Kedy ste dali dieťa prvýkrát svokre na stráženie?

11. okt 2021

Nasa mala ma pol roka. A ja sa stale bojim dat malu svokre bez mojho dozoru aj na par hodin. Je to starsia zena s mnozstvom zdravotnych problemov. Ved ja by som asi infarkt dostala malu u nej nechat. A nie nejde o to, ze je svokra, mala este u nikoho bezo mna nebola. Manzelovi ju v pohode necham ved je jej tato, obeham si kludne obchody vsetko. Svokra sniva ako jej zacneme malu nosit. No ja momentalne mam v plane do 3 rokov urcite nedat malu svokre bez mojho dozoru. Ano vychovala mojho manzela, ale pred 40 rokmi. Pokracovanir nizsie

autor
11. okt 2021

A za tych 40 rokov zoslabla, je chora starsia zena. Ved aj s nami ked kocikuje, a je trosku kopec uz manzelovi dava kocik, ze ona nevladze tlacit. Bojim sa jej malu nechat do tych 3 rokov urcite. S malou je casto, ale pod nasim dozorom. Ona chce malu u seba mat samu.

irusa
11. okt 2021

mesiac, nakoľko ho strážila kým som bola v práci mala 65 rokov a zdravotne tiež nie najlepšie, no aspoň nemyslela na choroby a mala zodpovednosť..prežil má 6 rokov a chodí už do školy 😀..inak aj teraz ak treba vždy postráži, len syn už radšej je v izbe sám aj celé dopoludnie, lebo vraj babka ,, diktuje ,,

autor
11. okt 2021

@irusa No s nutnosti ako u teba to este chapem....

anjelicek26
11. okt 2021

Mam v plane malej nedat do troch rokov, no dakujem pekne...no ved rob ako chces, potom su tie deti ako mamine cecky a prerevu prve tyzdne v skolke...

lucka_ke
11. okt 2021

mal 3 roky strážila ho pol dňa

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sandri
11. okt 2021

Ked mal syn 1,5 roka, musela som sa vratit na ciastocny uvazok do prace (inak by mi nedrzali miesto). Chodila som do prace 2x tyzdenne vzdy na 6 hod. Syna strazil svokor - prebalil, nakrmil, uspal. Svokra v tom case este chodila do prace. Syn ma dnes 8, je zdravy a so svokrom maju skvely vztah. Rovnako sa postaral aj o mladsieho syna, ten k nemu chodil od 2 rokov, tiez na 2 dni v tyzdni.

guiseppinka
11. okt 2021

Svokra strazila mladsiu z nidze cnost (moja mama este robi, ja uz vycerpane vserky dni marodky a dovolenky, muz tiez). Mala 2,5 roka, velka robota s nou teda nebola, ale aj tak... Vravela, ze horko tazko zjedla polievku za 3/4 dna... O 2 tyzdne na to boli decka obe u mojej mamy a ked mama zacala opisovat, co vsetko zjedla len za doobedie, tak som neverila a hucala do mamy, aby ju neprepchavala.. Ale moja svokra nevie strazit deti, starsiu 3mesacnu nechala na prebalovaku a sla prec... Sam muz povedal, ze si pamata ako reval a mama v zahrade..

trinneo
11. okt 2021

Každý si zariadi ako chce, moje dieťa moja mamina a svokra kočíkovali asi po 2 týždňoch od narodenia, s mužom sme sa sťahovali z bytu do bytu a bolo treba čosi aj pomôcť. Takže starké sa striedali a kým dieťa spalo, ja som pomáhala mužovi. Prvý raz svokra strážila dcérku, keď mala dcérka asi mesiac. Ja som nutne musela do práce a mne sa to natiahlo až tak, že dcérka s ňou bola neplánovane asi 3-4 hodiny a všetko bolo v poriadku. Ale záleží od mnohých okolností, ja mám maminu a svokru skvelé a nikdy som sa nebála dieťa nechať u niekoho iného (bola som nútená) a moja mama vychovala 2 deti, svokra 2 deti a myslím, že všetci to prežili 🙂
@anjelicek26 s týmto tvojím tvrdením nesúhlasím- moje dieťa bolo zvyknuté, že ho strážia starké od narodenia a iní ľudia a predsa prišla do škôlky a každé ráno a cez deň plače. A to som si myslela, že aká bude otrkaná a zvyknutá a nie nie... 🙂

selest
11. okt 2021

Podla mna je to individualne, rob ako citis a ak nemusis tak proste dieta svokre nedaj, alebo len ma chvilu. Vztah si mozu budovat aj ked si pri nich a to dietatko stale sleduje ci je mama na blizku..Ja som ako mala od pol roka bola pohadzovana medzi babkou, tetou, susedkou, dokonca sama doma pol hodku ked sa rodicom krizili sluzby. A nijak ma to nezocelilo aj tak som bola urevany mamin cecok, este v skole som revala za mamou.
Ja som syna dala postrazit ked mal vyse roka aj to len chvilu. Od 2 rokov na cely den mame, svokra ho strazit odmieta co respektujem. Ja by som sa skor 3rocneho bala dat postrazit niekomu kto nevladze nez babatko. Lebo to da do ohradky ked treba ale pri vacsom dieratku treba davat pozor.

