Koľko dní je platená OČR na dieťa a v akej výške?

titkovamiriam
20. sep 2009

Zajtra idem so synom k lekárke a určite budem týžden doma.Chcela by som vediet ako dlho mozem byt a ako je očr-ka platená.

evittam
4. okt 2016

@lulu2014no, to ze je PN lepsie platena by som netvrdila-mozno z dlhodobeho hladiska a nemoznosti zobrat OCR na inu diagnozu al.druhe dieta,manzela (ked uz "spekulujeme"). Vzdy dostanes viac za 10dni OCR ako PN.😉

paparkam
4. okt 2016

som prvýkrát na ocr ,dostala som to fialové tlačivo začiatok ocr a teraz neviem,to treba zaniesť teraz zamestnávateľovi alebo až keď ocr ukončím to druhé tlačivo? Či ako to je

lulu2014
4. okt 2016

@paparkam zdravím....áno treba dať zamestnávateľovi --- vám nezostane nič / nepotrebujete / a až potom vám dá Dr. druhý...ukončenie. /
Len 10 dní je platených vrátane víkendov.

evittam
4. okt 2016

@paparkam Doniesť zamestnávateľovi - nechať si to potvrdiť, nech si nechá kópiu a osobne by som si to zaniesla na SP - ja som to vždy tak robila - nikdy som sa nespoliehala na to, že to za mňa niekto vybaví a potom čakať na peniaze ak si niekto nesplnil povinnosti..... 😉

lulu2014
4. okt 2016

@evittam .. s týmto som našťastie nikdy problém nemala... 🙂

ivuska027
4. okt 2016

@paparkam stačí doručiť zamestnávateľovi začiatok do 3 dni, potom koniec do konca kalendárneho mesiaca

evittam
4. okt 2016

@ivuska027 No, stačí ako stačí - len v tom prípade ak si je človek istý, že si zamestnávateľ alebo zodpovedný pracovník splní svoje povinnosti - ja som s týmto mala dosť zlé skúsenosti- radšej som si vždy všetko zaniesla na SP sama a osobne. 😉

ivuska027
4. okt 2016

@evittam no ja keby som mala s chorým dieťaťom behať po SP, tak mi žiadnu OČR netreba. Je psou povinnosťou zamestnávateľa doručiť OČR, alebo v prípade pochybenia zaplatiť mzdu.

paparkam
4. okt 2016

dakujem pekne za odpovede,zanesiem to zamestnavatelovi 🙂

lulu2014
4. okt 2016

@paparkam skoré uzdravenie 😵

evittam
5. okt 2016

@ivuska027 No tak asi nepôjdeš ani s chorým dieťaťom k zamestnávateľovi doručiť tú PN, čiže ak už sa dostaneš k zamestnávateľovi tak hádam aj na SP, alebo to môže za teba urobiť aj niekto iný - ak má kto. Ja ťa chápem, len ja sa radšej vždy spolieham sama na seba-tu nejde o to, že zamestnávateľ pochybí ale o to kedy sa "uráči" to doručiť na SP - a potom ti meškajú peniažky a chýbajú.....takto som to myslela. 😉 A zamestnávateľ vlastne s výplatou OČR nemá nič spoločné.....Čiže mu stačí doručiť - aj mailom doklad o tom, že si doma s dieťaťom a keď budeš mať v rukách ukončenie tak stačí všetko potvrdiť a zaniesť na SP - ja som to robila takto. Vtedy už máš dieťa zdravé.

monika130
5. okt 2016

@paparkam Zapojím sa troška do vašej debaty 🙂 ja mám aj takú skúsenosť, že nakoľko OČR - ku môžeš čerpať max.10 kalendárnych dní, tak ja len zamestnávateľovi nahlásim, že zostanem na OČR a potom mu zanesiem naraz ten papier, kde je aj začiatok a hneď aj ukončenie 🙂 u nás sa to zvykne posielať naraz do Soc. poisťovne 🙂 ale dosť záleží aj na dohode so zamestnávateľom 🙂

evittam
5. okt 2016

@monika130 No veď ako som napísala - stačí doniesť tlačivo už s ukončením a ak na tom zamestnávateľ trvá, tak by som mu poslala začiatok mailom-to mzdárke úplne stačí....Veď predsa nebudem s chorým dieťaťom behať hore-dole..... 😉

monika130
5. okt 2016

@evittam som to nedočítala do konca, prepáč 🙂 no napísala si to úplne presne 🙂 ale poznám aj také mzdárky, ktoré vyžadujú tlačivo hneď, inak je oheň na streche 😀 takže preto som aj napísala, že je to hlavne na dohode so zamestnávateľom 🙂

evittam
5. okt 2016

@monika130 Takej mzdárke by som to slušne vysvetlila a spýtala by som sa jej na čo jej to je - nech mi dá pádny dôvod - ktorý by nemala - nakoľko by si ten doklad vopchala len do papierov a čakala na ukončenie - je zbytočné to posieľať na SP na 2x. Takže v tomto prípade by pani mzdárke kľudne stačilo poslať naskenovaný doklad mailom. 😉

