat pracovat z domu a nemozem dodrziavat hrobove ticho,ako to muselo byt doteraz..verte mi,keby som nemusela,v zivote tuto metodo neskusam,trha mi to srdce :(ale my sme uz vyskusali vsetko ine,nosenie,hojdanie,hudbu,biele sumy..preto som sa chcela poradit s nejakou mamickou,ktora mala pri tejto metode podobny problem ako my..budem moc vdacna !

mauka
26. apr 2014

@monika2712 skusala som nechat aj plakat dalej,ale plackala dalsiu pol hodinu a potom som to uz nevydrzala..smadna ,hladna by nemala byt,pred spanim ju vzdy nakojim,a cez den mava dvojhodinovy rezim kojenia,takze nemoze byt po pol hodinke spanku hladna :( predtym spavala len v kociku,dve hodiny rano,dve poobede a jednu podvecer,ale musela som byt pri nej a hned kocikovat ako sa pohla ..takze asi jej to chyba teraz v postielke,to hojdanie :( skusame to zatial len druhy den,v noci to ide pekne,neplacka vela a prespi sama,tolko co este nikdy ..ale cez den ani za svet :(

kaktusik
14. máj 2014

baby, je tato medota vhodna aj na to, aby sa dieta oducilo zaspavat na rukach? U nas s nocnym spankom problem nie je, Tamarka zaspi priblizne okolo osmej a prvy krat sa zobudi o tretej - pol stvrtej, dam jej mliecko a spinka mi dalej - niekedy do siestej, pol siedmej. Cez den ak ju nedam spinkat na balkon, tak ma len pol hodinove spanky - spala by potom kazde dve hodiny. Problem je, ze zakazdym mi zaspi len ked ju mam na rukach. Ale ked ju dam do kocika na balkon, tak to za minutu zavrie oci a spinka kludne aj dve hodiny. Ma chvile, kedy ju vezmem na ruky a spi do 5 minut, co sa da prezit, ale niekedy tolko vymysla, ze ma z toho porazit ide.

ajana1
26. máj 2014

mauka a vyskusala si tiez metody podla Giny Ford? Podstata je ta ze zavedies ritualy ktore malu uistia a zavedu rezim. Stale robis to iste v tom istom poradi. Spanok, papanie, tulenie, hranie a zas spanok. Po nejakom tyzdni az dvoch to mala "pochopi" a bude spolupracovat. U nas to aspon skvelo fungovalo a maly zaspava sam a bez velkeho reptania. A co je pri tejto metode "najkrajsie" je ze je to v podstate prirodzeny rytmus dietata. Len sa nepozeraj nikdy na hodinky a ak bude spat len 20 minut fajn a daj krpca na prsnik (aj ked si len dva krat chlipne).

ajana1
26. máj 2014

ajana1 oprava myslela som Ria Blom

luciferkax
2. jún 2014

HOršiu knihu ako je táto som v živote nečítala!!!! Matka, ktorá svoje dieťa skutočne miluje, sa nebude riadiť svojou knihou! Ved dieťa nie je hračka! Ono nevymýšľa, tak malé dieťa netrucuje! ono chce len jedno, byť s maminkou! PReboha, učiť zaspávať bábatka samé..
Neviem, ako vy, ale ja som bola na materskej dovolenke preto, aby som svoj čas venovala svojmu dieťaťu... Prvého syna som uspávala tak, že som pri nom ležala, prvý rok som ho hojdala v autoseačke, neskpr pritúlila a tak zaspal.. postupne sa osamostatnil, má 5 rokov, a ked poviem, že má ísť spať, tak si umyje zuby, oblečie pyžamko a ide... bez plaču.. a be z kníh...
Drhý syn má tri a pol roka a stále pri zaspávaní ležím pri nom a hlakám ho, je to to najkrajšia chvíla počas celého dna, ktorú si vážim, na ktorú sa teším....
vôbec ma to neobťažuje, neobťažovalo ma ani dojčiť ho každú hodinu v noci....
šak to nebue trvať večne.. a riaiť sa touto knihou je podla mna strašné.. nechať dieťa (malinké dieťa) samé v tme, nech nevymýšľa... namiesto toho, aby ho mamina objala a poláskala, je choré!!!

luciferkax
2. jún 2014

@kaktusik tiež sa mi to nepáči

cibka1
2. jún 2014

@mauka ja som túto knižku vyskúšala, teda rady podľa nej, keď mala malá dva mesiace. Dovtedy mi zaspávala tak, že jej hlava doslova "skákala v kočári" a keď po 15 minútach zistila, že sa nekolíše, vrieskala a vrieskala. A keď sa budievala už aj v noci a ja som musela v polospánku kolísať kočár, povedala som si dosť... Nemohla som fungovať, bola som príšerne vyčerpaná. Trvalo to pár dní. Základ bol nechať ju poriadne unaviť, dať cumlík, čajík, plienočku na tvár a po 3-4 dňoch krásne zaspávala sama. Po dvoch rokoch sa nám narodil syn a jeho som tak učila hneď odmalička. Keďže ale nebol naučený na kolísanie v kočári, bral to normálne a zaspinkával sám odmalička. Teraz keď sú väčší, niekedy žiadajú, aby si mamina večer lažkala a škrabkala. Na 5 minút si spolu ľahneme a keď od nich odídem, bez problémov zaspia sami. Mne táto knižka určite pomohla...

