Kedy povedať dieťaťu, že má iného biologického otca?

xenicka13
24. feb 2012

syn ma 8 rokov a za otca ma mojho muza od jeho dvoch rokov biologickeho si nepamata mame s nim problemi s posluchanim aj v skole tak keby som mu povedala ze ma ineho otca cakam ze by hned povedal naco ta budem posluchat ked nie si moj bio-logicky otec ten ho 6 rokov nevidel ani uz nepride

bleble
24. feb 2012

asi by som este pockala, ked to nema nejaky konkr. dovod to hovorit, tak rasej do nejakeho veku okolo 12 rokov ked to uz moze inak chapat - lebo ak je teraz neposlusny a vzdorovitej povahy, mohol by chytit take chovanie ako si popisovala. takze v tomto konkretnom pripade /bio otec sa nezaujima/ este radsej pockaj - moj osobny nazor

evickapooh
24. feb 2012

no ja som v podobnej situacii,sice este horsie ,moja Noemi pozna mojho praiatela od veku 1 rokov,ale ,berie ho ako otca,ale aj jeho bio otec pride za nou resp. zoberie ho k sebe na 1 den,kazde 2 tyzdne,ona to berie tak ze ma 2 otcov,zatial to neriesim,lebo este je mala ,ma 6 a pol,ale ja by som v tvojom mieste tiez mlcala,zatial!,potom ked bude vacsi ... suhlasim s bleble -ked bude mat cca 12 rokov ...by som mu pomaly-postupne vysvetlovala ze jeho biologickym je niekto iny ...a co ked sa spyta -a ze preco si mu to zatial nepovedala ?lebo nestal za rec by som odpovedala.......,moj ex svagor ma 33 a stale nevie kto je jeho bio otcom,vie to cela rodina,on nie!!!no nebrala by som to ako priklad lebo zije v klamstve...uz x-krat by mu to mohla povedat jeho mama...len ona sa hanbi za to...ale nikdy nie je neskoro...ja by som mu to povedala ked bude na to psychicky zrely,a pripraveny nie teraz ked ma aj bez toho psych. problemi,...raz to bude treba lebo bolo by to neprijemne keby mu to povedala susedka resp. niekto z okolia...

anjelicek26
24. feb 2012

@xenicka13 - podla mna mu to hovorit este netreba, ked sa jeho bio otec uz nevrati, vlastne len zacne "snivat" o tom uzasnom bio otcovi, co by mu to "dovolil", co by mu nenadaval, co by ho bral tam a tam. To, ze ma problemy zo spravanim - no moze sa to tym este zhorsit, urcite to situacii nepomoze. Chalani su zive striebra, oni s toho vyrastu. Nechaj to tak do doby, ked sa s nim bude dat ROZUMNE porozpravat, aj keby to malo byt az niekedy v obdobi osamostatnovania sa od rodiny.

mamavera
24. feb 2012

to, že má dieťa iného otca treba dieťaťu povedať čo najskôr, vek 8 rokov sa mi vidí už hraničný, určite skôr, ako nastúpi puberta, pretože dieťa to bude brať ako podraz od rodičov, môže ich obviňovať, že ho celé roky klamali a jeho dôvera k dospelým bude narušená. V predškolskom veku dieťa túto informáciu zoberie ako fakt, je to vtedy jednoduchšie aj pre dieťa aj pre rodičov, samozrejme každé dieťa je iné, poradila by som sa s psychológom, ale určite by som to neodkladala, lebo sa to môže dozvedieť od niekoho iného veľmi nešetrným spôsobom.

renab
24. feb 2012

Ja by som za to, povedať to dieťaťu v predškolskom veku, čo žiaľ u teba už nie je možné. V tvojom prípade by som sa bála toho, že sa problémy so správaním budú stupňovať (zachvíľu je v puberte) a potom ten rozhovor a reakcie budú ešte horšie.

