Kedy vám povedalo dieťa prvý krát mama?

silvia123
14. júl 2008

...alebo ako ho to mám naučiť? Keď som pri ňom tak sa malému snažím hovoriť mama, tata... Neviem sa dočkať kedy mi to prvý krát povie on s tým, že by vedel čo hovorí. Lebo samozrejme občas vysloví všelijaké hatlaniny medzi nimi aj mama, ale to nevie čo hovorí. Napríklad keď mu poviem kde je "žiža" -už rozumie a pozrie na strop, taktiež rozumie "tik-tak" -máme také kyvadlové hodiny, na ne vždy žasne a rozumie aj kde je havo, ale neviem sa dočkať toho mama 🙂

zuzana76
14. júl 2008

prednedavnom, ked mal 10 mesiacov 😵 takmer 11, uz po mne stale vykrikuje mama, nechce ma od seba ani pustit s ked nahodou odidem, tak hned zacne kricat mama

kasis
14. júl 2008

Nas este nie, myslim tak zmysluplne,bo v 10 mesiacoch si hatlal ma-ma,ba-ba ale nebolo to adresovane mne,len tak pre seba,potom sa odmlcal a mlci do teraz,teda okrem cinstiny 😀 , ale rozumie vela slovam, aj ukazat vie toho vela 😉

junovka
14. júl 2008

Nely zacala blabotat MA-MA na 5 a pol mesiaca a uplne mi zacala hovorit asi tak okolo pol roka 😉 ...a odvtedy len mama a nic viac 😖
U kazdeho dietat je to inak

zuzana76
14. júl 2008

nas uz vie titulovat mna - mama, manzela - tata a starych rodicov - baba a dede

erikasadek
14. júl 2008

josh povedal po prvykrat presne v den ked mal 7 mesiacov a teraz hovory papa
patrick zas ked mal 8 mesiacov

biba12
14. júl 2008

Asi v 7 mesiacoch. Ale teraz je jeho oblubene tata, tak som niekedy mama, niekedy tata.

susika
14. júl 2008

moja asi ked mala 7.a teraz už pomaly vymenuje celú rodinu , ale mama neche ani za nič. iba , ked je zle. miesto toho "tata"hovorí a pri tom tatina videla naposledy hrozne dávno🙂))ale pozná čeče, babka, bába, zajo, havo, kde je(niečo), ked hladá, boo-je asi tma, ešte som na to neprišla, ale dosť často to hovorí....a ani si na všetko nespomeniem, pusa jej ide dobre🙂)ale používa jedno slovo, čo stále neviem, čo to je "de-bo".....nepoznáte?

majkabe
14. júl 2008

Náš malý povedal prvýkrát mama neni dávno - v 9,5 mesiaci a odvtedy to stále blaboce a už pridal aj baba, len tata mu ešte nejde. Stále na mňa vykrikuje, keď som pri ňom neni 😀

monkula
14. júl 2008

predvčerom 😀
dovtedy to bolo len tataaa-tataaaa aj na mňa a brášenka...

lyongirl
15. júl 2008

tak úplne vedome mi to asi ešte nepovedal, opakuje mama-mama dosť často, hlavne keď je umrnkaný a chce ísť na ruky, vtedy sa na mňa štverá a hovorí dokola mama, ale cielene, že by ma tak oslovil, alebo na mňa zakričal, tak to ešte nie

titkovamiriam
15. júl 2008

7m.,ale skor vedel ham a havo 😀

maca793
15. júl 2008

7mesiacov ale najskôr vedela povedať kaka- akože starká 😉

mirka
15. júl 2008

keď mala 9 mesiacov a vnoci sa zobudila, zavolala na mňa MAMA, bolo to krásne 😵 😵 😵 😵 teraz ma volá moja mamička 😵 😀

bubi7
15. júl 2008

ked mala 7mesiacov ale aj na tatu kriči mama

danu
15. júl 2008

ked sme mali 7 mesiacov 😵

silvia123
autor
15. júl 2008

Baby to vážne? už v siedmych mesiacoch, s tým že aj to malé vie čo to znamená? Lebo môj malý blaboce všeličo aj mamamamma, brmmm, tatata, deje atd., možno to pre neho niečo znamená, tie výkriky sú rôzne, ale nie je to to "pravé mama"

bystricanka
15. júl 2008

no moje dieťa mi ešte nepovedalo mama a ani nič iné ☹ Dokonca si nevraví ani nič pre seba...len ukazuje prstom, čo chce

marorlinko
15. júl 2008

moj zacal 1x mama ked mal 6mesiacov a myslim,ze vedel, co hovori, bo vzdy ked videl mna, tak mama mama, ale castejsie hovorio,ked mal asi10mesiacov hrozne to potesilo. neskor zacal aj papa, od 11mesiacov vie aj ine slova uz, neboj dockas sa toho zazracneho slovicka.

dari
15. júl 2008

Karolko mi prvykrat povedal mama na Valentina 🙂 To mal 7 mesiacov.

