Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

mata3
26. jan 2009

Ahojte,
viem, ze moja Simonka,je este mala na tuto metodu, ale chcem sa opytat (lebo som sa to nikde v knihe nedocitala) ako tomu predist aby sa dieta naucilo same zaspavat uz skor - vsetky doporucene rady robime (davat dieta do postielky, rovnaky ritual, atd). Mala mi zaspi doobeda v obyvacke, cez obed v pohode v posielke v izbe, ale vecer len reve reve a reve, kym jej nedam prsnik a nezaspime spolu vo velkej posteli. Neviem preco 🙄 . V noci sa budi cca.o 2,00 a potom az o 6,00 na kojenie a este spi tak do 7,30. Vo svojej postielke!!! Prelozim ju tam po kojeni a ona je v pohode. Takze jej nevadi ani tma (uz som skusala vecer aj svietit, ze ci zaspi). Neviem co robime zle. Uz som ju skusala aj kupat inokedy ako vecer, nekupat, nechat ju v obyvacke, zaznute svetlo, ale nic nepomaha...Iba zaspanie so mnou v posteli. Nemate niektora takuto skusenost. Mam pockat, kym sa sama nerozhodne, ze pojde vecer tiez sama spat ako cez den a v noci ??? Diki za kazdu radu a skusenost.

marmazel
26. jan 2009

Ahojky, budíte děti v ten čas, když už by měly být vyspané? Je mi jí líto budit, když tak krásně spinká. Babi říká, že má pak roztrhaný spánek Jaké s tím máte zkušenosti? Díky.

xsuzzi
26. jan 2009

Ahojky maminky🙂

Tak i já se jdu podělit o zkušenost🙂
Péťulka nám spinkal od narození do 9 měsíců celou noc,opravdu 8 měsíců spinkal,pak z ničeho nic se začal budit co hodinu,trvalo to týden dva tři měsíc,já jak nebyla zvyklá tak sem byla total,pak si do toho přidal být vzhůru 3 hodiny nonstop nejlépe od 12 do 3 nebo od 2 do 5 ještě k tomu buzení kolem,takže jsem byla opravdu vyřízená.Na doporučení kamarádky Jiřinky(atreides) jsem si knížku stáhla a přečetla a rozhodla se,že do toho pujdeme.Už teda 6 dní před tím než jsem si knížku přečetla jsme začli praktikovat uspávání beze mě u postýlky,pač malej usnul jedině se mnou za ručičku,takže 6 dní jsme už dělali to,že jsme ho uspávali samotného,první noc plakal 40 minut,druhou noc 15 minut třetí noc 10 minut,čtrvtou jsme přerušili pač měl horečku,pátou noc mi usnul na hrudi a šestou noc jsme položili plakal tři minutky a přišla jsem dala dudu a pohladila odešla,takhle to bylo do přečtení té knížky,teď bylo potřeba teda odstranit vše kvůli čemu se budil,pač noce stále stejné,takže jsme odstranili dudu kvůli kterému se budil každou chvilku,přestala jsem mu dávat v noci pít a v té dlouhé časové době co byl vzhůru jsem ho přestala brát k nám do postele a ten den teda tu noc jsme chtěli uspávat poprvé bez dudu jsem už ten den dudu nedávala od rána a dopo mě krásně bez pláče usnul v kočárku i odpo opět bez pláče,no a první noc bez všech těch podnětů....položily jsme pohladili řekli jsme dobrou noc a odešli,pláč byl jak při první noc co usínal sám takovej ten velkej co trhá srdce,ale vydrželi jsme a trvalo to jen 15 minut,v noci se poprvé po měsíci a půl se vzbudil jen jednou a za chvilku spinkal co sem k němu chodila po těch intervalech jak večer 3 5 5 7 minut a vzbudil se ráno až v 7.20 to nikdy nebylo,dycky jsme vstávali v 6 v 7 spíš v 4 a teď spinkal od půl 8 do půl 8 do rána.Musim říct,že jsme se přestěhovali s manželem do vedlejší místnosti pro efekt a měli otevřené dveře a chůvu,druhej den zas celý den bez dudu a zase spal v pohodě a večer položiliy pohladily bez dudu a odešli,pláč už myslim žádnej nebyl ani jsme tam nemuseli jednou jít a zas se jen jednou vzbudil,to jen tak mrmlal a ani sem k němu nemusela jít v noci a sám usnul,další den zase usnul o půl 8 úplně sám a nevzbudil se ani jednou a spinkal až do půl 8 do rána v kuse,takže jsme s e smanželem rozhodli,že pujdeme spát k němu a ejhle v noci nás asi viděl a byl vzhůru od půl 2 do 5,takže jsme zase cestovali vedle a spíme tam a Pé´tula zase spí celou noc bez jakýho koliv probuzení nebo pláče při uspávání,vstává o půl 8 v 8 a spát chodí mezi půl třičtvrtě na 8,takže usper,já můžu jenom doporučit tuto metodu!!!Chce to fakt pevný nervy,ale je to pro dobrou věc🙂
jen teďka nevíme jestli nebudeme muset spát vedle 30 let,aby spinkal celou noc😅 pač když jsme tam tak se budí asi tím,že tam jsme 😨

xsuzzi
26. jan 2009

spíš v 6 tam má být ne ve 4 😀

patricia1971
26. jan 2009

mata3-
ahoj, napíšem ti iba moju skúsenosť, ako som to robia ja, nechcem tu zavádzať nejaké nové metódy, pretože som tiež akurát čítala tú knihu a určite sa budem podľa nej riadiť, ale musím ešte počkať asi 2 týždne, pretože máme nejakých lekárov cez deň a to sa vtedy nedá. Asi do 6 mesiacov mi malá zaspávala síce v postieľke, ale musela som byť pri nej a hladkať ju po líčku, to jediné pomáhalo. Tiež som ju večer nakojila, potom si odgrgla a šup do postieľky. To ešte cicala trošku čajíku (čo určite nie je dobré) a potom zaspávala, ale trvalo to niekedy dlhšie, tiež rev atď. Ale zaspala jedine tak, že som bola pri nej a hladkala som ju. Ale od začiatku 7 mesiaca sa to zmenilo samé, všetko ostalo tak ako vždy, aj ten čajík (to len trošku), ale zrazu sa otočila sama na bok a tak zaspávala. Mňa nevidela, bola v izbe tma, ja som síce sedela na posteli a čakala kým zaspí, ale teraz už odídem z izby a ona sama zaspí. No a trvá to už tak asi 1 mesiac a dúfam, že nám to vydrží. Takže takto to prebiehalo u nás, ale prišlo to úplne samo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

l.lara
26. jan 2009

elunka: ty si nechala malu plakat az sa pozvracala???????? a to ti muz dovolil???? a este to odporucs ostatnym maminam???aby takto tyrali svoje deti? no ja som asi divna, ale ked som to citala, tak mi stupol tlak na 500 a cela sa trasiem...pre Boha kam ste az ochotne zajst??? 😢

l.lara
26. jan 2009

podla mna, ak necham dietatko od placu vedome dogrcat, tak to sada klasifikovat uz ako tyranie...moj nazor.

marmazel
26. jan 2009

mě malá když už dostane hysterák tak to nevydržím a vezmu jí, ale četla jsem o tom, i v té knížce o tom píšou, že si děti vynutí zvraceí jen aby upoutaly pozornost. Jinak mě malá zvrací občas taky, neechá si vsvětlit, že s plným bříškem se na bříško nechodí🙂 Neberu to jako týrání. Děti jsou obvzláště chytří tvorové. Naše maminky nás taky nechávaly vyřvat, neměli chuvčky, nic neslyšely, jen nás chodily kontrolovat a taky žijem. Každý má ale svůj názor. Proto jsou i tyhle stránky, každý může říct svůj názor i své zkušenosti.

