Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kedy je dieťa schopné pochopiť, že má ísť spať?

sharlotta
26. mar 2012

Vtipna otazka, ja viem, ale v akom veku asi dieta pochopi, ked mu poviete, ze sa ide spat a ono vie, co ma robit, resp. to aj nasledne robit bude 😅 Nasa sa este stale pri zaspavani vyvaza na rukach a ked ju dam do postielky, tak sa hra, blaboce, ukazuje a neexistuje zaspat, aj ked je uz na umretie unavena.

monhla
26. mar 2012

Vraj pomáha rovnaký rituál a dieťa vie už vo veľmi útlom veku "pochopiť", že sa ide spať. Ale chápem vás - my máme takmer 2 roky a unavené dieťa vložené do postieľky začne robiť kotúle 😀 Ale myslím, že už dávno chápe, že v postieľke sa spinká, ale kedže je to od malinka taký "nespavec" tak skúša čo môže. Treba vydržať.

asma
26. mar 2012

ahoj moja mala tak zaspavala na rukach potom som otehotnela a povedala som si ze uz ju nosiť nemôzem... teraz ju dam lezať na velku postel, da si hlt čaju duduš a sama sa otoči a bude... týžden bol ťažký ale pekne si zvykla... 😉

miska246
26. mar 2012

Ahoj, tak my mame za par dni dva rocky a moja mala by najradsej nespala vobec. Je to taky moj maly Duracelko. My ked ideme spat, najprv vypije flasku mliecka, potom za chvilku sa jej chce cikat, za chvilku kakat, potom mi vymenuje celu rodinu, rata si prsteky, pusinkuje ma, milion krat si da dole ponozky a az potom zaspi. Ale nie z unavy, myslim, ze z nudy 🙂 🙂 🙂 Tak ale niekedy mame sviatok a zaspi hned po vypiti mliecka, ale to je vazne sviatok. Nase zaspavanie trva minimalne hodinu....

xenicka13
26. mar 2012

ja sa uz nesnazim uspavat moja najml. funguje s nami do jedenastej vecer a potom rano mam pokoj do deviatej

k_a_j_k_a
26. mar 2012

Ahoj, moje deti chodia spavat od malicka tak, ze maju pred spanim ritual- osprchovat, upratat hracky, vypit mlieko, umyt zuby, vycikat, pusa tatinovi a lahnut do postielok 🙂 . Zakryjem ich, mladsej dam dudlik, zhasnem v izbe a privrem dvere. Ak su moooooc unavene, co sa nestava casto, tak zaspia hned. Vacsinou idu este raz cikat (viackrat sa u nas nepovoluje, lebo len vymyslaju) a este sa zvyknu rozpravat a pod. Vyzadujem aby lezali v postielkach a poriadky robim len ked su moc aktivne a hlucne. Inak to neriesim a necham ich tak, do pol hodinky spia aj same. Starsia spava od 20tich mesiacov vo velkej posteli a nikdy neutekala, dali sme si pusu a ona lezala, pripadne ak nieco potrebovala, tak zakricala. Mladsia este z velkej postele uteka, takze zatial spi v postielke. U nej je aj ten problem, ze ona by aj zaspala, ale starsia do nej rype, ze nech sa idu este hrat 😠 , cize sme oducanie od postielky este odlozili, no rada by som sa jej zbavila co najskor, lebo zabera dost miesta.

li_la
26. mar 2012

Od narodenia som ho k tomu viedla, mali sme dvojmesačné bujaré obdobie, ale od pol roka vie, že sa ide spať. Máme rituál, ktorý nemeníme. Teda vie, že keď sa spravilo toto a toto ide sa spať. Ukladáme sa vždy v rovnaký čas a keby som ho už teraz náhodou aj neuložila, sám sa uloží a zaspí, mám to odskúšané, keď som ho chcela nechať teraz dlhšie hore kvôli posunu času, 20:15 sa uložil na vankúšik a zaspal bez toho, aby som ho tomu nejako nabádala a bol aj mimo postieľky. My sa napapáme, umyjeme, dáme do pyžamka, ešte sa trošku pohráme, potuľkáme, prečítam mu rozprávku a potom ho trošku na rukách pohojdám a vie, že ide spať, dám ho do postieľky, on mi dá pápá a spinká. Niekedy nezaspí hneď, hlavne cez deň, počujem, že trošku kecá, má tam jednu hračku, tak sa s ňou niekedy hrá a zaspí. Niekedy keď sa postaví, tak sa uloží naopak, ale to už neriešim. 🙂

hajanka
26. mar 2012

neterka ma 12 mesiacov a uz taky mesiac chape co znamena "ide sa spinkat", vie ze spinkat znamena zavriet ocka, nasmeruje sa do svojho spacieho kutika 🙂 este sa pred tym prebali a ide sa spinkat 😉
(vyjadrujem sa priamo k otazke, ci chape, co znamena ze sa ide spat, nie k vecernemu ritualu a pod.)

