Kedy by malo začať dieťa rozprávať?

tehulka2016
13. jún 2018

Ahojte, kedy je naozaj cas aby dieta zacalo rozpravat tak zrozumitelne povie slova? Moja mama, zvysok ňaňa, a svoju rec. Vsetko rozpravam, ale ona si ukaze alebo svojou recou vieme co chce, kedy sa jej rozviaze jazyk aby som sa stazovala ze stale rozprava😂 ma 21 mesiacov

annamivo
13. jún 2018

😃😃😃 náš má 2r a povie len pár slov s ostatné nerozumie nik ... Ale už som si všimla že u neho nerozhoduje čo chcem ja, proste keď príde čas tak to bude... Či chodenie, zúbky, nočník.. keď nechce môžem si aj vlasy trhať... Napr: učili sme ho ukázať že bude mať 2 r. A on ani pánovi a v deň narodenín chodil po dome a sám od seba ukazoval že má 2 😄takže kľud a užívaj si ticho ...

domi21
13. jún 2018

Môj malý bude mať v septembri 2 roky a už začína spájať slová. Napríklad mama spí, havo pije, petko kaka, dáme mňamo 🙂

zvedavabuduca
14. jún 2018

Moja má 20 mesiacov a povie mama, tata, baba , dida (dedo) , deta (teta), ďá /tá ( ďakujem / tetszik ) zopakuje niekedy ako robí havo hav hav , ham ham keď jej vážne niečo chutí a inak ma tu svoju reč . Keď sa je spýtam kde má bábika oči , nohy , ruky tak mi ukáže presne. Keď jej poviem , dones zelenú kocku ( niekde v izbe ) tak donesie. Keď nechce ísť na serbel pokruti hlavou. Všetko jej vysvetľujem , čítam knižky ale mrmle si to svoje . Ona mi ani ako robí auto, ako robí mačička nič nepovie a nenapodobni. Najnovšie už vie ako tak koníka . Jednoducho som sa aj bála , že má nejaký problém ale toľko toho rozumie... A ja keď som bola bábo ,som začala rozprávať neskôr ako vraví mama , nebolo mi do reči . 😁

lavender273
14. jún 2018

@tehulka2016

Moja ma 21m a okrem mama a svojej reci nepovie nic. Sme v stadiu ze si nerozumieme takze cirkusy frustracia a hadzacky o zem su na dennom poriadku. Snad sa jej uz coskoro rozviaze jazyk. 🤔

mirien22
14. jún 2018

To je veľmi individuálne s tou rečou. Môj ma dva roky a ma tak 10 slovíčok, ktoré pozná a používa, inak jeho hatlaninka. Nejako to neriešim ešte, do 3 rokov ma čas 😁

dadanu5
14. jún 2018

Neries kazde dieta je ine, dolezitejsie je ci ti rozumie, moja prvá do troch rokov pouzivala pár slovíčok, nespajala vety, dlhe slová skracovala 3,5 ročná nastupila do skolky a jazyk sa jej nezastaví ukecana jak rádio a druha ma teraz dva roky rozumie vsetko vie pár slovíčok obcas opakuje po sestre nieco a tu svoju hatlaninu ale je tvrdohlavá a ked chcem aby po mne zopakovala nieco tak naschval nepovie hoci to slovo vie povedať 😀 ale neriesim lebo uz viem že keď spustí tak sa to nezastaví 😉 hlavne aby ti dieta rozumelo ostatne pride ani nebudes vediet ako. ...niektore postupne a niektore hned zacne vsetko hovoriť. ..

ivec16
14. jún 2018

nas zacal ked mal 3 roky a 2 mesiace, dovtedy nepovedal dobre ani svoje meno. teraz ma 3 a pol roka, stale hovori viac a viac zrozumitelne ale este stale to prepleta aj svojou hatlaninou...

l1991
14. jún 2018

Nas ma momentalne 2 roky a 8 mesiacov a rozprava vsetko a zrozumitelne. Rozpravat prve slova zacal okolo roku a v cca 20, 21 m uz vedel pekne povedat slova spajat do viet.
Podla mna to je individualne niektorym to ide rychlejsie niektorym pomalsie. Ale v 21 m (ci kolko ma) by som to neriesila. Skor okolo toho 3 roku.

alaguema
14. jún 2018

@tehulka2016 vôbec sa nestresuj. Je to individuálne a absolútne neznamená, že deti, ktoré začnú skoro, sú mega šikovné a tie, ktoré neskôr, že by boli pomalšie. Kamarátka má syna, ktorý začal plynule rozprávať v 4 rokoch, IQ má niečo nad 130.

babi81
14. jún 2018

@tehulka2016 je to individualne, moja ma 27mesiacov a rozprava velmi malo par slov a konec.dolezite ze ti rozumie ono to zacne samo od seba.

madames
14. jún 2018

1,5 roka

siska53
14. jún 2018

@tehulka2016 do 3 rokov.

maruski99
14. jún 2018

každé dieťa je vývojovo inak na tom a preto buď trpezlivá..keď bude mať tri roky a nebude rozprávať tak až potom to rieš s doktormi..

nikenzi
14. jún 2018

moj do 2,5r rozpraval len zakladne slova - ziadne vety. teraz ma 3r a dva mes. a usta sa mu nezastavia ani v noci. uz som na prasky z neho niekedy 😀

saraz
14. jún 2018

Moj syn zacal takmer 3,5 a teraz ma 4 r. a usta nezavrie 😁.