nafka0483
11. okt 2021

Ved ked chce mat malu samu a vy si myslite ze to nezvladne, tak to "vyskusajte" - chodte k nej, nechajte malu a vyjdite napr. do zahrady, na dvor, prejst sa... s tym, ze keby nieco, tak ste hned k dispozicii, ale nech ma svokra pocit ze je na to sama. Pripadne aj vecer - nech skusi okolo malej vsetko sama, vy majte akoze svoj program, alebo "sukromie", ale budte vo vedlajsej izbe, keby nieco. A mozno sama svokra uzna, ze to nezvladne a mozno budete prekvapeni, ze vsetko v pohode a nabuduce nebude problem nechat jej ju tak, ze nebudeme v okamzitom dosahu.

ajko2011
11. okt 2021

Od narodenia ho hrávala kočíkovať aj na niekoľko hodín pokiaľ spal a keď trebalo postrážiť postrážila aj mimo spánku. 🙂

denisa0504
11. okt 2021

Má 4 roky a nechávam ju iba s otcom a neexistuje ju dávať hocikomu inému. Ak chcú niekoho na hranie, musia si nájsť inú hračku. Moje dieťa nie je hračka, že ak ju niekto chce, tak im ju dám...

irusa
11. okt 2021

@denisa0504 trošku preháňaš

denisa0504
11. okt 2021

@irusa aj napíšeš v čom? Ak nepotrebujem stráženie ani inú pomoc, prečo by som mala byť povinná nechávať svoje dieťa hocikomu len za to, že on to chce?

petamich
11. okt 2021

maly ma tri mesiace a svokra ho chodi kocikovat kazdy utorok takmer na cely den - pride rano vezme ho von a donesie, ked treba nakojit a chodi takto asi od skoncenia 600N, svokra tiez sniva, ze ked prestanem kojit dame jej ho na vikend bez nas ale to uplne neplanujeme tak skoro 🙂 ale takto ho povarovat a pokocikovat preco nie

ALE moja svokra je ciperna zivotaschopna zena - cize autorka urob ako myslis a ako to citis, mozno nech ide kocikovat okolo domu alebo tak 🙂 drzim paste

irusa
11. okt 2021

@denisa0504 autorka píše o babke....starí rodičia sú hocikto ???? Kto vychoval teba a tvojho muža ???? Šimpanz ????

evica17
11. okt 2021

Ahoj. Pokial ma porblemy a nevladze , tak take male nie a aj ked bude tsarsie, tak zas nebude za nim vladat utekat. Proste staci bohate pokial travi cas s malym a ste tam vy. Nie je tvojou povinnostou jej ho nechavat same.
Moja svagrina nechavala svokre male dvojmesacne deti, mozno aj mladsie este, uplne v klude aj na noc, aj na viac dni a ona si sla na vylet s muzom. Ja by som nenechala nikomu svoje dieta take male, na noc a viac dni. Az ked bude starsie a zvladne a bude to chciet same.
A ja nenechavam deti same s niekym, kto nerespektuje moju vychovu, proste pri takych ludoch som s nimi. Su to moje deti a ja mam za ne zadpovednost , za ich psychicky a fyzicky vyvoj.

nwnw
11. okt 2021

3 rocny na 2,5h potom uz svokrovci volali, ze uz nevladzu 😁

denisa0504
11. okt 2021

@irusa 😄 tak teba asi šimpanz, ja neviem 😄 áno ony si svoje deti už vychovali a každá matka by si mala to svoje... Ak matka potrebuje pomoc, je to v poriadku a tak isto je v poriadku, že ak ju nepotrebuje, nie je dôvod odovzdávať svoje dieťa na požiadanie hocikomu (či už babka, dedko, sesternica alebo neviem). Zjavne si s tých mamičiek, ktoré hneď dávali svoje dieťa rodine aby mali čas ísť na kávičku s kamoškou atď. To je tvoj spôsob života a len tvoja vec. Tak sa nerozčuľuj, že niekto zvláda výchovu dieťaťa aj sám 😉

evica17
11. okt 2021

@denisa0504 suhlasim s tebou. To tiez nemam rada, ze niekto berie dieta ako hracku a nerespektuje ich pocity, potreby . Ved predsa on chcevdieta drzat na rukach , on ho chce straxit, on chce.... A co chce dieta a matka ? To im.je jedno

irusa
11. okt 2021

@denisa0504 jasne ty vieš 🙉

irusa
11. okt 2021

a potom diskusie...starí rodičia sa o vnúčatá nezaujímajú....bodaj by nie
@denisa0504

zuzanka.zuzu
11. okt 2021

VOBEC !!! nemala som najmenší problém dať v podstate od narodenia (odkedy aj mojej mamke) ale môj syn ťažko zaspával, ku svokrovcom chodíme raz čas... raz sme tam boli, malý konečne zaspinkal a svokra vletela do izby a budila (až zobudila) malého lebo deti mojej švagrinej ho chcú vidieť (cez skype komunikujú denne) 😈😈😈 než som stihla zareagovať tak bol hore a plakal. vtedy som pochopila, že dieťa syna je menej než dieťa dcéry... tak odvtedy NIE. sú starí rodičia, ľúbia ho ale robia rozdiely.

