Kedy začať s režimom?

pookie
11. mar 2009

Zaujimalo by ma kedy ste zacali uplatnovat rezim u vasich ratolesti, resp. kedy je vhodne zacat, napr. kupanie v istu hodinu, potom sa napapat a ist do postielky. Moja mala ma mesiac, vecer je s nami v obyvacke kym pozerame tv alebo kym zehlim a pod., medzitym je aj trochu hore alebo ju kojim a do postielky ju davam ked ideme spat my. Rozmyslam ze uz by asi bolo vhodne "nastolit" nejaky rezim kedy by do postielky chodila v rovnaky cas, napr. okolo 20tej. Povodne som si myslela ze je dobre zacat okolo 3 mes. no myslim ze aj mesacne babo by vedelo nabehnut na akysi "system". Neocakavam a ani nechcem aby ho sledovala presne ako hodinky no deti potrebuju isty rezim a je dobre aj pre rodicov vediet kedy sa asi zobudi/napapa atd. nech mozu aj oni planovat den. 😉

zuza.m
11. mar 2009

ja som maleho kupavala a uspavala skoro v rovnakom čase už uplne od malinkata.ale ešte stale nemame taky režim že by staval aj v určitu hodinu rano .zobudi sa všeliak a podla toho ma aj denny spanok.tak že ma pol roka a asi polovičny režim.ale poobedny spanok a večerny ukladam skoro na hodinu.o 14hod a o 21hod.

rubista
11. mar 2009

ahoj,
tiež som začala malého režimovať od v podstate prvého týždňa, keď som sa spamätala. On si na to automaticky zvykol a v presné hodiny +-1 hoďka podľa počasia si začne čúchať očká a mrnčí a je mi hneď jasné, že sa ide spinkať. večer kúpem výdy v rovnakú hodinu, potom mu čítam rozprávku (teraz má 4 mesiace) a po pol hodinke ide spinkať.

bambusko
11. mar 2009

system si treba vytvarat hned od prichodu z porodnica podla potrieb dietata. takisto rovnake cinnosti opakovane dennodenne maju deti radi a pomaha to celej rodine. rezim mozes nastolovat aky chces, ale kazde dieta je ine. podla najstarsej som si mohla stelovat hodinky a najmladsi spi kazdy mesiac inak, s jedenim to iste, akurat vecer chodi spavat zhruba v rovnakom case 😉

claudinka
11. mar 2009

skoda, ze to viem vsetko az teraz.. doktorka mi povedala, ze ziaden rezim prve mesiace, ze babo si vypyta samo papat, kedy chce a ostatok ze sa mam prisposobit jemu..

felixko
11. mar 2009

presne tak, závisí to od dieťaťa, aký režim si zvolí samo. my režim taktiež meníme každý druhý týždeň. nasilu predsa nebudem nútiť dieťa, keď je ospalé, aby počkalo, pretože v takomto čase nezvykne spávať, len preto, aby sme sa vtesnali do môjho naplánovaného režimu. pokiaľ sa nechystám do práce, nebudem dieťa terorizovať nezmyselnými príkazmi typu teraz sa bude spať, teraz sa bude jesť. aký taký režim dňa máme, ale veľakrát sa nám stane, že z neho vybočíme