l.lara
26. jan 2009

"Ak nerešpektujeme potreby dieťaťa a primerane nereagujeme na jeho duševnú bolesť, je to vlastne istý druh násilného správania..."

nimi22
26. jan 2009

ellunka gratulujem tak knizka zabrala?? 🙂 som rada ze ti pomohla. 😉

zoeno.1
26. jan 2009

ahojte,tak uz aj my mame problem so zaspavanim,do polky decembra to bolo celkom v pohode,mala vzdy zaspala do 21hod,bud na prsicku,alebo vo velkej posteli a potom som ju prelozila do postielky,no neriesila som to,da sa povedat,ze mi to aj vyhovovalo.cez den spavala 3krat po30minut-na to som si zvykla tiez,no ale zlom nastal ked sme cestovali na sviatky na SK,na novy rok sme sa vracali naspat a odvtedy coraz horsie zaspava,po kupani jej dam prso a aj 30-40minut,potom sa preberie (predtym zaspala) tak ju dam odgrgnut,trosku sa pomojkam a dam ju do postielky a tym sa zacina nas boj,nechcem na nej aplikovat spominanu metodu,lebo este nema pol roka,tak neviem co mam robit ,ale bojujeme aj cez dve hodiny☹jej sa chce spat,ocicka ma unavene,ked jej dam cicu,tak hned zaspava,no chcem ju od toho odnaucit,kebyze jej cici staci do 40minut,tak nepoviem,ale ten cas straveny na cicinke sa zacal coraz viac predlzovat.takze teraz ju dam do postielky ,ale ja som pri nej,no a postupne zacne plakat,potom prestane,hladka mi ruku,dudle dudlik,uspavanky ma pustene,niekedy ju hojdam v postielke potom je akoby daco preletie cez hlavu-znova plac,potom zas skoro zaspi a takto sa to opakuje so stupnujucim placom az kym sa nepogrcka ☹vsetky tie veci,ako dudlik,ruka,hojdanie,mojkacia hracka,hudba s upokojujucim svetlom bud chce naraz,alebo len niektore, toto sa opakuje aj dve hodiny...ked idem prec,to je este vacsi rev (alebo ked je pri nej muz) ...ked to tak pisem,tak zistujem,ze si ju teda pekne ucim 😀 a to vsetko je za cenu toho,aby som jej nedala prsicko 😒 co mam robit,poradte 😅

l.lara
26. jan 2009

...Systémy hnevu, strachu a stresu z odlúčenia od matky sa v mozgu bábätka nachádzajú už pri narodení, aby mu pomohli „kričať ako o život“, ak sa matka vzdiali, a tak prežiť. Racionálny mozog sa časom len dokončuje, preto do troch rokov veku dieťaťa riadi jeho správanie mozog emočný (citový). Správnou činnosťou mozgovej kôry – ktorú máte v moci aktivovať! – sa uvoľnia chemické látky proti úzkosti a dieťa sa opäť upokojí. Ak mu pomôžete správne zvládať silné city a výbuchy, množstvo buniek v jeho racionálnom mozgu začne vytvárať spojenia.

Stačí si uvedomiť, koľko mladých aj dospelých ľudí trpí depresiou, úzkostnými poruchami či agresivitou, aby sme pochopili, že ide o rozšírený problém. Ľudia, ktorí dobre zvládajú stres, si vedia vhodne zorganizovať prácu aj pod tlakom, zadeliť úlohy a rýchlo sa upokojiť po tom, čo sa situácia vyostrí, lebo majú rozvinuté účinné systémy regulácie. Sú to deti šťasteny, lebo ani bolestné životné skúsenosti ich nezlomia, vedia z nich časom načerpať múdrosť a nikdy nepodľahnú.

