Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

danuska24
29. júl 2008

nasa vymyselnicka spala s nami na posteli asi od 3 mesiaca do minuleho tyzdna a zrazu zacala byt nervozna, tak som ju dala do postielky, dala som hracku, troska si podebatila a zaspala v priebehu piatich minut.
zatial takto fungujeme tyzden, dam do postielky s hrackou, pusa a bud odidem prec alebo si lahnem-ma mantinel okolo celej postielky (lebo straaaasne po nej cestuje :o) ), takze ma nevidi.
v podstate mala si to ,,vynutila,, 😉 sama

jastericka
30. júl 2008

ahojte, tak sa k Vám pridám. Naša maličká zaspáva len pri prsníku, skúšala som ju položiť do postieľky, hladkať ju, ale takto zaspinkať nevie.

Rada by som si prečítala knižku, o ktorej píšete, môže mi ju prosím niekto poslať?

Radicova.E@azet.sk

ďakujem

olivova
31. júl 2008

baby v tej knihe sa pise pre deti od 6-tich mesiacoch. A dokonca som v dakom prispevku citala, ze je to kniha az od 1 roka.
Bublinka moze byt stastna, ze ma take dieta, ale to nie je vecou knizky...
Je tam jasne napisane, ze dieta rozlisi den a noc az v 6-tich mesiacoch.
Mimochodom, spankovy rezim dietata ako rastie sa meni. Treba len vydrzat. Samozrejme, da sa dietatko naucit na urcite ritualy, ale nie takym drastickym sposobom, ako urcuje ta kniha - aby som bola presna, tak iba u niektorych deti je to drasticke...
Tak nerobte na 3-mesacnych babatkach pokusy a silou mocou ich to nechcite naucit, ak to nejde. Budu mat z toho traumu.
jastericka - skus nieco vymysliet, nejako obalamutit...a spytam sa, je to daky problem, ked zaspava len pri prsniku?
Mne takto tiez zaspavala a sama od seba uz tak zaspavat nechcela....tusim mala 3,5 mesiaca, ked uz takto zaspavat nechcela, ale mne to nerobi problem. Momentalne je nase uspavanie hroza...neviem, ci jej idu zubky alebo co, ale najskor ju musim rozosmiat, a potom nosit, kym sama doslova neodpadne. Ak ju dam lezat, koniec sveta 🙄 . Ale tiez mi to nevadi.

cathrin
31. júl 2008

sammy, a ostatné baby, ktorých detičky nechcú v noci spať....pozrite si tento link http://www.koliska.sk/Tazkosti_s_dojcenim\nocne...

sammy, presne to isté, čo opisuješ ty, sme mali aj my....bola som už zúfalá......metóda kontrolovaného plaču nezaberala - resp. som na ňu nemala (ani môj muž) a tiež nebola vhodná ani pre moju malú.
Už som to tu na fóre písala.....nám pomohlo jedine to, že som ju zo dňa na deň prestala uspávať na prsníku a tiež sme skoncovali s nočným kojením (postupné vynechávanie kojenia nezabralo). Bol samozrejme rev, ale s tým treba rátať, dalo sa to vydržať. Keď si na to netrúfaš sama a u tvojho muža nemáš v tomto podporu, tak muža pošli k rodičom alebo k vašim a zavolaj si maminu, nech vstáva v noci k malej ona.
A k tomu uspávaniu....predtým, keď som sa snažila dodržiavať režim a ukladať ju na spánok v rovnaký čas (cez deň, aj večer) tak to u nás vyzeralo tak, že som bola s nou v izbe aj hodinu, niekedy dlhšie...tiež mi pochodovala po postielke, posteli......no na infarkt. Teraz ide cez deň spať až keď je úplne unavená (niekedy aj 5-6 hodín po predchádzajúcom zobudení), v izbe má okrem žalúzií aj tmavé závesy (takže ani cez deň ju nerozptyluje svetlo),zapnem jej uspávanky, trochu ju ponosím na rukách a takú polospiacu ju uložím do postele, otočí sa na bok a spí sa.....niekedy to všetko stihneme do konca prvej uspávanky 😉

