Koľko dní je platená OČR na dieťa a v akej výške?

titkovamiriam
20. sep 2009

Zajtra idem so synom k lekárke a určite budem týžden doma.Chcela by som vediet ako dlho mozem byt a ako je očr-ka platená.

evittam
15. feb 2015

@lady511 Ano staci to zaniest do prace a mzdarka vo vasej firme je povinna to poslat do SP aj s prislusnym potvrdenim.

lady511
15. feb 2015

@evittam dakujem 🙂

erikaah
19. feb 2015

Babule, tak aj ja potrebujem Vašu pomoc 🙂 Dieťa mi ochorelo, máme jarné prázdniny a od dnes som s ním doma. Partnerov kolega tiež ochorel, tak si bohužiaľ nemôže vymeniť službu na poobednú. Vyzerá to tak, že aj celý budúci týždeň budem musieť zostať so synom doma ja. Dovolenky nemám veľa, takže budem musieť ísť na OČR. Mám fixný plat. Myslíte, že mi to moc rozhádže februárovú výplatu? Či brať radšej dovolenku? OČR by bola od dnes do budúceho piatku. Dúfam, že by sa mi rátal aj víkend 🙂 Dík

laskonkakaty
21. feb 2015

Ahojte,chcem sa spytat,je pravda,ze pri 2 detoch mozem byt najpr 10dni na ocr s jednym a hned potom mozem nastupit na ocr s druhym dietatom?stredu mi totiz to konci ocr s dcerkou,no obidvaja su este tak chory,ze nejak to este musim vymysliet.Bude to platene,viete mi o tomto nieco bližšie napisat....?dakujem

zvonilka111
13. mar 2015

..ahojte...myslím, že sa to teraz nejak menilo....prosím Vás ..🙂 som od stredy do stredy na Očr..s malou..ako je to platené v r. 2015?zarátava sa tam aj víkend...? doteraz tak bolo....aj tu píše jedna pani,,ale mne Dr. povedala ,,,že víkend sa už nezarátava...a oplatí sa viac Očr...alebo Pn_?...lebo aj ja som riadne chorá,,ale išla som s malou a som na Očr....Kolko dní je to platené ?
Veľmi pekne ďakujem už vopred za odpovede...🙂 Pekný deň všetkým 🙂!!!♥

bocianka123
13. mar 2015

@zvonilka111 platí sa za 10 KALENDáRNYCH dní .. teda vrátane víkendov a sviatkov... takže pozor na to.

olifcek
13. mar 2015

@zvonilka111 vikendy sa zaratavaju a oplati sa viac OCR ako PN.

monika130
13. mar 2015

@zvonilka111 OČR môžeš mať najviac 10 kalendárnych dní a platí ti to od prvého dňa sociálna poisťovňa a to 55% z denného vymeriavacieho základu a PN - ku ti platí prvých 10 dní zamestnávateľ (prvé 3 dni 25% z denného vymeriavacieho základu a ďalších 7 dní 55% z DVZ), od 11.dňa ti PN-ku platí sociálna poisťovňa 🙂

zvonilka111
13. mar 2015

Babuľky @olifcek, @bocianka123
@monika 130.....ani neviete ako ste mi pomohli....za to vám prajem,,,prekrásny víkendík,,a ešte raz vám veľmi pekne ďakujem,,,,a posielam vám srdiečka ♥♥♥

monika130
13. mar 2015

@zvonilka111 za máličko 🙂 rado sa stalo a aj tebe pekný víkend 🙂

zvonilka111
13. mar 2015

Babuľky @olifcek, @bocianka123
@monika 130.....ani neviete ako ste mi pomohli....za to vám prajem,,,prekrásny víkendík,,a ešte raz vám veľmi pekne ďakujem,,,,a posielam vám srdiečka ♥♥♥

vlockasnehu
20. mar 2015

Chcela by som sa opytat, ak niekto vie, ako to chodi, ako je to napriklad v pripade, ze dieta by dostalo kiahne (vymyslena modelova situacia) a potrebovalo by byt doma takmer 3 tyzdne, je mozne, aby naprv na dieta cerpala ocr 10 dni matka, a potom 10 dni otec na to iste dieta a tu istu diagnozu, kedze kazdy rodic by to cerpal na zaklade svojho nemocenskeho poistenia. Len tak ma to napadlo, ako moznost riesenia potreby dlhsieho osetrovania dietata, a neviem, ci to nema nejaky hacik. Tak ktovie, nech sa vyjadri, mozno to niekomu pomoze

martina46
23. mar 2015

bola som na očr posledny januarovy tyzden a este mi nedosli zo socialky peniaze, je to normalne? kedy ich mozem cakat? dakujem.

