Koľko dní je platená OČR na dieťa a v akej výške?

titkovamiriam
20. sep 2009

Zajtra idem so synom k lekárke a určite budem týžden doma.Chcela by som vediet ako dlho mozem byt a ako je očr-ka platená.

eeffka
26. nov 2015

@traffic este raz pytaj od soboty, zaplatia ti o 2dni naviac, teda manzelovi 🙂 a nejlepsie aby sa OCR ukoncila tiez v nedelu a mate dalsi vikend k dobru

traffic
26. nov 2015

@eeffka super vdaka a ake info bude chciet dr o manzelovi asi adresu zamestnavatela ze, tak musim mu povedat nech mi to napise a asi aj rodne cislo

strykofedor80
18. dec 2015

chcem sa spytat ,zijeme s priatelkov v jednej domacnosti ,priatelka je na materskej a mala dcera ma 5 mesiacov,,ak prietelka zostane PN ,mam narok zostat doma starat sa o dceru?vopred dakujem za odpovede 🙂

ridik
27. jan 2016

Dobri ja sa chcem opitat ci ocr sa rataju len pracovne dny

babul83
27. jan 2016

@ridik nie. Kalendarne, cize aj sobota, nedela, sviatok.

david93
27. jan 2016

vie mi niekto prosím poradiť? škola, do ktorej chodí syn sa pridala k štrajku a nám vznikol nárok na OČR, máme potvrdenie zo školy aj od lekára, odnesiem do sociálnej poisťovne
otázka - OČR mám nárok len na pracovné dni? lebo napríklad štrajk bude dva týždne, ale z toho sú 4 dní víkend a 1 deň polročné prázdniny, nevie mi niekto poradiť ako to je? v akej výške mám potom zaplatiť odvody za tento mesiac?

ďakujem!

lulu2014
27. jan 2016
lulu2014
27. jan 2016

@ridik bohužial aj vikendy a sviatky tak ako píše babul83 😉

lulu2014
27. jan 2016

@strykofedor80 asi je to smutné ale priateľka nemá nárok na PN ak je na materskej....jedine môžete mať OČR na dcéru alebo manželku ale platená je 10 dní vrátene víkendu a sviatkou....viac dní by vám mal zamestnávateľ umožniť byť doma ale bude to bez peňazí. Alebo môžete byť na PN vy a tá je platená celý čas prvých 10 dní zamestnávateľ a potom sociálna poisť. 😉

lulu2014
27. jan 2016

@david93 toto je iba môj laický postreh....odvody si platia iba učitelia a zamestnanci školy - takže bežný rodič asi nie. a ak náhodou ano tak soc.poisť. vám to vyráta.
inak OČR je platená 10 dní vrátane víkendov a sviatkov a potom nič.
no možno vám tu napíše niekto kto vie 100%
Držím palce. 😉

david93
27. jan 2016

@lulu2014 no, keď je chorý tak áno, ale tu ide o to, že je zatvorená škola, toto máme prvýkrát, preto sa pýtam

lulu2014
27. jan 2016

@david93 ...no veď to je to ...my sme to ešte nemali a ani sa ma to momentálne netýka ale hovorili o tom v správach myslím že markíza predvčerom? len som to nepočúvala .... snáď vám niekto napíše 😉

kuckac
3. feb 2016

Ahoj - prosím o radu ohľadne dĺžky OČR - keď táto začína štvrtok a trvá piatok , teda dva dni, je už lepšie, aby sa potiahla aj v sobotu a v nedeľu? alebo je lepšie ukončiť ju v piatok s tým, že v pondelok normálne nastúpim do práce? Vďaka

luliu
3. feb 2016

@kuckac lepsie je ukoncit v nedelu. Zaplatia ti aj vikend 😉.

monika130
3. feb 2016

@kuckac jednoznačne ukončiť v nedeľu ako piše luliu 😉

kuckac
4. feb 2016

@monika130 a nevieš či to podlieha rovnakej kontrole ako PN? myslím, že ten človek musí byť aj večer stále doma, aj keď už príde druhý rodič z práce a môže vystriedať?