gromkaver
2. jún 2014

moj maly ma 18m., stale ho kojim a uspavam na prsniku a hojdam ho. v noci ho kojim vzdy ked sa zobudi, zaspi obcas aj bez prsnika, ale do 10min. je hore a ked si ho pritulim a cucne iba raz-dva krat, zaspi tuho 🙂. starsi mi uz v jeho veku prespal takmer celu noc a stacila mu vodicka. kazde dieta je ine! rovnako som starsieho ucila zaspavat jed mal dva roky ale tak, ze som ho uz nemala na rukach, ale hladkala v postielke a to trvalo hadam este aj do troch rokov. a dnes ma takmer 4,5r a zaspava uplne sam 🙂. takze tiez suhlasim, ze pokial si to dieta vyzaduje rodica pri zaspavani, ma na to narok 🙂 ...

m.i.r.i
7. jún 2014

my sme nemuseli pouzit knizku, ale celu som si precitala..a jedine co mozem povedat je to, ze je lahsie od zaciatku zaviest ritualy a rezim ako po par mesiacoch zo zufalstva, vycerpanosti a nevyspatia musiet skusat tie metody..ja v principe proti tym metodam nic nemam, len si neviem velmi prestavit v akom veku by som to aplikovala..ci uz pri 6 mesacnom..ale kazdopadne chapem mamicky co sa na to daju, ked cele dni len hojdaju, fitloptuju, kocikuju, nespia, nic nespravia, su unavene a vystresovane..stastna mama= stastne dieta..a mama tiez nie je stroj.....
My sme zaviedli postielku, ritualy a samstatne zaspavenie od prichodu z porodnice...hrat sa, kupat, obliect, napapat ( uz v tmavej miestnosti, v tichu, bez svetla,ziadna telka pustena a podobne veci co vyrusuju) pusinka, ulozit do postielky....a tak je to viacmenej doteraz..rovnake ritualy, rovnaky cas kazdy den..ja neriesim zimu, leto, vikendy, ist spat skor, ist neskor, ci je tma ci nie je...mame svoj rezim a maly ma 4 roky a uz pozrie na hodinky vecer a vie, kde je rucicka ked je 19:45, ze sa idu umyt zuby, vycikat, obliect pyzamko, precitat rozpravku a spat...nam sa to osvedcilo od babatka a nikdy sme nemali problem so spankom..jedine sa budi samozrejme ked je chory..ale zaspavanie sme neriesili tiez nikdy...cez den to bolo rozne..spinkaval mi v kociku vonku, tiez len ked kocik isiel, nesmel zastavit..ale spal aj doma, ulozila som do postielky rovnako ako vecer..obcas taky malinky babatkovsky este zaspal aj v kresielku tom hojdacom...ziadne uspavanie, hojdanie, nosenie, skakanie...ja viem, maminky co musia s kocikom po byte chodit a po topankach najlepsie aby to aj hkotalo su nestastne a povedia, ze im to tak neslo..ono iste zalezi aj od dietatka...ale ako pise aj @cibka1 - chyby robime aj my tym, ze tou laskou co ich chceme zahrnut im chceme aj vyhoviet vo vsetkom a mozno je to aj to, co vobec oni vlastne nevyzadovali, len si my myslime..babatka sa vzdy kolisali v koliskach, hojdali a tak...tak place par dnovy novorodenc a my hned skaceme na loptach, kyveme kocikmi, vozime v aute...a viacmenej si na to tie deti naucime...

cibka1
7. jún 2014

@m.i.r.i. súhlasim. S láskou, ale s rozumom...

luckaj84
9. jún 2014

Prosím Vás,vie mi niekto poradiť ako mam naučiť svoju 6.mes.dceru spinkať bez toho aby som ju stále nosila na rukách a spievala jej pokial nezaspí?chcem ju naučiť aby som ju položila do postielky a sama pekne zaspinkala bez plaču a kriku,ale nie metódou najprv nechať vyplakať.Ďakujem

suzanas
2. júl 2014

ja som celu knihu precitala, riadila som sa nou a dcerka po prvej noci pochopila, ze sa da noc prespat aj bez diduska. Odvtedy nemame problem vecer ked ju ulozime samu do postielky a ani v noci...je to bomba konecne sa vyspat! 😀

zuzanockamt
2. júl 2014

@luckaj84 a teraz, ked ju nechas spat samu, tak place? ... ak ano, tak bud ju nechas vyplakat - co je totalna hlupost a tyranie dietata alebo pockas, kym dozreje a "nauci" sa spat aj sama - ono to pride, ale nie vo veku 6 mesiacov

diana_81
3. júl 2014

No zienky, mam druhe dieta a ked tu pocuvam ako to mnohym "funguje uz od porodnice" tak sa citim pomaly az neschopna 🙂 povedala som si, ze skusim niektore veci robit inak ako pri prvej, no ale pomozem si? Maly ma reflux, po dojceni ho musim nosit aby mu kyselina nevyzrala hrdlo... A som rada ked sa vobec upokoji a konecne zaspi... Ci v naruci, ci na rukach, ci na prebalovacom pulte... A robit stale rovnako pri dvoch detoch je tiez obcas utopia 🙂 som rada ze to nejako nazeniem v pyzame a s umytymi zubami do postele - to je asi jediny nes ritual heh. Ale cesta k tomu je malokedy rovnaka...