dahra
26. mar 2012

Ja som nikdy neuspavala na rukach, ani cez den, ani vecer - cez den som max. hojdala kocik tak, aby ma nevidel. Spat som davala do postielky po napapani. Prve tyzdne pri placi sme davali cumlik, pohladkali, stala som nad nim v tme a jemne vravela "tisko, ssss", nic viac. V troch mesiacoch mal uz rezim "v krvi", vedel presne, co bude nasledovat za cim. Vzdy kupanie, obliekanie, odsavanie soplikov pripadne, papanie, spat. Aj dnes je to viac-menej to iste. Pred ulozenim ho drzim na kolenach a este sa napije. Potom ho dam do postielky a odidem. Ak aj rozprava, tak sa nevraciam. Iba v pripade velkeho placu, co sa stane fakt raz za cas, najma ked sme na novom mieste. Aj to vtedy nic nerobim, iba sa v tme sklonim nad nim, trosku ho hladkam a sepkam " spinkaj". Vzdy to funguje. Ide spat okolo 20.00 a vstava okolo 7.30. Ritual pomaha dietatu pochopit, ze ma ist spat.

ichbinich
26. mar 2012

Kazde chape inokedy. Co urcite pomaha, su vecerne ritualy, ako pisu aj ostatne. Teda isty sled udalosit, ktory treba dodrziavat. Potom sa nauci, ze po umyti zubov sa ide do postele a je tma a klud, napr.

Na duracelkove deti ale casto neplatia ani len ritualy. Moj maly potrebuje, aby som ho sprevadzala do spanku a de facto mu "ukazala", o co ide. Lezim s nim v klude a zhlboka dycham. Niekedy chce, aby som ho drzala alebo hladkala. Poviem mu, ze som tu pri nom a ze budem az kym nezaspi. To ho zvycajne ukludni, ked sa zacne mrvit, ze ho uistim, ze som tu pri nom a aj tu ostanem. Ked sa pyta napr. na svoje auta, poviem, mu su tam a tam a uz spia a cakaju na neho. Ked zacne vymenuvavat ludi, tak poviem, ze su doma a idu spat. Ked si iba blaboce, nic nehovorim, iba v klude lezim a zhlboka dycham.
Ked je prilis unaveny, trva to tiez dlho. Treba vystihnut ten pravy moment, co je tazke. Ale je pravda, ze vela deti nevie, AKO ma zaspat, aj ovela vacsie deti. Niektorym detom pomoze este biely sum alebo kludna hudba ako sprievod pri zaspavani. Treba vyskusat rozne triky a najst ten, alebo kombinaciu, ktore funguju. Na kazdeho fuguje nieco ine a aj to sa moze casom zmenit. Vcera moj duracelko nespal cez den, tak mi zaspal v naruci na gauci, kym cakal na ocka, ktory telefonoval, lebo chcel, aby mu on umyl zuby. Ale uz sa nedockal, odkvacol skor. Ale zvycajne zaspavanie trva nimimalne pol hodiny...

anieli_1
26. mar 2012

no s alexom to bolo vselijako cez hojdanie a aneviem co vsetko aby zaspal aj ked vedel ze sa ide spat musel mat to svoje a aj doteraz potrebuje "memo" mliecko inak zle nedobre amoze byt hore aj neviem kolko akurat vcera nejak zaspal bez toho... 🙂 a nikolka je nieo uplne ine ta od narodenia ukazuje mne kedy ide spat vidim ze si trie ocka a je mrzuta dam do postielky dam jej plienku na tvar cumel do pusy a spinka a toto ma od narodenia takze to neni ani tak o tom ze vie kedy spat ale o tych zvyklostiach by som povedala 😉

czechzuzanaba
26. mar 2012

Toz to mas tak. Napred jsou mali a nechapou to. Pak trochu vyrostou, sice to pochopi, co je to jit spat a usnout, ale stejne to nedelaji, protoze zaroven pochopi i co je to zlobit a nedelat, co mama chce 😀

nasta197
26. mar 2012

ahoj môj synátor má 13mes. a ked mu poviem ideme spinkať hlada cumlík a plienočku to viem že sa mu chce isto spinkať niekedy ma sam volá ukáže mi postielku 🙂) a to robí asi také 2 - 3 mes 🙂)

anjelicek26
26. mar 2012

Ideme spat je zvlastny termin - ja hovorim - ideme do postielky, mama ti donesie mliecko, oddychnes si...

