Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

fifinna
16. dec 2008

mari, mne sa tiez maly zobudil po 20 minutach, tak som ho uspala v posteli na cicke, ostala som snim v posteli a ked sa prebral dala som mu znova cici a spal dalej. Robime to do teraz tak, akurat, ze uz nemusim byt snim v posteli ( cez den ) a tie intervaly sa mu predlzili, nezobudi sa po 20 min, ale trebarz az po hodine.

blumka
16. dec 2008

marianni aky ma tvoja mala rezim? myslim cely den..mozno je problem aj v tom. Ja davam Terezku spat pravidelne kazdy den v tu istu hodinu plus, minus pol hodka aj cez den aj vecer..neplatia ziadne vynimky. Asi len raz sla spat o hodinu neskor ako zvycajne. A ona sa uz naucila byt v tych casoch unavena. Samozrejme ze som si to najprv vysledovala kedy byva unavena ako dlho sa vie pohrat. Nase dni su ako hodinky, ale ja mam pocit, ze to Terezke dava pocit istoty, ked vie co kedy nasleduje a mozno ze si aj uvedomuje ze idem teraz spinkat ale ked sa zobudim bude tu znova mama, hracky, sesterky, ocko...bolo to tak doteraz 10 mesiacov tak preco by to dnes malo byt inak.
ja nikomu nic neradim ani nikoho neodhovaram a uz vobec nikoho neprehovaram. Len vyjadrujem svoj nazor na vec, aby sa mamicky nerozhodne poriadne rozhodli co budu robit. Niekde som citala, ze ak si nie si na 100% s niecim isty tak to radsej ani nezacinaj, lebo deti kazdu chvilu ina zmena este viac dopletie.

blumka
16. dec 2008

a este k tomu prebudeniu, robila to aj Terezka, spala 45 minut a potom sa prebrala, tak som jej este dala mliecko a spala dalej...dnes uz to nerobi

luciar79
16. dec 2008

Iste že máte pravdu s tým, že plačom dieťa matku volá, že niečo vyjadruje. Ale ak ste tú knihu čítali pozorne tak je tam že v tom plakaní nie je opustené. Chodí sa tam,pohladkať, upokojiť, aby vedelo, že mama tam je aj bude až sa obudí.

Malý je už naučený, ale dnes začal okolo 3 tak plakať, zrejme sa mu niečo snívalo a myslíte, že som k nemu nešla? Len preto že má spať celú noc? Samozrejme že išla, dala mu napiť vody a utíšila.....viem kedy plače, že ho bolí, že sa bojí.....o tom predsa táto metóda nie je, nechať vyrevať....

A s tým že bábo sa potreboje nosiť a že u mamy je mu najlepšie....tak to na ani jedno z mojich detí nepasovalo. Vždy chceli všetko robiť samé, niekam odliezť, všetko vidieť a túlenie a tešenie prišlo až neskôr...až bolo treba fúkať odraté kolená.A jedno kojené nebolo a druhé áno.Dcéru som naučila spať bez knihy, nejako mi to prišlo tak správne a teraz som knihu čítala, a v podstate je to to, čo som robila aj pre 8 rokmi.

A o tých veďlašjích účinkoch učenia spania: Moja švagrová skonštatovala, že malý sa stále smeje.

bublinkajasminka
16. dec 2008

no však viete aký je m§j názor na metodu kedže my sme ju aplikovali na malej dáávno a chcem len sa pridať k luciar aj yasminka je vždy krásne vyspinkaná, stále sa smejká, je to šťastné dieťa každý to hovorí aká je krásna, šťastná, usmiata, so spánkom nemá problém - zaspí a potom sa krásne vyspinká doobeda hodinku a pol a poobede hodinku a noc prespinká....je to äžasné ked vidite že vaše bábo je šťastné 🙂 🙂

macaeliska
16. dec 2008

ja som chcela len doplniť tú otázku, že ako vyzerajú deti v dospelosti. No na môjho brata mama skúšala podobnú metódu, len nie až takúto dôslednú a môžem priznať, že to na neho nemalo žiadné psychické dôsledky. Je to vysokoškolský vyštudovaný chlap so zdravím sebavedomím a neskutočným optimizmom a láskou k ostatným. Našu mamu nadovšetko miluje a má k nej možno aj silnejší vzťah ako ja sama. Vtedy bola taká doba, že matka musela po 6 mesiacoch nastúpiť do práce a dieťa do jaslí. Tak vy si myslíte, že by ho v tých jasliach nosili na rukách? Tak ho to odučila keď mal 4-5 mesiacov. Zvládol to a je tu živý a zdravý.

