Koktanie u 5 ročnej dcérky

dadka_bb
21. máj 2020

Ako prosím riešiť koktanie u 5 ročnej? Akoby chcela rýchlo vždy povedať niečo,alebo tak zložito a opakuje na začiatku vety slová,alebo hlásky. Akoby skôr rozprávala než si rozmyslí čo povedať.ale ono je to každá jedna veta. Za celý deň keď sa na to začnem sústrediť strašne ma to irituje.
Príklad: ma-mami? Ak-aké sme to vte -vtedy videli to zvieratko? Myslím že to bol drozdík. A-a kde žije drozdík? Ja-ja si to už nepamatam.
Takto nejako to vypada.
Prejde to vekom?alebo je to vada ktorú treba odborne riešiť ?ďakujem

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubinko1506
21. máj 2020

Ahoj, mne kokta 3,5 rocny syn. Trva to uz takmer rok. Podla logopedicky je to vyvinove zajakavanie, malo by prejst samo do 6 rokov. Len je porrebne na dieta rozpravat pomaly, jednoducho, eliminovat stres (u nas nastalo velke zhorsenie po nastupe do skolky). Vraj by to malo prejst samo, ale pre istotu pojdeme opat logopedicke. Jaj, zhorsuje to aj pozeranie tv, ale to sa tyka asi skor takychto krpcov ako predskolakov😀

lentilkaxxx
21. máj 2020

Poznám jednu ženu. Ma skoro 40 rokov, milá, inteligentná, ale tiež riadne koktajúca. Nedokáže súvisle povedať ani jednoduchú vetu, zakokce sa skoro pri každom slove. Dosť ju to v komunikácii obmedzuje a tiež bohužiaľ od menej inteligentných (doslova tupých) podriadených to dostáva riadne vydržať, čo je veľmi smutné. Aj v súkromí sa vyhýba väčším debatám, keďže ju rečová vada obmedzuje, čo je škoda.
Ak sa Ti teraz po uvoľnení opatrení dá, treba to riešiť. Väčšine deti to môže prejsť, ale niektorým nie. Bolo by škoda, aby mala nedobrovoľne zbytočne skomplikovaný život, ak sa dá tomu predísť.

mariamagdalena212
22. máj 2020

Ahoj 💛 ja som ako dieťa dosť koktala, deti sa do mnou nechceli hrať lebo zevraj sa to prenáša, to im doma narozprávali rodičia. Mne sa stalo keď som mala 4 roky že mi skočila hus na chrbat a strašne som sa zľakla, odvtedy ma to držalo. Dnes mam 30 rokov a učím v materskej škole. Koktanie ma prešlo. Držím palce a netráp sa. Ako prišlo tak aj odíde.

mariamagdalena212
22. máj 2020

@lentilkaxxx autorka si myslím, že nemá tento prípad. Dieťa chce povedať veľa myšlienok naraz a tak hapka. Ani by som to asi ako práve koktanie nenazvala. Pani o ktorej píšeš musela mať poruchu reči od začiatku . Alebo veľmi silný emocionálny zážitok, ktorý ju takto poznačil. Áno je to veľmi smutné, lebo koktanie človeku uberá dosť na sebavedomí. Človek si prestáva veriť. Ja som bola dieťa a ťažko som to znášala.

tomcimka
22. máj 2020

@dadka_bb koktá alebo rýchlo rozpráva? Ja napríklad rýchlo rozprávam. Snažím sa ovládať a kontrolovať no aj tak mi veľa ľudí nerozumie. A presne to takto začínalo:na začiatku slová a viet som opakovala hlásky. Logopedička mi nepomohla. Nevedela čo so mnou,tak ma poslala do spevokolu 🤦🤦🤦. Mňa čo nemám hudobný sluch a zo spevu na hudobnej som dostávala päťky.
V živote som stretla chalana, ktorý mal ten istý problém. Pomohla mu hudba. Nie návšteva spevokolu,ale spievanie piesní, ktoré mu mamka púšťala z kaziet a spolu spievali. Takto sa naučil ovládať.