zuzana581
11. mar 2009

Ahoj. Ja radím mať režim hneď od príchodu domov. Určite nenútiť dieťa nasilu spať keď nechce, alebo papať a podobne, ale prvé dni si všímať signály, kedy čo chce a podla toho sa už snažiť držať. Ja som jesť dávala malej keď si pýtala, ale čo sa týka spánku, tak cez deň to bolo skoro pravidelné a vždy buď somnou v obývačke, alebo vonku na prechádzke a večer tiež skoro presne vo svojej postielke v klude bez telky atď. Nikdy sme potom nemali problém so spaním. Vedela, že je čas spať. Bola tak nastavená. Samozrejme, že boli aj výnimky, napríklad pri zmene času, a tak, ale to sa vlastne vždy posunula o hodinu. Potom neskôr, keď bola väčšia, tak už tri spánky boli vela, tak sme sa preštelovali na dva a tiež si pekne zvykla. Nebola mrzutá, lebo bol čas spánku a bolo to prirodzené. Mne sa proste režim, pravidelný a dôsledný (samozrejme občas sa nejakým odchýlkam nevyhnete) osvedčil. Snažím sa režim dodržiavať aj teraz. Jedlo prevažne v rovnaký čas, uloženie do postele v rovnaký čas a malá sa aj budí vždy rovnako, tak ja osobne som spokojná. No už som sa nejak rozpísala.

hapkes
11. mar 2009

nas Kikusko ma rezim od narodenia kedze som rodila cisarskym ...nosili mi ho nakojenie kazde 3h a toho sme sa drzali..od mesiaca ale papa kazde 4 h bo sme na UM a v noci prespi aj 7 h...takze od narodenia sa kupeme medzi 19-20..

janzi
11. mar 2009

My tiez dodrziavame rezim v podstate od zaciatku. Papala vzdy ked si pytala, na zaciatku kazdu 1 -1,5 ale dalo sa vydrzat 😉 ale vecerne kupanie zaciname vzdy o 19,30 a potom napapat a sapat do postielky. A spanok cez den sa nam menil kazde 3-4tyzdne, proste ked bola umrncana, tak isla spinkat, ale teraz sa pekne drzime uz dlhsiu dobu.... rano sa budi medzi 8-9 po 2 hodinkach napapat a spat 2-3 h a potom po dalsich 2 hodinkach bdenia von do kocika si pospat a potom je hore az do kupania o 19,30. Nam sa rezim velmi osvedcil, vzdy ked sa nam to zmenilo bola som s toho aj ja trosku rozhodena, lebo som nevedela, kolko bude spat a co si mozem zacat robit a podobne ale po 2-3 dnoch sme sa zase nastavili na spolocnu vlnu 😀 a pohoda. Samozrejme obcas sa pravidelnost narusi, ale snazim sa to minimalizovat. A takto sa mala naucila od 2 mesiacov zaspavat aj sama v postielke, akurat teraz nam to trosku kazia asi zubky, uz par dni sa jej horsie zaspava a treba k nej prist niekolko krat kym zaspi.

miriamkac
11. mar 2009

Ahojte
My sme nabehli na rezim hned z porodnice a velmi sa mi to osvedcilo, lebo mala bola "nadstavena" na rezim a presne som vedela ako, a kedy sa mozem venovat chlapcom....vedela som si pri detoch aj oddychnut. A posledna vyhoda rezimu, pokial ho budete dodrziavat vy je taka, ze dieta si na vsetko zvykne a ked budete ukladat deti v rovnakom case hlavne vecer, tak mate o pokojny vecer a oddych postarane....u nas je 19:30...a ja neviem, ze mam tri deti... 😉 ...chodim sa len kochat do izby ako mi to vseeeetko krasne haja.... 😉

pookie
autor
11. mar 2009

Tak to mas pekne zorganizovane miriamkac 😉
Hned po prichode z nemocnice sme s rezimom nezacali preto lebo aj po veceroch sme sa kochali nad malou, vytesovali sa z nej a dokazali nad nou presediet hodiny, len tak sa na nu pozerat 😀
Chcela by som aby aspon vecer zaspavala priblizne v rovnakom case a sama, teraz zaspi na rukach no zvykne sa prebudit ked ju polozim, nechcem aby si na to zvykla lebo neskor sa bude tazsie ucit zaspavat sama.

hapkes
11. mar 2009

pookie kamoska malu cicikala pred spanim do 4 mesiacov a to len kvoli tomu ze ked ju dala do postielky kricala ako keby ju z koze drali..ak mam poradit tak si ju pekne nauc na postielku priblizne v tu istu hodinu a uvidis aj dietatko bude spokojne aj ty...lebo to dietatko ked si mojkas na rukach a potom polozis tak sa citi odstrcene..my sa pred kupanim pohrame pocvicime a vzdy vie ze je cas na spanok aj ked si obcas poplakal ale max 5 min..potom bol tuhy..