Mame pravidelny cas, pravidelny ritual, drzime sa toho, casy spanku mu ale upravujem podla jeho potrieb - ak vyse tyzdna vymysla, nezaspi, hra sa v izbe miesto spania - posuniem pol hodinu dozadu spanok. Momentalne spava uz len 2,5 hodiny denne co spal pred troma mesiacmi este 4 hodiny denne, takze sa meni.

magali
26. mar 2012

ak dietatko ucis od narodenia nejakemu rezimu tak myslim ze okolo pol roka uz naisto vie ze kedy sa ide spinkat.. nas maly ma 17m a uz okolo roka sa aj sam vypytal ze chce ist spinkat.. ale tiez je to len vdaka tomu ze kazdy vecer, ci na obed sa snazime ist spinkat v rovnaku hodinu a dodrzujeme urcite ritualy, napriek tomu ale nezaspi inak ako na rukach, lebo je asi tiez na baterky 😀 😀 ale mne to nevadi..
ale aby som sa vyjadrila k veci na ktoru si sa pytala, vzhladom na vek tvojej dcerky, myslim si ze uz chape ze sa ide spinkat, len sa asi nevie sama ulozit,

zuzin78
26. mar 2012

ahoj ,my sme starsiej uz od 11 mesiaca urobili rezim nakolko ona spala len raz za den a o 19ej uz bola v posteli a spala. a dodrziavame to aj pri mladsej, mladsia od vianoc chodi spat so starsou o 19ej , poviem im rozpravku a Zari zatial zaspi a sofi starsia ani nie som v polke rozpravky a uz spinka. 😵 😵 😵 nech im to vydrzi co najdlhsie.
my mame svoj ritual a toho sa drzime cisme u mojich rodicov alebo ci sme na dovolenke. proste nikdy nedame na vyber , lebo ak raz by sa nas rezim nedorzal tak by uz potom bolo zle . obe deti maju radi ,ked sa kazdy vecer robi stale to iste, o 17.45 kupanie, o 18.30 kasicka-starsia jogurt, o 18.50 rozpravka na dobru noc a 19ej spanok

vinifred
26. mar 2012

..už 6 rokov dodržujeme spánkový režim a moje deťúrence nie a nie pochopiť,že sa naozaj ide spať a znova a znova vymýšľajú,prečo sa spať ešte nemusí.. 😀 ..

rolak
26. mar 2012

pochopiť je jedna vec a akceptovať druhá 🙂 🙂 🙂 🙂

jasminet
26. mar 2012

moja doteraz nepochopila, ze by po obede mala ist spat, lebo maminke prave vtedy treba 😀

maca_p
26. mar 2012

tak to by som aj ja chcela vediet 😀

moj starsi (3) neznasa termin spat, tak pouzivame odpocinut 😎

hori
26. mar 2012

my nechodime spat, my chodime "za jezkom" 😉 v postielke ma plysoveho jezka, ktoreho ma velmi rada... takze ked sa spytam ci ide pozriet jezka, tak vacsinou ide uplne automaticky...

dokocaidovoza
26. mar 2012

Suhlasim s rolak 🙂 pochopenie sme si u syna vsimli, ked mal cca rok - na otazky "ideme spinkat" sa odlifroval do spalne, pripadne si dal ruku na licko. Akceptacia zavisi od nalady

usiko
26. mar 2012

nie je tovtipna otazka, je podla mna uplne normalna...nasa alex vie ze sa ide spinkat uz asi 2-3 mesiace,nejak tak...mozno dlhsie...ked poviem ze ideme spinkat,uteka ku schodom /spinka v postielke v spalni na pochodi/.....nikdy sme ju neuspavali, od narodenia sme ju polozili do postielky, pobozkali a odisli....spinka popoludni cca 3-4 hodiny, a vecer zaspi okolo 8 a vstava rano okolo 7-8.....