zinulienka
22. máj 2020

Skus ist k logopedicke. Moja sestra, ked bola mala koktala, lebo to opakovala po jednom chlapcovi a potom to preslo. Hovori cisto. MOj syn sa takto tiez zajakaval v skolke len trosku-nove prostredie, potom prisiel do skoly a bol stresovany, prisna ucitelka a zajakava sa, chodime aj k logopedicke. Niekedy hovori cisto, ale ked sa ponahla a preziva emocie, opisuje nejaky zazitok, tak na kazdom slove zadrhel... Ma 12 rokov, viem, ze tym trpi, pomaham ako najviac viem. Ale zevraj v skole uz nema problem, len pri urcitych uciteloch. Treba si to nevsimat a neupozornovat na to dieta, viem, ze je to tazke, ale takto to mame robit. Nemame ho opravovat a hovorit mu spomal, ale... my mame pomalsie hovorit a dieta nas bude opakovat. Vacsinou su to inteligentne deti, ktorym jazyk nedovoli rychlejsie hovorit, ako mysel. Este slabikovanie pomaha, aj ten spev.

redbee
22. máj 2020

Hlavne ju na to neupozorňuj. Mám neter, ktorá s tým mala veľký problém a sestra k nej pristupovala s neuveriteľným pochopením. Nechaj ju to vysloviť a skúste si spraviť rituál, že si budete spievať pesničky a prostredníctvom zábavnej formy jej pomôžeš. Má to veľmi pozitívny vplyv. U neterky to trvalo možno rok ale teraz má perfektnú slovnú zásobu ( má 4 ročky) a koktanie úplne vymizlo. Chce to čas a pochopenie.

dadka_bb
autor
22. máj 2020

Dakujem dievcata, je to presne tak ako opisujete. Je velmi mudra a inteligentna. Rozpravat zacala cisto a zrozumitelne velmi skoro.uplne zlozite veci. Ciste hlasky s,l,š,dokonca R vie od 3.rokov. len posledne to zacalo naberat obratky a proste ona sa tvari ako dospelacka a snazi sa tak dospelacky vsetko vykladat. Veruze to moze mat odpozorovane odo mna.ja som taky kecalek.a jednoducho to z nej nejde bezchybne. Je pravda ze sa jej uz ani tak nevenujem.uz si nespievame spolu ako "za mladi" tym ze je samostatna tak ju nehavam sa pohrat samu. A potom ked mi chce nieco povedat,alebo tatikovi tak kym sa vymotka tak mna uz ide porazit. Musim sa priznat ze dakedy uz vybuchnem , ze preboha pomaly prosim ta.. musim sa zamerat na seba .musim pomalsie rozpravat,zacneme opat spievat. Museli ste ma nakopnut, dakujem za podporu.
Lebo ono to neni taketo koktanie ze sa zasekne,a nevie dalej ('ako stefan celleng zo superstar pamatate?heh),ale ona sa rozbehne a tak zdvojuje tie prve slabiky. Ach...

anastazia93
22. máj 2020

Vo veku medzi 2-4 rokom si veľa detí prechádza obdobím vývinových dysfluencii. T.z.je tam veľká nerovnováha medzi jazykovými (slovná zásoba, gramatika) a recovymi schopnosťami. Je to prirodzené, netreba na to dieťa upozorňovať.
Vo vyššom veku by som už bola obozretnejsia. Určite nehovorte dieťaťu rady typu: spomal, počkaj,nadychni sa, ešte raz to povedz.
Dajte jej čas, hovorte aj vy na ňu pomalšie, s jednoduchším vetami.
Môže ísť aj o nazvyme to semanticke neplynolosti, kedy dieťa hľadá správne slová.
Radšej by som sa však poradila s logopedom. To že niekto povie že u nich to prešlo, neznamená že to prejde u všetkých detí. Radšej zbytočná návšteva či telefonát, ako neskoršie problémy.
Držím palce 🙂