Kedy a ako začať s cudzími jazykmi?

solnicka_nr
19. feb 2012

Prosim vas o skusenosti s ucenim cudzich jazykov...
Kedy je najlepsie zacat?
Existuju nejake CD alebo DVD na doma?
Mate skusenosti s vyucbou Helen Doron pripadne inou?
Malemu obcas pustim Jim Jam po anglicky rozmyslam ze zacneme aj chodit do nejakeho kurzu len neviem ci sa to oplati...

elise
19. feb 2012

@solnicka_nr jednoznačne čím skôr tým lepšie🙂 malý chodi na angličtinu od roka od narodenia snim babaka rozpráva nemecky a my slovensky a nemá problem prepnuť.

kvetinka211
19. feb 2012

@solnicka_nr to si uz pozadu, to trebalo uz v brusku, uz nikdy nedobehne rovesnikov !!!
😉 😉 😉
ale teraz vazne ... podla mna ma zmysel jedine bilingualna vychova ak je jeden z rodicov/pripadne stary rodic naozaj native speaker v danom jazyku ... vsetko ostatne moze byt pekna hra ak sa to robi doma alebo pekne vyhodene peniaze ak sa chodi na predrazene kurzy

hajanka
19. feb 2012

Suhlasim s @kvetinka211 v tomto ma skutocne zmysel len bilingualna vychova, kurzy jazyka pre deti su len akymsi spestrenim programu, hra a pod. ale rozpravat a mysliet v cudzom jazyku sa dieta urcite nenauci. Maximalne si zapamata, sa nauci naspamat nejake slovicka a frazy, ale otazne je, ci ich bude vediet aj pouzit v realnom zivote napr. pri komunikacii s native speaker. Takze urcite od toho netreba cakat, ze sa dieta nauci komunikovat v jazyku. Ale ako vyplnenie volneho casu je to podla mna dobra investicia.

dejka77
19. feb 2012

@solnicka_nr Podla mna je dobry napad pozeranie rozpravok v danom jazyku aj ked ty mas este babo a to by bolo skoro. Mas nejakych pribuznych, ktori hovoria anglicky ked nad tym uvazujes uz teraz?

solnicka_nr
autor
19. feb 2012

@elise a kolko ma maly? na aku anglictinu chodi? prepina normalne aj na AJ aj NJ?
@kvetinka211 Mas s tym skusenosti prakticke alebo je to len tvoj nazor?
@hajanka No ved ja necakam ze sa nauci perfektne rozpravat ale zaklady urcite ziska.....ja viem ze v skolke som mala napr NJ a vela rokov po tom som si pamatala veci len som potom nepokracovala s tym tak uz neviem nic....

solnicka_nr
autor
19. feb 2012

@dejka77 Nemam len sa mi celkom pozdava ta myslienka ze cim skor sa zacne tym lepsie....jazyky su momentalne podla mna velmi dolezite a male deti sa lepsie ucia........ - moj nazor

elise
19. feb 2012

malý má 5 rokov prepína AJ a SJ a NJ lepšie mu ide nemčina kedže od narodenia snim babka komunikuje iba v nemčine. chodi na angličtinu hravou formou u nás v meste.

hajanka
19. feb 2012

@solnicka_nr ja mam aj vlastne skusenosti, vlastne a teda potom aj skusenosti so synom a cudzim jazykom
Vies, pri tomto sposobe "ucenia" cudzich jazykov je vsak otazne, ci neziska zle zaklady a zle navyky, nielen co sa gramatiky a prekladu tyka, ale aj vyslovnosti a melodiky reci, to spravne dokaze naucit len native speaker a pri vyucbe jazyka je prave to dolezite, rozoznat vyslovnost a melodiku.

solnicka_nr
autor
19. feb 2012

@elise No to by som aj ja chcela taku babicku....... :D to je jasne ze mu to ide lepsie......
@hajanka no ved to ja viem.....aj by som najradsej s native speakerom nieco nasla.......uvidime este som nezistovala ci nieco take v Nitre je.....
ale na skodu to urcite nebude..... 😀

titkovamiriam
19. feb 2012

u nas najlepsie osvedčila cez televízor čeština,u babičky madarčina,s bratmi zopar vyrazov angličtiny 😉 je super že dnes su rozne knižky,pc hry a podobne čo zjednodušuje učenie jazyka.a starší tí už fičia aj na ruštine pre nich velmi zaujímavý jazyk-ja ho preklínam dodnes 😀 😀 😀 a samozrejme čo najskor