miriamkac
11. mar 2009

pookie....ak som nechcela prist o nervy....tak som to musela tak spravit...a dokonca ako tu bolo pisane som dieta " terorizovala nezmyselnými príkazmi typu teraz sa bude spať, teraz sa bude jesť"....tie co maju jedno dieta si mozno neuvedomuju ten paradox, ze keby som pri nocnom krmeni druheho nezobudila a nedala mu jest, tak o pol hodinu vstane sam a ja zase prejdem prinajlepsom polhodinovym ritualom krmenia a uspavania. Takze len tak v skratke... 😉 Ale mozem napisat ze, u nas, ked sa ma jest, sa papa, ked sa ma spat sa spi....proste je pol dvanastej na obed, decka v postielkach do dvanastej spia a budia sa okolo pol druhej....hodinove deti 😉 ...niekto by povedal, ze to je aj taka povaha deti...a ja sa pytam :u vsetkych troch????? Takze nie je to len povahou. 😉

mufo24
11. mar 2009

My sme najskôr na odporúčanie lekárky realizovali len to, že v noci minimálne svetlo, nehrať sa, nerozprávať, len prebaliť nakŕmiť a do postieľky. Aby si zvykla kedy je deň a kedy noc. Kúpali sme vždy rovnako ale malá bola pri nás v obývačke kým sme nešli spať, lebo nezaspávala v rovnakom čase. Papali sme väčšinou každé tri hodiny. Zhruba od štyroch mesiacov som si všimla, že malá po kúpaní a papaní zaspí a je schopná spať do ďalšieho kŕmenia tak som ju už dávala do postieľky. No a režim sa menil do roka často, od roka keď spávame raz denne je to naozaj stabilné. Aj keď vybočenie o nejakú hodinku výnimočne neberiem tragicky.

zuziacik83
11. mar 2009

cavte..moja malinka denny rezim velmi nema..rano vstane asi tak o siestej, chce papat ..potom zvykne znovu zabuvat o dakej osmej...a vlastne niekedy nespi cele doobedie, inokedy spinka kadu hodinku tak pochvilke. vela zavisi aj od toho co robim dany den. ci musim ist do obchodu..tak zaspi hned v kociku, ci sme len doma ci ideme dade na navstevu a tak. aj ked ju veziem autom tak v tom momente spi...a samozrejme beham kade tade s nou takze nechodim autom len pravidelne 🙂) ale vlastne vzdy zaspi aj doobeda aj poobede aspon raz a ja si stihnem navarit a upratat. vecer ma rezim uplne presny o 19.00 sa kupeme a potom napapame ...kym papa sadnem si ku postielke a ked uz vypluje prsko tak ju polozim do postielky a krasne buva..v noci sa este zvykne dva krat budit na papanie ale to sa vazne len napapa a buva. Chcela by som jej vytvorit rezim aj cez den, ale zatial sa mi jej tazko zakaze aby nebuvala..a ona si vazne zdriemne hocikedy..ved uvidime..

miriamkac
11. mar 2009

zuziacik83...ked chces vytvorit rezim aj cez den...skus zacat s pravidelnym kocikovanim...uvidis ako si zvykne, bude sa aj sama "pytat" von... 😉

dadis
12. mar 2009

maly sa naucil na rezim cca od 6 tyzdnov...pomohla mi v tom tranka http://www.koliska.sk/ ,dovtedy som si nevedela rady, co s nim, spaval malo a papal casto a o placi ani nehovorim a od 6 tyzdnov to bola iba pohoda....druhe sa chystam rezimovat, aspon co sa tyka spanku, od zaciatku. Teraz uz viem, ze aj take male deticky potrebuju vo svojom zivote poriadok. Dufam, ze to ale funguje na vsetky deticky 😀