sasiki
16. dec 2008

Mne osobne je táto metóda ,,proti srsti". Každá to asi cítime inak, každá si svoje dieťa poznáme. Aj ja si čítam rôzne knihy a články o výchove - ale všetko si prispôsobím tak, ako mi napovie intuícia, materinský cit.
Dieťatko, ktoré zaspí vyplakaním - nezaspí v kľude, ale od vyčerpania 😒
Dcéra sa budievala tiež často - bola kojená a sama sa naučíla spávať celú noc, všetko chce čas, prišlo to postupne. Synček sa budieva, lebo je ešte maličký - zdá sa mi to teda prirodzené, cítim, že ako matka môžem prinášať aj nejaké obete (teda kratší spánok). Ale to už vieme každá, každá sme asi inak nastavená, niekto znesie veľa, niekto sa potrebuje asi vyspať viac. No každopádne vám prajem, aby vám deti spali s čo najkratším plačom a najlepšie bez neho 😉

lu777
16. dec 2008

Lucia: u deti tak do aspon konce 4. mesice bych tuhle metodu asi taky nepouzivala.. na zacatku je to opravdu hodne velky naraz, kdyz se narodi, potrebuji hodne blizkosti...

Bihan: no ono prave tak v polovine toho prvniho tydne to u nas taky bylo tahle spatne... mas stesti, ze u vas zabralo neco... u nas nezabiralo pak uz naprosto nic, mel nervy na pochodu naprosto porad... spal ve dvou mesicich zhruba hodinu celkove denne! ... to se nedalo vydrzet, ani pro nej, ani pro me... vyhodou bylo, ze on toho tolik naplakal od te unavy, ze mi pak uz ten plac pri te metode tak hrozny nepripadal, bylo to spis jako kdyz dite dostane injekci, ktera boli, ale pak pomuze.. od te doby je fakt uplne jine dite, denodenne slysim od lidi jaky je to pohodar ... musi se ale vyspat, jinak by bylo zle .. je holt po me, ja jsem totez 😀

ono se kazde dite nauci spat, tedy usinat a prospat noc, jen nektere v pul roce a jine treba v peti letech... ja pozoruju od te doby velike zlepseni... to, ze ja jsem mnohem lip odpocata a mam tak mnohem vic trpelivosti pro Matyska, je asi jasne...

ono u nas ale fakt hodne pomohlo, ze nedokazal sam usnout, usinal az uplnym vysilenim a neustale se budil, treba po 5 minutach a silene brecel..u nas to bohuzel opravdu nebylo o tom, ze bych ho nosil a on by spal.... i se mnou v posteli usnul jen treba na dvacet minut maximalne...
takhle se to proste naucil, ty dva tydny byly hrozne ale staly za to pro nas pro oba... je to uz nekolik mesicu a od te doby krasne spi, v noci 12 hodin, ve dne 3 hodiny... nikdo ho nemusi nutit, ani pres den, ani vecer... pomazlime se, podekuju mu za hezky den, obejmu ho, on se prituli a pak mu dam deku, on se zachumla, posle mi veliky usmev, nekdy u toho i tleska, otoci se a za par minut spi 🙂

mozna proto mi ta metoda nepripada kruta, kazdy den vidim vysledek, spokojene dite 🙂

lu777
16. dec 2008

nemyslim, ze pokud clovek postupuje rozumne (tzn, upravi i denni rezim, opravdu chodi v intervalech a treba je i zase zkrati pokud dite hodne breci a hlavne dava najevo lasku co nejcasteji), tak si rozhodne nemyslim, ze by dite melo mit nejake potize

ja se na tohle vyptala nekolika znamych co uz maji dospele deti a k nicemu takovemu jsme se u nich nedobraly... a to nemluvim o tom, ze nas nechavaly pry casto normalne vyrvat - zadna uprava rezimu a nejake intervaly...

mne dokonce nekdo i tvrdil, ze dite je pak chladne... ja byla ale hrozne tulidlo a jsem dodnes a Matysek je taky...