V noci pekne spí, zobudí sa medzi štvrtou - piatou na kojenie.....cez deň mi spáva aj 3 hodiny vkuse, niekedy ju musím budiť.......

jastericka
1. aug 2008

olivova: neboj by to problém, lenže maličká je malý beťárik a v noci k nej vstávam aj každých 15 minút. KeĎ ju nakojím a uložím späť do postieľky, po 15 minútach sa preberie a znova si ten prsník vyžaduje, priložím ju, len si čuchne a znova spinká, ale je to neustály kolotoč.
Každé dve hodinky sa to dá vydržať, ale každých 15 minút? Nie je to tak každú noc, sú lepšie a horšie noci.

Tú knižku som už začala čítať, niečo z toho si možno zoberiem, ale určite sa budem riadiť v prvom rade inštinktom matky 😉

sammy
1. aug 2008

Cathrin, dik. Nam teraz idu zuby, takze s tym momentalne nespravim nic, lebo mi chudera place v noci aj ked je napapana, takze ju nejdem trapit. Snad jej vylezie ten 9. zub a bude aspon mesiac pokoj a potom mozem zacat cosi robit 😖

A inak, vsimla som si, ze najlespie zaspi ked je uplne vystavena tak po 5 hodinach, no ale to by nam potom vychadzal len jeden spanok na den.

cathrin
1. aug 2008

sammy a to vadí? myslím ten jeden spánok? veď detičky už v tomto veku samé prechádzajú na takýto režim....

ninka spí tiež zvyčajne len jedenkrát počas dňa, niekedy si ešte okolo piatej pospí nejakých 20 min....(väčšinou v aute)

segricka
1. aug 2008

Která pravidla porušuje: | Zruš
Milé mamičky. Rada by som sa s vami podelila o náš "nespavý" príbeh.

Naše zlatíčko dlhú dobu zaspávalo na prsníku - samozrejme bez problémov. Nebolo nutné ju od toho odvykať, keďže som aj tak vždy uspávala ja (manžel chodil najprv na týždňovky, neskôr začal prerábať byt a pracoval aj do desiatej).
Večer sa však po zaspaní znovu budila hneď ako som opustila miestnosť, čo znamenalo, že som sa nemohla ísť ani osprchovať, lebo bol každý večer obrovský plač, ktorý neustal ani napriek manželovej obrovskej snahe až do chvíle, kým som sa nevrátila.
Tak som sa rozhodla odvykať od uspávania na prsníku, aby zaspala aj manželovi. Odvtedy zaspávame zakaždým s plačom, čo je už cca 3 mesiace.
To ma viedlo k šialenej myšlienke - vyskúšať metódu kontrolovaného plaču. Vydržalo mi to prvých 5 min. a povedala som si - nikdy viac!!!
Verím, že mnohým mamičkám funguje, ale nemám to srdce počúvať plač svojho dieťaťa bez toho, aby som sa mu pokúsila pomôcť.
Trochu odbočím: bývame v činžiaku, čo znamená každodenné navlačovanie kočíka po schodoch, niekedy aj s malou - a nie je to žiadna sranda: malá má 13kg a ja cca 50 + kočík - asi si to viete predstaviť. Tak som si objednala nosič. Už predtým som jeden mala, ale drobček z neho už vyrástol a tak sme boli odkázaný na nosenie len na rukách.
Dnes mi prišiel - malú som si doň posadila, pomotali sme sa po byte, pričom som si v pohode zvešala uschnuté prádlo a nachystala veci na varenie - a malá mi krásne v priebehu 10 min. zaspala!!! Bez revu!!!