dadis
12. mar 2009

tranka = stranka 😉

wali
12. mar 2009

tiez si myslim, ze aky-taky rezim dietatko moze mat uz po nejakych 2 tyzdnoch doma, ked sa "zabehavalo". aspom, co sa tyka napr. kupania v urcitu hodinu, vecerneho ukladania do postielky alebo prechadzok. ja som na takyto rezim nabehla asi v druhom mesiaci, dovtedy to bolo "podla potreby" - cize raz sa slo spinkat o 8 inokedy o 10, ale teraz to uz rozhodne zavediem skor. neskutocne to ulahcilo zivot 😉

terezka044
12. mar 2009

super tema - idem pozriet tu stranku dadis 🙂
ja som zvedava co s tym nasim drobcom bude, dufam, ze sa naucime na rezim, lebo ja tiez nemam vo svojom zivote ziadny rezim 😀

adrolka
12. mar 2009

no mne pomohla k režimu rada sestričiek na nedonoseneckom- boli sme tam s mojimi dvojkami 2 týždne po ich narodení. tam sa krmilo každé 3 hodiny bez pardónu či spalo alebo nie. Keď sme odchádzali domov, sestričky mi povedali, že ak sa nexcem doma sama zblázniť, nech pokračujem v tomto systéme. ja sa nemôžem ani trochu sťažovať, mne baby fungujú obe ako hodinky, chvalabohu. išlo mi aj pomerne jednoducho prechod z 2 spánkov za deň na jeden. myslím si ,že to je vďaka tomu, že som režim mala a máme. výnimky sú snáď noci keď idú zúbky, ale ani to nie je strašné, lelbo spať idú aj vtedy o 19,00. trochu mi to slovo vadí, ten režim, lebo zase to vyznie ako drezúra, pri tom to tak vôbec nie je. takže summasummárum, ja tiež zastávam názor, že od úplného začiatku. 😉

dadis
13. mar 2009

btw dnes ma tak napadlo...doobeda sme boli s manzelom a malym po nakupoch a maly v aute asi na 5minut zaspal a potom sa prebral. potom sme sa tak ako kazdy den naobedovali okolo 12.30 som ho ulozila spat, otocil sa na bok a pokusil sa zaspat. Ale tym, ze sa nieco v jeho dni zmenilo, nedokazal zaspat, tak sa postavil a volal ma k sebe. Skusila som ho dat spat az o hodinu, lahla som si s nim do postele, a po dlhom trapeni, (skumani vselicoho na mojej tvari, smatrani vo vystrihu 😀 atď. zaspal). Inak vzdy zaspi bez problemov sam v postielke, staci malicka zmena a mas to tu...znovu sa mi vynorili spomienky o marnych pokusoch ho uspat, ked este nemal rezim.

cristin
13. mar 2009

holky,tak mi nemame vobec rezim,chyba bude asi moja...no poradite mi ako na to.Inac mne rezim vyhovuje,ale preco ho nema moja mala to neviem....

pookie
autor
19. mar 2009

Pomaly si zvykame, davam ju do postielky medzi 19-20, snad si zvykne. Este by sa asi zisli nejake typy ako ju naucit aby zaspinkala sama, teraz zaspi pri kojeni tak ju potom prelozim do postielky. Vcera vecer sa prebudila, chvilu som ju hladkala bez toho aby som ju vybrala z postielky a zaspala, mozno to bude tak aj dnes a po par dnoch jej mozno postaci ked ma bude vidiet ze som pri nej a casom sa budem moct vzdialit kym bude este hore a zaspinka sama.

