Kedy je správny čas na druhé dieťa?

sirena91
27. apr 2015

Ahojte. S manželom máme dvojročného synčeka a chceme ešte určite jedno dieťatko. Momentálne však riešime dilemu či ho mať teraz alebo až za pár rokov... Manžel by chcel skôr teraz aby nebol medzi nimi veľký vekový rozdiel. Ja som si však neni istá. Hlave kvôli našej finančnej situácii. Nieže by by bola nejaká zlá ale tak proste žijeme od výplaty do výplaty, skrátka peniaze nám stačia ale vyskakovať si vôbec nemôžme nakoľko máme hypotéku. Bojím sa že by tomu malému niečo chýbalo alebo že by nám to nevychádzalo a nechcem aby deti preto trpeli. Inak by som bábatko veľmi chcela. Neviem sa rozhodnúť či si hľadať prácu a trošku poodkladať peniažky a mať bábo až tak o 5-6 rokov okolo mojej 30tky. alebo ho mať teraz, byť nadalej na materskej a po nej už len a len pracovať....Poraďte čo by ste robili vy. Prípadne ako je to s deťmi v takomto vekovom rozdiely a podobne....ďakujem pekne

drobcek26l
27. apr 2015

@sirena91 Ahoj. Ja len poviem svoj príbeh. Môjho syna som mala ako 25 ročná, teraz bude mať tri roky. Najskôr som si bola 100% istá že skôr ako o 6 rokov mať druhé dieťa určite nebudem. Tiež sme boli a v podstate aj sme v situácii ako vy - od výplaty k výplate, ale na druhej strane keď si uvedomím že sme v takejto situácii už jedno dieťa zvládli, zvládli by sme aj druhé. Problém máme v tom že bývame iba v dvojizbovom byte, takže sme nechceli aby sme sa tu museli tlačiť štyria. Teraz tiež berieme hypotéku a máme sa ísť sťahovať do domu, no a dohodli sme sa tak, že ako nám to všetko vyjde, bude pre nášho Tomáška aj súrodenec. Kašleme na peniaze, keby som to cielene chcela, nikdy si peniaze neusporím, ale keď bude dieťa, jednoducho budem musieť. držím palce nech sa rozhodnete správne.

mirkaandrej
27. apr 2015

Vieš ako sa hovorí? Ak uzivíš jedno dieta, uzivíš aj dve...aj štyri 🙂
My čakáme teraz druhe bábo, malý má dva a pol roka a myslim, ze je to najlepšie, nebude veľký vekový rozdiel...pretoze ked som si vzala všetky pre a proti, tak mi jednoznačne vyšlo, ze ak teraz nebudem dieta chciet, po 5 rokoch ho nebudem chciet duplovane...pretoze si zvykneme sa na svoj kľud, nato ze malý je uz samostatnejší a potom sa odznova bavit s plienkami atd..... myslim, ze aj pre syna to bude lepšie, ak bude mat surodenca, kamoša-kamošku, nebude mu smutno samemu, a aj Ty budeš stastna, ze ste sa rozrastli 🙂 takze poriadne si to premysliet a šup šup - ved čo je zmyslom zivota?? Deti 😉

bohjelaska
27. apr 2015

Aj ja by som napriek všetkému išla do toho 🙂

petulawink
27. apr 2015

Ja si osobne myslim, ze ten spravny cas na dieta neexistuje. Zalezi od teba ako sa citis. Ja mam medzi detmi takmer 6 rocny rozdiel. Po prvej materskej som si isla nieco odpracovat, nieco som videla, peniazkov bolo viac a tak som sa aj pekne pripravila na druhu matersku. Pri detickach, kde je vekovy rozdiel rok, dva, tri- to je neustaly kolotoc okolo deticiek. Vsetko ich je potrebne ucit, venovat sa im, kym sa spolu vyhraju, tak to kus potrva, zatial to budu len skriepky a podobne 🙂. Co sa tyka nasho vekoveho rozdielu medzi detmi, tak starsi syn je uz samostatna jednotka, lahsia komunikacia a tak, mozem sa venovat malej a naplno si ju uzit. Ale popri malej nie je ziadny problem sa venovat starsiemu. Syn zboznuje malu. Ale aj napriek tomu si myslim, ze uz nech sa rozhodnes akokolvek, tak to mas jedno, kazdy vek ma svoje caro. Uz len ako to citis ty 🙂

hrcavdeske
27. apr 2015

@mirkaandrej musim trochu nesuhlasit.. o tom uziveni jedneho... dvoch...styroch deti, to platilo davno, ked naroky na zivt neboli take velke, chodilo sa na majery pracovat, vsetkeho bolo tak akurat, niktosi na nic nenarokoval, a bol komunizmus..

ano uzivis jedno dieta aj dve, mozno tviac. ale dokedy ? kym chodia na zakladku, pridu na strednu, zrazu tri deti sa ti ucia clekom slusne a chcu ist na intrak,
sesternica chodi na obycajnu skolu, 40 km od miesta bydliska, , intrak strava cestovne 150 € mesacne.. x3 .. to je 450 len na skolu cestu a stravu. nehovorim o obliekani a inych veciach ako zaluba a podobne..
jasne decka si mozu aj privyrobit, . ale v prvom rade je vzdy ucenie v tomto veku..

proste mna nikto nepresvedci, ze dnes este stale plati pravidlo, ked uzivis, jedno, dve, uzivis aj tri ci styri ... 😖
nehovoriac o tom ak su deti tesne po sebe a mas ich na tej skole naraz..
oblecenie je len minimalna investicia..

a aj ten zmysel zivota.. ze su to deti ?? 😅 nie su.. nie pre vsetkych.. su zeny ktore deti v zivote mat nebudu, alebo nestretli toho praveho a potom uz deti nestihli.. jednoducho nemaju potrebu, su pracovne zatazene, su to zeny, co v zivote vela dokazali alebo aj muzi, a praca je ich zmyslom, alebo cestovanie....
alebo pomoc druhym..
to, co je pre teba zmyslom zivota, moze byt druhemu uplne cudzie, nepretvarajme si ludi na nas vlastny obraz, kazdy je iny...

za mna osobne .. mam 29 rokov a takmer 4 rocne dieta .
uz dva roky si nedavame pozor a nechavame plynut veci svojim tokom udalosti..
financne, sa mame tak akurat, dovolenka raz rocne, welnesy, postaveny dom, no zas ziaden luxus a prepych necakaj. 😅 😀 ale prepocitavam tiez velmi dobre, druhe si dovolit mozme, no standard sa znizi, nevadi mi to, ale v praci obaja travime velku cast nasho zivota, manzel v zahranici ja v kancelarii.
ak sa nam podri to nase drobatko budem stastna ako len vie matka byt. chcem pre nasho rozmaznanceka surodenca, nikdy som nechcela len jedno dieta,... je vytuzeny, dlho vysnivany, par najelikov uz mame v nebicku, takze vazim si dieta ako obrovsky dar... mozno ked budem mat pred 40tkou bude ja tretie ( teda ak sa vobec druihe podari )

ale nikdy by som si nedovolila zovseobecnovat, ze dieta je zmysel zivota, lebo nie kezdy to tak citi, mozno sa ti to zda, divne, ale je to tak... ( tiez som to kedysi nechapala )

@sirena91 co sa tyka vekoveho rozdielu.. nas ma skoro 4 roky a uz teraz to vnimam tak, ze mu tne surodenec chyba.... no skoda nestihli sme to.
mozem ti poradit len tak, ze riad sa emociami, treba to citit, samozrejme, treba sa pozriet aj na financnu a prakticku stranku, no najlepsie bude ked to sklbis a citis to aj niekde vo vnutri, ze si pripravena, ze cakas na dalsie male stvorenie, ktoremu das zivot...
pretoze otazka vekoveho rozdielu, ma vzdy svoje pre aj proti, rovnako ako pocet deti, financie... no ty ako matka, sama vo svojom vnutri budes vediet, kedy je ten spravny cas...
a mozno ani nebudes planovat a to stvoreniatko si k tebe cestu najde samo. 😉
drzim palce

zabina27
27. apr 2015

podla mna to je ao s prvym, nikdy nie je ten spravny cas, stale je cosi, co by bolo vhodne mat, dokoncit, zariadit...aby mohlo byt babo... takto by sme ich nemali nikdy 🙂 a ked uz je jedno a da sa nazivat si, tak sa bude dat aj pri druhom 😉 peniaze vzdy boli a budu 😉 len nikde nie je napisane, ze niekedy ich bude tolko, kolko chceme a hlavne, ze potom sa to baabtko este podari 🙂 ja by som tiez chcela druhe, tiez si nejako nevyskakujeme, ale zase rozmyslam nad tym z ineho hladiska, ze ci by som zvladla 2 male deti 🙂 len ja uz nemam tolko casu vymyslat, nemam 20, takze tak do roka dvoch by sme chceli. len teraz som normalne rada, ked ta nasa raketa vecer zaspi, ked budu 2, tak ma asi porazi 😀
no a pre druhe babo co sa materialneho vybavenia tyka, kopu veci mas po prvom 😉

bonaqa2013
27. apr 2015

My sme nikdy žiadne deti neplánovali. A máme 4. Tiež to nie je ktovie čo po finančnej stránke, ale dá sa. Myslím, že sme spokojní a šťastní.....

siska53
27. apr 2015

@sirena91 spravny cas na dieta je vtedy,ked sa podari. Nas tlacil vek,tak som.drahemu povedala,podme na to teraz,jednak vsetko si este pamatame,mame kopec veci,nemusime vsetko opat kupovat. Tak mame 2r.rozdiel
a parik ako som.vzdy tuzila. Veci sme si vymenili s kamoskou.ktora ma tiez parik,len v obratenom poradi a neutralne veci nam.pasovali,lebo mam.deti narodene v jednom.mesiaci.
Maly segru prijal perfektne,skor sa obavam,ze by surodenca prijal horsie teraz,ked uz je starsi.

Ale zas kamoska,hoci chcela tiez mensi rozdiel,ma vyse 4r. A tiez dobre,lebo za sjej maly dost dlho ziarlil na akekolvek dieta,ktore si vzala na ruky. A teraz, ked je starsi, uz neziarli a segru prijal.perfektne.
Takze dakedy aj toto je treba brat do uvahy...aspon teda niekedy.

Tazko povedat,ako by to bolo,kebyze na tom.nie sme financne dobre,ale tp by som.asi vtedy neostala doma ani na 3r.materskej a sla skor do prace..vtedy by asi druhe dieta nebolo nikdy..
No zas..vzdy sa da nejak uskromnit a prip.si najat aj jieco popri detoch ci vratot sa do prace aj skor (dakedy sa to ale neoplati,ak mas dat dve deti do sukromnej skolky).

lenkakevin
27. apr 2015

My sme druhe dietatko odkladali kvolu financiam, hypoteka,prestavba domu a pod. tak mame 9 rocny rozdiel co je dost ale nelutujeme lebo si krpca velmi uzivame,mame nanho dost casu, starsi je uz samostatny, aj pomoze, postrazi a chlapci jeden druheho zboznuju 🙂

niobiysk
27. apr 2015

Ak tuzite po dietati, tak chodte do toho. Ved ani nie je iste, ako skoro sa vam naozaj podari otehotniet, mozno to bude hned, mozno za 5 rokov. Ak by ste dlho cakali a potom sa vam uz nepodarilo, alebo by sa pridruzili zdravotne komplikacie, mohlo by vam to byt luto. (Ja na sebe velmi vidim, kolko sa toho po zdravotnej stranke za 5 rokov udialo.)
Ked som bola mala, stale som hovorila nasim, ze chcem surodenca. No podarilo sa im to az po 6-tich rokoch a potom sa ma pytali, preco sa s nimi nehram (bratia dvojicky), ... boli pre mna uz prilis malicki 🙂

michaela1711
28. apr 2015

My sme sa rozhodli pre dieťatko aby boli po sebe a tiež sme od výplate k výplate ale keď uživíme jedno tak prečo nie druhé. Je pravda že tých peniažkov by mohlo byť viac ale čo už narobíme musíme sa uskromniť ale určite sa to dá zvládnuť. My sa na malinkého tešíme a aspoň sa spolu vyhrajú keď budú mať medzi sebou menší vekový rozdiel. Takže je to hlavne na tebe ale keď túžiš teraz po dieťatku. Ja som tiež túžila po druhom a tiež máme v domácnosti podobnú situáciu finančnú.

07022007
28. apr 2015

ja viem len jedno :D medzi mnou a mojimi súrodencami je veeeeeeeeeeeeeľký rozdiel a nie je to dobre....medzi bráchom a mnou 12 rokov, segra o 16 rokov, brat o 17 rokov a teraz čakám svoje a môj ďalší súrodenec sa narodí o 2 týždne skôr ako moje dieťa a je to choré...... netreba to odkladať ....

sofiadurovic
28. apr 2015

@mirkaandrej presne ako píšeš tak je to aj u nás čakáme druhé a to hlavne preto že sme vždy druhé chceli a ked sa to blížilo tak sme začali vymýšľať že ešte nie až keď viac našetríme a dookola až sme jeden večer došli na to že sú to len naše výhovorky lebo sme si zvykli že máme relatívne klídek malá je už väčšia a tak sme to celé prehodnotili a teraz sa tešíme za mesiac pribudne druhé a stým všetko spojené ale vyrastie a to teda deti rýchlo rastú a potom už budem pracovať budovať v klude kariéru a deti budú mať všetko čo potrebujú stačí len trošku vydržať teraz sa uskromniť a bude všetko veľká rodinka aj peniažky a hlavne radosť veď o tom sú detičky 🙂 🙂 🙂

sirena91
autor
28. apr 2015

Ďakujem všetkým za názor, veľmi si to vážim že ste odpovedali. Stále som neni rozhodnutá a dosť o tom premýšľame. Malý je strašne namna naviazaný a je neskutočne aktívny, poviem vám že aj mám obavy. Aj z pôrodu lebo ten prvý bol hrozný a aj z toho ako by som tie dve detičky zvládla 😒 a bojím sa aj toho že potom by som si s dvoma detmi ťažko našla prácu ☹

milota164
28. apr 2015

ak sa to da ako tak financne zvladnut a chceli by ste druhe podla mna to netreba odkladat, drzim palce 🙂

sandri
28. apr 2015

ja asi ako jedna z mala napisem opak - pockajte a chod do prace. Prax sa ti zide a po druhej materskej lahsie najdes pracu. Zaroven sa zastabilizujete a maly bude starsi a samostatnejsi. Ja co mam kamosky, tak kazda, ktora sa snazila o druhe dieta, ked to prve malo 1,5 roka a viac tak kazda potratila 😒 proste, musis sa s prvorodenym natahovat, este stale ho nosis na rukach a kym predtym si sa setrila, teray sa tak setrit nebudes moct. Tolko moj nazor...

lubina
28. apr 2015

@sirena91 ak chces mat dve deticky, tak netreba cakat, naplanovat sa neda vsetko a tiez nie vsetko ide tak ako by sme chceli....moja vlastna skusenost. CHceli sme dve deti a takym rozdielom, ze otehotniet, ked bude mat prve tak dva roky. Aj sa podarilo, ale...zial potratila som ☹ , strasne ma to vzalo a o to viac sme to druhe dietatko chceli, teda hlavne ja...aj mame dve deticky, ale vzdy ma pichne pri srdci, ked viem, ze o jedno sme prisli.....preto pisem, ze plany sa planuju, ale nakoniec moze byt vsetko inak, ako si to naplanujes. Ak chces mat dve deti, treba ist do toho, lebo nemas zaruku, ze hned sa to podari....prajem vsetko dobre 🙂

klauduska
28. apr 2015

My cakame teraz druhe,maly bude mat 6 rokov,ked sa druhe narodi a vobec to nelutujem...je starsi,rozumny,samostatny,pomoze a veci sa mu lahko vysvetlia a pochopi to...
Ale je to vec nazoru kto chce mat aky velky vekovy rozdiel...