Uvedomte si, že máte úžasnú moc – môžete preventívne formovať mozog svojho dieťatka, aby kvalitne prežilo život a stalo sa silnou osobnosťou. Nemôžete ho ochrániť pred problémami, ktoré prinesie život, ale môžete ovplyvniť, ako na ne zareaguje...

l.lara
26. jan 2009

Keď dieťa plače, do tela a mozgu sa uvoľňuje stresový hormón. Ak dieťa niekto upokojí a utíši, hladina stresového hormónu opäť klesne Pri príliš dlhom plači sa však udrží vysoká hladina stresového hormónu kortizolu, ktorá môže vážne poškodiť dôležité štruktúry vyvíjajúceho sa mozgu. Takýto stres v ranom detstve pôsobí na organizmus ako jed a môže byť príčinou rôznych neuróz a úzkostí. Dieťa síce po dlhom plači plakať prestáva, zo začiatku sa unaví, neskôr však zistí, že je zbytočné plakať a vyjadrovať svoje pocity. Také dieťa môže byť v dospelosti neisté a depresívne.

l.lara
26. jan 2009

Vziať dieťa na ruky alebo do lona, dať mu pusu, maznať sa s ním, to je tak isto dôležité ako piť a jesť.
Poznáte to? Začína to plačom. Na rozdiel od sveta dospelých platí pre deti každého veku: kto reve, má pravdu. A čím hlasnejšie, tým lepšie. Nie preto, že by to bolo zdravé, ale preto, lebo to rodičov núti niečo podniknúť. Dieťa nikdy neplače bez dôvodu. V každom veku to znamená „Matka, otec spravte niečo, hýbte sa, potrebujem vás“. Často nevieme hneď prísť na to, prečo dieťa plače, každopádne ho ale musíme utešiť.

Bábätká: Nechať dieťa dlhšie plakať je barbarské (jedno aké staré) a obzvlášť to platí pre bábätká . Deväť mesiacov bolo v spojení s matkou a tak to má byť aj po pôrode. Noste svoje deti, vezmite si cih do postele, reagujte na ich plač...

patricia1971
26. jan 2009

l.lara...v niečom máš pravdu, sú to rôzne názory na ten plač, ja tiež neviem nechať malú plakať, včera večer tiež dosť plakala, ale musela som ju utišovať, ukludnila som ju na rukách a potom mi krásne zaspala v postieľke a sama. Určite by mi nezaspala urevená,vystresovaná, natoľko ju už poznám. Je v tej knihe písaných veľa vecí, ale tiež sa mi to nepáči, že treba nechať dieťa plakať a až po nejakých minútach ísť za ním. No neviem, mne je malej ľúto, keď plače, ja idem k nej hneď a viem, že keď keď prídem v pravý čas, tak sa hneď ukludní a zaspí. Ale to je len môj názor. Tiež budem určite podľa tej knihy veľa vecí meniť, tiež nerobím veľa vecí správne, ale podľa mňa má bábo zaspávať kľudné a nie urevané. (všetko sú len moje názory, nechcem tým nikoho ovplyvňovať, alebo uraziť)

l.lara
26. jan 2009

patka, ani ja som nechcela nikoho urazit, ale ma velmi boli ked vidim, ako deti trpia ☹

shewolf
26. jan 2009

tak baby, ale vážne, odtiaľ-potiaľ...... nechať to malinké bezbranné revať až sa pogrcká? to sa ako dlho musí trápiť??? tomu sa už asi ani nedá uveriť.... ☹ a že by grckalo potom naschvál??? skúste revať niekoľko hodín vkuse z plného hrdla,však aj vy by ste sa dogrcali z toho vysilenia.... skúste sa dotknúť bruška babatka, keď plače, ako veľmi ho namáha........ a pritom by stačilo ho len nachviľku vziať do náručia....

a chcieť od 2-3 mesačného babatka, aby bez problémov samo zaspalo?????
iné je, keď niekto má vážne "problém" s tým zaspávaním aj u staršieho babatka, za istých okolností sa to dá ospravedlniť.....