miriamkac
19. mar 2009

cristin len jedna rada: zacat co najskor, 😉 a v tvojom pripade...zelam pevne nervy... 😀
este jedna vec: dodrziavat rezim musis hlavne ty...ked ho nebudes dodrziavat ty, nemozes to ziadat od svojho dietata... 😝

pookie
autor
19. mar 2009

Suhlasim s miriamkac, mozno si bola zo zaciatku "makka" a ustupila malej. Este stale to nie je stratene, mozes postupne zacat no asi to bude o nieco tazsie ako na zaciatku. Aj ja som mala dilemu ci zacat s rezimom u mesacneho babatka no lepsie zacat teraz ako neskor, vacsie deti maju viac rozumu nez si myslime 😉 a dobre vedia ako na nas. Takze stoj si na svojom a casom si nejaky rezim urcite vypracujete.

uhrikovci
19. mar 2009

Ahojte. Môj príspevok sa bude od Vašich asi troška odlišovať. Ja som si povedala, že môj syn bude mať celý život nejaký režim, tak ho aspoň teraz ušetrím. No on si ho v podstate vytvoril sám od seba. Teraz má 9 mesiacov, spinká mi celú noc, vstáva okolo osmej ráno,zaleží niekedy aj na tom, kedy večer papá, podľa toho vydrží spinkať. Keď vstane, vypije mlieko a keď nemáme nejaké povinnosti, tak si schrúpneme aj do obeda. Potom sa na obeduje, hrajká sa, dá si mlieko a okolo štvrtej spí zase. Potom je do večera čulí, okolo deviatej sa už takým fňukaním akoby pýtal spať,tak dostane kúpeľ, mlieko a hajká. Bez čičíkania zaspí na posteli. Takže asi tak. Niežeby som bola proti režimu u detí, ale nebudú toho mať celý život dosť???

pookie
autor
19. mar 2009

To mate stastie ze je maly taky fajn ale zavisi to aj od dietata. Ja som za aky-taky rezim, nehovorim ze ho treba dodrziavat na minutu presne, no je dokazane ze je pre deti dobre ak nejaky maju a je to dobre aj do zivota ked budu vediet ze je potrebne dodrziavat iste pravidla. Tvoj maly si rezim vytvoril sam co je super. Svagrina napr. tiez rezim nedodrziavala, neviem ci vobec nejaky mala (len viem ze nastojila na poobednajsom spanku a maleho nim este stale trapi a to uz ma skoro 5 rokov!) a synovec je dost neposlusny, obcas si s nim nevedia poradit. Tym ale samozrejme netvrdim ze to bude aj tvoj pripad, len si myslim ze iste hranice musia byt a je dobre ak deti vedia co bude nasledovat, napr. ze po vecernom kupeli a rozpravke treba spinkat a nie vystrajat takmer do polnoci.

elizabeth453
19. mar 2009

tak moja mala mala od narodenia pravidelny rezim...aj cez den aj vecer
ale jedneho dna si zmyslela, ze musim byt pri nej ked zaspava, lebo inak bude revat...a to mala 10mesiac...a odvtedy sa jej pokazila j denny rezim a rano mi zacala vstavat o 6. ,,,,a cely den mrauci ,
takze marna snaha moja "rezimovat" ju...teraz spi ked je unavena, papa ked je hladna...

susik77
19. mar 2009

ten rezim sa utvara postupne, netreba mimco do nicoho nutit. my sme v podstate kupali kazdy vecer-to bola prva pravidelnost. ako mala rastla, tak bol potom dopolud. a odpol. spanok-okolo 3.mesiaca sa to zacalo spravidelnovat. a papanie kazde tri hodiny.
rezim sa aj meni-cas spanku a tak...postupne uz bude spat len 1x denne-tusim od 10-11.mesiaca. moja teraz uz prestava spat cez den...

uhrikovci
19. mar 2009

Presne tak, vidím ,že nie som sama. Aj môj malý akosi štrajkuje s poobedným spánkom. Spal dnes iba pol hodku.No doobedu láme rekordy aj tri hodiny, ale ja musím spať pri ňom ináč vstane. Mne to problém nerobí,ja tiež lúbim vylihovať. 😉