salma22
24. feb 2012

dietatu treba povedat pravdu co najskor pretoze deti su na seba zle ....mozu sa z neho vysmievat a ked mu to povie niekto iny tak to nemusi dopadnut dobre

diid
24. feb 2012

v takom veku uz by som nepovedala, ak by nahodou raz prisiel ze sa dozvedel od kamaratov, povedala by som ze som to nepotrebovala mu povedat pretoze ho otec berie za svojho syna ci je geneticky jeho alebo nie, tak ako rodicia nepovedia auticky dietatu ci bolo rodene cisarsky alebo klasicky, ci bolo pocate cez ivf alebo prirodzene, proste je tu a je vas syn.

janka_pn
24. feb 2012

urcite by som pockala, kym sa ukludni

hoogy
24. feb 2012

radsej by som mu to povedala ja ako by sa to mal dozvediet od niekoho ineho.ale ja by som mu to povedala uz davnejsie a nie az vo 8 rokoch..... vies cakat kym bude mat 12 a bude v puberte tiez nie je rozumne. skus sa poradit s psychologickou mozno ti poradi nejaky dobry sposob ako to malemu povedat.

cmulinko
24. feb 2012

myslim si,ze ako vyhovorku '' ty nie si moj otec ''na svoje spravanie vyuzije chlapec vzdy,ked mu to bude vhodne..ci bude mat 8 rokov ci 10 alebo 18 dokonca to nevylucujem ani v 28 rokoch.zial s tym sa tvoj manzel bude musiet zmierit,ze tato poznamka mu bude letiet v kazdej jednej neprijemnej situacii s tvojim-vasim synom 🙂 a mlademu panovi by som to co najskor povedala...8 rocny chlapec uz vie odkial vietor fuka a urcite mu netreba vysvetlovat pomocou vceliciek a bocianov 😀 .mozno by ti poradila detska psychologicka ak si myslis,ze to sama nezvladnes....a pozri sa na to z inej-detskej strany.Ako by si sa citila ty ak by ti rodicia zatajovali,ze mas ineho biologickeho otca?..a povedali by ti to az neskor....vsak z toho detskeho hladiska bude vzdy '' neskoro '' a ty ako matka zasa budes pocuvat pri kazdej hadke,ze mami preco si mi nic nepovedala tak dlho?....pre to dieta to bude ''dlho '' v kazdom veku..ci teraz ci o par rokov.

kikundela
24. feb 2012

nas drocek ma sice len 5 mesiacov, ale rozmyslala som uz aj nad tym...s priatelom sme sa dali do kopy este ked som bola tehotna.....teraz nam zacali sudy o urcenie otcovstva lebo jeho biologicky otec tvrdi ze nie je jeho..... najradsej by som drobcovi nikdy o nom nepovedala..priatel je s nim od narodenia... a jeho bude brat maly ako otca...ale urcite pride cas kedy budu malemu nejake veci cudne a bude sa pytat..napr. farba oci, preco nema v rodnom liste ocka a tak... treba to asi patrne..aj ked take dieta to si este tazko pochopi preco to je tak ako to je

inffinity
24. feb 2012

xenicka ani já by sem to neřekla, a určitě né ted.. možná později jak bude rozumnější a dokáže si uvědomit jaká byla tvá situace,co se stalo a proč si mu to vlastně neřekla. Fakt určitě ne ted. Potom se můžou stát jen dve veci: budto se na vás naštve a bude stále, bude vám to mít za zlé, a nebo ho to časem přejde a dá vám za pravdu.. jak bude starší lépe to dokáže pochopit..když už ho nikdy neuvidí myslím že není třeba mu stím ted motat hlavu 😉 nezávidím ti rozhodnutí, ani situaci, ale jako matka poznáš své dítě nejlépe a určitě se rozhodneš správně 😉

ivetkab.
24. feb 2012

@xenicka13 Rodičia sú v živote detí veľmi dôležití. Všetky informácie, ktoré deťom dávame, si spracuvávajú tak trošku po svojom. A takú dôležitú vec nepovedať dieťaťu,ktoré má už 8 rokov, považujem priam za nezodpovedné. Tlačí sa mi otázka pre Teba a čo urobíš ak príde domov zo školy a Ti to vykričí? Môže to vnímať ako podraz od Teba. Si matka, predpokladám, že milujúca matka a veľmi dobre poznáš svojho syna. Neváhala by som už ani chvíľu a hneď by som sa s ním porozprávala. Na takéto informácie pre dieťa, nikdy nie je skoro. Držím palce... 😎