zonjushe
14. jún 2018

Moj do 3 rokov ani nekecol..a zrazu zo dna na den,tyzdna na tyzden cele suvetia..a take hlasky ze odpadavam..podobne to bolo u dcery,len ona zacala o polroka skor..

bellabell
14. jún 2018

Do troch rokov...syn vedel povedať len pár slov.. cca 3 mesiace pred dovŕšením troch rokov začal jeden týždeň rozprávať všetky slova, všetko vedel zopakovat, druhý týždeň spájal 2-3 slova a na tretí týždeň rozprával súvisle rozvite vety...teraz niektoré dni rozmýšľam či nebolo lepšie keď nerozprával 😂🤣😇 (samozrejme žartujem, ale odvtedy sa mu ústa už nezatvorili)

slavka11
14. jún 2018

Náš starší začal prvé komplikovanejšie slová v roku a pol. Pridával ďalšie a ďalšie a ako 2,5 ročný rozprával úplne perfektne. Mladší sa nikam neponáhľal v dvoch rokoch stále okrem mama,tata, bra(akože brat) nič extra ďalej nenapredoval. Boli sme u logopedicky. Povedala že je ok len proste nechce sa mu. Je od narodenia neuveriteľne tvrdohlavé stvorenie viac si uzurpoval veci svojimi pazvukmi, ukazovanim a skriekanim či plačom. Mal vždy väčšiu vytrvalosť ako my 🙂 no a potom ako sme ho dali do škôlky medzi staršie deti máme pocit že začína robiť väčšie a väčšie pokroky. Tvorí vety aj keď veľa slov je ešte takých spotvorenych ale snaží sa. Pôjdeme na ďalšiu kontrolu ku logopedicke ale až v novembri tak uvidíme. Dúfam že povie že jeho vývoj reči je absolútne v poriadku a to isté želám aj Vám ostatným rodičom.

zuzkaska
14. jún 2018

Náš má 2r 3mesiace a slová začal opakovať resp. vravieť 23 mesačný. Samozrejme rozbeh bol pomalší, ale teraz už povie aj jednoduché vety, stručne odpovedá na otázky, ale sem tam aj niečo zašepletí. A slová veľa krát opakuje aj 2-3x po sebe. No máme aj o pol roka staršieho kamaráta a ten nehovorí skoro vôbec, len mama, tatik a podobne. Žiadna tragédia, drobce idú do škôlky, tam sa rozrozpravajú.

xxxkatka
14. jún 2018

@zuzkaska alebo aj nie...

zuzkaska
14. jún 2018

@xxxkatka nesúhlasím, pokiaľ nemá dieťa žiadne dg, nie je neurologicky sledované a jeho momentálny verbálny prejav nespočíva len vo vydávaní pazvukov, no dokáže aj síce málo, ale nejaké slová povedať, tak tam asi nie je dôvod na obavy. Ja však nie som neurológ ani logopéd, možno sa mýlim.

xxxkatka
14. jún 2018

@zuzkaska moj vtedy dvojrocny syn tiez nemal ziadny diagnozu ani sme nechodili k neurologovi a predsa sme problem mali. Je xy deti ktore nerozpravaju resp. rozpravaju menej, ale rozhodne neodporucam cakat do 3 rokov, lebo v skolke sa rozrozprava a co ak nie? Co ak je za tym NKS ci OVR, to ako laik nezistis. Takze ja ako odbornik odporucam, ak sa rodicom nieco nezda (napriklad aj to, ze dieta menej rozprava, nezrozumitelne alebo iba ukazuje resp. neukazuje atd.) vyhladat odbornika a necakat na MŠ.

tehulka2016
autor
14. jún 2018

@slavka11 moja je presne ako tvoj maly. Ona rozkazuje vsetkym, ked niekoho vola tak bud bucha rukou do nohy- k nohe, alebo prstami klepka po zemi😂som povedala ze ked zacne rozpravat tak to este len bude. A od septembra ide do skolky tak dufam ze sa tam rozbehne. Vsetko dobre vam prajem a dakujem za prispevok

nela6
16. jún 2018

@tehulka2016 tabulkovo ma zacat pomenovavat veci od 16m, u nas to aj tak bolo, na 2r mi poskladá 5 slovne vety, vie aj celkom OK casovat a sklonovat... Ale co ti to pomoze 🙂

janulik2008
16. jún 2018

malá bude mať 3 a rozpráva aj R povie len niekedy skloňuje zle ale to sa upraví 🙂 a každé dieťa je iné niektoré začne skôr druhé neskôr 🙂
@bellabell to aj u nás 🙂

annamari4
21. jún 2018

@tehulka2016 malá mala dva a pol pred rokom,a nerozprávala,teda veľmi málo, začala rozprávať až v škôlke, malý rozpráva od 14tich mesiacov, že auto ide, skákať ide, včera povedal slovo svetielko, čo je dosť zložité,aspoň podľa mňa 😁 tomu to proste melie,každé dieťa je iné,a nedá sa to vynútiť, z malou som pozerala fihu,a všetky tieto videá,opakovala som jej dookola pesničky , básničky a nič , pri malom nič také a ide to samo.Osobne poznám aj deti čo ako 4-5rocne nerozprávali,teda málo.Kazde je iné,a má iný čas, netreba to siliť.vela trpezlivosti prajem 🤗 Všetko dobre a pekný deň 🍀🍭

eva_eva
21. jún 2018

Na toto nie je jednoznačná odpoveď, deti sú každé iné, jedinečné, hlavne netreba sa stresovať ak v dvoch rôčkoch ešte nerozpráva. Niektoré deti na to potrebujú viac času aby sa rozrozprávali 🙂