nafka0483
11. okt 2021

@denisa0504 Ale ved to nie je o tom ze niekto chce dieta ako hracku, lebo on sa rozhodol ze chce. To je zaujem starych rodicov o to, aby s vnucatami travili cas, aby prispeli svojou troskou - starostlivostou, laskou, pozornostou, venovanim svojho casu.

Dieta potrebuje socialne kontakty - nie len s mamou, otcom a surodencami ale aj so sirsou rodinou, aj s kamaratmi. Bez ohladu na to, ci celu starostlivost zvladaju rodicia a pomoct so strazenim nepotrebuju - tu nejde o to, ze ja s dietatom byt nemozem, tak mi ho postrazia. Tu ide o aktivne budovanie vztahu a socialnych vazieb.

Samozrejme, ze sa tak ma diat po vzajomnej dohode, v primeranej miere, atd. Ale nedovolit starym rodicom travit cas osamote s dietatom len preto, ze rodicia starostlivost zvladaju a teda strazenie nepotrebuju, tak to je podla mna dost mimo.

marzuz89
11. okt 2021

@autorka doleziti ste vy ako rodicia a dieta samotne. Pokial nechcete ho davat na prazdniny a podobne, tak by ste mali byt respektovani. Je super, ze babicky chcu, ale prvorade je dieta a vy ako rodicia. My s manzelom tiez nemame potrebu, aby nas syn chodil sam (!) na vikendy k starym rodicom. Tiez ho "pytaju". Svokra v jeho 2m ho chcela na vikend a ten vyraz, ked som povedala, ze urcite nie, nezabudnem nikdy 😉

@anjelicek26 s tymto to predsa vobec nesuvisi. Teda samozrejme chapem, ako to myslis, je tam vyssia pravdepodobnost. Ale su aj rodicia, ktore tiez neplanuju davat dieta do 3 rokov na ziadne prazdniny jednym ani druhym rodicom, a aj tak vychovavaju dieta k "samostatnosti" a davaju mu pevne citove zaklady, ale zdrave. Nas ma 2,5r a vie pomenovat svoje emocie a podobne, na skolku sme ho tiez pripravovali, vie, ze tam bude bez nas a ze po neho prideme, ked sa pohra s detickami. Zatial funguje v skolke normalne, vsetkemu rozumie. To, ze zatial nikde na strazeni sam nebol, neznamena, ze je "mamin cecek". K samostatnosti ho vies predsa viest aj bok po boku 😉

lenusa20
11. okt 2021

Och.. od narodenia, teda asi od troch mesiacov ostáva aj u svokrovcov až trebalo alebo u mojich rodičov.. alebo aj u kamošky... Alebo niekto prišiel strážiť k nám domov a my sme išli v pohode aj do kina trebarz... po roku už aj na noc som nechala u mojich rodičov alebo svokry až chceli a hneď sme to s mm využili a mali sme svoj program.. niekedy sme len tak doma leňošili.. úplne bez problémov. A ako už bolo spomínané dieťa potom nieje mamičkyn cecok. A keď som dala malú ako dvojročnú do škôlky to bolo úplne super. Ja som spokojne išla do práce a mala sa krásne vyhrala.

petamich
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
rubinka
11. okt 2021

Také malé bábo má byť ešte pri mame. Ak som chcela niekde ísť brala som i dieťa v kočíku nenechávala som deti u starých rodičov do 2 rokov. Všade chodili so mnou.

petamich
11. okt 2021

@denisa0504 hm zaujimavy nazor, asi si skutocne zasluzis titul matka roka, ked tak pekne zvladas starostlivost sama 🙂

ja som ale krkavcia mater, ktora to dieta tym babkam na kocikovanie a prechadzku davam, nie preto, zeby som potrebovala ist na kavicku (hoc preco nie) ale preto, ze mi zalezi, aby moje dieta malo babky, ktore ho lubia a sme v pravidelnom kontakte, pretoze sa uprimne tesim, ze sa o maleho zaujimaju a svoka sadne kazdy tyzden na vlak a ide 100 km, aby s nami mohla byt a ma pocit, ze mi pomaha 🙂 ale mas pravdu kazdy do ma inak a ja teda evidentne tu starostlivost nezvladam 🤷‍♀️

a zaroven mi zalezi, aby sme aj my s manzelom boli MY par a nie iba MY rodicia, takze velmi rada vyuzijem, ze svokra sa dve hodiny prechadza a my zatial ideme na obed