lu777
16. dec 2008

jeste dodam, ze ano, deti se to nauci vsechny casem, ale kdyz se tu zminuji udajne nasledky, tak napisu co se stalo v mem okoli:
ma kamaradka mela pocit, ze by byla spatna matka, kdyby syna porad nenosila a nemela u prsu, nenechala ho ani vterinu plakat, proste delala naproste maximum atd... ovsem ne kazdy to fyzicky vydrzi, ona po roce onemocnela...

dnes jsou malemu dva roky a ona bere prasky na depresi, je proste vycerpana, ma syndrom vyhoreni.... na syna moc nemluvi, s manzelem je na rozvod, ten synka zboznuje, ale asi o nej prijde...

ja Matyska naprosto zboznuju, je to i vymodlene dite, ale presto se potrebuju i ja vyspat a odpocinout si a pak na nej mam vic sily i trpelivosti a kdyz mu neco hned nejde a zlobi se, tak to zvladnu v klidu a ten klid se prenasi pak i na nej, mnohem rychleji se uklidni...

ono je potreba to videt i z tehle stranky...

jinak porad tu vidim prispevky jak dite hrozne breci, jaka je to hruza atd... Ale tak breci mozna 7 dni chvili k veceru, nebo 14... ne porad proboha !! tady to skoro vyzniva jakoze nektere matky se bavi tim, ze dite kazdy vecer dve hodiny rve jako o zivot... tady nejde o to nechat deti brecet, ale behem tydne dvou je naucit usinat

macaeliska
17. dec 2008

ahojte, ja sa chcem pochváliť úspechom. Včera Eliška síce plakala, ale bolo to len 5 minút. Pekne som ju ukľudnila a potom si ešte 5 minút pomrnkávala a zaspala. Zobudila sa asi 2x, ale to len tak pomrnkala a spala ďalej. Inokedy by revala o dušu a už by nespala. Naozaj sa zobudila až ráno o 3.30. Nakojila som a spala ďalej do jej 6.15. Opäť som jej dala cucnúť a spala do 8.15. Zobudila sa teraz taká krááááááásna a vyrehotaná, že mám pocit, že vyskočím z kože. Tak si to každý rozmyslíte. Ja sa chcem len pochváliť, že už po 3 dňoch sú vidieť prvé krásne výsledky.

kubko
18. dec 2008

ahojte kocky mozete mi prosim poslat knihu o ktorej sa tu pise na ginkovci@ttx-net.sk
Dakujeeeem
Este sa chcem opytat, co mam robit ak sa mala zobudi napriklad o troch rano a aj po nakojeni place a place a ja spim vedla nej v posteli. Mam ju chodit upokojovat z postele v intervaloch ako pri zaspavani alebo mam odist zo spalne a chodit ju upokojovat, alebo aky je postup? Akutne som musela nahodit tento sposob uspavania a po prvom tazkom dni, mi na druhy den bambulka do hodinky spinkala bez nejakeho extra placu, len ma zarazilo to ranne plakanie ako keby uz bola vyspata, ale pritom som na nej videla, ze by este spinkala. Poradte, lebo uz mi raz tuto knihu niekto posielal, ale klakol mi doma PC, tak si to nemozem prestudovat. Dakujem

elizabeth453
18. dec 2008

som si precitala tu knihu...
no ale ..ako ju mam nutit spat rano do 8 ked sa niekedy zobudi uz o siestej...tak asi je vyspata..
a tiez cez den..pred obedom hod. a pol.to jej mam prilepit oci a priviazat...ked nechce tak nespi
kazde dieta je ine a spi inak..zioadne dieta nebude spat podla knihy...

eppik.m
18. dec 2008

lu777 souhlasím s tebou!!! Taky se učíme usínat, protože jsem dospěla k názoru že je dost starý nato aby konečně se to naučil a já si taky odpočinula. Jsem pořád vyčerpaná a tudy cesta nevede!!!! Podle sebe vidím, že když jsem v poho tak Míša je taky a když jsem utahaná a nervozní Míša je taky umrnčaný a protivný. Takže se snažím držet rad z knižky a vidím první výsledky ve prospěch celé rodiny!!! 😉

