Koľko dní je platená OČR na dieťa a v akej výške?

titkovamiriam
20. sep 2009

Zajtra idem so synom k lekárke a určite budem týžden doma.Chcela by som vediet ako dlho mozem byt a ako je očr-ka platená.

tinka_21
8. jún 2015

Baby, viem si nejak vypočítať ten vymeriavací základ, viete mi to nejak polopate povedať, nie ako na stránkach SP?
zvlášť, keď som zamestnaná dva týždne ☹ a šup už som s malou doma ☹

evittam
8. jún 2015

@tinka_21 Ahoj, no tak to vyrátaš jedine z hrubej mzdy, ktorú máš. Hrubú mzdu del počtom kalendárnych dní a potom z tej sumy je 55% na deň OČR. Napr. 500/30=16,66*55%=9,166, čiže ak by si bola na OČR celých 10 dní, tak by si mala dostať cca okolo 91,- Eur.

cecil36
8. jún 2015

@tinka_21 ak si zamestnana dva tyzdne vyratava sa ti z predchadzauceho zamestnania, az po 90 dnoch z hrubej mzdy v tomto zamestnani....

tinka_21
8. jún 2015

@cecil36 bola som na rodičovskej, takže odvody za mňa platil štát. A pred materskou a rodičovskou som pracovala v ČR, čiže toto je moje prvé zamestnanie v SR.

tinka_21
8. jún 2015

@evittam Vďaka, tak si to aspoň budem vedieť orientačne prepočítať do budúcna...

silvus1
14. júl 2015

dobry den chcela by som sa spytat ked som nastupila do prace a na druhy den som isla na ocerku a este som nemala vyplatu kolko mi posle potom socialna poistovna budem rada za odpoved

lubka1209
1. sep 2015

Dobry den,chcela by som sa informovat: v sobotu som sa vydala,matrika mi sobasny list vyda o 3 dni,medzitym syn ochorel a musim s nim ist na ocr,mam s nim ist na ocr este pod starym priezviskom alebo novym nakolko este nemam vybavene doklady. Dakujem

silvus1
9. sep 2015

uz pod novym

baska1
25. okt 2015

Prosím koľko spätne sa dá vypísať OCR a kde to treba hneď zaniest ak som zamestnanec?Dakujem

momoyka
26. okt 2015

ahojte, chcem aj ja poprosit o radu... bola som s malym tento mesiac na ocr od 13 do 21, potom v praci a dnes potrebujem vypisat zas ocr, ta ista diagnoza, ale druhe dieta , je to ok? nebude problem? a este sa to pravdepodobne pretiahne aj do druheho mesiaca? ako sa to riesi? mozem sa dnes dat vypisat na ocr? vyplatia mi to v poho? dakujem....

david93
26. okt 2015

áno, každé dieťa jedna diagnóza jeden krát za mesiac

momoyka
26. okt 2015

dakujem velmi pekne... krasny dnicek...

ksenyia
26. okt 2015

ahojte,prosím o radu.V stredu 28.10. nám končí 10 dní očr-ky,no moj syn je stale chorý,ako to mám riešiť?Prosím súrne o radu,paragrafy už nemáme.Dakujem.

evittam
26. okt 2015

@ksenyia Dovolenka, iná diagnóza,....

monika130
26. okt 2015

@ksenyia Zacať novú OČR s novou diagnózou, alebo ako píše evittam - vziať si dovolenku 🙂

jouzi21
11. nov 2015

ahojte potrebujem poradit som na OČR 10 dni s mamou.. mozem hned prejst na OČR z manzelkou alebo musim mat daku prestavku a nastupit do prace??

