Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Kedy je najvhodnejší vek dať dieťa do kolektívu?

pami2
6. dec 2011

v kazdej krajine je to pomaly inak...v Holandsku idu deti do jasli od troch mesiacov, v Kanade este skor, u nas na Slovensku do skolky od 3 rokov. zaujimalo by ma, co je najlepsie z pohladu socialneho vyvinu dietata, nie z pohladu statu...kedy je pre dieta ten pravy cas nastupit do (mini)kolektivu, aby si vedelo aj v buducnosti v pohode vytvarat vztahy s ludmi, nebalo sa deti, vedelo sa aj samostatne zahrat atd.

aky je vas nazor?

hoogy
6. dec 2011

@pami2 ja som s malym chodila do kolektiu asi od 7m. boli sme taka skupina mamiciek.6 a stretaval sme sa.deti sa maju doteraz velmi radi naucili sa byt aj s inymi ludmi aj s inymi detmi sa ako tak zahrat. od 5m sme chodili na plavanie takze aj tam sme mali kolektiv. maly nemal problem zostat s inymi ludmi v herni ked som sa prezliekala. takze do takeho mensieho kolektivu kludne aj skor. mysme tak 2 krat do tyzdne mali taketo kontakty. po roku sa nam to rozrastlo na 4 krat do tyzdna. kedze som ucila deticky od 1 roku anglinu a maleho som bravala so sebou. takze on sa deti neboji skor ich neustale vyhladava,vie sa aj samostatne zahrat(aj ked to zavis aj od inych veci). do vacsieho kolektivu by som velmi skoro nesla kvoli chorobnosti deti.

kralicica
6. dec 2011

v skratke: ja som pocula, ze okolo 1 roku sa vie dieta omnoho lepsie socializovat ako napr. v tych 3 ked u na side do skolky. pre mnohe deti je to vtedy prvy raz ked je dieta dlhodobo v cudzom kolektive a vznikaju problemy. preto su vraj pmnoho zdravsie napr. jasle od 1. roka, dieta si skor privykne ze nie je len MAMINA ale ma ovela lepsie soc. navyky, nehovoriac o tom, ze sa ovela skor naucit cikat kakat, same jest , kreslit a podobne ako deti co su doma.

pami2
autor
6. dec 2011

@kralicica takze tvoj nazor je ze od 1.roku do nejakych mini jasiel?

titkovamiriam
6. dec 2011

tak myslim že to zaleží od povahy dieťaťa.Ja som najstaršieho dala do školky až ako 5r.-hotová katastrofa podla mna už bolo neskoro,ešte k tomu je introvert tak to mal až dom cca 10-12r v kolektive tazke.Stredný syn isiel hned ako 3r. a ten školkou aj skolou žil-kopec kamaratov,miloval skolky a skoly v prirode.Dodnes potrebuje okolo seba vela ludi a rad je tam kde aj veľa ľudí je.No a najmladší šiel tiež ako 3r a dodnes nieje v kolektive rad-najradsej by bol on ,učitelka a kucharka 😀 ,preto ma aj odloženú školskú dochadzku o rok.tento rok už trošku berie deti ako kamaratov 😉 Myslím deti v jeho veku lebo deti od 10r ma už rad...
Ja som už taka stara skola ja by som dieťatko pred 3r. do velkeho kolektívu nedala...

kralicica
6. dec 2011

@pami2 ja som to citala kdesi v clanku ale stotoznujem sa s tym nazorom, hoci to doma neprevadzujeme lebo su jasle moc drahe ale snazime sa zapajat ho do kolektivu.

ikke
6. dec 2011

@pami2 v holandsku sa davaju od 3 mesiacov, ale to preto, ze zeny nemaju viac materskej dovolenky. tie, co ostanu doma s detmi dlhsie, davaju zvycajne od 2-2.5 roka dieta do skolky-herne prave preto, ze toto je vraj najvhodnejsi vek, kedy je dieta schopne sa socializovat. okolo tych 2-2.5 roka sa dieta napr. zacina hrat s inymi detmi a dalsie veci- aspon tak nejako to tu prezentuju...

modrofuzik11
6. dec 2011

sara isla do skolky ako 2 rocna. som rada za nu, za kazdy novy podnet, ktory v skolke ziskava. doma by som jej ich nevedela vytvorit. je zive dieta, stale nieco riesi. skolka je pre nu idealne miesto. chodi tam 4 x do tyzdna a je spokojna 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli