Kedy povedali vaši drobci prvé slovíčka?

risoriskoveronka
4. mar 2019

Ahojte ☺ chcem sa spytat kolko mali vasi drobci ked povedali prve slovicko ? Moj ma 5 mesiacov a este nevie povedat nic. Dakujem

hettinka
4. mar 2019

@risoriskoveronka si robis srandu, či? Nechcela by si, aby dieťa už v bruchu rozprávalo?

Moji zacali asi od roka take to mama, baba a s tým si vystačili do vyše 2 rokov.

lindusss2016
4. mar 2019

@risoriskoveronka ak ti tu niekto zacne tvrdit, ze jwho 5 m dieta uz ma zasobu 20 slov , tak vedz, ze su to lwn nahodne usporiadane slabiky a vyznam slova nepoznaju 😉 takze klud, ma kopec casu

lindusss2016
4. mar 2019

@hettinka no mozno sa cudujes, ale premotivovane prvorodicky, co porodili super deti ozaj tvrdia, ze 4m deti "uz maju slovnu zasobu zopar slov a rozumeju uplne VSETKO" aspon tak som to citala v nasej skupinke 🤣

dovozadokoca
4. mar 2019

Ak myslíš prvé žvatlanie, tak ak nebrble nič, asi by som to riešila s pediatrom. Ale ak očakávas, že dieťa v 5 mesiacoch chápe nejaký význam vlastných "slov", tak buď má niekto geniálne dieťa, čo vystuduje harvard do roku a pol alebo klame. 🙂

Môže si spojiť, že keď niečo žvatle, tak vzbudí pozornosť rodiča, ale to je cele.

hettinka
4. mar 2019

@lindusss2016 😂 no, nechajme ich v tom... dobre sa takýmito výrokmi strápňuju.

pininka
4. mar 2019

Prvé slovo tak okolo 10 mesiacov a pri poslednej to bolo Nie. Najstarší syn rozprával najskôr, tak po roku už celkom pekne. Druhý syn až na dva roky a dcérka sa snaží, ale sú to také hatlaniny a to ma o mesiac tiež dva roky

pribinak
4. mar 2019

V tomto veku mal uz vediet abecedu, ste nejak pozadu

Teraz vazne, tuto otazku myslis vazne? Ved si pozri vyvoj dietata bud na nete ci kup si dajakú knihu a nerob zo seba hlúpu

lindusss2016
4. mar 2019

@hettinka no ja som sa na tom dobre pobavila. Ovela smiesnejsie vsak bolo to, ze ked konkretnu mamicku upozornili na to, ze to 4 m dieta rozhodne nerozumie vyznamu slov, tak sa za to bila do prs, ze clovek by jej to uz uz uveril. Teraz maju nasi drobci 13 m a taki, co este nerozpravaju, su tam total outsideri 🤣

klarissa25
4. mar 2019

Nasmu sa podarilo v 6 mesiaci povedat mama, alea neprikladala som tomu moc vyznam kedze to sa mu len nahodne podarilo povedat, a hadam do.2 rokov pouzival svoju hatlaninu az potom sa rozrozpraval...

mogaa
4. mar 2019

Dieťa napodobňuje....ak mu budeš hovoriť mamamam,babababa tak časom sa mu to podarí zopakovať, ale významu nerozumie.....rovnako slovíčka ham,dede,tata.....je to len žvatlanie, nerozumie významu

beky1813
4. mar 2019

Moja, ma rok a jedine, co cielene rozprava je "tatata" ked ideme von 🤔

lindusss2016
4. mar 2019

@mogaa presne tak. Moja starsia bola tiche dieta, ta nerozpravala nic, nehatlala, az okolo 8 m povedla Cc a hned to znamenalo kojenie🤣 s tymto si vystacila velmi dlho, potom snad zacala az zvieratka napodobnovat. Ale mladsi je ukecany od mala, zvykol si uz ako babatko davat monology, slova, ktore si opisala, zacal spajat uz okolo 4.m, ale rozhodne im nerozumel, taka naivka nie som

dovozadokoca
4. mar 2019

Áno, dieťa vie povedat mama aj v pol roku, aj v troch mesiacoch. Ale je to pre to, že podarie fixácie (čiže dieťa sa učí ako vytvoriť nejaký zvuk) hlások je 1. Samohlasky, 2. Záverove spoluhlásky typu p, b, m, d, n, k, g, t... čiže keď má dieťa otvorené ústa a zatvorené ústa a používa svoje orgány. 🙂 je to všetko súčasť normálneho vývinu, ale pre dieťa je to hra a vlastným telom, nie rozprávanie.

Naša mala asi 10 mesiacov, keď ukázala "havo" v knižke, to už sa da považovať za slovo. Ale rozprávala pomerne skoro, čo je tiež normálne, tak, ako je normálne, že sa dieťa rozhovori neskôr. 🙂

deginko
4. mar 2019

Moja v 7m povedala ma-ma,teda zopakovala,o dva tyzdne uz sama od seba baba,,dede..dada..do roka to bolo toto plus mnau,ham,mnam..papa..do 15m mozno tak 20slov a vedela napodobnit vsetky zvieratka a, v 16m zo dna na den zacala opakocat uolbe, vsetky slova,,v 17-18 konunikovala v. Celych vetach,teraz ma 2 a mozes s nou viest komunikaciu ako s 3-4rocnym dietatom...kazde dieta je ine,jeden zacne rozpravat skor druhy este v 3 nevie nic...

lindusss2016
4. mar 2019

@deginko vacsinou to jw vraj tak, ze bud sa dieta rozvija pohybovo alebo recovo. Zatial mi to celkom sesi, co som vykukala aj z okolia. Ale moj ma teraz 13 a uz rozprava zopar slov, celkovo je sikovny a ukecany, a pritom pohybovo je na tom tiez dost dobre. Na ihrisku uz beha a vylieza plnohodnotne, kam mu len nozky dosiahnu 😃 ale mame v okoli chlapceka, co rozpraval uz od roka. teraz ma 2r a 3m a hovori krasne, ale pohybovo je skor menej sikovny. Dcera zas zacala hovorit neskoro, aj ked je pravda, ze vsetko naraz, ale pohybovo je na tom ovela lepsie ako jej vrstevnici. nieco na tom bude podla mna. Iste vsak je, ze akor ci neskor sa to naucia vsetky zdrave deti 😃

deginko
4. mar 2019

@lindusss2016 noo to, neviem,ta moja je riadny zivel,chodit zacala v 10m a je ziva nezastavitelna,vravia,ze je taky chalanisko,futbal hra ako, divaze beha nezastavi sa neposedi,odplienkovala sa sama v 18m,v 2rokoch zahodila cumle,ktore mala. Ale iba na spanie,ona tym,ze vsetkemu skoro rozumela a, zacala rozpravat a felmi vsetko vnima tak je na csetkotom sikovna,ze s nou nemam ziadnu robotu....ale zasa ma to svoju dan,tu,zeze si vyzadujesi moju 100per pozornost a s nicim sa sama nezahra..a do roka co s nou bolo trapenia so, spanimze atd ani nevravim,teraz akoby mi to vsetko vratila a je sikovna a s nicim nemam s nou staeosti

jamimka
4. mar 2019

Take náhodne "gaga" mozno v 5m... Ale moje dlho očakávané "mama" az okolo roka. Potom "baba, dede, bumbum... "

diewcatqoo
4. mar 2019

Moj povedal prve slovo v 3m, ked mal pol roka, rozpraval vo vetach. Od roka sme ho dali na anglictinu, od dvoch chodi aj na spanielcinu. Vo volnom case si spolu so mnou lusti malovane krizovky a osemsmerovky.
Nehovoriac o tom, ze sediet zacal sam, ked mal 2 mesiace, chodit, ked mal pol roka, v 10 m bol bez plienky aj na noc. V septembri pojde prvykrat do skolky pre nadane deti a asi ho tam poslem sameho autobusom, ved je sikovny, zvladne to ;)

lula313
4. mar 2019

Dcéra cca v 5 mesiacoch vedela baba, mama, tata, ale bola ako Andrej Danko-náhodný generátor slov. V cca v 9tom mesiaci už podľa mna vedela, kto je mama a kto tata, lebo tieto slabiky vyslovovala pri konkrétnych ludoch a poznala maznacika Agi-ho. Vzdy keď jej ho dáme na spanie, povie Agiiii.

lindusss2016
4. mar 2019

@deginko no ved pisem, ze aj moj maly sa zatial tak javi. Chodi od 10, teraz ako 13 m uz vylieza sam po drevenych preliezkach jak tarzan a keca si sam a vela fakt od malicka. Uz ako babatko sa tak hraval s hlaskom, kadeco skusal, uplny rozdiel oproti dcere. Maly po nas opakuje, to dcera absolutne odmietala. Jasne, ze su vynimky, len fakt co vidim z okolia deti, ktore rozpravaju krajsie ako moja mala, tak sa jej pohybovo z daleka nerovnaju. A pritom je sikovna na rozne aktivity od malicka, fsrby, tvary, pocitanie atd. Ale proste bola ticho. Sice od kedy rozprava, usta sa jej nezavru 🤣 ale donedavna bola proste potichucky

maminuska
4. mar 2019

ja mám také priemerné deti , žiadne zázraky sa u nás nekonajú . Posledný syn má 14,5 mesiaca a teraz začal samostatne chodiť, prštekom ukazuje a hovorí tam , keď ideme spať tak haji , kýva ručičkou a aaaa hoj, ideme papať tak tak vykrikuje ham . U nás sa nikdy žiadne zázraky nekonali , žiadne moje z detí nebehalo v 8 mesiacoch .. jedno síce na konci 10 ale to skôr taká výnimka , potom do 2 rokov ani slovo nepovedal, ani jedno nehovorilo súvislé rozvinuté vety v 18 mesiacoch , jedna dcérka v 18 mesiacoch hovorila jednoduché holé vety typu , daj sem , mama poď , idem haji.... .
Niekedy keď to tu čítam aké niekto má fakt geniálne deti , pochybujem či som mala svoj genofond vôbec rozšírovať .

lucyluv
4. mar 2019

Prvé slovo bolo mňam, keď som zavadzala prikrmy :D ale dcérka je mega ukecana, teraz má 1,5r a snaží sa už skoro všetko po nás opakovať.

anve
4. mar 2019

@lindusss2016 ja som mamička ešte len 7tt,ale mám kamarátku, ktorá mi o takýchto super mamickach niečo vravela a,že ako sa pretekajú vo všetkom 🤭...no toto je už extrém....joj bože ženy

lula313
4. mar 2019

@anve neviem, či pretekajú, ale rodia sa dosť šikovne deti. Čo som v termínovej skupine, tak tam jedno dieťa v 7 mesiacoch skladalo kocky na seba, iné už chodilo, ďalšie navliekalo krúžky na stojan, ďalšie tlieskali(podľa videí). Teraz majú 11-12mesiacov a určite už polovica samostatne chodi. Dcéra sa mi v 6 mesiacoch samostatne posadzala a stvornozkovala, teraz má 11mesiscov, ešte nechodi, ale ja ju za ruky neučim chodit, ani chodak nemá. Sem-tam sa chytí nohy a ide “so mnou. A tu už mám pocit, že je pozadu😀 evolúciu nezastavíme, každá generacia je sikovnejsia, než tá predchadzajuca

lubi40
4. mar 2019

@risoriskoveronka prvy povedal mama v 10 mesiacoch, druhy ma vyse roka a iba na nas vrci;)

maminuska
4. mar 2019

@lula313 ja by som ani nepovedala že sa rodia o dost šikovnejšie deti , len mnoho mamičiek zoberie starostlivost o deti ako výzvu a venujú im max času . Ja som taká nikdy nebola, naše deti tak nejak vyrastajú popri nás a učia sa všetko prirodzene . Ono to či je dieťa šikovné a životaschopné sa ukáže až priamo v živote.

jamabe
4. mar 2019

@maminuska neboj, tu na koni su vsetky deti geniálne.. Ucim na ZS a rozmýšľam, kde sa do kelu ti géniovia podeli.. 🤔 Cestne, ja netuším, kedy nasa povedala prve slovo.. 😏

lindusss2016
4. mar 2019

@anve aj tak bude vzdy pre kazdu mamicku najkrajsie a anjsikovnejsie to jej dieta 😍

dopolbokaodrata
4. mar 2019

Moja má rok aj dva mesiace a prvé slovo ktoré vedela a zreteľne ho každú chvíľu opakuje je "papať" 😂

maminuska
4. mar 2019

@jamabe no mojej kamarátky dcéra v troch rokoch poznala všetky písmená a číslice , lebo ona ju to denne učila, môj syn s prepáčením v rovnakom veku že žral hlinu a behal po ihrisku , dnes majú každý po 19 rokov a teda rozdiely nevidím žiadne. Môj syn už " nežere " hlinu , naučil sa rovnako čítať a písať , počítať, teraz maturuje a chce ísť na vysokú školu a rovnako je na tom aj to geniálne dievčatko .