ivuska027
5. okt 2016

@evittam vo firme som aj s mm, takže doručí on šéfovi, ktorý je 35 km od nás, sme vysunuta pobočka, príde si po to a on to nesie uctovnickam. Je pravda, že šéfa mám jeden cukrík ustretoveho a chapaveho. Najbližšiu SP mám 40km, takže v mojom prípade nehrozí, že by som sa presuvala s malým ☹

mizu12345
24. okt 2016

Ahoj chcem sa spýtať ešte 14 septembra som bola doma na ošetrovačke s dcerou a dnes mi až prišlo rozhodnutie zo Socialnej poisťovne neviete ako to vyplácaju či ešte tento mesiac alebo až v novembri ☺

lulu2014
24. okt 2016

@mizu12345 ahoj.....ak boli poslané papiere načas malo by teraz niekedy.... 🙂

mizu12345
24. okt 2016

@lulu2014 ďakujem za odpoveď ☺

mata26011981
2. nov 2016

Idem na operaciu achcem sa opytat ci lepsie brat pn alebo brat ocr s dietatom

nivea777
2. nov 2016

@mata26011981 na ocr mozes byt 10 dni max s jednou diagnozou..takze asi ti je lepsia PN..aj ked za OCR by si dostala penazi,ked berieme do uvahy 10 dni PN a 10 dni OCR..

lulu2014
2. nov 2016

@mata26011981 ...hlavne podĺa toho koľko budete po opke doma.... tak ako píše nivea777 ... OČR platená 10 dní vrátane víkendov. Potom ste doma grátis. A PN sa dá "ťahať " rok...podľa Dg.
Prípadne OČR a potom prejsť ak nebude stačiť na PN..
držím palce a nech je všetko rýchlo OK 🙂 🙂 🙂

lulu2014
2. nov 2016

@evittam sorry že píšem až teraz....to mi je jasné....dľa situácie v ktorej kto je ... a čo ide...atď....každý si musí zvážiť sám....lekár...svoj stav...zamestnávateĺ....atď.
Inak všetko v pohodke - jasan 😉
Prajem všetkým pekný deň 🙂

dooscoby
2. nov 2016

Maminky a OCR mozem poberat trebars len 3 dni? Ide o to, ze zamestnavatel nam zacal hadzat polienka pod nohy a nedostala som jeden den dovolenky, kedy potrebujem je dost mozne, ze dcera bude mat riaditelske volno, pracu z domu nam zrusili cize myslite, ze pediatricka bude ochotna vypisat OCR povedzme od stredy do nedele? Vtedy sa uhradza aj sviatok aj vikend? Aj ked mne o peniaze nejde, ale o cas straveny s rodinou. Kontroluje niekto potom diagnozu? Povedzme, zeby dala paragraf, ze maly pokasliava a nemoze do kolektivu. Dakujem za odpoved

didamt
2. nov 2016

@dooscoby asi záleží aj od pediatričky. My ked máme "riaditeľské" voľno v škôlke, nebola veľmi ochotná mi dať celodenné ošetrenie iba tak, nepotvrdila mi to...musela som si to zariadiť inak. Inak je to super doktorka, nikdy sme s nou nemali žiadny problém, dokonca ani ked sme sa v rámci jednej OCR potrebovali prestriedať s manželom, bola ochotná dať inú diagnozu ale takto nie. Lebo viem si predstaviť že s podobnou požiadavku v takéto dni prídu viacerí rodičia čo si nemajú ako iným spôsobom čerpať nútené voľno.

dooscoby
2. nov 2016

@didamt musim ist k nej aj tak pre nejake potvrdenie tak sa jej popytam. No mna to hneva, lebo som v praci skoro kazdy sviatok, este ani na Vianoce nemoze ist nikam na lyzovacku chatu jedine prazdniny co si viem s detmi uzit su viac menej letne a este aj tam nam robia problemy lebo nemozme ani prvy, ani posledny tyzden v mesiaci tak je to tazke sa tam vpratat.

klya
2. nov 2016

Keď sme mali minulý rok v škôlke štrajk, dostali sme o tom papier ako potvrdenie. S tým som bola u pediatra a žiadny problém. Pokiaľ viem, v takom prípade máš na OCR nárok.

dooscoby
2. nov 2016

@klya dakujem snad, ked dostanem v skole papier, ze bude riaditelske volno tak nebude problem

didamt
2. nov 2016

@dooscoby uplne ti rozmumiem...mna najviac rozčuľuje že raz majú také voľno v škôlke, raz také, raz onaké....a čo máme robiť my rodičia čo máme 20-25 dní dovolenky ? Ako pokryť tých 60 dní voľna v škôlke ? :(

klya
2. nov 2016

@dooscoby ešte som to mrkla, ale nie som odborník. Mal by to byť zákon o sociálnom poistení, §39 ods. 1 písm. B 😉 Ale ja som vtedy aj tak bola poriadne nasr.dena, lebo mi to prišlo, že na štrajk učiteľov prakticky doplatia rodičia. Predsa, je to mínus zo mzdy.