macaeliska
18. dec 2008

kubko, najlepšie by bolo, keby si aj v noci, keď v noci tiež nemôže spať, chodila pozerať každú minútu,... Ono je to totiž to isté, ako večer. Nevie len sama zaspať. Vydrž to jednú noc, a na ďalšiu uvidíš.Skús pri nej napríklad sedieť a zaspievaj jej. My sme to tiež tak robili, keď sa mi v noci zobudila a po nakojení nevedela zaspať. manžel jej začal spievať, pretože má predsa len hlbší hlas a to sa deťom páči. Do minúty bola ticho a odfukovala. Toto nám trvalo 2 noci. Ale teraz je dobre.
A čo sa týka toho vstávania s plačom, tak to aspoň u nás znamená, že je len smädná, alebo hladná, ale určite nie je vyspatá, práve naopak. Keď je vyspatá, tak sa pekne zobudí, hrá sa s mackom a brble si.
Čo sa týka tých spánkov cez deň, tak ja tiež Elišku nenútim spať dlhšie. Ak sa mi zobudí za 30 minút a rehoce sa, tak viem, že je oddýchnutá. A to isté aj po obede. Ona mi v noci pekne spí od 20.00 a zobudí sa až ráno o 8.00. Samozrejme okrem kojenia o 3.00 a o 6.15. Predtým mi o tej 6.15 vstávala a už nechcela spať, ale všetko sa upravilo a teraz vie aj potiahnúť.

lucxy
19. dec 2008

ahojte baby mohli by ste mi niektora tu knizku poslat ak sa da 🙂 vopred diky na luckla@pobox.sk

macaeliska
19. dec 2008

na 56 strane je link

radka.m.
19. dec 2008

eppík-úplně s tebou souhlasím,sleduji i diskuzi aby déle spalo a moc tobě i holkám,co se odhodlali zrušit noční vstávání,moc vám fandím.plně se stotožnuju s tvým názorem,že po půl roce už děti moc dobře vědí,co po nich chceme a taky toho dovedou využívat.v tomto věku je potřeba,aby dítě mělo pevný režim,at kojené,nebo na um.je to určitě ve prospěch celé rodiny,matky,které v noci dávají dětem x-krát za noc jíst,si neuvědomují,nebo si to ani nechtějí přiznat,že nejen matka je pak utahaná,ale hlavně i to dítě je nevyspalé a to naprosto zbytečně.a to,že když nastolíš dítěti pevný režim a ono pak bude mít nějaké psychické následky,to je pěkná blbost,je to jen výmluva. 😎 😎 😎

cherries
19. dec 2008

radka.m. neviem aka vyhovorka ked mi vstavame dobrovolne a to dieta spi len sa nacucka a pokracuje a pevny rezim nemusi mat dieta do roka 😠 myslim ze sa vyhovarate iba vy ktore chcete v noci spat pre krasu ale asi ste zabudli ze nemate babiky ale deti 😠 ved vy uvidite tu psychicku traumu ale az neskor ked vam vase deti budu zvysoka kaslat na hlavu 😉

cherries
19. dec 2008

kedze citova vazba matka a dieta nula bodov , celu noc spia iba deti v detskych domovoch kde im kazdy kasle na hlavu asi tak.......... 😉

stvura
19. dec 2008

Posielam jeden link co som nasla....pre zaujimavost a porovnanie nazorov:
http://www.nespavost.cz/nespavost-u-deti/detska...

Inac odbocim troska od temy, ked ta tu cherries vidim. Si ma akurat dnes napadla v suvislosti s tym ze si tu minule pisala ze ti dieta neplakalo nikdy 15 minut.
Tak co sa mi dnes prihodilo.
U nas lialo od rana ako z krhly, no maly bol uz neposedny - chcel ist vonpo krmeni, tak som si pockala kym naozaj zaspi od unavy, zniesla ho zo 4 poschodia, vybrala kocik, zabalila ho, pre istotu som mu dala deku aby mu nefukalo cez otvor, plastenku na kocik a sup do mesta. Po pol hodke, ked som bola vo vzdialenosti tak 15-20 minut od domu sa mi zobudil a nijakovsky sa nedal utisit. No a prave snezoprsalo, ale tak riadne, ze kym som ho vykutrala tak bol placuci az az. Vybrat som ho nemohla = mal overalik z premokaveho materialu, nikde po ceste nic kde by sa dalo zostat a chvilu schovat /ja tiez do nitky mokra/, tak som spola bezala a tlacila kocik z celym nakladom = cca 20 kg. Pred vytahom /ako som schovavala kocik/ ma predbehla suseda, dochodkyna, ktora sa zrejme ponahlala viac ako ja a tak mi stihla zacapnut pred nosom a mohla som cubrnet. Moja nadpriemerna snaha, boj s placom bol tatam. Tak som si to bleskovo vyslapala....no a maly plakal presne 18 minut.