Mamičky - nenechávajte svoje drobčatká zbytočne plakať. Väčšina z nás ich priviedla na svet z lásky a s láskou, ktorú nám oni každodenne opätujú. Tak prečo sa ich pokúšame "lámať"?
Vám sa nezaspáva lepšie v blízkosti vášho milovaného partnera?

olivova
1. aug 2008

segricka - to si napisala velmi pekne 😉 . Na nieco taketo som chcela poukazat, ale takto som to napisat nevedela... 😅
jastericka - no, tak ja nechavam radsej malu spat pri nas....asi by som bola tiez kazdu chvilu hore , k tomu ju musim drzat za rucicku 🙂 Ona neviem preco, ale zacne tak mavat rukami a nohami, musim jej ich chytit nasilu, a o par sekund sa upokoji a spinka...no komedia.
Inak je to naozaj o drzku. Ja si pamatam moju starsiu, jej spanok sa menil kazdu chvilu. Ked mala 1 rok, uz spavala krasne v postielke (bez placu), tam som ju davala postupne, najskor na poobednajsi spanok, potom na pol noci a nakoniec prespala celu, ale som si ju pokazila. Sme sa stahovali ked mala skoro 2 roky, a samozrejme, novy domov, manzel chodil na tyzdnovky, a mne bolo smutno. Tak zacala spavat s nami v posteli...no co uz...
Verim ze mladsia sa tiez nauci postupne spinkat v postielke...
aha, a este spomeniem take, ze sme mali okolo 6-teho mesiaca take dva tyzdne, ze som ju musela posadit do kocika a kocikovala som o dusu (do 2 - hej - 3-tej rana), a nemohla som ju dat lezat, lebo koniec sveta, kym sa jej viecka nezavreli a potom veeeeelmi opatrne preniest do postielky. Ale aj to preslo. Veronka sa zda, ze ide v jej slapajach, ale musim povedat, ze ona je s tym spankom omnoho horsia. Oni tie deti su vymyselnici..

anezena
1. aug 2008

jastericka,
kamaratka mala tento problem. mala potrebovala citit prsnik a cuchnut si. oni tie nase babence maju perfektn ycuch. kamoska posielala k malej manzela, on ju uspal a bolo dobre a takto to robili az si odvykla. a kojila ju naozaj len kazde 2 - 3 hodky,. teraz ma rok a uz prespi celu noc a je stale kojena.

kamilecka
1. aug 2008

Kaslite na niejaku knihu,ako som pisala pred 8 mesiacmi, deticky ste chceli a tuzili po nich,su aj ine riesenia ako nechat dietatko plakat podla knizky a metody casu.
Davidko mi zaspava krasne vecer, vypije flasku mliecka, dam ho do postielky, pohladkam a za 5 minut mi spinka a nepotreboval vyplakavat na intervaly. S odstupom casu sa tomuto vsetkemu len smejem,ako to viete rozoberat,deticky sa naucia aj sami zaspavat.A aj ked sa zobudia alebo potrebuju pri zaspavani Vas,ako rodicov tak ste tu predsa nato.Pomojkat, pohladkat a ukludnit dietatko.

kamilecka
1. aug 2008

A este maly dotatok: Ako niektore piste ze deticky tak ucite od narodenia, zda sa mi to prepacte za vyraz ale smiesne.

Ked si teraz porovnam Davidka od narodenia, to male babo co nic netusilo, kto je,kde je a chcelo len papat a plakat ked ho nieco bolelo a teraz ked ma skoro 1 rok a 4 mesiace,tak to je rapidny rozdiel, medzi tym co take dietatko chape a nechape povedzme v 6 mes. a v 16mes. V 6mes ucite dietatka ani netusia preco mama nepride ked tak ukrutne volaju.

anezena
1. aug 2008

kamilecka, dakuejm za tvoj prispevok. lebo ja som uz bola nestastna, ze maleho neuspavam podla nejakej metody, a ze nema ani poriadny rezim. tak som rada ze je to ok