luckaj84
3. júl 2014

Ahoj suzanas.Možeš mi poradiť akú knihu si čítala?

luckaj84
3. júl 2014

@zuzanockamt ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď.Ona je taký môj maly klieštik,asi ozaj ešte musí dozrieť,len moja chrbtica si to asi odnesie ☹

zuzanockamt
3. júl 2014

@luckaj84 nosis ju len n rukach? ... skus vyskusat nosic

zuzanockamt
3. júl 2014

@m.i.r.i dieta sa na ten pohyb neda naucit, kedze za celych 9 mesiacov nic ine nepozna, je jasne, ze to vyzaduje aj potom 🙂 ... u mna chcel syn byt na rukch ... v naruci, hned v porodnici, kedy som ho to asi stihla naucit ? 😀

anglicanka1981
24. júl 2014

Neda sa cela tema precitat, necitala som ani knizku poriadne. Ale chcem sa spytat, ci mate nejaky trik na 7 mesacne babo, co zaspi pekne sam, ale kazdu chvilu sa budi. Napr teraz spi od osmej a uz som za nim bola 5-6 krat. Pohladit, podat cumlik, otocit na druhy bok a podobne. Jedava v noci obvykle len raz.
@luciferkax ja nenechavam vyplakavat, ale s tym castym nocnym budenim si neviem dat rady. Lebo vidim na nom ,ze aj on je z toho nevyspaty. Kolkokrat v noci by aj chcel spat, sucha si ocka, ale nie a nie zaspat. A potom je na druhy den mrzuty a nevie spat ani cez den. A tak je to zacarovany kruh. Obcas cez den dospi, ked ho ozaj kazdych 10-20 minut uspavam, aby spal aspon hodinku.
@diana_81 nemozes mu podlozit postielku, aby spal vo vyvysenej polohe?

hradnapani
24. júl 2014

@anglicanka1981 podla mna s tym vela nenarobis, nakolko v tomto veku je to uplne bezne. Z velkej casti za to mozu zuby, ktore bolia alebo proste spracuva podnety, ktore mal pocas dna. V druhom polroku dietata je takyto spanok-nespanok fakt casty. Takisto moze mat viac zatazene brusko a travenie, kedze sa zacina prikrmovat. Proste vela zmien, s ktorymi sa musi vyrovnat a sposobuju nepohodu.

anglicanka1981
25. júl 2014

@hradnapani on zle spava uz hadam od 4teho mesiaca, vtedy som zacala aj prikrmovat. Spociatku to mozno aj bolo brusko, ale uz musi byt zvyknuty za tie 3 mesiace. Skor tie nekonecne zuby, ale ked mu liezli, tak to celkom reval, obvykle len spi nepokojne ☹

rheia27
25. júl 2014

ta kniha podla mna je super, urcite pomoze najme prvorodickam, suhlasim s tym ze kazde dieta moze dobre spat

zuzanockamt
25. júl 2014

@rheia27 ta kniha je hrozna, mne bolo z nej po precitani zle ... kazde dieta moze dobre spat, ale nemusi sa tyrat placom, ide to aj bez toho

rheia27
25. júl 2014

@zuzanockamt nesuhlasim s tvojim nazorom, ja som knihu citala az po...nastavili sme malej rezim a spava super, myslim starsia, kapitoly knihy ktore sa nas tykali som citala az potom (zvysok precitam ked to bude aktualne)...v podstate sme dodrziavali vsetko co sa tam pise, nikde v tej knihe nie je napisane ze nechat dieta vyplakavat, potom si ju asi nepochopila
mamicky si same naucia deti spavat...samozrejme hektickych je prvych 6 tyzdnov, to poviem ze zaspavala len na rukach a spievali sme, atd, nikdy sme ju nenechali vyplakavat, ale teraz spava dobre, zaspava sama, bez placu, este mi zakyva a posle pusu..
mensia mala v pondelok 6tt a mam pocit ze sa ten spanok lepsi, ale jasne ze je to ine ked mas jedno male dieta a dve male deti

zuzanockamt
25. júl 2014

@rheia27 ja som ju citala uz davno zo zvedavosti, cakala som cosi ine, nikdy by som to neaplikovala ... pise sa tam, ze nechat dieta plakat a chodit podla casovych intervalov a ak sa aj nahodou z toho placu povracia, tak nepovolit, umyt, prezliect a podme podla schemy - hnus