Asi sa ti take nieco este neprihodilo....ja som mamidlo na extremne situacie 😎

cherries
19. dec 2008

no uz som si to precitala , ale take dristi ja nemusim 😝 a je to na kazdom kto co spravi tot je len moj pohlad na spanok babatiek , stvura nestalo sa mi este take a tie dochodkyne niekedy vedia vytocit aj mna ale to iny pribeh 😉

cherries
19. dec 2008

obdivujem ze ides s malim von aj ked prsi , ja by som nesla ani za nic a vraj by sa nemalo chodit s babatkami von ked prsi , je hmla a prilis zima a mrzne lebo to je nabeh na astmu a alergiu na chlad , spory a bakterie 😖

cherries
19. dec 2008

kedze ja som sama alergik tak v takomto pocasi ani nejdem lebo vtedy mam zachvaty kaslu uz ja ☹

saska.t
19. dec 2008

Cherries - akosi strasne moc prezivas materstvo a myslim , ze na skodu. Kazda matka miluje svoje dieta urcite aspon ta ,ktora sem chodi pre rady, skusenosti a pomoc a musim povedat ze vsetkeho vela skodi a ty si taka utlocitna, ze raz to bude tebe a tvojmu babu len na skodu, tot moj nazor ... 😨

cherries
19. dec 2008

ja praveze nie som utlocitna ale dieta potrebuje byt v blizkosti matky do troch rokov a nechavat ho vyrevat alebo mu stanovovat rezim ked ma len 7 mesiacov sa mi zda dost ubohe a sebecke ☹ , ja som nevyspata v kuse ale nejako mi nepride uz ze potrebujem viac spat som si na to zvykla a to som predtym potrebovala spat 10 hodin v kuse , neviem vobec preco citate taku stupidnu literaturu a nie len tuto ale vasa vec a na margo vychadzok mna nikto nedostane von ked prsi a je hmla nie to ist von este aj s kocikom brrrrrrr , ale tesim sa na sneh aby som si mohla zalyzovat a mali sa posankuje so starymi rodicmi trochu som odbocila od temy ale neva este by ma zaujimalo aky mate nazor na babyplavanie lebo aj toto vraj upravuje spankovy rezim a bezbolestne len trosku to ide do financii 😉

cherries
19. dec 2008

Neviem vam povedat ci to upravi alebo nie spankovy rezim lebo ja idem plavat s malim az vo februari ale potom sa uvidi ............. 😒

radka.m.
19. dec 2008

cherries-mám na rozdíl od tebe už dost velké děti,které měli taky pevný režim a na hlavu mi fakt nekašlají.potřebuje se vyspat nejen matka,ale hlavně dítě.saska to napsala víc než dost výstižně-moc to prožíváš,když budeš do tří let dítěti za zadkem,tak pak bude akorát dítě chudák,když nastoupí do školky,ale to poznáš,až budeš mít trochu větší děti,ted ještě nemáš takové zkušenosti. 😎 😎

radka.m.
19. dec 2008

nevím,co tě tak naštvalo,psala jsem,že holkám fandím,jinak citová vazba mezi matkou a dítětem se projevuje snad jinak,než nočním vymrzováním,ne???

saska.t
19. dec 2008

cherries - mas pravdu kazdy si robi ako uzna za vhodne, ale myslim si, ze je blbost robit vlastnemu dietatu otroka samozrejme az od urciteho veku nie od narodenia, vtedy je to velmi podstatne a urcite nikto nestanovuje mesacnemu babu rezim, ale od pol roka urcity rezim mat treba a ako ty hovoris do troch rokov to je velka blbost a ty tym otrokom vlastnemu dietatu budes, ale ty si jeho mama a tiez si robis ako uznas za vhodne ... 🙂
A tvoj nazor, ze "stupidna literatura" myslim ze to prehanas pretoze to su dlhodobe vyskumy na vela detickach od odbornikov, tym nechcem povedat, ze vo vsetkom s nimi suhlasim ved kazde dieta je ine a osobite, ale v tomto je ten tvoj nazor dost stupidny lutujem .... 😒