kvetinka211
19. feb 2012

@solnicka_nr ahoj, skusenosti mam so skolkarskou anglictinou, sestra ju mala a nic moc z toho .. urcite to neublizi, teda pokial to neuci niekto s totalne zlym prizvukom ako pise @hajanka ... a neviem aka je uroven tychto ucitelov .. my sme na zakladnej a strednej teda mali aj dost zle pripady, takze neviem neviem. Pozeranie rozpravok v cudzom jazyku ako pisu @dejka77 a @titkovamiriam je super napad, tam ze zarucena aj dobra uroven jazyka a zaroven je dieta motivovane aby pochopilo. Mam este aj taku skusenost, ze v skole alebo na kurze so slovenskymi uctitelmi sa mi ucilo tak 5x pomalsie ako s nativmi ... sebavedomie v pouzivani jazyka a myslenie v cudzom jazyku mi ale dal az pobyt v zahranici. Moj nazor je, ze je velmi dolezite mat dôkladne zvladnuty materinsky jazyk so vsetkymi nuansami, aby dieta malo akysi priestor pre myslenie co najvacsi, toto povazujem za dolezitejsie nez skora znalost cudzich jazykov (pokial nie sme bilingualna rodina). Cudzie jazyky sa daju postupne hravo zavadzat, pocas skoly podporit obcas kurzami s nativom ak treba a potom pocas vysky nejaky ten jeden-dva zahranicne pobyty, aby sa "dietatko" zdokonalilo v jazykoch. Inak, v zamestnani obycajne nie je potrebna az taka uzasna uroven znalosti jazykov, spravidla sa pozaduje anglictina niekde medzi b2-c1 europskeho ramca aj na tych lepsich poziciach a na taku uroven sa dopracuje clovek co maturoval z anglictiny v pohode po pol roku pobytu v anglicky hovoriacej krajine. Ale jasne ze spievanie pesniciek na kurze pokial to babatko aj mamicku bavi je fajn 😉

titkovamiriam
19. feb 2012

@kvetinka211 tomu ver ani roky ucenia nedaju dietatu to co pobyt vonku,letne brigady,popripade skolske vymenne tabory-uzasna vec!!!a potom s kamosmi chatovanie cez net,vebku-ja kolkokrat pocujem milana kecat uplne spontanne anglicky a ked sa to mal ucit to boli galeje.

kvetinka211
19. feb 2012

@solnicka_nr hoci, nasla som takyto clanok, mozno by ta mohol zaujimat: http://www.pnas.org/content/100/15/9096.short
vraj deti medzi 6-12 mesiacom vedia vnimat oddelene slova aj v cudzich jazykoch, potom tato schopnost upada. Jedna skupina 9 mesacnych bola 12x krat na kurze cinstiny s a druha iba jazykovy kurz v rodnom jazyku (en). Ta prva skupina potom dokazala nadalej rozoznavat oddelene slova aj v cinstine a anglicka skupina nie. Ked robili rovnaky experiment s nahravkou, tak to nefungovalo, musela byt ziva hovoriaca osoba. No otazne je ci sa tej prvej skupine bude v buducnosti lepsie ucit cinstina, ale je to mozne, ktovie 😉

duplinka
19. feb 2012

Mala by si si uvedomiť jednú vec. V tomto "veku" zrejme tvoje bábo nebude navštevovať žiaden kurz. Tým pádom ho môžeš učiť jedine doma a tu pozor!!! Pri tak malých deťoch sa v cudzom jazyku komunikuje iba v prípade ak jeden z rodičov komunikuje výhradne cudzím jazykom. Nemôžeš ráno rozprávať po anglicky a poobede slovensky. Dieťa sa oboznamuje s jazykom, vytvára si slovnú zásobu, preto je potrebné, aby malo u každého z rodičov preferovaný iba jeden jazyk. 🙂

lenka_da
23. mar 2012

@hajanka
@duplinka
@kvetinka211
@titkovamiriam
@dejka77
@elise baby a mne poradite? Dcerka bude mat v lete 4 roky a rozmyslam, ze by som ju od septembra dala na anglictinu...To uz bude dost velka, ci nie?

petkave
23. mar 2012

Som učiteľka nemčiny, mám skúsenosť aj so škôlkárskymi deťmi a poviem vám, fakt je to pre ne iba hra. Naučia sa nejaké tie slová, frázy, ale bežne ich použiť nevedia. Ale je to dobrý základ pre vyučovanie cudzieho jazyka na vyšších stupňoch škôl. Hlavne v takomto nízkom veku sa vytvára dobrý pôdorys pre čo najprirodzenejšiu výslovnosť. Deti majú dobrú schopnosť foneticky opakovať a ľahšie sa im učia jednotlivé, pre našu reč, cudzie hlásky.