zukana
2. aug 2008

ahojte. ja sa tiež prikláňam ku kamilacke. ja sa chcem trošku pochváliť. moja malá od malička nevedela zaspať. Ako mesačnú sme ju hladkali po hlavičke, vždy bola vo veľkej posteli. Neskôr zanechala prsník, a asi preto ma potrebovala niekde cítiť. Preto od 2 mesiacov som ju uspávala na rukách. hojdala a kolísala som ju. to cez deň aj večer. Samo, že som skúšala aj tú vašu metódu. Ale neúspešne. a zrazu prišiel zlom v 4,5 mesiacoch sme začali zaspávať na posteli. Ležali sme bok po boku. dotýkala sa mi tváre, ťahala ucho, zapchávala mi nos. a ja som jej hladkala chrbátik. už to bola úľava, že som ju nemusela nosiť na rukách. večer keď zaspala tak som ju preložila do postielky, cez deň nikdy. A prišiel 5 mesiac. Prišla nás pozrieť kamoška a doniesla nám plyšové prasiatko. raz cez deň som vysmážala fašírky. Malá bola unavená, tak som ju položila do postele a dalo slom jej to prasa. Z rukami ho obímala a ťahala ho za uši. A zrazu ticho. normálne zaspala. A tak jej to prasa dávam už vždy. Samo, že niekedy si ma vyžiada, ale to urobím rada. Ve´d je taká prítulná. A už aj večer po kúpaní a papaní sa trochu pomaznáme, ja alebo ocino a potom ju už vložím do jej postielky aj s prasaťom. párkrát tam zájdem skontrolovať ale zaspí sama.
Ja mám svoju dcéru veľmi rada. Je to moje vymodlené dieťa. a preto mi vôbec nevadí, že ma pri zaspávaní potrebuje cítiť. Rada sa s ňou maznám. a aj náš ocino rád pri nej leží a pozoruje ju, keď spí.

jastericka
3. aug 2008

zukana: to je milé s tým prasiatkom 😀

anezena: aj my sme to tak skúšali, že išiel manžel k Martinke, aj si k nej ľahol, ako ja, keď ju kojím, hladkal ju,nosil na rukách, ale Maťka len plakala čoraz silnejšie, prišla som ja, prihovorila sa jej, hodila na mňa jeden krásny úsmev, akoby si vydýchla, že už prišla mama. Dala som jej cicu a za pár minút už spinkala tvrdo.

Túto noc sa nám ale podarilo čosi..maličká zaspala o ôsmej, o deviatej už bola hore a mrnkala, prišla som k nej, len som ju otočila na bruško a spinkala ďalej, som bola prekvapená, že nepýtala cicu. Ono to naozaj možno samo prejde a jedného dňa sa rozhodne, že už chce zaspávať sama.
Ale knižku je dobré si prečítať, aspoň viem čosi viac o detskom spánku či už sa budem riadiť metódou alebo nie. A každé dieťa je naozaj inak vnímavé, na niekoho to môže platiť, na iné zasa nie.
Ako som napísala, vždy sa snažím riadiť, čo mi hovorí inštinkt a srdce a tak je to asi najsprávnejšie.

tinusska
8. aug 2008

Ahojte môže mi nejaká dobrá duša poslať knihu na pohlovazavináčpost.sk

anezena
8. aug 2008

ahojte babenky,
mohli by ste aj mne poslat, prosim tu knizku?
anezenatt@gmail.com

Dakujem velmi pekne.

elinka27
12. aug 2008

ahojte,neviete mi poradit kde sa da zohnat ta kniha? 🙂

katkic
13. aug 2008

kocky, nehnevajte sa na mna, ale vy robite z tychto metod kontrolovaneho placu riadnu kovbojku. to ze s tym nesuhlasite je uuuuplne v poriadku, ale nemusite tu vyvolavat atmosferu, ze matka, ktora sa na to da, je horsi rodic ako vy. vezmem si za priklad cathrin ak sa nenahneva. malej ninke to pomohlo v tom, ze sa v noci krasne vyspinka, denny spanok sa predlzil, dieta je spokojnejsie, ovela lepsie papka a co je dolezite, dni travi s maminou, ktora nie je fyzicky a hlavne psychicky unavena.

samozrejme, ze to na kazde dieta nezabera. a nie kazda maminka to zvladne. ale nerobte tu zo seba laskavejsich a lepsich rodicov.