aktak
15. júl 2008

mal 6 alebo 7 mesiacov, bol chorucky, a ked sme ho sprchovali aby sme mu zarzili teplotku tak plakal a krical mama ☹ bolo to smutne a zaroven krasne, ale sprskovat sme ho zial museli aj ked mi to trhalo srdce

liluska
15. júl 2008

naša začala hovoriť mama včera. A to má 7a 1/2 mesiaca.
Ale hovorí to len keď plače a volá ma, takže neviem či sa to počíta 😉

mumu12
15. júl 2008

Ahojte, moja dcerka, vedela povedat ma-ma-ma uz ako sedem mesačná, no lenže to vytúžené slovo mama nie.
Prvé slovo čo povedala, aj ho vedela určiť na konkrétnu vec bolo HOJDA, a mama mi povedala okolo 11 mesiaca, aj to ked je hladná.
Aspon sa mame načom smiať, že prvé slovo ktoré povedala je iné ako mama 😀

segricka
15. júl 2008

silvia, ber to zlahka, podla mna tie deticky "mama" v 7 mesiacoch nehovoria vedome - moje slniecko malo asi 5-6m., ked uz hovorilo mama, ale urcite nie zato, ze vedelo, co to znamena - jednoducho to sa im najlahsie vyslovuje - nie nahodou sa "mama" vola v roznych jazykoch podobne - pre babatka je to prirodzene...

asitka
15. júl 2008

kedy mi malý povedal mama už poriadne nepamätám...ale viem, že prvé slovko, ktoré začal rozprávať, bol tata...akože ocino....a tete...to bola akože babka...ktorá hocikedy mu povedala teremtete...keď zlostil...tak na ju potom volal tete... 😀 a až potom prišla mama 😀

vikkinka
15. mar 2010

ja som malinkej hovorila, ked sa na mna uprene divala asi od 5 mesiaca mamamamamama, a ona asi o tyzden vzdy ked plakala a chcela ist na ruky alebo nieco potrebovala tak zacala hovorit mamama mamama, tak som citila, akoby si zapamatala ze to som jej hovorila ja tak ma tak zacala volat... a teraz si blaboce baba, dej, haba ale ked place alebo sa za mnou stvera tak vzdy len mama... je to krasne, no tesim sa ked mi povie mama ako naozaj... a ked som ju zacala prikrmovat tak som jej hovorila ham a tak som ju naucila ze vzdy ked place a nesiem jej papat tak uz z dialky hovorim ideme robit ham a ona stichne, akoby poznala ze to ham znamena ze ide papat...
a ake este slovka ste naucili ako prve, myslim take slova nejakej cinnosti alebo prikazy... skusala som prstom pohrozit ked nieco nema robit alebo no-no... tak skusam co sa zase nauci nove...

comi
15. mar 2010

Fíha to vám detičky skoro začali hovoriť mama, aj ja by som to už chcela počuť, máme 7 mes. a nič ☹
Ako často debatíte s detičkami? ja sa snažím čo najviac a zatial si len háka

vikkinka
15. mar 2010

veru, tiez sa divam, sice je to diskusia spred roka skoro, ale teraz ma to zaujima, lebo sme v obdobi, kedy zo dna na den sa stane cosi nove,,, tak zistujem, lebo sa neviem dockat... casto, sa rozpravam a prihovaram a ona sa vzdy na mna tak krasne smeje ked ma vidi ze sa s nou rozpravam... akurat som to hovorila aj priatelovi, lebo on si ju zobere na ruky a divi sa ze place stale... a ked si ju zoberiem ja a prihovorim sa jej tak sa smeje a je kludna... tak som mu vysvetlovala, ze ona potrebuje spoloznost, nie len to ze ju zoberie na ruky, chce mat pocit ze sa jej venujes... a preto sa stale rozpravame... snazime... uz sa tesim ked mi bude rozumiet stale viac a viac.. a co uz vie najviac tvoje dietatko comi? nasa mala minuly tyzden sa prvykrat postavila v postielke a teraz uz ani sediet nechce... dam do postielky a automaticky sa dviha, no rozpravat zatial len to co som uz pisala...tak som zvedava...

nikollette
15. mar 2010

Mne začal asi okolo 7-8 mesiaca... najprv mamama, amama, a podobne a teraz už povie pekne mama.

A myslíte že už dokonale chápe aj zmyslu toho slova?

vikkinka
15. mar 2010

ako som pisala, ja si myslim, ze do urcitej miery chapala uz vtedy, lebo to zacala hovorit, aj ked len ako slabiky, ale po tom ako som jej to stale tyzden prizvukovala som pochopila, ze vie ze to je nieco co jej hovorim iba ja, tak ma tak vola... ale ako to chapu ked vyslovuju naozaj mama, to bohuzial este neviem... 😒

comi
15. mar 2010

vikkinka: náš dobrec je straaaašne lenivý, takže mi ešte ani nesedkáme, ani nehovoríme mama. Tiež sa s ním debatujem a robím mu srandičky, lebo ma teší, ked sa smeje a potom mi niečo odpovie také ggg, haaa, bbbb, a podobne. A ocino podobne ako u vás, len na ruky.