mata3 - keď s babatkom nemáš celý deň "problém" so zaspávaním, myslím, že ten večer so spoločným zaspávaním by si si mala skôr vychutnať 😉

treba pozorovať, koľko dieťatko vydrží byť hore ... ja mám odpozorované, že moja vydrží presne hodinku.... potom treba kľud, netreba babatko ďalej "stimulovať" hračkami.... čím viac je dieťatko preťažené, tým ťažšie zaspáva a tým viac plače......

u nás to teraz vyzerá tak, že nosenie na rukách pri zaspávaní sa nám dokonca vypláca (samozrejme, každé dieťatko je iné)..... čím ďalej jej stačí menej, často ju už len ukľudním na rukách a môžem ju položiť... usmeje sa na mňa, potom sa vyškiera na svojich plyšáčikov v postieľke a zaspinká....... a keď mi večer zaspí pri kojení v našej posteli, to sa mi od nej ani nechce odísť, veď to je také milé.....

ešte veeeeľmi dôležité je, aby ste pri ukľudňovaní a zaspávaní "posielali" myšlienky babatku, ako veľmi ho máte radi, atď....a nie nervózne čakať, "kedy už konečne zaspíí" dieťa takéto veci veľmi vníma.... mám odskúšané aj toto.... a odvtedy sa všetko len zlepšuje, a mám pocit, že mám dokonalé babatko 😀

macaeliska
26. jan 2009

boze, uz je to tu opat o tom, kto necha a kto nenecha svoje dieta plakat. Uz mam toho plne zuby, ked nas mamicky, ktore ucime svoje deti spat podla knihy, stale niekto kritizuje a odsudzuje. Nikto tu nikdy nepisal, ze sa tie deti maju bachnut do postielky, buchnut za nimi dverami a vidiet ich az rano, ked na ne bude cas. Tak s tou kritikou uz konecne prestante.

l.lara
26. jan 2009

macaaeliska, ja tu pisem o tom, ako deti trpia v urcitych situaciach. su to vedecky podlozene veci tak ako napr. uzkost osemmesacnych. chcela som informovat rodicov, ktori sa k takym clankom nedostali. a moja reakcia na to, ze niekto necha dieta tak plakat, az sa dogrcia, a nie 1 krat, tak ta reakcia je asi pochopitelna. skus si tu situaciu a to babatko predstavit...myslim, ze aj v tej knizke to neodporucaju. ak je situacia extremna, treba to ucenie so zaspavanim prelozit na neskor.

shewolf
26. jan 2009

l.lara - agreeee

zelmirka1
26. jan 2009

fuha baby no pekne sa diskusia rozbehla....pravdu asi nenajdeme lebo naozaj kazdy ma pravo na svoj nazor a hlavne kazde dieta je ine a nic univerzalne neexistuje. Ja nastatie nemam s malym velky problem, v noci spime krasne a cez den ako kedy ale tiez mam prestudovane rozne knizky a z kazdej sa snazim poucit a vybrat co by
mohlo fungovat u mojho drobceka.
Problem je asi to ze nikomu z nas to neda a chceme "presadit svoj nazor" lebo si myslime je spravny. Netreba to vnimat tak ze ta alebo ta mamina trapi svoje dieta, nechajte kazdu nech si to robi po svojom, piste len svoje
namety ako je to u vas nech mame co najviac skusenosti pokope a hadam si kazdy vyberie.