anezena
13. aug 2008

cathrin,
mna by zaujimalo - kedy si skoncila s tym nocnym kojenim? kolko mala mala mesiacov? alebo dokedy je normlane ked dieta papa cez noc aj 3 - 5 krat? Danuso ma 5 mesiacov a papa cez noc 3 - 5, dokonca aj 6 sa stalo - ale to asi vtedy ked mu sli zubeny. Dokedy mu mam dat to prso hocikedy ked si vypyta?

vdaka za odpoved.

janulkab
14. aug 2008

Dievcata, nic proti tulkaniu, toho sa snazim mojim detom dat nad mieru, ale ked sa ma spat, tak sa ma spat.
Ako by k tomu prisli moje dve starsie deti, keby cely vecer a noc stravim pokusmy uspavat najmladsie. Vacsinou mate prve, tak si to asi dobre neviete predstavit, ale ako by ste si nasli cas na precitanie rozpravky, alebo vecernej rekapytulacie dna so starsimi?
Najstarsia Sofia bola ukazkove miminko, Adam horsi a najmladsia Olivia absolutna zneuzivacka.Zaspavala na prse, nemohla som ju odpojit ani po hodine a ked, tak v momente spustila cirkus. Kojim ju doteraz aj 3x cez noc,co mi nevadi, ale kym som si ju naucila zaspavat samu v postielke, boli to galeje pre obe. Ale stalo to zato. Teraz rychlo zaspinka a ja sa mozem venovat ostatnym.
Je to moj najvacsi maznak, ani jedno z nich nebolo take pritulne a maminkovske, ako je ona.
A nasa americka pediatricka mi hovorila, ze jej starsia dcera(7) vydrzala plakat 2,5 hodiny 1. den, ked ju ucila zaspavat. Za 3 dni bola naucena a je tu, prezila to bez psychickej ujmy aj matka, aj dcera 😉

luciar79
14. aug 2008

Tiež s tým súhlasím, venujeme sa deťom celý deň a preto aj nám treba chvíľu odpočinku. Pre mňa je to večerný film. Malý mal 3 mes keď som to s ním začala to uspávanie,pochopil to do 3 dní. Ani ten jeho plač nebol bohvieako dlhý.A je rozdiel keď dieťa plače a keď sa jeduje.Vtedy nemá slzy, teda aspoň moje dve deti to tak mali.Malý zaspáva pekne,musí byť pred spaním minimálne 2 hodiny hore, okúpe sa, napapá a ľahne si.dostane hračku a spí. niekedy len tak pre kontrolu zaplače a to ho len pohladím a spí ďalej. ˇžiadne vyťahovanie a čičíkanie.V noci sa kojíme ešte 3 krát ale to už skúsim odstrániť. Mužík bude mať o 2 týždne nočnú tak je čas na trénink. 🙂

tinuska1
14. aug 2008

ahojte,ja som malu musela cicikat asi prve tri mesiace.postupne po vecernom papani a kupani som ju dala na skusku hned do postielky a pekne zaspinkala o osmej.potom sa prebere okolo jedenastej v noci na papanie a spinka az do siestej rana
🙂

cathrin
14. aug 2008

Ako som už písala, nám sa tá metóda kontrolovaného plaču neosvedčila (a nikoho ani kto tú metódu skúša,neodcudzujem), ale jednoducho som si povedala, že to v starých kolajách už viac ísť nemôže, tak som ju vyskúšala odučiť od nočného kojenia. Som pochopila, že samé sa to určite nevyrieši. Tiež sa určite nájdu mamičky, ktoré ma za to, že nedám dieťaťu v noci papať, odcudzujú. Ja však najlepšie poznám svoje dieťa a viem, kedy je ozaj hladné a kedy len vymýšľa. A ako aj napísala katkic, dieťa sa mi zlepšilo v papaní, v spaní (v dennom aj nočnom) a je celkovo spokojnejšia a to ani nehovorím o sebe 😉

a som si všimla, že väčšina, ktorá túto metódu odcudzuje,má ešte maličké detičky (2-5 mesiacov), v tej dobe ma tiež nenapadlo, skúšať takéto niečo (a poviem úprimne, tiež som nechápala mamičky, ktoré sa na to dali), tiež mi nerobilo až taký problém vstávať aj 10x k malej v noci, uspávať ju na prse, lenže takto sa nedalo fungovať do nekonečna a už keď mala malá asi 8 mesiacov, tak mi to začalo dosť prekážať.