monika130
11. nov 2015

@jouzi21 ak je to iný člen rodiny, tak myslim, ze netreba prestávku a mozes pokračovať v OČR 😉

jouzi21
11. nov 2015

@monika130 ano je to iny clen ina diagnoza..dakujem

babul83
12. nov 2015

Ahoj, baby mala som neplatenú OČR, ale ešte v apríli 2014, boli to len 2 dni a nevedela som, že sa vtedy prerušujú aj odvody. Dá sa to nejako spätne doplatiť, aby som tie 2 dni mala zaplatené odvody? Ďakujem

monika130
12. nov 2015

@babul83 myslím, že by sa to mohlo dať doplatiť aj na sociálke a aj v ZP, ale to si tam radšej zájdi alebo zavolaj a oni ti už presne povedia čo k tomu treba 🙂

babul83
12. nov 2015

@monika130 zistene. Neda sa to. 😔

monika130
12. nov 2015

@babul83 to vážne? a nebude potom zdravotka spätne pýtať peniaze? no úplne som si myslela, že by sa to mohlo dať spätne doplatiť...som zasa o niečo múdrejšia 🙂

evittam
12. nov 2015

@babul83 Ak si mala tie odvody prerušené - čiže zamestnávateľ-jeho mzdárka dala na SP a ZP prerušenie a nezaplatila-neodviedla tieto dva dni, tak ty si sa mala prihlásiť ako samoplatiteľ - čo je fakt na hlavu ale tak by to malo byť a potom by viedli vlastne už teraz voči tebe "dlh" a ten zaplatiť musíš.....Čiže ak nemajú v evidencii, že si si mala byť tie dva dni samoplatiteľ a tie dva dni zaplatiť, tak nemáš vlastne čo zaplatiť a preto sa to nedá. 😉

babul83
12. nov 2015

@evittam presne tak. A mne teraz chyba 1 den, aby som dostala podporu v nezamestnanosti, kvoli tymto 2 nezaplatenym dnom. Ale zial spatne sa to vyplatit neda. Takze si musim tento jeden den zaplatit, aby som tu podporu dostala. Takze mesiac a pol som cakala zbytocne, musim zase vsetky urady pobehat, odhlasit sa, zahlasit sa a zase ziadat o podporu. Kvoli jednemu dnu!!!!

evittam
12. nov 2015

@babul83 No tak to buď poďakuj mzdárke v práci, že ťa neupozornila...... (aj keď neznalosť neospravedlňuje - ale každý to nemá odkiaľ vedieť....), mohla ti to povedať a vyhla by si sa zbytočným behačkám. Tak veľa šťastia želám v obehávaní úradov. 😠

traffic
26. nov 2015

Chcem sa opytat na osetrovacku s dietatom , dieta je chore a zajtra pojdem som k dr, beriem si paragraf, kedze mala velmi kasle, dr nas necha doma aj tyzden, ale ja nemozem ostat s malou na OCR a preto pojde manzel na OCR s nou aleaz od pondelka, je to mozne, ze zjatra ja si zoberiem paragraf na dieta a od pondelka na OCR bude s nou manzel doma? a tym padom pojde v pondelok k doktorke pytat si OCR, nebude to problem? Dakujem za rady

eeffka
26. nov 2015

@traffic nech sa da manzel vypisat od soboty, bude mat preplateny vikend, lekarky vacsinou nerobia problemy, aspon nasa nie a OCRku by mi dala uz v piatok pre muza, nemusel by chodit

evittam
26. nov 2015

@traffic No s tým paragrafom na zajtra to je v poriadku, a hneď by som si pýtala OČR od soboty pre manžela - pokiaľ nepracuje víkendy alebo teda nemusí ísť cez víkend do práce - nakoľko OČR je platená dni kalendárne nie len pracovné 😉 čiže má 2 dni k dobru ak bude s ňou na OČR do konca bud. týždňa

luliu
26. nov 2015

@traffic nie nie je v tom problem. Podla mna ti moze dr. vypisat ocr uz zajtra manzela s pondelnajsim datumom

traffic
26. nov 2015

@eeffka zenicky dakujem vam krasne tak teda zajtra pojdem k dr a budem hned pytat ocr na muza ale az od pondelka leboja zajtra beriem paragraf, ste zlate dakujem vam
@luliu
@evittam