majusqa77
4. feb 2016

@kuckac pocas ocr kontroly nechodia. Ty niesi povinna dodrziavat liecebny rezim, chore je dieta, nie ty 🙂

janage
10. mar 2016

Ahoj ako je to pri dvoch deťoch, ktoré ochorejú za sebou? Gastroviróza - najprv. 1 dieťa, potom ja, potom manžel, potom ďalšie dieťa. 1.dieťa po týždni OK a potrebovala som, aby už pokračovala v škole. Radili mi zobrať 2 dni dovolenku a potom očr s 2. dieťaťom, ktoré ešte nebolo v poriadku a nemohlo do škôlky. Dá sa to aj tak, že by som v nedeľu ukončila očr s 1.dcérou - ona v pondelok do školy a ja v pondelok s 2. dcérou očr - diagnóza bola rovnaká u všetkých. Alebo kúpele - bol niekto s dvoma deťmi? dá sa očr 10 dní jedno a potom hneď očr 10 dní druhé dieťa?

monika130
10. mar 2016

@janage kľudne môžeš s rovnakou diagnózou na každé dieťa, čiže ukončíš v nedeľu s 1.dcérkou a v pondelok začneš s druhou 🙂 pokračovať by si nemohla s prvou dcérkou s tou istou diagnózou.

janage
10. mar 2016

@monika130 dakujem, ešte sa nám také predtým nestalo a moje okolie každý inak radil. A ak sa podaria tie kúpele tak to bude v podstate to isté ak mi už nezvýši dovolenka. Ďakujem.

lulu2014
10. mar 2016

@kuckac dá sa vypýtať aj "P" na dva dni- čo je platené ako keď je človek v práci / viem že to teraz už nie je aktuálne ale možno nabudúce / je to 7 dní za rok na vás a 7 dní na rodinného príslušníka /
kontrola určite nehrozí môžete sa "túlať" aj vy a aj dieťa....

monika130
11. mar 2016

@janage ako píše lulu2014 máš nárok aj na P (priepustku) 7 dní do roka so sebou a 7 dní s rodinným príslušníkom...
Moja kolegyňa spomínala, že keď bola dávnejšie so synom na liečení, tak bola u zamestnávateľa na PN - ke. Možno by to bolo pre teba dobré aj takto...neviem presne, no skús sa popýtať, či by sa to dalo aj takto 🙂

h2
3. apr 2016

@lulu2014
@monika130
Dievčatá, vidím, že sa vyznáte v téme, tak by som Vás chcela poprosiť o radu. Syn má ovčie kiahne, som s ním doma od štvrtka, lekárke som volala, povedala, že k nej chodiť nemáme, len ja si mám prísť pre OČR-ku. Dohodla som sa s ňou, že na tie 2 dni (štvrtok a piatok) mi dá to P-čko, prídem si poňho v pondelok, OČR-ku potrebovať nebudem, lebo príde babka. Synov stav sa ale medzitým zhoršil, nechcem ho nechávať na babku, ale v robote som už nahlásila, že v pondelok prídem a musím tam ísť. Môže mi dať lekárka ďalšie dve P-čka pre muža na pondelok a utorok? Akože 2 dni za sebou budem mať ja a 2 dni on?

monika130
3. apr 2016

@h2 samozrejme, ze moze, pokial máte lekárku, s ktorou sa da dohodnúť a da mu razítko.
Zo zákona ma každý jeden z vas nárok na 7 dni "P"so sebou a na 7 dni s rodinným príslušníkom - je to nárok na cely rok a je jedno, kedy si ho vyberiete.
A záleží aj od zamestnávateľa, ci mu to uznajú, lebo niekde zvyknú robit problémy, ze neuznajú dve P-čka po sebe.

lulu2014
3. apr 2016

@h2 zdravim uz napisala monika130 takze je to tak ako pise...ak vam to uzna zamestnavatel nie je problem drzim palce aby to tak bolo 😉 lekarka potvrdi bez problemov
Ale mam kamosku dokonca robi v statnom podniku a im plati P iba 6 hodin tie 2 si musi nadrobit ak nepride

h2
4. apr 2016

@monika130
@lulu2014
Ďakujem, dievčatá, už to mám vybavené, nebol problém. 😉

monika130
4. apr 2016

@h2 nie je zač 🙂 rado sa stalo...a malému prajem skoré uzdravenie!

jarkamartin
4. apr 2016

@janage tie kúpele sa dajú riešiť cez PN, http://www.socpoist.sk/poradna-dok/48995s?prm2=...

miaj
11. apr 2016

@rakywanda uplne suhlasim

denisa1974
17. apr 2016

Ahojte dievčatá...poprosila by som o radu, počas RD som nastúpila do prace....synček nastúpil do jasličiek, po 7 -mich odpracovaných dňoch som zostala s ním doma na OČR-ke ☹ mám vôbec nárok na výplatu OČR-ky? Kto mi ju vypláca, zamestnávateľ? Ďakujem pekne