anezena, nočné kojenie som stopla, keď mala malá 10 mesiacov. Neviem, ti však odpovedať na tvoju otázku, že dokedy je normálne, keď dieťa papá v noci tak často. Píše sa, že dieťa od 6.mesiacov, by už malo v noci vydržať bez jedla, ale každé dieťa je iné (ani cez deň nepapajú všetky rovnako). To by si mala vedieť asi najlepšie ty, ty ho poznáš. Ja by som na tvojom mieste ešte počkala na zavedenie príkrmov (niektoré deti potom začnú spávať lepšie - ale to nebol náš prípad). A prso by som mu nedávala hocikedy, keď zamrnčí (to som robila aj ja a dopracovali sme sa k tomu, že niekedy potom chcela prso aj každú hodinu).
Prečítaj si ten link, čo som pripojila v príspevku na začiatku strany. Tam sa píše aj o tom, treba si aj v noci trochu viac všímať plač - chvíľu počkať (nie hneď mu dať prso) a dieťa po chvíľke môže prestať plakať aj samé a zaspí aj bez prsa. Ale osobne si myslím, že 5 mesačné dieťa by malo v noci ešte papať. Skús možno len predlžiť intervaly medzi kojením (napr. na trojhodinové) a medzi nimi prso nedať. Neviem, to sa veľmi ťažko takto radí.....

cathrin
14. aug 2008

olivova, a jasné, že by nebol problém, keby dieťa zaspávalo pri prsníku, ale v noci by sa tak často nebudilo. Lebo keď dieťa zaspí na prsníku, tak keď sa potom v priebehu noci zobudí a nemá prso v ústach, tak nechápe, že kam "zmizlo" a chce ho zas. Teda väčšina s tým problém má. Nájdu sa samozrejme aj výnimky.

cathrin
14. aug 2008

anezena, ešte jedna vec ma napadla a chcela by som ťa upozorniť na ňu... Keď prestaneš v noci kojiť, môže sa stať, že sa ti radikálne zníži aj tvorba mlieka. (mne sa to stalo a už malú ledva nakojím ráno, ale to už bude mať rok, tak až taká tragédia to nie je). Je dôležité potom, aby si malého prikladala častejšie cez deň.

jkorculka
14. aug 2008

Ahojte, necitala som celu diskusiu..to sa hadam uz ani neda, mozno uz niekto hodil link na stiahnutie uz spominanej knizky: kazde dieta vie zaspat same., ale ja som to nenasla . Nebol by niekto taky zlaty a neposlal mi to mailom? na janulienkakorculka@zoznam.sk. Snad mi to pomoze a my sa vsetci konecne trosku vyspinkame.Dakujem velmi pekne

anezena
14. aug 2008

cathrin, vdaka za tvoje rady, som rada, ze si si nasla cas a napisala. jasne, este pockam. to mi len tak napadlo, ze kedy by to bolo tak realne.

s tym placom v noci - to tak robime, ze si ho vsimame. dokonca ja k nemu ani nevstavam, nech neciti prso, a ide k nemu manzel, ale aj tak nepomaha, niekedy ho hladi a mojka aj 20 min a to sa akurat tak len moooc preberie. my ho nevyberame z postielky, len ked uz ho idme naozaj nakojit.

vdaka moc 😉

cathrin
14. aug 2008

anezena, tak držím palce 😉

elinka27
14. aug 2008

baby ja som to zacala praktikovat podla knihy a maly dnes po troch dnoch zaspal v postielke, sice nie uplne sam,ale uz aj to je uspech ze v postielke, predtym sme ho hrkali v kociku.