monika130
23. mar 2015

@martina46 nie je to normálne...ja som bola posledné 4 januárové dni a ešte to vychádzalo do 1.2. a peniaze za január mi nabehli 15.2. a teraz v marci mi už prišli aj za ten jeden deň vo februári. A poslala si OČR-ku do sociálnej poisťovnet??? Alebo ju posielal zamestnávateľ? určite si tam zájdi alebo zavolaj...

evittam
23. mar 2015

@martina46 Treba sa informovať u zamestnávateľa či odovzdal doklad o OČR do SP, prípadne si si ho tam zaniesla sama?

evittam
23. mar 2015

@vlockasnehu Nie, na jednu diagnózu je vždy OČR len 10 dní, bohužiaľ.

mirkapito
23. mar 2015

Dobrý deň chcem sa opýtať. Ocerku na dieťa Alebo manžela si viem zobrať len 10 dní do roka? Alebo môžem napríklad týždeň V máji,týždeň v júni. Týždeň v októbri. A týždeň. V novembri A tak...?ďakujem

monika130
23. mar 2015

@mirkapito môžeš čerpať OČR viac krát do roka...aj každý mesiac ako píšeš, ale na jedno dieťa (alebo člena rodiny) a jednu diagnózu len 10 dní...napr.: keď má dieťa kiahne, tak môžeš čerpať na túto diagnózu OČR len 10 dní.... 🙂

martina46
23. mar 2015

@monika130
@evittam
chybu som nasla v nedorucenej sms z banky 😀
cize peniaze prisli, strasne ale je, ze som si to vobec nevsimla 😀

monika130
23. mar 2015

@martina46 no fajn 😉 tak ta suma urcite je prehliadnutelna, ani sa ti nečudujem, ze si si ju nevsimla 😀

sofinkazarka
9. apr 2015

Žienky, nemám v tom prehľad, prosím Vás, poradíte mi? OČR sa poberá aj keď nie som zamestnaná?

david93
9. apr 2015

@sofinkazarka OČR je nemocenská dávka a dostáva ju len ten, kto odvádza odvody do Sociálnej poisťovne - teda zamestnanec alebo živnostník

sofinkazarka
9. apr 2015

@david93 ďakujem za odpoveď.

najjulinka
21. apr 2015

očr hned po rodičovskej alebo par dni po rodičovskej sa vyrata z predošleho prijmu? pred rodičovskou?

a ak je choroba dlhšia ako 10dni (napr. tie ovčie kiahne), tak vyplatia 10dni a tie dalsie dni ale ide normalne zdravotne poistenie ako na očr, len vyplatia rodičovi očr len 10dni, či potom si musi rodič čosi platiť po 10dnoch?????

david93
22. apr 2015

otázka je či sa po rodičovskej vráti do práce alebo nie, ak je zamestnanec tak Sociálka vyplatí maximálne 10 dní (na jedno dieťa, jednu diagnózu) po skončení týchto 10 dní už nič a rodič by sa mal vrátiť do práce, ak nemôže, nárok na OČR už nemá, iba ak mu lekár vypísal novú OČR s inou diagnózou

najjulinka
22. apr 2015

@david93 no akože sa vrati do prace, len sa nevrati, lebo hned ide na očr a až po tom nastupi do prace aj realne.

zuzinr
13. máj 2015

chcem sa vas spytat ked som na ocr so synom od pondelka a uz dalsi pondelok chcem nastupit do prace. Mozem mat ukoncenie ocr v nedelu? ide mi o to aby sa mi tam zaratal aj vikend.

monika130
13. máj 2015

@zuzinr áno môžeš 🙂 aj ja som to tak mala vo febrúári...deň ukončenia v nedelu a od pondelka som išla do práce 🙂

zuzinr
13. máj 2015

@monika130 jeej dakujem, lebo predsa aj ked od statu dostanem smiesnu sumu tak aspon nech sa mi do toho ten vikend zarata 🙂

monika130
13. máj 2015

@zuzinr presne tak 🙂 pekne ti to zaplatia aj tie 2 dni cez víkend 🙂 ved ked sa to ráta len na kalendárne dni, tak to treba využiť 🙂