dejka77
23. mar 2012

@lenka_da Nikdy nie je neskoro, ale ako pise petkave pod tebou je to pre ne skor hra. Ja by som jej skor pustala nejake rozpravky v anglictine. Tv ma podla mna velky vplyv.

petkave
23. mar 2012

@dejka77 rozprávky v cudzom jazyku skutočne dokážu robiť zázraky. Kamoškina malá pozeráva nejaký minimax, či ktorý kanál to je a idú tam aj česky dabované rozprávky a maďarské reklamy. Neverila by si,koľko toho dokázala pochytiť iba obyčajným počúvaním.

malapepka
23. mar 2012

@petkave @solnicka_nr Pozitívny vplyv cudzojazyčných rozprávok môžem len potvrdiť. U nás na škole sme mali chlapca, ktorý od malička pozeral nemecké rozprávky. V nemčine bol vynikajúci, pokiaľ išlo o komunikáciu, dokonca vyhral aj nejaké olympiády. A pritom to bolo dieťa v iných predmetoch veeeľmi slabé, slovenčina ledva ledva 4. Ale treba k tomu aj B - nemčinu vedel skôr foneticky, gramatika a písanie bol problém. Ale dohovoril sa na úrovni učiteľky. Čiže rozprávkam prst hore.

petkave
23. mar 2012

@malapepka keď tak rozmýšľam, mala som tiež jedného nadstavbára, s ktorým som sa vedela fakt dobre podebatovať - ako s jediným z triedy. Predsa len, tie nadstavby u nás nie sú na ktovieakej úrovni a majú málo hodín cudzieho jazyka oproti klasickým maturantom. Ale je pravda, že chlapec písal, ako mu prišlo. No napriek tomu urobil monitor ź nemčiny na vyše 80%, predbehol aj 5-ročákov hotelákov, on bol obyčajný hostinský s nadstavbou. A aj pri ústnej maturite to bola paráda. Len ten sloh opravovať bol pre mňa zážitok 😀 Ale páčilo sa mi, že používal "živé", slangové, hovorové slová, ktoré počul v telke a nevyjadroval sa tak strnulo ako ostatné decká, ktoré mali slovíčka nabiflené iba zo slovníka.

dejka77
23. mar 2012

@petkave Tomu verim, ved aj ja rozumiem cesky vdaka tv. Boli sme sice Ceskoslovensko, ale nepamatam sa zeby som stretla nejakych cesky hovoriacich ludi. Takze prave vdaka tv rozumiem, aj ked slovencina a anglictina sa neda porovnavat tak ako slovencina a cestina, vplyv to mat urcite bude. Uz som pocula od vela ludi, ze rozumeju vdaka tv a nemam na mysli teraz cestinu.

lubina
23. mar 2012

@solnicka_nr s cudzim jazykom moznes zacat hned. Moj manzel je cudzinec, tak sme na obe dcerky od narodenia hovorili ja slovensky a on holandsky.deti su dvojazycne, ale kedze my dvaja medzi sebou hovorime anglicky, tak rozumeju aj anglicka.starsia chodi aj na anglictinu Helen Doron a velmi sa jej tam paci. S anglinou sme zacali intenzivnejsie u starsej, ked mala 4 rocky, ale pre nu je to vlastne uz treti jazyk, kedze hovori plynulo slovensky aj holandsky.A ako pisem, teraz uz aj "speakuje" - ma 6 rokov. Mensia ma 3 a tiez je bilingualna a od sept. s nou tiez planujem uz ist aj an anglinu do HD centra, kde chodi aj staria.Takze ziadne obavy, deticky jazyky zvladaju super, ziadne problemy s tym nemaju,jednoducho "prepnu" a hovoria dalej inou recou a ani si to neuvedomuju

anita79
23. júl 2012

ahojte- vie mi niekto poradit nejaku konkretnu knihu, cd, dvd na ucenie anglictiny pre male deti? dcera ma 4 roky, ja ovladam anglictinu na celkom slusnej urovni, tak by som ju pomaly chcela oboznamit s jazykom- teraz cez prazdniny mame na to aj viac casu. dakujem... 🙂

anita79
23. júl 2012

ziadne tipy?