Inak l.lara - Ellunka ma dietko uz vyse roka stare, to uz dokaze asi dost chapat a plac nemusi byt len preto ze je mu nieco je.

bihan
26. jan 2009

No keď je ten plač taký, že sa z neho dieťa pozvracia, tak asi to asi nebude len tak z rozmaru.. 😔

eppik.m
26. jan 2009

ahoj, holky chtěla bych vám říct že v knižce se nikde nepíše aby jste svoje dítě týrali, nechali ho na holičkách nebo ho najednou zavrhli a nemilovali .... hlavně vám chci říct že pokud si sami neuvědomíte kde se stala chyba, proč vaše dítě neumí samo zaspat a prospat celou noc tak nemá cenu něco zkoušet a hlavně radiť ostatním 🤐 Kniha je návod jak pomoci svému dítěti aby se to naučilo "samo" a je potřeba opravdu pozorně číst a nevytrhávat text k kontextu. Moje zkušenost je kladná a s pomocí knižky jsem svoji chybu za měsíc napravila a naučila svého syna krásně usínat, do postílky se vždy těší a do 2 minut už spí a v noci když se vzbudí tak nebrečí a opět usne sám. Nikdo z rodiny jsme neutrpěli žádnou psychickou ujmu. Já miluji svého syna a on mi svoji lásku dáva taky najevo. 😵

l.lara
26. jan 2009

eppik, tie traumy ma dieta vacsinou az v dospelosti..neprejavia sa hned. ak si necitala moje prispevky, tak v skratke: Pri príliš dlhom plači sa však udrží vysoká hladina stresového hormónu kortizolu, ktorá môže vážne poškodiť dôležité štruktúry vyvíjajúceho sa mozgu. Takýto stres v ranom detstve pôsobí na organizmus ako jed a môže byť príčinou rôznych neuróz a úzkostí. Dieťa síce po dlhom plači plakať prestáva, zo začiatku sa unaví, neskôr však zistí, že je zbytočné plakať a vyjadrovať svoje pocity. Také dieťa môže byť v dospelosti neisté a depresívne...

l.lara
26. jan 2009

zelmirka, aj ja mam dietatko vyse roka stare a nemyslim si, ze keby som ho nechala revat az by sa pozvrcalo, ze by to pochopilo...

l.lara
26. jan 2009

btw. eppik, ved prave. v knihe sa pise, aby sme svoje deti netyrali............

zelmirka1
26. jan 2009

a ked dieta urobi scenku, hadze sa o zem a place to je co ? niektore deti to nikdy nerobia ale niektore si dokazu vyrevat uplne vsetko a nie som si ista ci tato istota ich nauci to spravne do zivota. Rozlisujme plac a plac.

bublinkajasminka
26. jan 2009

fakt je táto diskusia tuším už trápna.....tie deti sa netýrajú, moja tak spinká už takmer 10 mesiacov a každý sa mi čuduje prečo je moje dieťa stále vysmiate - ak chcete kuknite fotos a prečo je také spokojné neurevané..lebo úžasne spí cez deň aj v noci to je moja odpoved...

zoeno.1
26. jan 2009

ja len tolko,ze som si trapne myslela,ze mi tu niekdo poradi,usmerni....no straaaaasne som sa mylila.....kritizovat viem kazdy,ale poradit.... 😔 no nic to,zvladneme to aj same s alickou,nie sme prve ani posledne 😉 majte sa krasne!

eppik.m
26. jan 2009

• Rôzne návyky pri zaspávaní môžu viesť k problémom pri
prespávaní nocí
Mnohé deti nedokážu po prebudení sa opäť samé zaspať. Stále
plačú za rodičmi. Tieto deti nie sú pomätené, ale zvlášť učenlivé.
Naučili sa, že k zaspávaniu patria určité návyky – nie len cez deň
a večer, ale aj v noci. Okrem toho sa naučili presadiť si tieto
návyky u rodičov.
• Kto dokáže sám zaspať, vie aj noc prespať
Deti, ktoré pravidelne zaspávajú samé vo svojej postieľke, majú
len zriedkakedy problémy so spaním. Hoci aj oni sa v noci
niekoľkokrát prebudia. Ale opäť dokážu samé zaspať a nie sú
pritom odkázané na pomoc rodičov.
My jsme se to naučili a myslím že o to tady jde. Tak vám všem držíme palečky a hlavně ať máme spokojené a děti a rodiče. 😉 😵