Kedy začali vaši chlapci chodiť bez pomoci?

silviazlat
17. dec 2021

Ahojte. Kedy Vaši chlapci začali sami chodit bez pomoci? Syn má 14m a stale nič. Okolo nábytku aj za ruku prejde pekne. Nechcem ho však vodiť za ruku aby som mu tym nejak nespomalila snahu sa postaviť samostatne. Viem, že každé dieťa je iné, ale predsa len už je najvyšší čas. Všetci jeho kamaráti rovesníci už chodia.
Aj sedieť, aj štvornožkovať začal neskôr - až okolo 10-11m. Teraz sa dá na kolena, a miesto chodenia chodi po kolenach. 🤷‍♀️🤷‍♀️

annm81
17. dec 2021

@silviazlat Môj synovec začal chodiť v 18. mesiacoch, čo bolo podľa pediatra na konci intervalu, ktorý sa považuje za normu. A to pri tom pekne štvornožkoval, sadol si, chodil popri nábytku úplne načas. On sa jednoducho bál pustiť sám do priestoru. Ale keď začal sám chodiť, jeho chôdza bola už na takej úrovni, že vôbec nepadal - ozaj ani jediný pád.

zuzkacik4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janetinka27
17. dec 2021

@silviazlat musi byt chutny pri tom chodeni na kolenach 🙂 ma cas, ved ak zacal neskor stornozkovat, tak je len dobre, ze si spevnuje svaly a travi cas aj na kolienkach. je dobre, ze ho nevodis. ked sa rozhodne, vykroci sam 🙂

zuzanaete
17. dec 2021

Ma cad do 18 mesiacov. Neries, ze ostatne deti v okoli uz chodia. Ak chodi okolo nabytku, tak je na dobrej ceste zacat chodit. A odporucam, prestat vodit za ruku.

evkamotka
17. dec 2021

V roku a pol

tomas115
17. dec 2021

Je to individualne, kazde dieta je ine. Moj zacal chodit samostatne v 11 mesiacoch. Zato napriklad rozpravat zacal az v takmer 2 rokoch a 2 mesiacoch. Kazde dieta ma nadanie na nieco ine.

1aduliatko1
17. dec 2021

starší v 11m a mladší v 14tich, bol lenivý

katkamatka7
17. dec 2021

@silviazlat V roku a pol. Pred tým pol roka štvornožkoval a trénoval svaly, aj vyliezaním po schodoch, pridal si sám nosenie krhly po štyroch a v rukách nosí z jeho vôle varešky. Na vyrovnanie ťažiska asi 🙂

tulipanicek
17. dec 2021

Čas na samostatnú chôdzu má zdravé dieťa do 18 mesiacov. Ideálne je ak pred samostatnou chôdzou dieťa stvornozkuje aspoň 6 mesiacov.
Nemyslím že začal neskoro stvornozkovat a sedieť. Stvornozkovanie do 10 mesiacov a sed do 1 roka je v poriadku.

zuzuliatko18
17. dec 2021

Aj moj zacal stvornozko a sediet tak podobne a chodit zacal presne v den, ked mal 15 mesiacov. Najskor skusal u znamych na gauci a potom vonku na trave. Este ma cas. Netreba porovnavat, kazde dieta je ine (bratranci chodili v 11 mesiacoch a muzova strana to trochu riesila).

csillagvirag
17. dec 2021

9 a pol

cabby88
17. dec 2021

Moj zacal v 18tich mesiacoch,bol trosku pomalsi,teraz ma 4,5 roka a vo vsetkom dobehol rovesnikov 🙂

jankapepe
17. dec 2021

@silviazlat neporovnavaj, ak napreduje všetko je OK.
Na konci 10 mesiaca

zuzanockamt
17. dec 2021

Obaja synovia 15.-16.mesiac...synovec 8.-9.mesiac. Veľmi individuálne.

lenicka777
17. dec 2021

Nas začal už v roku sám chodiť 🙂 každé dieťa je iné nechaj mu len čas ⌚

evica17
17. dec 2021

@zuzanaete
@janetinka27 preco nevodit za ruku ? Nemyslim vodit tak ze ma ruky dohora , to viem ze sa nema. Ale take vodenie ze len pridrzam ruku ?

katkamatka7
17. dec 2021

@evica17 Prečo? Pýtala som sa podobne u fyzioterapeutky, ktorá odporúčala nevodiť za ruky. Odpoveď píšem podľa môjho pochopenia, možno niekto napíše zrozumitelnejsie a odbornejšie
Aby mal sám v sebe istotu, že to robí sám. Aby sa chrbtica formovala zdravo. Aby kosti na nohách, rukách spolu so svalmi spolupracovali súmerne. Za ruku vodíš, keď už zvládne chodiť sám. Čiže keď už cupká popri Tebe a chystáte sa spoločne prejsť cez prechod pre chodcov.

janetinka27
17. dec 2021

@evica17 ano presne, dieta si moze mysliet,ze ta potrebuje a bude vyzadovat neustale tvoju pomoc. kym na kolienkach sa dostane vsade,pomedzi to sa zdvihne okolo nabytku,ked ho budes vodit, bude preferovat chodzu a teda bude vyzadovat pomoc. kedho nechas sameho,bude chciet ciele dosiahnut sam a skor sa odhodla,lebo si ciel nebude spajat s pomocou.
dalsia vec je,ze ma takto dost casu na budovanie svalstva pri stvornozkovani,co vyuzije neskor pri chodzi,ktora bude istejsia,pevnejsia. kostra a klby samy o sebe nemozu drzat telo vzpriamene,treba svaly.

evica17
17. dec 2021

@katkamatka
@janetinka27 dakujem baby za vysvetlenie. Akurat mame take obdobie ze by aj skusal ale sam sa boji. Tak ho teda necham sameho nech sa snazi, vsak sa raz dockame. 🙂

alexisss111
17. dec 2021

@silviazlat ked mal 13 mesiacov

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
silviazlat
autor
17. dec 2021

@fidka79 sranda a to sa hovorí že dievčatká začínajú skôr. Ja so sestrou sme začali v 11m. Známej dcéra v 9,5m

lucylliana
17. dec 2021

Syn začal v 9,5m prvé kroky bez pomoci a v 10m už dosť vedel prejsť

lenka2710
17. dec 2021

@silviazlat staršia sa sama pustila do priestoru presne týždeň po 1.narodeninach a mladší v 11.mesiacoch

jana_eyre_2
17. dec 2021

Prvý syn začal v 16m, druhá dcéra v 17m a tretí syn v 14m.. každé má svoje tempo..

jana_eyre_2
17. dec 2021

Inak dcéra tak chodila - po kolenách, aj tancovala 😅

jasminka22
17. dec 2021

@silviazlat aky je rozdiel medzi chlapcom a dievcatom v tomto?

gloria31
17. dec 2021

@silviazlat moj zacal stvornozkovat ako vas a zacal sam chodiť jed mal 14mes. a 2tyzdne a odvtedy sa nezastavil.

silviazlat
autor
18. dec 2021

@jasminka22 je dokázané ze dievčatka (nie všetky samozrejme) sa vyvíjajú a dospievajú skôr ako chlapci.

cammille
18. dec 2021

@silviazlat nasi synovia zacali samostatne chodit v 13m, 11m, 11m a 13m. A dcerky v 12m a 14m. Kazde dieta inak😊 ...ale teda u nas v priemere chlapci zacali skor😃 ale zas na baby mam malu vzorku🤪😂